اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برق دهی به آردوینو نانو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برق دهی به آردوینو نانو

سلام بر شما بزرگوارن انجمن ECA
    برای سوالی در زمینه برق دهی به آردوینو نانو مزاحم شدم
    در اکثر سایت ها نوشته شده برق آردوینو نانو رو میشه با پورت VIN و GND
    تایین کرد و ولتاژ ورودی باید بین 7 تا 12 باشه و .......
    اما چیزی در زمینه اینکه واسه ورودی چند آمپر داده بشه ندیدم مثلا ۷.۵ یا ۸
    یا ۹ رو اگه به آردوینو متصل کنیم باید آمپر ورودی چقد باشه و اینکه آیا
    مقاومت بزارم ؟ اگه بزارم چند بزارم و غیره ..... ببخشید سوالا خر تو خر شد
    #به_این_مینی_مبتدی_کمک_کنید
    جدیدترین ویرایش توسط Ichigo; ۰۰:۲۲ ۱۳۹۹/۱۲/۰۳. دلیل: غلط املایی

پاسخ : برق دهی به آردوینو نانو

نوشته اصلی توسط Ichigo نمایش پست ها
    سلام بر شما بزرگوارن انجمن ECA
    برای سوالی در زمینه برق دهی به آردوینو نانو مزاحم شدم
    در اکثر سایت ها نوشته شده برق آردوینو نانو رو میشه با پورت VIN و GND تایین کرد
    و ولتاژ ورودی باید بین 7 تا 12 باشه و .......
    اما چیزی در زمینه اینکه واسه ورودی چند آمپر داده بشه ندیدم مثلا ۷.۵ یا ۸ یا ۹ رو اگه به آردوینو متصل کنیم باید آمپر ورودی چقد باشه و اینکه آیا
    مقاومن بزارم ؟ اگه بزارم چند بزارم و غیره ..... ببخشید سوالا خر تو خر شد
    #به_این_مینی_مبتدی_کمک_کنید
    سلام
    همه یه روزی مبتدی بودن. مبتدی بودن که شرم آور نیست.
    ببینید این مسئله ای که میگم برای هر مداری صادقه و صرفا مربوط به آردوینو نیست. وقتی شما توی تئوری اصطلاحا یک منبع ولتاژ ایده آل دارید، اون منبع ولتاژ تضمین میکنه در هر صورتی (به غیر از اتصال کوتاه کردن دو سرش) ولتاژ دو سر خودش رو مقدار معینی نگه داره. این مقدار میتونه یه عدد ثابت، یه شکل سینوسی یا هر جور دیگه باشه. اما در عمل ما چیزی به اسم منبع ولتاژ ایده آل نداریم! در عوض چیزی مثل باتری داریم که تحت محدودیت هایی تقریبا رفتاری شبیه به همون منبع ایده آل داره. یکی از این محدودیت ها حداکثر جریانیه که میتونه تحویل بده. این اعداد 8 و 9 آمپری که شما میگید، حداکثر جریان تحویلی برای اون منبع هستش. یعنی شما باید کمتر از این مقادیر ازش انتظار داشته باشید که جریان بده.
    توی بند قبلی من همش گفتم جریان تحویل بده. یعنی چی؟ وقتی شما یک مصرف کننده به این منبع وصل میکنید، اون مصرف کننده بسته به نیازش از منبع جریان میکشه. در واقع منبع به قدری که مصرف کننده جریان احتیاج داشته باشه بهش جریان میده که خوب گفتم هر منبعی توی واقعیت یه محدوده جریان قابل تحمل هم داره و اگر شما سعی کنید جریانی خارج از این محدوده ازش بکشید، یا منبع آسیب میبینه، یا دیگه اون طور که انتظار دارید رفتار نمیکنه.
    حالا مصرف کننده شما یه برد آردوینو هستش. این برد روش یه میکروکنترلر داره و چندتا قطعات جانبی دیگه مثل خازن و مقاومت. فکر نمیکنم این برد به تنهایی در بدترین شرایط جریانش بخواد به 1 آمپر هم نزدیک بشه. چه برسه به 8 یا 9 آمپر! پس با توجه به گفته های قبلی، شما میتونید برای تغذیش از یک منبع 1، 2، 3 یا اصلا 100 آمپر استفاده کنید که البته عقل میگه همون 1 آمپر هم کفایت میکنه. اما خوب این برد که تنها نیست؛ ممکنه مصرف کننده های دیگه ای هم باشن (مثل LCD، انواع سنسورها و...) که از این منبع تغذیه کنن. در این صورت شما باید ببینید مجموع مصرف کننده های متصل به این منبع چقدر جریان لازم دارن، با توجه به همون یک منبع مناسب تهیه کنید. سعی کنید اگر فرض مثال مجموعا 1 آمپر مصرف داشتید، منبع 2 آمپری تهیه کنید که خیالتون راحت باشه که همه چیز درست کار میکنه.
    فقط در آخر تذکر بدم این مواردی که گفتم ربطی به ولتاژ منبع نداره. یه وقتی یه منبع 500 ولت 1 آمپری به برد وصل نکنید برد به فنا بره . ولتاژ باید توی همون محدوده که گفتید باشه
    جدیدترین ویرایش توسط hossein.m98; ۰۰:۴۳ ۱۳۹۹/۱۲/۰۳.

دیدگاه

:ممنونم خیلی خوب توضیح دادین
      درود
      پس فک کنم 8 ولت 2 آمپر خوب باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ichigo نمایش پست ها
        :ممنونم خیلی خوب توضیح دادین
        درود
        پس فک کنم 8 ولت 2 آمپر خوب باشه
        بله همین خوبه.
        یه مسئله هم در مورد رگولاتور روی آردوینو وجود داره که گفتنش خالی از لطف نیست. اونم این که ولتاژ ورودی اش هرچقدر به مینیمم گفته شده نزدیک تر باشه بهتره. چون رگولاتور این برد از نوع خطیه، نتیجتا کاهش ولتاژ رو به روش تلف کردن توان به شکل گرما انجام میده. پس هرچی ولتاژ ورودی بالاتر باشه، توان بیشتری مجبوره تلف کنه و رگولاتور گرم تر میشه. به خاطر همین سعی کنید ترجیحا ورودی رو از حدود 8، 9 ولت بالاتر نبرید.

دیدگاه

جالب بود نمدونستم رگولاتو اینگونه کار میکنه
          ممنون سعی میکنم میزان برق مصرفی با برق ورودی نزدیک باشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X