اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در خروجی ولتاژ دیمر،مقاومت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در خروجی ولتاژ دیمر،مقاومت

سلام
    خروجی ولتاژ یک دیمر رو در حالت نصف با مولتی متر اندازه گرفتم حدود 160 ولت بود
    یک محافظ برق معمولی بازار دارم که نمایشگر ولتاژ هم دارد ولی در همین حالت که به دیمر وصلش کردم بجای اینکه ولتاژ رو همون 160 ولت نمایش بده بیشتر وحدود 265 ولت نمایش میده
    یعنی وقتی پتانسیومتر دیمر رو میچرخانیم تا ولتاژ کم بشه نمایشگر اون محافظ برق بجای اینکه ولتاژ رو کمتر نمایش بده بیشتر نمایش میده
    دلیلش چیه؟

متوجه شدم با کم کردن ولتاژ برق شهری توسط دیمر اختلال بوجود میاد چون با دو مولتی متر متفاوت تست کردم،هر دو وقتی مستقیم برق شهر رو اندازه میگیرند تغریبا یک عدد 240 ولت که درسته نمایش میدهند ولی وقتی خروجی دیمر با هر دو اندازه میگیرم اختلافشون زیاد میشه مثلا یکی از مولتی مترها 160 ولت ودیگری 190 ولت نمایش میده.دلیلش چی میتونه باشه؟

جهت تست فقط یک مقاومت 1m سر راه برق شهر گزاشتم بدون اتصال هیچ وسیله وکشیدن باز وخروجی یکی از مولتی مترها 74 ولت دیگری 90 ولت رو نمایش میده چرا؟
    ممکنه ایراد از نوع یا مشکل یکی از مولتی مترها باشه؟پس بهترین مولتی متر برای اندازه گیری دقیق چیه؟

واینکه نیاز دارم ولتاژ شهر رو کم کنم تا مداری رو تست کنم،بهترین روش کم کردن ولتاژ برق شهر ac چیه؟دیمر یا سری کردن یک مقاومت؟

پاسخ : مشکل در خروجی ولتاژ دیمر،مقاومت

با سلام به شما دوست عزیز .....ایا جریان خروجی هم برایتان مهم است؟ اگر مهم نیست می توانید از ترانس استفاده کنید ترانس 220 به 110 .یکی از روش*ها این است که ولتاژ ۲۲۰ ولت را به یک عدد ترانس مثلا 2 امپر و 220 ولت می دهید ..و سپس خروجی این ترانس را . اگر خروجی ۱۲ولت باشد به ثانویه یک ترانس دیگر ..... که این ترانس دوم : ۲۴ ب220 ولت است می دهید ..... حالا چون ولتاژ ۱۲ ولت به ثانویه می دهید از اولیه ولتاژ ۱۱۰ ولت می توانید بگیرید .موفق باشید . سوالی بود بپرس

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

دوست عزیز .. باید خدمتتان عرض کنم که روش کم کردن ولتاژ با سری
    کردن مقاومت* فقط برای یک وسیله مشخص می تواند انجام شود به این
    علت که ..... ولتاژ دوسر با ر با تغییر جریان بار کم و زیاد می شود
    و مقدار ولتاژ پایدار نخواهد بود .. . در امان خدا باشید انشالله.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرزاد الکترونیک نمایش پست ها
      با سلام به شما دوست عزیز .... سوالی بود بپرس
      با تشکر از شما دوست خوب که پیگیری کردید وپاسخ دادید
      همچنین بابت راهنمایی کاربرد ورفتار مقاومت هم ممنون

خیر جریان خروجی مهم نیست وشاید در حد میلی آمپر باشد
      بصورت دقیق یک ماژول محاسبه ولتاژ zmpt101b است که ولتاژac را محاسبه میکندومصرفی ندارد وبرای آن میخواهم استفاده کنم وآنرا کالیبره کنم
      تست با مقاومت ودیمر هم برای این ماژول میخواهم که با آن ولتاژ را کم کنم وماژول را تست کنم که از 0 تا 250 ولت را دقیق نمایش دهد وتست آن درست باشد
      ولی خوب با سری کردن مقاومت ودیمر نتیجه مناسبی نگرفتم

بصورت دقیق: ولتاژ ورودی 220 ولت شهری است(معمولاً متغیر حدودی تا 240 هم میشود-همان برق شهر عادی) واصلا ولتاژ 12ولت یا ولتاژ نوع dc در نظر نیست
      جدیدترین ویرایش توسط isfahan; ۱۹:۵۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۱.

