اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

داغ شدن مقاومت های آجری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

داغ شدن مقاومت های آجری

با سلام
    من برای محافظ منبع تغذیه ام 2 تا مقاومت 0.1 اهم و 10 وات را موازی کردم. تا با اندازه گیری افت ولتاژ دو سر آن بتوانم فرمان قطع به مدار بدهم.در صورت اتصال کوتاه شدن یا عبور جریان بیشتر از 15 امپر. اما زمانی که جریان در حدود 10 امپر از آن رد میشود به شدت داغ میشوند.
    برای رفع این مشکل چیکار باید کنم؟ پیشنهاد دوسان چیست؟؟
    مقاومت ها 10 وات هستند. برای اندازه گیری جریان 15 آمپر DC از دوتا مقاومت آجری 10W و 0.1 اهمی را موازی کردم که میشه امپدانسش 0.05 اهم.
    چون دوتا مقاومت هم اندازه موازی اند از هر کدوم جریان 7.5 آمپر میگذره ....
    و در هر کدام از مقاومت های 10W از رابطه P=R*I^2 توان 5.6 وات تلف میشه...
    اما مقاومت ها در 10 امپر زیادی داغ میشن. پیشنهاد دوستان چیه برای رفع مشکل؟؟

پاسخ : داغ شدن مقاومت های آجری

با سلام به دوست عزیز Mehranیک پیشنهاد خدمتتون دارم شما میتوانیدبا 4 عدد مقاومت 050/ . ( پنم صدم اهم ) 10 وات دو به دو با یکدیگر موازی کرده و سپس با هم سری کنید در این صورت گرمای هر کدام کمتر می*شود و می توانید از مقاومتهای سیمی وات بالا رادیاتور دار استفاده کنید به امید موفقیت شما . اگر سوالات دیگری باشد در خدمتم. ممنون

دیدگاه

سلام
      بجای مقاومت از یک شنت جریان استفاده کنید. چون شنت جریان مقاومت در حدود میلی اهم دارد، تحمل جریان بالاتری دارد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرزاد الکترونیک نمایش پست ها
        با سلام به دوست عزیز Mehranیک پیشنهاد خدمتتون دارم شما میتوانیدبا 4 عدد مقاومت 050/ . ( پنم صدم اهم ) 10 وات دو به دو با یکدیگر موازی کرده و سپس با هم سری کنید در این صورت گرمای هر کدام کمتر می*شود و می توانید از مقاومتهای سیمی وات بالا رادیاتور دار استفاده کنید به امید موفقیت شما . اگر سوالات دیگری باشد در خدمتم. ممنون
        ممنون از شما

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط mohammadalian نمایش پست ها
        سلام
        بجای مقاومت از یک شنت جریان استفاده کنید. چون شنت جریان مقاومت در حدود میلی اهم دارد، تحمل جریان بالاتری دارد.
        همچنین ممنون از ما

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrannohtanipour نمایش پست ها
          با سلام
          من برای محافظ منبع تغذیه ام 2 تا مقاومت 0.1 اهم و 10 وات را موازی کردم. تا با اندازه گیری افت ولتاژ دو سر آن بتوانم فرمان قطع به مدار بدهم.در صورت اتصال کوتاه شدن یا عبور جریان بیشتر از 15 امپر. اما زمانی که جریان در حدود 10 امپر از آن رد میشود به شدت داغ میشوند.
          برای رفع این مشکل چیکار باید کنم؟ پیشنهاد دوسان چیست؟؟
          مقاومت ها 10 وات هستند. برای اندازه گیری جریان 15 آمپر DC از دوتا مقاومت آجری 10W و 0.1 اهمی را موازی کردم که میشه امپدانسش 0.05 اهم.
          چون دوتا مقاومت هم اندازه موازی اند از هر کدوم جریان 7.5 آمپر میگذره ....
          و در هر کدام از مقاومت های 10W از رابطه P=R*I^2 توان 5.6 وات تلف میشه...
          اما مقاومت ها در 10 امپر زیادی داغ میشن. پیشنهاد دوستان چیه برای رفع مشکل؟؟
          سلام،دو تا راه وجود داره:
          1 یا اینکه از مقاومت هایی با اهم پایین تر استفاده کنین(مثلا
          0.47 اهم) یا اینکه از شنت های مخصوص استفاده کنین که
          ظاهری شبیه به یه تکه سیم ضخیم خمیده داره ولی آلیاژش
          مخصوصه و امپدانسش هم پایین تره.
          موفق باشید.
          مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
          https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

