اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار ضرب کننده فرکانس ترانزیستوری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار ضرب کننده فرکانس ترانزیستوری

سلام بر دوستان
    من مدار تانک LC زیر را برای فرکانس خروجی 5 مگاهرتز تنظیم کردم. و فرکانس ورودی را نصف فرکانس تانک اعمال میکنم. طبق تئوری و حتی شبیه سازی نرم افزاری با پروتیوس خروجی فرکانس 2 برابر ورودی میشه که در خروجی نمایش داده میشه. اما در عمل من نتونستم فرکانس خروجی را 2 برابر ببینم. و خروجی هم فرکانس ورودی است.مشکل کجاست؟؟ به هر دری زدم نشد درست دوستان اگه تجربه دارن راهنمایی کنن ممنون میشم.
    خازن های کوپلاژ 18 نانو فاراد و پلی استر هستند ترانزیستور هم BC337 است. مقاومت هم 220 اهم است. میزان تغذیه 12 ولت است.
    مدار تانک هم شامل خازن 18 نانو فاراد ثابت پلی استر و سیم پیچ 0.12uH است.

پاسخ : مدار ضرب کننده فرکانس ترانزیستوری

نوشته اصلی توسط mehrannohtanipour نمایش پست ها
    سلام بر دوستان
    من مدار تانک LC زیر را برای فرکانس خروجی 5 مگاهرتز تنظیم کردم. و فرکانس ورودی را نصف فرکانس تانک اعمال میکنم. طبق تئوری و حتی شبیه سازی نرم افزاری با پروتیوس خروجی فرکانس 2 برابر ورودی میشه که در خروجی نمایش داده میشه. اما در عمل من نتونستم فرکانس خروجی را 2 برابر ببینم. و خروجی هم فرکانس ورودی است.مشکل کجاست؟؟ به هر دری زدم نشد درست دوستان اگه تجربه دارن راهنمایی کنن ممنون میشم.
    خازن های کوپلاژ 18 نانو فاراد و پلی استر هستند ترانزیستور هم BC337 است. مقاومت هم 220 اهم است. میزان تغذیه 12 ولت است.
    مدار تانک هم شامل خازن 18 نانو فاراد ثابت پلی استر و سیم پیچ 0.12uH است.
    سلام دوست عزیز.
    من خیلی در مورد ضرب کننده های فرکانسی اطلاعاتی ندارم.
    ولی اون چیزی که به ذهنم میرسه اینه که این ترانزیستور مدار بایاس نداره. شاید مشکل از اینجا باشه. چون بیس اصلا تغذیه نشده .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saati.sms نمایش پست ها
      سلام دوست عزیز.
      من خیلی در مورد ضرب کننده های فرکانسی اطلاعاتی ندارم.
      ولی اون چیزی که به ذهنم میرسه اینه که این ترانزیستور مدار بایاس نداره. شاید مشکل از اینجا باشه. چون بیس اصلا تغذیه نشده .
      بله حرف شما درست. اما پس چرا در شبیه سازی پروتیوس خروجی فرکانس 2 برابر ورودی است؟ شاید در شبیه سازی اشتباه میکنه....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrannohtanipour نمایش پست ها
        بله حرف شما درست. اما پس چرا در شبیه سازی پروتیوس خروجی فرکانس 2 برابر ورودی است؟ شاید در شبیه سازی اشتباه میکنه....
        به نظرم برای شبیه سازی چنین مدارتی از hspice یا pspice استفاده کنین. در ضمن دامنه شکل موج ورودیتون هم مهمه. شاید دامنه اش رو بزرگ گذاشتین باعث میشه توی لحظاتی ترانزیستور بایاس بشه و اون عمل ضرب فرکانس رو انجام بده.
        باز هم باید دید دوستانی که تجربه دارن نظرشون چی هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saati.sms نمایش پست ها
          به نظرم برای شبیه سازی چنین مدارتی از hspice یا pspice استفاده کنین. در ضمن دامنه شکل موج ورودیتون هم مهمه. شاید دامنه اش رو بزرگ گذاشتین باعث میشه توی لحظاتی ترانزیستور بایاس بشه و اون عمل ضرب فرکانس رو انجام بده.
          باز هم باید دید دوستانی که تجربه دارن نظرشون چی هست.
          دامنه ورودی از 0.4 تا 3 ولت تغییر دادم اما اتفاقی رخ نداد. ضرب فرکانس هم در هارمونیک دوم یا سوم رخ میده . یعنی مدار تانک در فرکانسی برابر با 2 برابر فرکانس ورودی باید تنظیم بشه...

دیدگاه

سایر دوستان کسی پیشنهادی و نظری ندارد؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X