دیدگاه

با سلام به شما دوست عزیز .. مطابق به آزمایش مورد نظر شما .. .... روش دیگری که می تواند مفید باشد این است که ۱۰ عدد مقاومت مشخص ... مثلا ۱۰ کیلو اهم / یا کمتر یا بیشتر / را با هم سری کنید و به ولتاژ ۲۲۰ ولت وصل کنید. ومی توانید .ولتاژ....دوسر هر از مقاومت*ها را برای کالیبره کردن دستگاه استفاده کنید..مقاوتها می تواند یک وات باشد. اگر ولتاژ 220 ولت باشد ....با سری کردن ۱۰ عدد مقاومت 10 کیلو .... ولتاژ دوسر هر کدام ۲۲ ولت میشود ... موفق باشید .

می توانید مقاومتهای مختلف را با هم سری کرده و ولتاژ دو سر هر کدام را با
        .... ولتمتر گرفته و دستگاه را کالیبره کنید
        ... مثلا : مقام*های مختلف از 1 کیلو و 2.2 کیلو و 5.1 کیلو و به بالا تا مجموع 100
        .. کیلو باشد .

همچنین می توانید برای افزایش دقت در کالیبره کردن دستگاه از مقاومتهای .... یک درصد خطا استفاده کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرزاد الکترونیک نمایش پست ها
          با سلام به شما دوست عزیز .. مطابق به آزمایش مورد نظر شما .. ....
          با تشکر از راهنمایی شما،تست میکنم

ولی یک مشکلی که قبلا داشتم،با مقاومت های مختلف تست کردم ولی هنگام وصل کردن یک مصرف کننده به خروجی ولتاژ خروجی صفر میشود

مثلا با سری کردن یک مقاومت 100k دو وات در مدار وقرار دادن یک لامپ معمولی رشته ای 100 وات که در بازار هست،آن لامپ روشن نمیشود وولتاژ خروجی را با مولتی متر که اندازه گرفتم صفر بود
          در حالی که اگر لامپ را در خروجی قرار ندهم خروجی همین مدار 190 ولت را با مولتی متر نمایش میدهد

دیدگاه

با سلام به شما عزیز جان .... بله اگه مقاومت زیاد باشد لامپ روشن* نمی شود . اگر جریان بیشتری لازم دارید همان روش ... قبلی که خدمتتان عرض کردم ..... ولتاژهای مختلف متناوب را به ثانویه یک ترانس می دهیم و لتاژ متناوب را از اولیه می گیریم فرض کنیم ۱۲ ولت متناوب را به ثانویه یک ترانس .. 220 به ۲۴ می دهیم و ۱۱۰ ولت را از اولیه می گیریم.و اگر ۶ولت بدهیم به ثانویه حدود ۵۰ تا ۶۰ ولت می توانیم بگیریم در اولیه .ولت امپر ترانس هم تعیین کننده مقدار جریان است* .... این روش اطمینان بیشتری دارد و دستکاه اوومتر ما را به اشتباه نمی اندازد. با تشکر .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط isfahan نمایش پست ها
              سلام
              خروجی ولتاژ یک دیمر رو در حالت نصف با مولتی متر اندازه گرفتم حدود 160 ولت بود
              یک محافظ برق معمولی بازار دارم که نمایشگر ولتاژ هم دارد ولی در همین حالت که به دیمر وصلش کردم بجای اینکه ولتاژ رو همون 160 ولت نمایش بده بیشتر وحدود 265 ولت نمایش میده
              یعنی وقتی پتانسیومتر دیمر رو میچرخانیم تا ولتاژ کم بشه نمایشگر اون محافظ برق بجای اینکه ولتاژ رو کمتر نمایش بده بیشتر نمایش میده
              دلیلش چیه؟

