اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جریان کشی ناگهانی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جریان کشی ناگهانی

سلام دوستان. من یک ترانس 220 ولت به 12ولت دارم. که 20 آمپر می تواند جریان دهد.
    ابتدا خروجی ac را به پل دیود آمپر بالا dc کردم سپس خروجی بعد پل دیود را به یک خازن 50 ولت 6800 میکروفارادی متصل کردم تا عمل صافی انجام شود
    حالا یک یا چند لامپ ماشین را به خروجی وصل میکنم و با آمپرمتر چک میکنم. آمپر متر یک لحضه آمپر کشی ماکزیموم را نشان می دهد. و بعد روی آمپرکشی
    صحیح می رود. مثلا لامپ ماشین 12 ولت 100 وات است که میشه 8.3 آمپر اما آمپر متر در یک لحضه اول جریان 15 آمپر نشان میده بعد میشه مثلا 8.3 آمپر
    علت این آمپر کشی لحضه اول چیه؟ پیشنهاد دوستان چیه؟

پاسخ : جریان کشی ناگهانی

نوشته اصلی توسط mehrannohtanipour نمایش پست ها
    ابتدا خروجی ac را به پل دیود آمپر بالا dc کردم سپس خروجی بعد پل دیود را به یک خازن 50 ولت 6800 میکروفارادی متصل کردم تا عمل صافی انجام شود
    حالا یک یا چند لامپ ماشین را به خروجی وصل میکنم و با آمپرمتر چک میکنم. آمپر متر یک لحضه آمپر کشی ماکزیموم را نشان می دهد. و بعد روی آمپرکشی
    صحیح می رود. مثلا لامپ ماشین 12 ولت 100 وات است که میشه 8.3 آمپر اما آمپر متر در یک لحضه اول جریان 15 آمپر نشان میده بعد میشه مثلا 8.3 آمپر

سلام
    لامپ ها وقتی سرد هستند فیلامنت اونها مقاومت پایینی داره
    پس وقتی برای بار اول به ترانس وصل میشه در لحظه اول تا زمان گرم شدن لامپ جریان بالایی کشیده میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آرمین کیایی نمایش پست ها
      سلام
      لامپ ها وقتی سرد هستند فیلامنت اونها مقاومت پایینی داره
      پس وقتی برای بار اول به ترانس وصل میشه در لحظه اول تا زمان گرم شدن لامپ جریان بالایی کشیده میشه.
      سلام. ممنون. اما یک نفر گفت بخاطر گذاشتن خازن با ظرفیت بالا است که این جریان کشی رخ میدهد.
      من مدار محافظ اتصال کوتاه میخوام در مدار بذارم که اگه جریان از 15 آمپر بیشتر شد قطع کند. با این حساب در لحظه وصل لامپ به مدار خود بخود برق را قطع میکند

دیدگاه

دوستان اگر نظری دارند راهنمایی کنند

دیدگاه

دوستان اگر نظری دارند راهنمایی کنند
          این مدار رو بخاطر جریان کشی لامپ میخاین یا بصورت کلی برای حفاظت از ترانس؟

دیدگاه

این مدار رو بخاطر جریان کشی لامپ میخاین یا بصورت کلی برای حفاظت از ترانس؟
            کلا برای حفظ ترانس و ...

دیدگاه

کلا برای حفظ ترانس و ...
              خب برای ترانس چون وسیله ی آنچنان حساسی نیست یک فیوز کافیه
              نیازی به استفاده از مداری نیست!

البته این رو هم بگم که تقریبا همه ی وسایلی که توی زندگی روزمره استفاده می کنید این جریان کشی بالای لحظه استارت رو دارن
              نیازی نیست نگران ترانس باشید
              هیچ مشکلی پیش نمیاد.

دیدگاه

خب برای ترانس چون وسیله ی آنچنان حساسی نیست یک فیوز کافیه
                نیازی به استفاده از مداری نیست!

البته این رو هم بگم که تقریبا همه ی وسایلی که توی زندگی روزمره استفاده می کنید این جریان کشی بالای لحظه استارت رو دارن
                نیازی نیست نگران ترانس باشید
                هیچ مشکلی پیش نمیاد.
                بله درسته. اما تصمیم دارم از مدار کنترل ولتاژ lm317 که ترانزیستور جداگانه برای تقویت جریان هم داره استفاده کنم. اینجوری نیاز به محافظ دارم

دیدگاه

سلام،این جریان کشی ناگهانی که در هنگام روشن کردن لامپ اتفاق می
                  افتد طبیعی است، چون که رسته فیلامنت سرد مقاومت پایین تری دارد و
                  به همین دلیل هم تا زمانی که رشته گرم میشود،لامپ جریان بالاتری از
                  جریان نامی خود می کشد.
                  برای ترانس چندان لازم نیست که از محافظ استفاده بشه.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

بله درسته. اما تصمیم دارم از مدار کنترل ولتاژ lm317 که ترانزیستور جداگانه برای تقویت جریان هم داره استفاده کنم. اینجوری نیاز به محافظ دارم
                  خب برای اینکار مدارات فراوانی در اینترنت وجود دارد،
                  میتوانید با یک سرچ ساده به این مدارات دست پیدا کنید.
                  مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                  https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                    سلام،این جریان کشی ناگهانی که در هنگام روشن کردن لامپ اتفاق می
                    افتد طبیعی است، چون که رسته فیلامنت سرد مقاومت پایین تری دارد و
                    به همین دلیل هم تا زمانی که رشته گرم میشود،لامپ جریان بالاتری از
                    جریان نامی خود می کشد.
                    برای ترانس چندان لازم نیست که از محافظ استفاده بشه.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

