اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در LM324 و سنسور NTC یا PT100

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در LM324 و سنسور NTC یا PT100

سلام

یه مشکل من تو مدارم دارم که شاید بهش برخورده باشید.

من سنسور NTC 10K رو به آپ امپ وصل کردم و دما رو میخونم. دما بسیار دقیق و بدون مشکل هست تا زمانی که :

میکرو شروع میکنه موج PWM ساختن برای گرم کردن المنت یا 0 یا 1 کردن پایه آی سی، دما روی ال سی دی اگه NTC باشه(پایه 1 بشه) دمای بالاتر رو نشون میده و اگه PT100 باشه دما پایین تر رو نشون میده در حد 1تا 3 درجه تغییر داره. اگه پالس PWM باشه که همزمان با پالس دادن نوسان دما داریم.

فکر میکنم کار روی پایه آی سی چند میلی آمپر یا ولت جریان میکشه و روی LM324 تاثیر میذاره و باعث میشه دما این اتفاق براش بیوفته.
    نوع میکرو atmega 16 , 32

چطور میشه این مشکل رو حل کرد؟
    آیا با خازن مولتی لایر یا ... میشه؟ به کجا و کدوم پایه ها بزنم؟
    *\ وقتی ارزش ها عوض بشن، عوضی ها باارزش می شن /*

پاسخ : مشکل در LM324 و سنسور NTC یا PT100

با سلام به شما ....ابا منبع تغذیه ببین ریپلی داره . خازنهای فیلتر منبع تغذیه چند میکرو هستش. ..... ایا خازن*ها ۱۰۰ نانو موازی با خازن بزرگ هست یا نه منبع تغذیه رگولاتور شده هست با خیر دوسر تغذیه ای سی خازن ۱۰۰ نانو جهت فیلتر داری یا خیر . سیمهای تغذیه و مسیر تغذیه سیم نازک نباشه .... در دیتا شیت سنسورها .... کاربرد آنها را ایا دیده ای . مخصوص چه .... کاری هستند. ابا دقت سنسورها را میدانی چقدر است

دیدگاه

خطوط سیگنال آنالوگ نزدیک خطوط pwm هستن احتمالا. از طرف دیگه حتما بررسی کنید که ورودی های آپ امپ که استفاده نشدن، هردو ورودی گراند بشن.گراند پلین رو بررسی کنید تو پی سی بی.
      Si vis pacem, para bellum

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرزاد الکترونیک نمایش پست ها
        با سلام به شما ....ابا منبع تغذیه ببین ریپلی داره . خازنهای فیلتر منبع تغذیه چند میکرو هستش. ..... ایا خازن*ها ۱۰۰ نانو موازی با خازن بزرگ هست یا نه منبع تغذیه رگولاتور شده هست با خیر دوسر تغذیه ای سی خازن ۱۰۰ نانو جهت فیلتر داری یا خیر . سیمهای تغذیه و مسیر تغذیه سیم نازک نباشه .... در دیتا شیت سنسورها .... کاربرد آنها را ایا دیده ای . مخصوص چه .... کاری هستند. ابا دقت سنسورها را میدانی چقدر است
        ممنون از جوابتون

قبل از رگولاتور یک خازن 25v 1000uf که با بک خازن مولتی لایر 104 موازی هست. بعدشم یک خازن 10v 100uf با خازن 104 مولتی لایر موازی. تمام قوانین توی مدار رعایت شده.

اما با 0 و 1 شدن تغییر نمایش دما روی ال سی دی دارم. مثلاً ntc هرچی گرمتر بشه مقاومتش کم میشه. و با 1 شدن انگار ولتاژ سر آپ امپ کم میشه(خیلی کم و جزیی اما برای سنسور خیلی مهم هست) و باعث میشه دما بالاتر نشون بده.(مثلا 180 درجه بشه 183درجه). و با روشن خاموش شدن المنت هی تغییر کنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tiranoid نمایش پست ها
          خطوط سیگنال آنالوگ نزدیک خطوط pwm هستن احتمالا. از طرف دیگه حتما بررسی کنید که ورودی های آپ امپ که استفاده نشدن، هردو ورودی گراند بشن.گراند پلین رو بررسی کنید تو پی سی بی.
          خطوط سیگنال ها با هم فاصله دارند. یکیش اینور برده اون یکی اونطرف.

خروجی ها هم نه اینکه مستقیم به گراند وصل شده باشن. نه. اما پایه ول نیست و با ورودی منفی اتصال کوتاه شده.

اما برای VCC و GND ورودی، هیچ خازنی گداشته نشده هم الکترولیتی و هم 100 نانو. ربط داره؟

دیدگاه

با سلام . .... قبل از رگولاتور .. .. خان فیلتر را به ۲۲۰۰ میکرو ارتقا بدید
            .... و .. بعد از رگولاتور هم اگه سری ۷۸ هستش که خازن ۱۰ میکرو
            تانتال لازمه.... دوسر ای سی هم خازن ۱۰۰ میکرو . ... قرار بدید
            انشالله مشکل حل بشه .... خطوط منفی زمین در pcb هم باید
            .... پهن و بزرگ در تمام نقاط مدار باشه
            کلا تغذیه باید امپدانسش کم باشه... ممنون

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ای سی lm324 . ..ممکن است چینی و بی کیفیت باشد .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X