اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتخاب مبدل DC-DC جهت افزایش ولتاژ سلول خورشیدی برای اینورتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتخاب مبدل DC-DC جهت افزایش ولتاژ سلول خورشیدی برای اینورتر

سلام دارم خدمت همه دوستان. اقا ما می خوایم خروجی یه سلول خورشیدی که بین 35 تا 42 ولت تغییر می کنه رو تبدیل کنیم به یه ولتاژ بالاتر که تقریبا باید 310 ولت (شاید هم 400 ولت اما نمی دونم چرا اگه میدونید چرا 400 ولت دلیلش رو بهم بگید) و بعد این ولتاژ رو بدیم به یه اینورتر که خروجی 220 ازش بگیریم. حالا من نشستم حساب کردم دیدم اگر بخوایم مبدل بوست استفاده کنیم دیوتی سایکل سویچ چیزی در حدود 90درصد میشه که خیلی بالا هست و معمولا این دیوتی سایکل بالا باعث ناپایداری مبدل میشه. اینم یادم رفت که بگم توان مبدل 1Kw هست. از یکی دو نفر پرسیدم گفتند دوتا بوست سری پشت سر هم بذار، که خب به نظرم قیمت تمام شده و همچنین فضای اشغال شده بالا میره. چندتا اپلیکیشن نوت هم نگاه کردم که اومده بودند از تپولوژی نیم پل رزونانسی استفاده کرده بودند. از اونجا که تجربه ثابت کرده مشورت در این انجمن از مشورت با اعضای هیت علمی پربارتر هست یا برابری می کنه با نظر این عزیزان، می خواستم بدونم نظر شما چیه؟ چه مبدلی انتخاب کنم؟
    جدیدترین ویرایش توسط amin20107; ۲۲:۰۸ ۱۳۹۹/۱۲/۰۲. دلیل: تکمیل
    گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
    همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

پاسخ : انتخاب مبدل DC-DC جهت افزایش ولتاژ سلول خورشیدی برای اینورتر

کسی نظری نداره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107 نمایش پست ها
      سلام دارم خدمت همه دوستان. اقا ما می خوایم خروجی یه سلول خورشیدی که بین 35 تا 42 ولت تغییر می کنه رو تبدیل کنیم به یه ولتاژ بالاتر که تقریبا باید 310 ولت (شاید هم 400 ولت اما نمی دونم چرا اگه میدونید چرا 400 ولت دلیلش رو بهم بگید) و بعد این ولتاژ رو بدیم به یه اینورتر که خروجی 220 ازش بگیریم. حالا من نشستم حساب کردم دیدم اگر بخوایم مبدل بوست استفاده کنیم دیوتی سایکل سویچ چیزی در حدود 90درصد میشه که خیلی بالا هست و معمولا این دیوتی سایکل بالا باعث ناپایداری مبدل میشه. اینم یادم رفت که بگم توان مبدل 1Kw هست. از یکی دو نفر پرسیدم گفتند دوتا بوست سری پشت سر هم بذار، که خب به نظرم قیمت تمام شده و همچنین فضای اشغال شده بالا میره. چندتا اپلیکیشن نوت هم نگاه کردم که اومده بودند از تپولوژی نیم پل رزونانسی استفاده کرده بودند. از اونجا که تجربه ثابت کرده مشورت در این انجمن از مشورت با اعضای هیت علمی پربارتر هست یا برابری می کنه با نظر این عزیزان، می خواستم بدونم نظر شما چیه؟ چه مبدلی انتخاب کنم؟
      سلام ، معمولا برای این رنج توان و ولتاژ ورودی و خروجی از مبدل با توپولوژِی پوشپول استفاده میشه ، میتونید بازده بالاتر از 87 بگیرید ، اگر پوشپول رزونانسی کار کنید میشه بازده رو بالای 90 درصد برسونید ، استفاده از توپولوژی های دیگه در حال حاضر یا پیچیده و یا حجیم و کم بازده خواهد بود.
      به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
      الکترونیک قدرت
      الکترونیک آنالوگ
      طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
      ---------------------BMCELEC@-------------------
      ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
      ---------------www.bmc-elec.com--------------
      ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

