اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل ریپل خروجی پاور با هارد دیسک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل ریپل خروجی پاور با هارد دیسک

سلام به همگی اساتید
    من چند سالی هست که پاور 750 وات ترمالتیک رو دارم (حدود 5 سال) دو سه سال بود که هاردم مشکل فریز کردن در حد چند میلی ثانیه و صدا دادن موقع کار رو داشت و بعضی وقتها که شرایط بد میشد سیستم بلو اسکرین میداد تا اینکه هارد رو نو کردم و متوجه شدم دوباره همون مشکل رو داره هارد جدید بعد از کلی ور رفتن متوجه شدم مشکل از ریپل خروجی پاور هست و با تعویض خازن های ورودی و خروجی مشکل برای 9 ماه برطرف شد.
    بعد از اون دوباره این اتفاق افتاد و من این بار رفتم تعدادی خازن بسیار با کیفیت و گرون قیمت خریدم و کل خازن هارو عوض کردم مشکل برطرف شد.

اما الان بعد از 2 ماه باز هارد مشکل پیدا کرده و نمیدونم چرا اینقدر زود دوباره خازن ها خراب شدن با اینکه خیلی بهتر از قبلیا بودن ظاهرا نمیتونن ریپل خروجی رو تصفیه کنن درست .

میخواستم بدونم شما میدونید مشکل از کجاست که اینقدر زود به زود اتفاق میوفته این قضیه ؟ آیا برق کشی خونه مشکل داره آخه فیلتر خروجی خودش غیر از خازن چیش دیگه ممکنه خرابی داشته باشه که هی خراب کنه خازنارو همیشه حداکثر از 400 وات توان پاور استفاده میکردم واقعا دیگه نمیکشم
    جدیدترین ویرایش توسط NOCTURNE; ۱۳:۲۶ ۱۳۹۹/۱۲/۰۱.

پاسخ : مشکل ریپل خروجی پاور با هارد دیسک

با سلام به شما دوست عزیز....از. چیزهایی که خازنهای الکترولیتی را زود خراب میکنه . یکیش گرمای محیط است . شما گفتین که از ۴۰۰ وات توان پاور استفاده میکنین پس گرمای داخل محیط پاور بالاست. سعی کنید داخل محیط پاور خنک باشه..... فعلا این بنظرم رسید .عزیز جان ... موفق باشید

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

هر 10 درجه گرمای اضافه عمر خازنها را نصف می کند ..... دمای داخل کیس ایا بالا نیست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرزاد الکترونیک نمایش پست ها
      با سلام به شما دوست عزیز....از. چیزهایی که خازنهای الکترولیتی را زود خراب میکنه . یکیش گرمای محیط است . شما گفتین که از ۴۰۰ وات توان پاور استفاده میکنین پس گرمای داخل محیط پاور بالاست. سعی کنید داخل محیط پاور خنک باشه..... فعلا این بنظرم رسید .عزیز جان ... موفق باشید

هر 10 درجه گرمای اضافه عمر خازنها را نصف می کند ..... دمای داخل کیس ایا بالا نیست.
      سلام ممنون از پاسختون والا درب کیس باز هست و دمای تقریبا پایین هست خازن ها رو 2 ماهه خریدم و نصب کردم هر چه قدر هم که شرایط دما بد باشه دیگه 2 ماه زمان بسیار کمیه تازه کیفیت خازن ها از دفعه پیش بسیار بهتر هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط NOCTURNE نمایش پست ها
        سلام ممنون از پاسختون والا درب کیس باز هست و دمای تقریبا پایین هست خازن ها رو 2 ماهه خریدم و نصب کردم هر چه قدر هم که شرایط دما بد باشه دیگه 2 ماه زمان بسیار کمیه تازه کیفیت خازن ها از دفعه پیش بسیار بهتر هست
        باز گذاشتن درب کیس که اصلا کار درستی نیست!
        فن های ورودی هم باید طوری نصب باشن که هوا رو به داخل کیس بفرستن تا داخلش هوای پرفشار باشه
        از این گذشته اگه هارد مشکل داره یک شات از سربرگ health برنامه ی hd tune بذار تا بشه وضعیتش رو دید

دیدگاه

سلام به همگی اساتید
          من چند سالی هست که پاور 750 وات ترمالتیک رو دارم (حدود 5 سال) دو سه سال بود که هاردم مشکل فریز کردن در حد چند میلی ثانیه و صدا دادن موقع کار رو داشت و بعضی وقتها که شرایط بد میشد سیستم بلو اسکرین میداد تا اینکه هارد رو نو کردم و متوجه شدم دوباره همون مشکل رو داره هارد جدید بعد از کلی ور رفتن متوجه شدم مشکل از ریپل خروجی پاور هست و با تعویض خازن های ورودی و خروجی مشکل برای 9 ماه برطرف شد.
          بعد از اون دوباره این اتفاق افتاد و من این بار رفتم تعدادی خازن بسیار با کیفیت و گرون قیمت خریدم و کل خازن هارو عوض کردم مشکل برطرف شد.