خب برای اینکار مدارات فراوانی در اینترنت وجود دارد،
                    میتوانید با یک سرچ ساده به این مدارات دست پیدا کنید.
                    در اینترنت برسی کردم. محافظ مدار، آن مدل که از مقاومت شنت نمونه میگیره و با اپ امپ مقایسه میشه و رله فرمان میده خوبه. . اما وقتی در لحضه اول جریان هجومی زیادی میکشیم باعث میشه فرمان قطع صادر بشه. و رله مدار را قطع کند تا سیستم حفاظت شود. در این حالت دقیقا در لحضه وصل لامپ بخاطر جریان کشی زیاد فرمان قطع مدار صادر میشه انگار که اتصال کوتاه شده در حالی که اتصال کوتاه نشده. برای رفع این مشکل پیشنهادی دارید؟

دیدگاه

در اینترنت برسی کردم. محافظ مدار، آن مدل که از مقاومت شنت نمونه میگیره و با اپ امپ مقایسه میشه و رله فرمان میده خوبه. . اما وقتی در لحضه اول جریان هجومی زیادی میکشیم باعث میشه فرمان قطع صادر بشه. و رله مدار را قطع کند تا سیستم حفاظت شود. در این حالت دقیقا در لحضه وصل لامپ بخاطر جریان کشی زیاد فرمان قطع مدار صادر میشه انگار که اتصال کوتاه شده در حالی که اتصال کوتاه نشده. برای رفع این مشکل پیشنهادی دارید؟
                      سلام مجدد،بله راه حل این مشکل اینه که یه خازن با پایه
                      + آپ امپ موازی کنین تا در لحظه اول ولتاژی که به آپ امپ میرسه
                      رو خازن به خودش جذب کنه..
                      اگه مدار مورد نظرتون رو لینک یا شماتیکش رو بذارین میتونم
                      بهتر نظر بدم..
                      سوال دیگه ای بود در خدمتم.
                      موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                        سلام مجدد،بله راه حل این مشکل اینه که یه خازن با پایه
                        + آپ امپ موازی کنین تا در لحظه اول ولتاژی که به آپ امپ میرسه
                        رو خازن به خودش جذب کنه..
                        اگه مدار مورد نظرتون رو لینک یا شماتیکش رو بذارین میتونم
                        بهتر نظر بدم..
                        سوال دیگه ای بود در خدمتم.
                        موفق باشید.
                        سلام. ممنون. بله. این مدار برای قطع مدار در زمان اتصال کوتاه طراحی کردم که در زمان اتصال بعضی بارها مثل لامپ و ... به دلیل جریان هجومی و لحضه ای مدار اشتباهی فرمان قطع را صادر میکنه که کلا خروجی قطع میشه در حالی که اتصال کوتاه نیست مدار.

کدام قسمت مدا را باید تغییر بدم؟؟
                        من میخواهم خروجی اتصال کوتاه شد یا جریان بیشتر از 15 آمپر که رد شد خروجی را قطع کند اما با اتصال بارهایی مثل لامپ آمپرمتر من در یک لحضه اول حتی 22 آمپر را هم نشان می دهد.و سپس بعدش جریان اصلی که مثلا حدود 8 آمپر است را نشان میدهد. دیتا شیت دو قطعه اپ امپ lm358 ,و bt151 هم قرار دادم.

دیاشیت BT151
                        دیتا شیت LM358

دیدگاه

سلام. ممنون. بله. این مدار برای قطع مدار در زمان اتصال کوتاه طراحی کردم که در زمان اتصال بعضی بارها مثل لامپ و ... به دلیل جریان هجومی و لحضه ای مدار اشتباهی فرمان قطع را صادر میکنه که کلا خروجی قطع میشه در حالی که اتصال کوتاه نیست مدار.

کدام قسمت مدا را باید تغییر بدم؟؟
                          من میخواهم خروجی اتصال کوتاه شد یا جریان بیشتر از 15 آمپر که رد شد خروجی را قطع کند اما با اتصال بارهایی مثل لامپ آمپرمتر من در یک لحضه اول حتی 22 آمپر را هم نشان می دهد.و سپس بعدش جریان اصلی که مثلا حدود 8 آمپر است را نشان میدهد. دیتا شیت دو قطعه اپ امپ lm358 ,و bt151 هم قرار دادم.

دیاشیت BT151
                          دیتا شیت LM358
                          سلام مجدد،
                          برای اینکار کافیه که سر راه پایه 5 آیسی 358
                          یه مقاومت حدودا ۱۰ کیلو اهمی قرار بدین.
                          بعدش هم فقط باید یه خازن الکترولیت ۱۶ ولت
                          4.7 میکرو فاراد که قطب منفیش رو باید به گراند مدار و
                          پایه مثبتش رو هم مستقیما به پایه ۵ آیسی وصل کنید.
                          در ضمن به نظر بنده مقدار مقاومت R3
                          ۱۰۰ اهم کمه براش و باید مقدارشو به 1.8 کیلو اهم افزایش داد.
                          سوال دیگه ای هم بود در خدمتم.
                          موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X