اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه مقاومت و خازن اسنابر ( جرقه گیر)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبه مقاومت و خازن اسنابر ( جرقه گیر)

سلام بر دوستان
    در مدار زیر من تعدادی لامپ 12 ولت را با رله روشن میکنم. لامپ ها لامپ ماشین هستند و کلا 15 آمپر DC از لامپ ها و کنتاکت های رله عبور میکنه. در زمان بسته شدن رله
    کنتاکت های رله جرقه میزنه برای جلوگیری از جرقه باید از مدار RC اسنابر استفاده کنم. طرز محاسبه این مقدار خازن و مقاومت چطوری است؟ ولتاژ و جریان کلا DC است

پاسخ : محاسبه مقاومت و خازن اسنابر ( جرقه گیر)

با سلام به شما دوست عزیز ۱.... برای مقدار خازن دوسر کنتاکت رله عرض شود که به ازای هر یک آمپر،، یک ....میکرو فاراد.... و مقدار مقاومت سری با خازن ، نباید از مقدار مقاومت اهمی بوبین رله کمتر باشد. و ولتار خازن نباید از بیست برابر ولتاژ تغذیه کمتر باشد.فرض کنیم ۱۵ امپر از کنتاکت رد می*شود بنابراین 15 میکروفاراد خازن باید باشد واگر ....ولتاژ ۱۲ ولت است ...ولتاژ خازن باید بیشتر از ۲۵۰ ولت باشد......و اگر مقاومت بوبین رله به فرض ۴۵ اهم استمقاومت سری را هم ۵۱ در نظر می گیریم.....موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرزاد الکترونیک نمایش پست ها
      با سلام به شما دوست عزیز ۱.... برای مقدار خازن دوسر کنتاکت رله عرض شود که به ازای هر یک آمپر،، یک ....میکرو فاراد.... و مقدار مقاومت سری با خازن ، نباید از مقدار مقاومت اهمی بوبین رله کمتر باشد. و ولتار خازن نباید از بیست برابر ولتاژ تغذیه کمتر باشد.فرض کنیم ۱۵ امپر از کنتاکت رد می*شود بنابراین 15 میکروفاراد خازن باید باشد واگر ....ولتاژ ۱۲ ولت است ...ولتاژ خازن باید بیشتر از ۲۵۰ ولت باشد......و اگر مقاومت بوبین رله به فرض ۴۵ اهم استمقاومت سری را هم ۵۱ در نظر می گیریم.....موفق باشید.
      ممنون از شما. نوع خازن ها چگونه باشد؟ مثلا الکترولیت؟ پلی استر؟ و ... وات مقاومت ها چطور؟؟

دیدگاه

با عرض سلام مجدد به شما: مقدار توان مقاوت. بنظر نمی رسد که بالاتر از یک وات احتیاج باشد.زیرا که ولتاژ بالا گذرا است و دائمی نیست. *...و برای نوع خازن هم اگر خازن پلی استر یافت نشد ..... خازنهای از نوی روغنی که در داخل کولر های آبی جنب تقسیم برق کولر نصب می شود مناسب است..... بخصوص که بدون قطب هستند که بهتر است.....شما را به خدا می سپارم ....موفق باشید..اگر سوال دیگری بود در خدمتم.

دیدگاه

با عرض سلام مجدد به شما: مقدار توان مقاوت. بنظر نمی رسد که بالاتر از یک وات احتیاج باشد.زیرا که ولتاژ بالا گذرا است و دائمی نیست. *...و برای نوع خازن هم اگر خازن پلی استر یافت نشد ..... خازنهای از نوی روغنی که در داخل کولر های آبی جنب تقسیم برق کولر نصب می شود مناسب است..... بخصوص که بدون قطب هستند که بهتر است.....شما را به خدا می سپارم ....موفق باشید..اگر سوال دیگری بود در خدمتم.
          ممنون از شما. سوال دیگه این که میزان مقاومت انتخابی چه ارتباطی با میزان امپدانس بوبین رله دارد؟؟ چون مدار RC سری دقیقا موازی با دو کنتاکت رله است. که با بوبین رله ارتباطی ندارد
          جدیدترین ویرایش توسط mehrannohtanipour; ۲۲:۵۷ ۱۳۹۹/۱۲/۲۴.