اما الان بعد از 2 ماه باز هارد مشکل پیدا کرده و نمیدونم چرا اینقدر زود دوباره خازن ها خراب شدن با اینکه خیلی بهتر از قبلیا بودن ظاهرا نمیتونن ریپل خروجی رو تصفیه کنن درست .

میخواستم بدونم شما میدونید مشکل از کجاست که اینقدر زود به زود اتفاق میوفته این قضیه ؟ آیا برق کشی خونه مشکل داره آخه فیلتر خروجی خودش غیر از خازن چیش دیگه ممکنه خرابی داشته باشه که هی خراب کنه خازنارو همیشه حداکثر از 400 وات توان پاور استفاده میکردم واقعا دیگه نمیکشم
          با سلام
          یکی دیگه از چیزهایی که خازنهای الکترولیت رو خراب میکنه وجود ریپلهای تیز و سریع روی ولتاژ هست.
          برای پیشگیری از این اتفاق اولا باید ولتاژ خازنها رو بالاتر در نظر بگیرین و مهمتر از اون متناسب با جریان مصرفی، چند خازن پلی استر چند صد نانو تا یه میکرو با الکترولیتها موازی کنین.
          در اینصورت ریپلهای تیز رو پلی استرها به علت ESR کمتر و سرعت بیشتر، دمپ میکنن و مشکلی برای الکترولیتهای کند و بزرگ پیش نمیاد. کیفیت خروجی هم بسیار بهتر میشه.
          کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eca.ir/forums نمایش پست ها
            باز گذاشتن درب کیس که اصلا کار درستی نیست!
            فن های ورودی هم باید طوری نصب باشن که هوا رو به داخل کیس بفرستن تا داخلش هوای پرفشار باشه
            از این گذشته اگه هارد مشکل داره یک شات از سربرگ health برنامه ی hd tune بذار تا بشه وضعیتش رو دید
            سلام مرسی ازپاسختون
            پست منو درست نخونید
            در مورد باز گداشتن درب کیس فرض کنیم حق با شماست ولی 2 ماه نسبت به دفعه قبل که با خازن های بی کیفیت 9 ماه مشکلی نداشت زمان بسیار کمیه که بخواد فقط برای درب کیس خراب بشه.
            در مورد هارد گفتم مشکل از هارد نیست و نو کردمش.

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
            با سلام
            یکی دیگه از چیزهایی که خازنهای الکترولیت رو خراب میکنه وجود ریپلهای تیز و سریع روی ولتاژ هست.
            برای پیشگیری از این اتفاق اولا باید ولتاژ خازنها رو بالاتر در نظر بگیرین و مهمتر از اون متناسب با جریان مصرفی، چند خازن پلی استر چند صد نانو تا یه میکرو با الکترولیتها موازی کنین.
            در اینصورت ریپلهای تیز رو پلی استرها به علت ESR کمتر و سرعت بیشتر، دمپ میکنن و مشکلی برای الکترولیتهای کند و بزرگ پیش نمیاد. کیفیت خروجی هم بسیار بهتر میشه.
            ممنون ایده جالبی دادید حتما تحقیق میکنم راجبش ولی اینجا یه مساله هست چرا سازنده این سیستم رو در نظر نگرفته ؟ فرض کنیم به دلیل مسایل طراحی یا هزینه یا هر چی بوده خازن های اورجینالش 3 سال اوکی کار کردن و من هم بعد از دفعه دوم که 9 ماه کار کردن این بار با خازن های با کیفیت تعویضشون کردم یعنی باید بعد از 2 ماه خراب بشه ؟
            من دیتا شیت خازن ها رو قرار میدم براتون ببینید چطوره
            2200 میکرو و 25 ولت https://**********/wp-content/uploads/2020/05/ME-WX.pdf
            میکرو1000 و 35 ولت https://**********/wp-content/upload...-ky-e-2020.pdf
            ولتاژ کاری خازن هایی که انتخاب کردم از مال خودش بالاتر هم هست
            آپدیت : ظاهرا وب سایت نمیزاره لینک دیتاشیت رو بزارم متاسفانه
            راستی یه مساله ای به نظرتون ممکنه قطعه یا جایی دیگه منجبر به این مشکل ریپل با فرکانس بالا بشه؟ چون من خروجی پاور رو تحت فشار اندازه گیری کردم محدوده ولتاژ ها استاندارد هستن
            جدیدترین ویرایش توسط NOCTURNE; ۱۹:۳۵ ۱۳۹۹/۱۲/۰۱.