متوجه شدم با کم کردن ولتاژ برق شهری توسط دیمر اختلال بوجود میاد چون با دو مولتی متر متفاوت تست کردم،هر دو وقتی مستقیم برق شهر رو اندازه میگیرند تغریبا یک عدد 240 ولت که درسته نمایش میدهند ولی وقتی خروجی دیمر با هر دو اندازه میگیرم اختلافشون زیاد میشه مثلا یکی از مولتی مترها 160 ولت ودیگری 190 ولت نمایش میده.دلیلش چی میتونه باشه؟

جهت تست فقط یک مقاومت 1m سر راه برق شهر گزاشتم بدون اتصال هیچ وسیله وکشیدن باز وخروجی یکی از مولتی مترها 74 ولت دیگری 90 ولت رو نمایش میده چرا؟
              ممکنه ایراد از نوع یا مشکل یکی از مولتی مترها باشه؟پس بهترین مولتی متر برای اندازه گیری دقیق چیه؟

واینکه نیاز دارم ولتاژ شهر رو کم کنم تا مداری رو تست کنم،بهترین روش کم کردن ولتاژ برق شهر ac چیه؟دیمر یا سری کردن یک مقاومت؟
              سلام،علتش اینه که مدار درون مولتی متر از طریق مقاومت ولتاژ
              رو کاهش میده و برای مقاومت هم فرقی نداره که فرکانس اعمالی
              به اون چقدره.
              اما محافظ ها به جای کاهش ولتاژ با مقاومت،با خازن پلی استر
              این کار رو انجام میده،هر چقدر هم فرکانس عبوری از خازن بیشتر
              بشه،مقاومت خازن هم کمتر میشه و در نتیجه هم محافظ ولتاژ
              بیشتری رو نشون میده.در واقع این دیمر ها با برش موج به فرکانس
              بالا ولتاژ رو کاهش و افزایش میدن،یعنی ولتاژ رو کاهش نمیدن و
              فقط موج رو به فرکانس بالا برش میدن.

دلیل اینکه مولتی متر ها عدد های جداگانه ای نشون میدن اینه
              که مولتی متر های معمولی و گرون قیمت هر دو برای اندازه گیری
              موج سینوسی طراحی شدن،اما برای شکل موج های برش خورده و
              مربعی ،مثلثی،ترکیبی یا.. مولتی متر های معمولی عددی که نشون
              میدن مقدار موثر واقعی نیست و یه عدد غلط برا شکل موج های غیر
              سینوسی نشون میدن ولی مولتی متر های گرون تر دارای قابلیت
              TRUE RMS یا نمایش مقدار موثر (RMS) واقعی برای همه نوع شکل
              موج مقدار موثر درستی رو نشون میدن.
              مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
              https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