دیدگاه

با سلام و عرض وقت بخیر: جوابهای مورد نظر شما از کتاب هنر الکترونیک می باشد برای سوال شما دقیقا جوابش را نمیدونم..... اما شاید بتوان اینطور توجیه کردکه : هرچه رله بزرگتر باشد و بنابراین مقاومت اهمی کمتری دارد ا در نتیجه جریان بیشتری از کنتاکت رد می شود و این جریان بالاتر ولتاژ بالاتری دوسر کنتاکت ایجاد می کندو بنابراین اگر مقاومت* زیاد باشد خازن نمی تواند انرژی جرقه را به مقدار زیادی ذخیره کند . بنابراین ما یک مبنایی بر ای انتخاب مقاومت* باید داشته باشیم....که همین بود که عرض کردم.....می توانی بطور کامل در کتاب هنر الکترونیک همه اینهایی را که گفتم مطالعه کنی... . با تشکر ....

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

با سلام و عرض وقت بخیر: جوابهای مورد نظر شما از کتاب هنر الکترونیک می باشد برای سوال شما دقیقا جوابش را نمیدونم..... اما شاید بتوان اینطور توجیه کردکه : هرچه رله بزرگتر باشد و بنابراین مقاومت اهمی کمتری دارد ا در نتیجه جریان بیشتری از کنتاکت رد می شود و این جریان بالاتر ولتاژ بالاتری دوسر کنتاکت ایجاد می کندو بنابراین اگر مقاومت* زیاد باشد خازن نمی تواند انرژی جرقه را به مقدار زیادی ذخیره کند . بنابراین ما یک مبنایی بر ای انتخاب مقاومت* باید داشته باشیم....که همین بود که عرض کردم.....می توانی بطور کامل در کتاب هنر الکترونیک همه اینهایی را که گفتم مطالعه کنی... . با تشکر ....

دیدگاه

با سلام البته وجود مقاومت برای این است که.....وقتی کنتاکت بسته می*شود *شود بر اثر انرژی موجود در خازن دوسر کنتاکت جرقه ایجاد نشود.....که منجر به چسباندن کنتاکت شود ....یا کنتاکت سیاه شود .....بنابراین مقدار مقاومت می تواند .....تا ۲۰۰ الی ۳۰۰ اهم بسته به مقدار خازن برسد و همیشه در اینجور موارد کمی تلور انس مجاز است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrannohtanipour نمایش پست ها
                سلام بر دوستان
                در مدار زیر من تعدادی لامپ 12 ولت را با رله روشن میکنم. لامپ ها لامپ ماشین هستند و کلا 15 آمپر DC از لامپ ها و کنتاکت های رله عبور میکنه. در زمان بسته شدن رله
                کنتاکت های رله جرقه میزنه برای جلوگیری از جرقه باید از مدار RC اسنابر استفاده کنم. طرز محاسبه این مقدار خازن و مقاومت چطوری است؟ ولتاژ و جریان کلا DC است
                سلام و درود،به نظر و تجربه بنده برای همچین شرایطی استفاده از
                اسنابر اصلا تاثیری نمیکند!!!
                کاربرد مدار اسنابر زمانی هست که
                1: ولتاژ ما بالاتر از 50 ولت باشد
                2: جریان ما کمتر از 5 آمپر باشد
                3: ترجیحا بار ما از نوع« سلفی » باشد.
                در نتیجه استفاده از اسنابر راهکار ما نمیباشد ،میتونین خودتون امتحان
                کنین!
                راه حل مشکل جرقه زدن کنتاکت های رله،استفاده از مدارات شروع
                نرم و یا به انگلیسی « soft start» میباشد که با سرچ کردن یکی
                از عبارت های نقشه مدار شروع نرم
                ، نقشه مدار soft start
                و یا برای دریافت نتایج وسیع تر
                soft start circuit schmatic
                و soft start circuit diagram
                توی گوگل میتونین به کلی مدار مفید و عملی دست پیدا کنین.
                موفق و پیروز باشید.
                مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                  سلام و درود،به نظر و تجربه بنده برای همچین شرایطی استفاده از
                  اسنابر اصلا تاثیری نمیکند!!!
                  کاربرد مدار اسنابر زمانی هست که
                  1: ولتاژ ما بالاتر از 50 ولت باشد
                  2: جریان ما کمتر از 5 آمپر باشد
                  3: ترجیحا بار ما از نوع« سلفی » باشد.
                  در نتیجه استفاده از اسنابر راهکار ما نمیباشد ،میتونین خودتون امتحان
                  کنین!
                  راه حل مشکل جرقه زدن کنتاکت های رله،استفاده از مدارات شروع
                  نرم و یا به انگلیسی « soft start» میباشد که با سرچ کردن یکی
                  از عبارت های نقشه مدار شروع نرم
                  ، نقشه مدار soft start
                  و یا برای دریافت نتایج وسیع تر
                  soft start circuit schmatic
                  و soft start circuit diagram
                  توی گوگل میتونین به کلی مدار مفید و عملی دست پیدا کنین.
                  موفق و پیروز باشید.
                  سلام. بله ممنون حرف شما هم درسته. اما مدارات استارت نرم موجود در اینترنت ترانزیستوری و... هستند. اما استارت نرم رله چگونه است؟ چطوری جرقه را مهار کنم؟