دیدگاه

ممنون ایده جالبی دادید حتما تحقیق میکنم راجبش ولی اینجا یه مساله هست چرا سازنده این سیستم رو در نظر نگرفته ؟ فرض کنیم به دلیل مسایل طراحی یا هزینه یا هر چی بوده خازن های اورجینالش 3 سال اوکی کار کردن و من هم بعد از دفعه دوم که 9 ماه کار کردن این بار با خازن های با کیفیت تعویضشون کردم یعنی باید بعد از 2 ماه خراب بشه ؟
              راستی یه مساله ای به نظرتون ممکنه قطعه یا جایی دیگه منجبر به این مشکل ریپل با فرکانس بالا بشه؟ چون من خروجی پاور رو تحت فشار اندازه گیری کردم محدوده ولتاژ ها استاندارد هستن
              اول اینکه ریپل های روی منابع رو فقط با اسکوپ می تونین ببینین و مولتی متر ها اونها رو نشون نمیدن. مقدار و در واقع دامنه شون هم با افزایش بار زیاد میشه.
              نمیئونم. شاید اوایل کار سیستم، بار کمتری داشتین.
              ضمنا موارد مختلفی هستن که در سیستمهای سوئیچینگ تولید ریپل میکنن، مثل اسنابرسوئیچ و اولیه، دمپر، اسنابر دیودهای خروجی، فیلتر خروجی و ... هر کدوم از اینها در صورت افت کیفیت میتونن سبب افزایش ریپل خروجی بشن. امکانش هست که ریپل ناشی از کاهش کیفیت عملکرد اسنابرها در گذشت زمان، به خازنهای خروجی فشار بیاره و خرابشون کنه.
              البته کیفیت خازنهای اورجینال همیشه بهتر از تعویضی ها هست. ضمن اینکه دمای کاری خازنها هم باید 105 درجه انتخاب بشه. خازنهای 85 درجه عمر کمتری دارن.
              کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
                اول اینکه ریپل های روی منابع رو فقط با اسکوپ می تونین ببینین و مولتی متر ها اونها رو نشون نمیدن. مقدار و در واقع دامنه شون هم با افزایش بار زیاد میشه.
                نمیئونم. شاید اوایل کار سیستم، بار کمتری داشتین.
                ضمنا موارد مختلفی هستن که در سیستمهای سوئیچینگ تولید ریپل میکنن، مثل اسنابرسوئیچ و اولیه، دمپر، اسنابر دیودهای خروجی، فیلتر خروجی و ... هر کدوم از اینها در صورت افت کیفیت میتونن سبب افزایش ریپل خروجی بشن. امکانش هست که ریپل ناشی از کاهش کیفیت عملکرد اسنابرها در گذشت زمان، به خازنهای خروجی فشار بیاره و خرابشون کنه.
                البته کیفیت خازنهای اورجینال همیشه بهتر از تعویضی ها هست. ضمن اینکه دمای کاری خازنها هم باید 105 درجه انتخاب بشه. خازنهای 85 درجه عمر کمتری دارن.
                سلام بله میدونم که اسکوپ میخواد منظورم این بود که افت ولتاژ تحت فشار نداشتم چون خیلی از مواقع میشه با همین روش پاور های خراب رو تشخیص داد با مولتی متر اگر وضعیت خیلی بد باشه
                بله بار کمی افزایش پیدا کرده
                خیلی ممنون حتما در نظر می گیرم
                خازن های نیپون ky هستن که بهترینن ظاهرا برای منبع هر چند منم در یه مقاله دیگه در سایت ایگور لب همچین جمله ای رو در مورد خارن های الکترولیت خوندم ولی دقیقا قسمت آخر رو متوجه نشدم شما اگر فهمیدید به منم بگید
                What should I buy now?

The question is not so easy to answer because details matter.
                A suitably selected secondary elco of a Taiwanese or Chinese manufacturer may be quite equivalent or even better if the power supply manufacturer uses a correspondingly high quality class which also excludes greater manufacturing tolerances, than a simpler Nippon product, which has poorer technical specifications but is supposed to score points over the name of the manufacturer in return.
                جدیدترین ویرایش توسط NOCTURNE; ۱۵:۵۷ ۱۳۹۹/۱۲/۰۴.