در ضمن منظورتون 1 مگا اهم بود ،درسته؟
                نکته دیگه هم اینه که امپدانس ورودی مولتی متر ها هم متفاوته،
                یعنی هر چقدر امپدانس مولتی متر بالاتر باشه،تاثیر کمتری روی مدار
                در حال اندازه گیری میذاره( تو حالت ولت سنج)
                اگه مقاومت 1 مگا اهم،امپدانس مولتی متر 3 مگا اهم ،ولتاژ 100
                ولت و مقاومت هم سر راه یکی از پراب های مولتی متر قرار داشته
                باشه،مولتی متر به جای اینکه همون 100 ولت رو نشون بده 75
                ولت نشون میده،چون ولتاژ بین دو مقاومت تقسیم شده.در اصل
                به این میگن تقسیم مقاومتی
                در واقع تو ۹۸ درصد مدارات و دستگاه های برقی اطرافمون از تقسیم
                مقاومتی استفاده شده.
                خیر مشکل از مولتی متر نیست،این مربوط به مدل مولتی متر هست.
                :v
                پس بهترین مولتی متر برای اندازه گیری دقیق
                چیه؟
                مولتی متری که دارای قایلیت TRUE RMS باشه
                و همینطور امپدانس ورودیش هم حداقل 7 مگا اهم باشه.
                و اینکه نیاز دارم ولتاژ شهر رو کم کنم تا
                مداری رو تست کنم،بهترین روش کم کردن ولتاژ برق شهر ac
                چیه؟ دیمر یا سری کردن مقاومت؟
                همونطور که تو بالا هم توضیح دادم،دیمر فقط شکل موج رو برش
                میزنه و کاری با دامنه ولتاژ نداره.مقاومت هم
                برای تست وسایلی با جریان کششی کم و محدود هست،
                اگه جریانتون خیلی کمه میتونین از تقسیم مقاومتی استفاده کنین.
                اما اگه جریان اندازه گیری شما یه عدد مشخص هست،سری کردن
                مقاومت خوبه.
                همینطور میتونین از خازن به عنوان کاهنده ولتاژ ac هم استفاده
                کنین.
                موفق و پیروز باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط TaOmid
                  با سلام. بنده کاربر جدید هستم و متاسفانه امکان ایجاد موضوع جدید رو فعلا ندارم ...
                  سلام دوست عزیز،
                  لطفا از سوال نامرتبط با این تاپیک خودداری کنید وبرای زدن تاپیک جدید با مدیر فروم تماس بگیرید یا در تایپک مرتبطی مطرح کنید
                  تا بتوانیم این تاپیک را با کمک دوستان به سرانجام برسونیم وبقیه هم با مراجعه بتوانند روش وپاسخ دقیقی به سوال اصلی پیدا کنند
                  و تاپیک و سوال اصلی به حاشیه نرود
                  با تشکر

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                  در ضمن منظورتون 1 مگا اهم بود ،درسته؟...موفق و پیروز باشید.
                  سلام،
                  با تشکر از راهنمایی خوب شما

بله منظورم در یکی از پستهای قبل 1مگا اهم بوده
                  راهنمایی ونکات خوبی رو نوشتید

اگر بخواهیم یک لامپ 100 وات رشته ای معمولی را با ولتاژ کمتر روشن کنیم،با چه خازن ومقاومتی پیشنهاد میکنید که مدارش چطور باشد؟
                  برای اندازه گیری ولتاژ خروجی در حالی که لامپ روشن است وولتاژ کمتر از ولتاژ ورودی 220 ولت شده میخواهم
                  چون همونطور که بالا نوشتم یک مقاومت 100کیلواهم 2وات را سری کردم لامپ روشن نشد وولتاژ خروجی با مولتی متر معمولی صفر نمایش داده میشد ولی اگر لامپ در مدار نباشد همان خروجی با همان مقاومت 190 ولت بود.با یک لامپ کوچک کم مصرف هم تست کردم باز هم روشن نشد

البته دیمر اینکار را انجام دهد ولی با توجه به توضیحات شما روش کارش متفاوت است پس خروجی دقیقی برای اندازه گیری دقیق وکاربرد مورد نظر ما ندارد

دیدگاه

آیا کاهش ولتاژ با خازن مناسبه وآیا میشه باهاش یک لامپ 100 وات رو با ولتاژ کمتر روشن کرد؟

گمانم با خازن پلی استر 400 ولت مناسب باشه ولی ظرفیتش برای ولتاژهای مختلف چی باشه؟

دیدگاه

آیا کاهش ولتاژ با خازن مناسبه وآیا میشه باهاش یک لامپ 100 وات رو با ولتاژ کمتر روشن کرد؟