آقا من این تاپیکو میکشم بالا چون خودم هم به همین مشکل برخوردم.
            سوال من اینه چرا یک مقاومت آجری 10 وات با اعمال جریان dc و داشتن تلفات 2.5 وات آنقدر داغ میشه که دست را میسوزونه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط invlover نمایش پست ها
              آقا من این تاپیکو میکشم بالا چون خودم هم به همین مشکل برخوردم.
              سوال من اینه چرا یک مقاومت آجری 10 وات با اعمال جریان dc و داشتن تلفات 2.5 وات آنقدر داغ میشه که دست را میسوزونه؟
              سلام
              توان اتلافی در واحد حجم با توجه به جنس مقاومت دمای آن را مشخص می کند.
              از آنجایی که مقاومت ها اندازه کوچکی دارند همان توان های پایین اتلافی برای گرم شدن آن ها تا حدود 65 درجه که دست را می سوزاند و حتی بالاتر تا حدود 80 الی 100 درجه هم کافی هست.
              آی سی ها هم مشابه همین مورد هستند، یک آی سی ARM با توان چند وات تا 100 درجه گرم می شود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Quantum. نمایش پست ها
                سلام
                توان اتلافی در واحد حجم با توجه به جنس مقاومت دمای آن را مشخص می کند.
                از آنجایی که مقاومت ها اندازه کوچکی دارند همان توان های پایین اتلافی برای گرم شدن آن ها تا حدود 65 درجه که دست را می سوزاند و حتی بالاتر تا حدود 80 الی 100 درجه هم کافی هست.
                آی سی ها هم مشابه همین مورد هستند، یک آی سی ARM با توان چند وات تا 100 درجه گرم می شود.
                بزارین من اینجوری چیزی که برام سوال شده مطرح کنم:
                برداشت من از مقاومت 10وات آجری این بود که،با اتلاف 10 وات توان هم چندان داغ نمیشن. آیا مقاومت آجری ها تقلبی هستن؟ اصلا منظور از ده وات چیه؟ تو استانداردشون چی تعریف شده؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

مقاومت 10 وات آجری که اندازه به نسبت بزرگی داره، کوچیک نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط invlover نمایش پست ها
                  بزارین من اینجوری چیزی که برام سوال شده مطرح کنم:
                  برداشت من از مقاومت 10وات آجری این بود که،با اتلاف 10 وات توان هم چندان داغ نمیشن. آیا مقاومت آجری ها تقلبی هستن؟ اصلا منظور از ده وات چیه؟ تو استانداردشون چی تعریف شده؟
                  مقاومت 10 وات آجری که اندازه به نسبت بزرگی داره، کوچیک نیست
                  مقاومت جریان الکتریکی را مصرف و گرما تولید می کند. مقاومت آجری 10 وات یعنی بدون این که بسوزه توان تحمل عبور جریان متناسب با توان 10 وات را دارد. مقدار گرم شدنشون به سازنده و شکلشون بستگی داره ولی در حالت کلی گرم می شوند.
                  برای در نظر گرفتن اندازه، قسمت سرامیکی خارجی را در نظر نگیرید، عناصر مقاومتی داخلی مطرح هستند که تولید گرما می کنند و این حرارت در بخش سرامیکی پخش می شه. که البته بخش سرامیکی هم آنچنان بزرگ نیست که درجه حرارت را خیلی پایین نگه دارد.
                  به شکل دیگه می شه بگیم که توان مقاومت یعنی تا مرز این که عناصر مقاومتی داخلی به علت حرارت بسیار بالا کارکردشان را از دست دهند چه توانی را تحمل می کند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Quantum. نمایش پست ها
                    مقاومت جریان الکتریکی را مصرف و گرما تولید می کند. مقاومت آجری 10 وات یعنی بدون این که بسوزه توان تحمل عبور جریان متناسب با توان 10 وات را دارد. مقدار گرم شدنشون به سازنده و شکلشون بستگی داره ولی در حالت کلی گرم می شوند.
                    برای در نظر گرفتن اندازه، قسمت سرامیکی خارجی را در نظر نگیرید، عناصر مقاومتی داخلی مطرح هستند که تولید گرما می کنند و این حرارت در بخش سرامیکی پخش می شه. که البته بخش سرامیکی هم آنچنان بزرگ نیست که درجه حرارت را خیلی پایین نگه دارد.
                    به شکل دیگه می شه بگیم که توان مقاومت یعنی تا مرز این که عناصر مقاومتی داخلی به علت حرارت بسیار بالا کارکردشان را از دست دهند چه توانی را تحمل می کند.
                    ممنون، .درسته

دیدگاه

سلام
                      یه اسپیکر بلوتوثی تسکو دارم ts1900
                      یه مقاومت آجری رو بردش داره وقتی اسپیکر شارژ خالی میکنه و میزنمش تو شارژ اینقدر داغ میکنه که سیمارو آب کرده
                      مشکل چی میتونه باشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ilya313 نمایش پست ها
                        سلام
                        یه اسپیکر بلوتوثی تسکو دارم ts1900
                        یه مقاومت آجری رو بردش داره وقتی اسپیکر شارژ خالی میکنه و میزنمش تو شارژ اینقدر داغ میکنه که سیمارو آب کرده
                        مشکل چی میتونه باشه؟
                        با درود
                        اگه میتونی یه عکس بذار تا عمق فاجعه رو بهتر ببینیم
                        خب چون میگید وقتی شارژ خالی میکنه ؟ یعنی بیشترین جریان صرف شارز باتری میشه و این جریان از این مقاومت که احتمالا برای رگلاتور جریان یا محدود کردن جریان در نظر گرفته شده عبور میکنه
                        خب
                        کار های که میشه انجام داد این هست نمونه همین مقاومت خریداری کنید و با وات بیشتر مثلا مقاومت یک اهم هست و یک وات شما مقاومت یک اهم دو وات یا بیشتر بگیرید
                        سیم ها رو از اون محل دور کنید و مهار کنید
                        هیت سینگی به این مقاومت وصل کنید با کمک چسب سلیکون
                        نذارید باتری زیاد خالی بشه
                        اگر امکانش هست مقاومت با سیم از برد جدا کنید و به جای ببرید که تبادل هوایی بهتری داره مثلا جایی که جهبه سوراخ داره
                        و اخرین کار همین مقاومت بگیرید با اهم بیشتر مثلا یک اهم شما دو اهم بگیرید و با وات بیشتر