دیدگاه

با سلام به شما ... مدار مورد نظر شما به این صورت کار می کند .... در لحظه شروع مدار یک مقاومت ....وات بالا کم اهم با لامپ ها سری شده .... و بعد مدت ۲ الی ۳ ثانیه یا در همین حدود رله وصل شده و مقاومت را اتصال کوتاه می کند...و لامپ ها با نور اصلی روشن می شوند........موفق باشید......اهم مقاوت کسری از اهم لامپ خواهد بود ...مثلا یک*پنجم یا یک دهم....
                    جدیدترین ویرایش توسط فرزاد الکترونیک; ۱۲:۲۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۶.

دیدگاه

با سلام به شما ... مدار مورد نظر شما به این صورت کار می کند .... در لحظه شروع مدار یک مقاومت ....وات بالا کم اهم با لامپ ها سری شده .... و بعد مدت ۲ الی ۳ ثانیه یا در همین حدود رله وصل شده و مقاومت را اتصال کوتاه می کند...و لامپ ها با نور اصلی روشن می شوند........موفق باشید......اهم مقاوت کسری از اهم لامپ خواهد بود ...مثلا یک*پنجم یا یک دهم....
                      سلام مجدد. ببخشید متوجه نشدم میشه شماتیکی از چیزی که گفتید قرار دهید. ممنون میشم
                      خب اینطوری که شما می گوید لامپ که همیشه روشن است.بدون فرمان رله.اگه مقاومت سری کنم باز هم لامپ بدون فرمان اتصال رله، لامپ همچنان روشن است از اول ....
                      جدیدترین ویرایش توسط mehrannohtanipour; ۱۲:۴۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۶.

دیدگاه

با سلام خدمت شما. ....این مداری را در فوق خدمتتان عرض کردم را خودم ساخته و در حال حاضر دارم در منزل برای روشن کردن نرم لامپهای هالوژن استفاده می کنم .....چند سالی است که استفاده میکنم...ولی به علت این* کامپیوتر ندارم نمی توانم شماتیک را برایتان بفرستم .....این نقشه در کتاب ۳۰۷ مدار صفحه ۳۰۵ -- مدار شماره ۲۳۰هست .و به این صورت کار می کند که در ابتدا ولتاژ اصلی قطع است وقتی که کلید را زدی .. فاز ۲۲۰ ولت....وارد خازن ۳۳۰ نانو شده و سپس از مقاومت ۲۲۰ اهم ( میتواند کمتر هم باشد ) رد می*شود...و وارد پل دیود می شود و بعد از پل دیود چند عدد خازن ۴۷۰ میکرو ( در نقشه ۲ عدد است) را شارژ کرده و وقتی که بعد از مدت زمانی (هر چه خازن*های ۴۷۰ میکرو بیشتر باشد زمان بیشتری طول می کشد تا رله وصل شود)رله وصل شده و مقاومت سری با لامپ ها را اتصال کوتاه می کند. من در طرح خودم ۵عدد خازن ۴۷۰ میکرو گذاشته*ام .... و مقدار ۶ عدد. مقاومت ۲۲۰ اهم هم موازی کردم ... طرح خیلی خوب کار می کند ...وتا حالا بعد حدود ۱۰ سال هنوز لامپهای هالوژن نسوخته اند. در نقشه داخل کتاب ۵ عدد مقاومت 10 اهم 5 وات سری قرار گرفته است تا مقاوتها زیاد داغ نشوند......نام. مدار ....تاخیر در اتصال ولتاژ اصلی ..... است..موفق باشید م