گمانم با خازن پلی استر 400 ولت مناسب باشه ولی ظرفیتش برای ولتاژهای مختلف چی باشه؟
                      سلام مجدد،
                      آیا کاهش ولتاژ با خازن مناسبه و آیا میشه باهاش
                      یک لامپ 100 وات رو با ولتاژ کمتر روشن کرد؟
                      بله با هر دو روش میشه لامپ رشته ای مورد نظر رو با نور کمتر
                      روشن کرد ولی اگه میخوایین از مقاومت استفاده کنین،
                      باید از یه مقاومت 100 اهم 50 وات استفاده بشه که تولید گرما و
                      تلفات توان رو به همراه خواهد داشت،
                      مزیت روش خازن اینه که گرمای خیلی کمی تولید میکنه و تلفات
                      توان زیادی نداره.
                      برای یه لامپ 100 وات،( بستگی به مقدار نور لازم) یه خازن 400
                      ولت 8 الی 40 میکرو فاراد لازمه ،اضافه تر کردن ظرفیت خازن از این
                      حد باعث میشه که نور لامپ مثل وقتی بشه که مستقیم به برق وصله.
                      در ضمن بهتره که اگه میخواین خازن ها رو خالی کنین( در مدت خیلی
                      کوتاه ) بهتره از یه مقاومت 2 ولت 100 اهم استفاده کنین.
                      حتما هم لازم نیست از خازن پلی استر استفاده کنین و برای
                      اینکار میتونین از خازن الکترولیت بدون قطب،خازن روغنی و یا
                      اگه پیدا کردین هم از خازن گازی با همون مشخصات استفاده کنین.
                      با خازن هایی که با اون محدوده ظرفیت گفتم،میتونین ولتاژ 60 تا
                      210 ولت رو حدودا تو خروجی داسته باشین.
                      شماتیک هم نیاز نیست فقط کافیه که برین یدونه خازن مناسب رو
                      با لامپ سری کنین.همین. البته برا مسائل ایمنی بهتره که یدونه
                      مقاومت 120 کیلو اهم 1 وات با خازن موازی کنین.( انجام اینکار
                      باعث میشه که وقتی مدار رو از برق خارج کردین،شارژ خازن ها خالی
                      بشه تا امکان شوک الکتریکی به شخص در هنگامی که مدار تو برق
                      نیست تقریبا 0 بشه.)

در ضمن اینکه میگین « یه مقاومت 100 کیلو اهم 2 وات با لامپ
                      سری کردم و نه لامپ روشن شد و ولتاژ خروجی هم صفر شد،
                      طبیعیه،مقدار مقاومت اهمی تقریبی لامپ: 100 اهم
                      مقدار ولتاژ ورودی: 220 ولت
                      مقدار مقاومت کاهنده: 100 کیلو اهم .
                      پس طبق فرمول بسیار ساده تقسیم مقاومتی :

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                        سلام مجدد،...بله با هر دو روش میشه...
                        سلام
                        با تشکر از پاسخ شما
                        متاسفانه خازن پلی استر یا هر مدل قابل استفاده ac ظرفیت 8تا40میکروفاراد ندارم وهر سایتی هم گشتم نداشت
                        با خازنهای نانو فاراد نمیشه؟یا چه روشی هست مثلا خازن ها رو موازی ببندیم یا همچنین چیزی

یک مقاومت نیم وات حدود 800 اهم گزاشتم در مدار که مقاومت سوخت.

قسمت آخر پاسخ در پست قبلتون نوشته نشده
                        اگر بخواهم مقاومت تنهای 1 یا 2 وات در مدار قرار بدم چه اهمی مناسبه چون هر چی گزاشتم لامپ روشن نشد

با تشکر

دیدگاه

با سلام به شما دوست عزیز ...... شما می توانید از خازن*های روغنی که در کولر های آبی مصرف می*شوند ...... استفاده کنید .... ابن نوع خازنها را فکر کنم وسائل کولر فروشی ها داشته باشند . .... اگر ظرفیت مورد نظر یافت نشد ..... دوتا را باهم سری برای ظرفیت کمتر ...... و دوتا را با هم موازی برای ظرفیت بیشتر وصل کنید. ... باز هم سوال داشتی در خدمتیم. موفق باشید.

با سلام به شما ..... شما باید قبل انجام آزمایش محاسبات مربوط به توان
                          ....و مقدار مقاومت را انجام دهید . ..۱... مقدار ولتاژ که معلومه 220 ولت
                          ..... مقدار جریان لامپ ۱۰۰ وات که معلومه . .کمتر از نیم امپر بنا براین ..توانان
                          مقاومت سری با ان را می توانید محاسبه کنید ... از این رابطه؛
                          .....p=u×I. و. I=P/ U....
                          I= جریان لامپ...و u... ولتاژ لامپ که220 هست
                          .....و p=توان لامپ که100وات. ...یا کمتر...یا بیشتر دارید ..به راحتی محاسبه
                          ...میشود .