دیدگاه

این اسپیکر اول کار یه خازن ازش ترکیده بود که دلیلشو نمیدونم ، من تعویضش کردم اوکی شد
                          بعد این داستان داغ کردن پیش اومد
                          این عکس روی برد

اینم عکس مقاومت خودش قبل از سوختن

اینم مقاومتی که خریدم و تعویضش کردم با این تفاوت که اولیه 2 اهم 5 وات بود و چون مثلش نبود من 2.2 اهم 5 وات مجبور شدم بخرم براش

جدیدترین ویرایش توسط ilya313; ۱۷:۴۳ ۱۴۰۱/۱۱/۱۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ilya313 نمایش پست ها
                            این اسپیکر اول کار یه خازن ازش ترکیده بود که دلیلشو نمیدونم ، من تعویضش کردم اوکی شد
                            بعد این داستان داغ کردن پیش اومد
                            خب داستان جایی شروع شد که شما با یه خازن سوخته و خراب و ترکیده مواجه میشید
                            بعد خازن تعویض میکنید و بعد اون این داغ کردن ها به وجود میاد
                            خب حد فاصله این مدت باید بازبینی بشه
                            خب شما چجور فهمیدید که خازن ترکیده ؟ ایا دستگاه از کار افتاده بود ؟
                            خب خازن ها برخی مواقع بخاطر استهلاک و فشار کاری بیشتر و مخصوصا ولتاز بیشتر میترکن
                            باید دید خازن چرا ترکیده و ایا این عامل هنوز پا بر جاست
                            ایا وقتی خازن ترکیده بود مدار همچنان کار میکرد ؟
                            چه خازنی ترکیده بود و شما چه خازنی چاش گذاشتید ؟
                            یا به عبارتی یا خازن جدید مشکلاتی ایجاد کرده و یا یه عامل باعث جریان کشی و بالا بردن دمای مقاومت شده
                            باتری و فرسایشش نمیتونه خازن بترکونه
                            ولی خراب شدن یه دیود زنر میتونه هم به باتری اسیب بزنه و هم جریان رو افزایش بده با افزایش ولتاز و هم خازن بترکونه

ولتاز شارز باتری رو چک کنید و ولتاز حین شارز و فول شارز شدن تا متوجه بشید زنری دچار اشکال نشده
                            خرابی و بیاد کردن باتری رو چک کنید

اگر این مقاومت در مسیر شارز باتری باشه افزایش دو دهمی نمیتونه مشکلی ایجاد کنه بلکه مفید هم هست
                            یک عامل بعد مقاومت باید باشه که شاید جریان کشی رو افزایش داده
                            ببینید چه ولتازی روی مقاومت افت کرده و اگر بتونید جریان مقاومت هم بسنجید میتونید تشخیص بدید که بار و توان تلف شده ای بیشینه روی اون نیست
                            اگر عامل پیدا نشد هیت سینگی برای مقاومنت تعبیه کنید به همراه خمیر سلیکون یا چسب سلیکون

به صورت موقت یک مقاومت در همین حدود و وات با این مقاومت سری کنید تا اینکه شاید جریان رو کنترل کنه
                            اگه مقاومت محدود کننده جریان باشه فقط در اوج جریان کشی جریان کمتر میکنه و در ادامه شارز زیاد تاثیری نداره

سعی کنید ولتاز نواحی و مسیر باتری و این مقاومت چک کنید و ولتاز بیشتری از ولتاز فول شارز وجود نداشته باشه
                            موفق باشید

دیدگاه

خب شما چجور فهمیدید که خازن ترکیده ؟ ایا دستگاه از کار افتاده بود ؟

بله دستگاه از کار افتاده بود و کار نمیکرد البته یه سری ال ای دی روش بود که فقط اونا روشن بودن
                              وقتی دستگاهو باز کردم الیاف خازن پخش شده بود روی برد، من میگم الیاف چون شبیه الیاف قهوه ای رنگ بود

ایا وقتی خازن ترکیده بود مدار همچنان کار میکرد ؟
                              خیر

چه خازنی ترکیده بود و شما چه خازنی چاش گذاشتید ؟
                              خازن 100uf و 16v
                              منم همین خازنو خریدم جاش گذاشتم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X