یک روش استفاده از مبدل های high step up است. این مبدل ها دقیقا با هدف همین کاری که شما میخواید معرفی شدند. یعنی وقتی دیدند که مبدل های بوست معمول نمیتونن ولتاژ را بیشتر از 3 یا 4 برابر بالا ببرند (در توان های بالا)، رو آوردند به ساختارهای جدید. این ساختارها هم به صورت رزونانسی (یا همون کلید زنی نرم) هستن و هم به صورت غیر رزونانسی. که البته ساختارهای رزونانسی با بازدهی بالاتر و معمولا ابعاد کوچکتری همراه است. ولی ساختار و بعضا کنترل اونها پیچیده و دشوار میشه.
        این ساختارها رو میتونی توی مراجع، مقالات و پایان نامه های الکترونیک قدرت ببینی که به وفور یافت میشه ...
        روش دوم استفاده از چند مبدل بوست مرسوم به صورت سری هست.
        روش سوم استفاده از مبدلهای ایزوله مثل تمام پل است.این مبدل ها چون دارای ترانس سوئیچینگ هستن میتونی با تغییر نسبت ترانس به نسبت تبدیل های بالایی برسی. در این روش ها هم میتونی از ساختارهای رزونانسی استفاده کنی که خوبی و بدی های خودش رو داره ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kavous نمایش پست ها
          یک روش استفاده از مبدل های high step up است. این مبدل ها دقیقا با هدف همین کاری که شما میخواید معرفی شدند. یعنی وقتی دیدند که مبدل های بوست معمول نمیتونن ولتاژ را بیشتر از 3 یا 4 برابر بالا ببرند (در توان های بالا)، رو آوردند به ساختارهای جدید. این ساختارها هم به صورت رزونانسی (یا همون کلید زنی نرم) هستن و هم به صورت غیر رزونانسی. که البته ساختارهای رزونانسی با بازدهی بالاتر و معمولا ابعاد کوچکتری همراه است. ولی ساختار و بعضا کنترل اونها پیچیده و دشوار میشه.
          این ساختارها رو میتونی توی مراجع، مقالات و پایان نامه های الکترونیک قدرت ببینی که به وفور یافت میشه ...
          روش دوم استفاده از چند مبدل بوست مرسوم به صورت سری هست.
          روش سوم استفاده از مبدلهای ایزوله مثل تمام پل است.این مبدل ها چون دارای ترانس سوئیچینگ هستن میتونی با تغییر نسبت ترانس به نسبت تبدیل های بالایی برسی. در این روش ها هم میتونی از ساختارهای رزونانسی استفاده کنی که خوبی و بدی های خودش رو داره ...
          من قصد دارم از همین ساختار های High step up استفاده کنم ولی دوتا مشکل هست یکی اینکه معمولا این ساختار ها کنترلشون مشکل هست و مورد دیگه اینکه با متغیر شدن ولتاژ ورودی تنظیم دقیق دیوتی سایکل سویچ خودش یه مسله بزرگی هست. یعنی بشینم یه ساختار half bridge طراحی کنم راحت تر از این هست که بشینم این ساختار high step up رو طراحی کنم و تازه بخوام پایدارش کنم. علاوه بر این چون توان بالاست این ساختارهای جدید در صورت بروز یه مشکل کوچیک زود ناپایدار میشند و میرند روی هوا. مگر اینکه ای سی خاص خودشون رو داشته باشند. شما ای سی اماده ای برای این ساختار ها میشناسید؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
          سلام ، معمولا برای این رنج توان و ولتاژ ورودی و خروجی از مبدل با توپولوژِی پوشپول استفاده میشه ، میتونید بازده بالاتر از 87 بگیرید ، اگر پوشپول رزونانسی کار کنید میشه بازده رو بالای 90 درصد برسونید ، استفاده از توپولوژی های دیگه در حال حاضر یا پیچیده و یا حجیم و کم بازده خواهد بود.
          مهندس اگر بخوام ساختار Half bridge استفاده کنم پیشنهاد شما برای انتخاب ای سی درایور چیه؟ یه چیزی که روابط طراحی مدار و دیتاشیت خوبی برای طراحی داشته باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107 نمایش پست ها

مهندس اگر بخوام ساختار Half bridge استفاده کنم پیشنهاد شما برای انتخاب ای سی درایور چیه؟ یه چیزی که روابط طراحی مدار و دیتاشیت خوبی برای طراحی داشته باشه
            آِیسی TL494I و SG2525 خوبن
            به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
            الکترونیک قدرت
            الکترونیک آنالوگ
            طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
            ---------------------BMCELEC@-------------------
            ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
            ---------------www.bmc-elec.com--------------
            ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X