اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نویز روی موتور dc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نویز روی موتور dc

سلام
    من دوتا موتور dc رو با l293 درایو میکنم. فاصله موتورها تا درایور حداکثر 12 متره و موتورها هر چند دقیقه یک بار روشن میشن و خلاف جهت قبلیشون میچرخن.
    یکی گفته ممکنه تو این فاصله نویز رو سیستم بیافته و مثلا با روشن کردن موتور 1 موتور2 روشن شه و ... !!!!!!!!!!!!!!!!
    البته من خودم هرکاری کردم نتونستم نویز بندازم!!!!!!!!!! ولی باز اون آقا میگه استاندارد نیست مثلا باید از rs232 استفاده کرد...
    میشه شما کمکم کنید؟؟؟؟؟
    آیا انتقال یه 12 ولت dc انقدر دردسر داره؟
    ممنون!

پاسخ : نویز روی موتور dc

فکر نکنم روی 12 ولت DC تازه با اون جریان بخواد نویز بیوفته.توی انتقال اطلاعاتی که مسافت زیاده و سرعت بالا است از RS232 ,RS485 استفاده میکنند.اگه چیزی بخواد نویز بگیره L293 هست که موتور هرچی بهش نزدیک تر باشه بدتره.
    به جای اینکه یه اقیانوس کم عمق باشی, یه چاه ژرف باش.

دیدگاه

ممنون!
      میشه بیشتر کمکم کنید؟ میخوام بدونم یه منبع معتبر یا یه استانداردی هست که اینو تایید کنه یا نه؟
      باز هم ممنونم

دیدگاه

دوست عزیز برای اطمینان بیشتر این سوال را در انجمن های پویایی چون AVR بپرس یا از اشخاص با تجربه ای چون جناب رضا سپاس یار بپرس.تو انجمن AVR بگرد و یه پست از اقای سپاس یار پیدا کن.بعد توو پیغام خصوصی ازش بپرس

دیدگاه

سلام،

لطفا اطلاعات بیشتری بدید. اینطور متاسفانه نمیشه راهنمایی کرد :smile:
          There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

سلام
            ممنون از اینکه وقتتون رو صرف پاسخ دادن به سوال من میکنید.
            من یه ای سی l293 دارم که با اون دوتا موتور دی سی 12 ولت و 80 میلی آمپر را درایو میکنم. پایه های فرمان l293 توسط avr داده میشه. این موتورها هر بار که روشن میشن خلاف جهت قبلیشون حرکت میکنند یعنی اگه به راست میچرخیدن حالا باید به چپ بچرخن! منبع تغذیه من یه تغذیه خازنی با دیود زنره. یعنی 12 ولته نسبی دارم و نسبت به فاز یا نول حدوده 220 ولت دارم انتقال میدم! و چون جریانه تغذیه من کمه نمیتونم دوتا موتورها رو همزمان روشن کنم . دیگه نمیدونم چی باید بگم که شما بهتر بتونین کمکم کنید!
            ممنون :agree:

دیدگاه

من فکر می کنم اگه از سیم افشان برای موتور ها استفاده کنی و خازنهای با ظرفیت کم مثل 103 و102 دو سر موتور ها بذاری دیگه همه چی حل شه.البته من تجربه کار تو محیط صنعتی ندارم .

دیدگاه

سلام،

دیودهای Freewheeling رو وصل کرده اید؟
                There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

سلام
                  بله. از دیودهای Freewheeling استفاده کردم.
                  خازن 102 که آقا محسن پیشنهاد دادند را قبلا روی موتور ماشین اسباب بازی دیدم که استفاده کردند ولی نمی دونم برای چیه؟ :eek:

دیدگاه

نه آقا هیچ نویزی نمی افته
                    اگر نویزی که موتور ها هنگام زیر بار رفتن ایجاد می کنن و از طریق تغذیه به میکرو وارد میشه منظورتون هست، این هیچ ربطی به فاصله نداره و در فاصله کم هم هست

شما بهتره تغذیه موتور ها رو از سر دیود پل مستقیم بدین (اگر جریان موتور ها کم باشه زیر 2 آمپر) تغذیه هر موتور رو با یک دیود معمولی بدین، زنر هم لازم نیست
                    2- در ورودی رگولاتور میکرو از یک فیلتر پایین گذر سلفی خازنی استفاده بکنین
                    220 میکرو هانری
                    470 میکرو فاراد

برنامتون هم درست باشه هیچ اتفاقی نمی افته

شهریار
                    Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

جناب شهریار سلام
                      ببین اینکه شما قسم بخورین که نویز نمی افته باسه من فایده نداره!!!!!!!!!!!!!!

قبلا هم عرض شده که میخوام دلیل محکمی برای جوابتون بیارین! مثلا بگین تو فلان کتاب اینو گفته یا طبق گفته فلانیه یا تو فلان وسیله استاندارد استفاده شده یا...
                      وگرنه من خودم اینایی که شما میگین رو قبول دارم و حتی شک هم ندارم ولی چه کنیم که دوستمون زیر بار نمیره و میگه از کجا معلوم که تو یه محیط خاص نویز نگیره؟ :angry:

دیدگاه

دوست عزیز اگه منظورتون اثبات تئوریه این قضیه ست بدونین که اون دکترا های مخابرات محض که یه مو روی سرشون نمونده هم از محاسبات نویز این قضایا عاجزند ...
                        این مسائل معمولا تجربیه .
                        اگه قرار بود توی این فاصله ی کم با اون ولتاژ درایو زیاد نویز روی موتور تاثیر بزاره مسلما مخابرات نمیتونست از مرکز مخابراتی تا منزل شما سیم کشی کنه .(توی این مسیر چندین برابر نویز هست در صورتی که تلفن های شما با کیفیت مطلوبی دارند کار میکنند )
                        در ضمن در مورد نویز سیستم خودتون اینقدر بدونید که چون موتور ها دارند با یه جریان و یه ولتاژ قوی درایو میشند دامنه ی نویز باید چندین برابر ولتاژ موتور های شما باشه تا روی کارکرد موتور هاتون تاثیر بزاره که این دامنه ی نویز زیاد فقط یه جا وجود داره (اونم توی فاصله ی چند سانتیمتری کابل های فشار قوی برق )
                        That`s It ...I`m out of here

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X