دیدگاه

با سلام خدمت شما. ....این مداری را در فوق خدمتتان عرض کردم را خودم ساخته و در حال حاضر دارم در منزل برای روشن کردن نرم لامپهای هالوژن استفاده می کنم .....چند سالی است که استفاده میکنم...ولی به علت این* کامپیوتر ندارم نمی توانم شماتیک را برایتان بفرستم .....این نقشه در کتاب ۳۰۷ مدار صفحه ۳۰۵ -- مدار شماره ۲۳۰هست .و به این صورت کار می کند که در ابتدا ولتاژ اصلی قطع است وقتی که کلید را زدی .. فاز ۲۲۰ ولت....وارد خازن ۳۳۰ نانو شده و سپس از مقاومت ۲۲۰ اهم ( میتواند کمتر هم باشد ) رد می*شود...و وارد پل دیود می شود و بعد از پل دیود چند عدد خازن ۴۷۰ میکرو ( در نقشه ۲ عدد است) را شارژ کرده و وقتی که بعد از مدت زمانی (هر چه خازن*های ۴۷۰ میکرو بیشتر باشد زمان بیشتری طول می کشد تا رله وصل شود)رله وصل شده و مقاومت سری با لامپ ها را اتصال کوتاه می کند. من در طرح خودم ۵عدد خازن ۴۷۰ میکرو گذاشته*ام .... و مقدار ۶ عدد. مقاومت ۲۲۰ اهم هم موازی کردم ... طرح خیلی خوب کار می کند ...وتا حالا بعد حدود ۱۰ سال هنوز لامپهای هالوژن نسوخته اند. در نقشه داخل کتاب ۵ عدد مقاومت 10 اهم 5 وات سری قرار گرفته است تا مقاوتها زیاد داغ نشوند......نام. مدار ....تاخیر در اتصال ولتاژ اصلی ..... است..موفق باشید م
                          ممنون از پاسخ هایتان. یک سوال فنی مهم. در ولتاژ و جریان DC آیا در هنگام باز شدن کنتاکت ها باز هم جرقه ایجاد میشه یا فقط در هنگام زیر بار قرار گرفتن است؟
                          با چشم که تست کردم جرقه در هنگام باز شدن ندیدم. در ولتاژ 24 ولت و 15 آمپر DC

دیدگاه

با سلام به شما ..... البته در نقشه فوق الذکر در خروجی رله ترانس ۲۲۰ به ۱۲ ولت قرار دادم و لامپ هالوژن من ۱۲ ولتی هستند....اگر ولتاژ dc کم باشد جرقه هم پیدا نیست .....مخصوصا در هنگام قطع بار و قطع. ووصل زیاد جرقه ایجاد می شود.... موفق باشید....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrannohtanipour نمایش پست ها
                              سلام. بله ممنون حرف شما هم درسته. اما مدارات استارت نرم موجود در اینترنت ترانزیستوری و... هستند. اما استارت نرم رله چگونه است؟ چطوری جرقه را مهار کنم؟
                              سلام مجدد،به جای ترانزیستور تو اون مدارا میتونین از ماسفت هایی
                              مثل IRFZ44N و یا IRF3205 استفاده کنین و اونها رو به یه حرارت
                              گیر مناسب وصل کنین.
                              دلیل اینکه جرقه درون رله به وجود میاد،جریان بسیار بالای عبوری
                              از کنتاکت های رله هست که به دلیل سرد بودن رشته لامپ در لحظه اول
                              روشن شدن هست.
                              این مدارا با محدود کردن جریان لحظه اول،باعث میشه که لامپ با
                              تاخیر چند دهم ثانیه ای روشن بشه واز جرقه زنی جلو گیری کنه.
                              البته شما دوست عزیز میتونین جای مدار محدود کننده جریان،
                              از NTC های 0.1 اهمی سر راه لامپ هاتون استفاده کنین که
                              هم نتیجه خیلی خوبی دارن هم درد سرش کمتره.
                              موفق و پیروز باشید.
                              مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                              https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X