دیدگاه

سلام مرسی ازپاسختون
                  پست منو درست نخونید
                  در مورد باز گداشتن درب کیس فرض کنیم حق با شماست ولی 2 ماه نسبت به دفعه قبل که با خازن های بی کیفیت 9 ماه مشکلی نداشت زمان بسیار کمیه که بخواد فقط برای درب کیس خراب بشه.
                  در مورد هارد گفتم مشکل از هارد نیست و نو کردمش.

سلام،
                  یه مثال میزنم درسته که شاید بی ربط باشه ولی خیلی میتونه
                  مفید باشه،
                  وقتی که وسایل یه نفر رو تعمیر کردم،اون طرف علاوه بر پول یه
                  شارژر فندکی خراب هم داد و گفت که مال خودت باشه،بنده هم
                  گرفتمش و بازش کردم دیدم که از نوع مبدل BACK با آیسی
                  AD85063 هست و دیدم که جز مقاومت LED نشانگر ،دیگه
                  هیچ مقاومتی چه تو پشت و چه چه روی برد وجود نداره.
                  گفتم به ورودیش 12 ولت بدم ببینم اصلا مشکلش چی هست.
                  بعدش هم وقتی که ولتاژ رو دادم،دیدم که LED نشانگر شارژر
                  فندکی روشن شد،خوشحال شدم چون دیدم آیسیش ظاهرا مشکل
                  جدی نداره بعدش هم گفتم ولتاژ خروجیش رو اندازه بگیرم،
                  با تعجب دیدم حدود 8 ولت رو نشون میده!!
                  باز هم روی بردش دنبال عیب گشتم،سلفش که از نشانه هاش معلوم
                  بود خیلی داغ شده ولی لاکش آسیبی ندیده،رفتم سراغ قطعه های
                  دیگه، دیود شاتکی رو تست کردم دیدم اونم سالمه،با خودم گفتم
                  حتما آیسیش نیم سوز شده و باید بی خیال بشم.
                  داشتم شارژر فندکی رو می بستم که ناگهان یه چیز مهم به چشمم
                  خورد ،دیدم خازن الکترولیت خروجی مدار(10 ولت 220 میکرو فاراد)
                  از پایین به صورت نا محسوس منفجر شده!!
                  خازن رو جدا کردم و جاش یه خازن 10 ولت 470 میکرو فاراد
                  گذاشتم دیدم حالا خروجیش ۵ ولت شده و همه چی درست شده،
                  چند دقیقه رو تست گذاشتم دیدم آروم آروم ولتاژش داره میره بالاتر
                  ،دوباره یه نگاهی انداختم بردش دیدم دوباره همون خازن ترکیده
                  ،دوباره دست به کار شدم و خازن ترکیده رو جدا کردم و جاش
                  یه خازن این بار 16 ولت 220 میکرو فاراد گذاشتم،دیدم بازم همه
                  چی درست شده با خودم گفتم دوباره چند دقیقه رو تست بذارم چی
                  میشه،چند دقیقه که گذشت دوباره دیدم که باز هم ولی آروم تر
                  از قبل داره ولتاژ خروجی بالاتر میره! خازن هم خیلی باد کرده بود.
                  بعدش یه همت کوچیک کردم و جای اون خازن،یه خازن 25 ولت 220
                  میکرو فاراد گذاشتم دیدم همه چی کاملا درست شده و چند روز از
                  شارژر کار کشیدم هیچیشم نشد.
                  چیزی که میخوام بگم اینه که با 1.5 برابر کردن ولتاژ خازن تو اینجور
                  شرایط ممکنه هیچی درست نشه و اگه مثلا خازن اصلی 16 ولت هست،
                  باید جای اون یه خازن 35 ولت قرار داد.

این عیب معمولا به دلیل ولتاژ پیک کوتاه ولی شدید یا ریپل هایی
                  با قطب معکوس ممکنه اتفاق بیوفته.
                  در مورد پاور هم این موارد رو تست کنین:
                  دیود های شاتکی خروجی(از نظر نشتی نداشتن)
                  مدار اسنابر دیود شاتکی( مخصوصا اون خازنش)
                  و مدار اسنابر توی اولیه ترانس .
                  موفق و پیروز باشید.
                  مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                  https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

دوستان کسی میدونه این خازن هایی که علامت زدم کاربردشون در منبع تغذیه کامپیوتر چی هست البته مقدارشون رو دقیق نمیدونستم کدوم مقدار مال کدوم خازن هست و حدودی علامت زدم مقدار ها به میکروفاراد هستن ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X