و این هم فرمول محاسبه مقاومت خازنی *که برای کاهش نور لامپ با آن می خواهی سری کنیXc=1/2#fc..Xc = مقاومت خازنی2#f=314و . C ظرفیت خازن برحسب فاراد .....و توان مقاوت اهمی هم که دو فرمول دارد . ۱. P=u× I ....و دوم ...: p=i ×i ×r
                          r = مقدار مقاوت مورد نظر و...i جریان عبوری از لامپ و بنابراین توان مقاوت محاسبه میشود

با سلام.... طبق محاسبات که انجام* دادم ....شما باید برای اینکه ولتاژ لامپ 100.... وات را نصف کنی باید یک مقاومت اهمی....500اهم. و بالاتر از20 وات ..مثلا ۵۰ وات قرار دهید ( سری با لامپ) ..حال محاسبه*. مقاومت خازنی بماند بعد.
                          جدیدترین ویرایش توسط فرزاد الکترونیک; ۲۲:۴۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۶.

دیدگاه

سلام
                            با تشکر از پاسخ شما
                            متاسفانه خازن پلی استر یا هر مدل قابل استفاده ac ظرفیت 8تا40میکروفاراد ندارم وهر سایتی هم گشتم نداشت
                            با خازنهای نانو فاراد نمیشه؟یا چه روشی هست مثلا خازن ها رو موازی ببندیم یا همچنین چیزی

یک مقاومت نیم وات حدود 800 اهم گزاشتم در مدار که مقاومت سوخت.

اگر بخواهم مقاومت تنهای 1 یا 2 وات در مدار قرار بدم چه اهمی مناسبه چون هر چی گزاشتم لامپ روشن نشد

با تشکر
                            سلام مجدد و درود.
                            بله میشه خازن ها رو باهم موازی بست ولی اینجوری حجم خیلی
                            خیلی زیاد میشه.
                            با خازن های نانو فاراد نمیشه؟
                            خیر متاسفانه
                            نمیشه مگر اینکه چند ده یا چند صد تا از اونا رو بخوایین با هم
                            موازی کنین که حجم و زحمت خیلی زیادی می برد.
                            متاسفانه خازن پلی استر یا هر مدل قابل استفاده
                            ac ظرفیت 8 تا 40 میکرو فاراد ندارم و هر سایتی گشتم
                            نداشت.
                            این خازن های که بنده گفتم رو میتونین از
                            تو دینام(پمپ) آب،کولر های آبی یا گازی،یخچال های خانگی
                            یا مغازه ای،از پنکه های سقفی ،لباسشویی های دوقلو و سطلی و... پیدا کنین.
                            اگه هم خواستین نو بگیرین ،میتونین برین مغازه های فروش
                            قطعات یدکی لوازم خانگی.

یک مقاومت نیم وات حدود 800 اهم در مدار گذاشتم که
                            مقاومت سوخت
                            این موضوع طبیعی هست،چون که توانی که برای مقاومت
                            انتخاب کردین خیلی پایین هست.شما باید از مقاومت آجری حداقل
                            40 وات استفاده میکردین.

r
                            اگر بخواهیم مقاومت تنهای 1یا 2 وات در مدار قرار بدم
                            چه اهمی لازمه چون هرچی گذاشتم روشن نشد.
                            اگه میخواین از مقاومت نهایتا 2 واتی استفاده کنین،
                            مقاومت های کمتر از 15 اهم پیشنهاد میشه که متاسفانه
                            تاثیر چندانی روی ولتاژ و نور لامپ ندارن.
                            موفق و پیروز باشید.

دیدگاه

باسلام مداری دیمر دارم که تغییر ولتاژ باید با حرکت ولوم انجام بشه ولی وقتی ولوم ثابته ولتاژ زیاد میشه و علتشو نمیدونم لطفا اگر کسی میتونه کمک کنه. باتشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X