اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

میشه یه فن 220 ولت رو با یه آداپتور 12ولت سری کرد؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

میشه یه فن 220 ولت رو با یه آداپتور 12ولت سری کرد؟

سلام خدمت اساتید محترم
    بنده میخوام یک دستگاه جوجه کشی بسازم در یک جعبه چوبی

یک فن کانوکشن (فن فر) و یک المنت 300 وات رو تو جعبه نصب کردم
    دوتا ماژول دارم که یکی تایمر هست برای موتور جوجه گردان و اون یکی ترموستات هست که المنت رو با رله قطع و وصل میکنه و فن هم دائم کار میکنه

اگه به هر دلیلی فن خراب بشه المنت میتونه باعث آتش سوزی بشه...البته بیشینه دما رو برای ترموستات 40 تعریف کردم ولی بهرحال میخوام برای اطمینان کاری کنم که اگر فن خراب بشه آداپتور 12 ولتی که ماژول ها رو تغذیه میکنه هم خاموش بشه تا در نتیجه جریان المنت قطع بشه.
    چیزی که به ذهنم رسید استفاده از رله 220 ولت بود...ولی میخوام اگه بشه همینجوری آداپتور و فن رو باهم سری کنم که اگه فن سوخت آداپتور هم از کار بیافته...این شدنیه؟ و از اونجا که فن سیم پیچ داره این میتونه به ماژول ها آسیب بزنه؟
    ماژول ها روی هم رفته زیر 100 میلی آمپر جریان میکشن

پاسخ : میشه یه فن 220 ولت رو با یه آداپتور 12ولت سری کرد؟

با سلام به شما دوست عزیز و عرض تبریک سال جدید. خدمتتان عرض کنم که راههای بهتری و مطمئن تری هم وجود دارد .۱ ....روش الکتریکی : :::: میتوانید فن ۲۲۰ ولت را با کنتاکتور و بی متال و شاسی استارت و استوپ روشن کنید ...در این روش اگر فن جریان زیادی بکشه بی متال فن را خاموش میکند و میتوان در این روش آداپتور ۱۲ ولت را هم خاموش کرد(البته با استفاده از یکی از کنتاکت های کنتاکتور)... ...و اگر فن روشن نباشه آداپتور هم روشن نمیشه......فن ۲۲۰ ولت با اداپتور بصورت موازی کار می کند نه سری ....و در روش فوق*الذکر ...فن و ...آداپتور بابا هم موازی می شوند.....ایام به کام ....موفق باشید.....
    روشن و خاموش شدن فن ۲۲۰ به ماژولها صدمه نخواهد زد.
    جدیدترین ویرایش توسط فرزاد الکترونیک; ۱۷:۵۴ ۱۴۰۰/۰۱/۰۱.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرزاد الکترونیک نمایش پست ها
      با سلام به شما دوست عزیز و عرض تبریک سال جدید. خدمتتان عرض کنم که راههای بهتری و مطمئن تری هم وجود دارد .۱ ....روش الکتریکی : :::: میتوانید فن ۲۲۰ ولت را با کنتاکتور و بی متال و شاسی استارت و استوپ روشن کنید ...در این روش اگر فن جریان زیادی بکشه بی متال فن را خاموش میکند و میتوان در این روش آداپتور ۱۲ ولت را هم خاموش کرد(البته با استفاده از یکی از کنتاکت های کنتاکتور)... ...و اگر فن روشن نباشه آداپتور هم روشن نمیشه......فن ۲۲۰ ولت با اداپتور بصورت موازی کار می کند نه سری ....و در روش فوق*الذکر ...فن و ...آداپتور بابا هم موازی می شوند.....ایام به کام ....موفق باشید.....
      ممنون بابت پاسخ تون
      راستش این چیزایی که گفتید رو نمیتونم انجام بدم چون زیاد از الکترونیک سر در نمیارم
      پس فن رو با ورودی 220 آداپتور سری کنم جواب نمیده؟

دیدگاه

اگر روش های دیگه رو هم لطف کنید ممنون میشم چون نمیخوام برای این کار زیاد هزینه کنم
        روش های ارزون تر چیا هستن؟

دیدگاه

با سلام به شما ....نه دوست عزیز نمیشه فن را با آداپتور سری کرد ....هر کدام جداگانه به ولتاژ ۲۲۰ ولت وصل میشه که بهش میگن ...(موازی )....اگر فن ۲۲۰ ولت جریان کمی بکشه مثلا ۲ امپر ....و اداپتور هم جریان کمی بکشه حداکثر ۲امپر میشود با یک رله ۸ پایه کوچک .12 ولت ...هم فن و هم آداپتور را با هم روشن کرد ..و با یک ماژول دماسنج اگر حرارت بالا رود برق رله قطع شود و هم فن و هم آداپتور با هم خاموش شوند...یعنی یک رله کوچک فرمان هر دو را در دست داشته
          باشد.
          جدیدترین ویرایش توسط فرزاد الکترونیک; ۲۱:۲۲ ۱۴۰۰/۰۱/۰۱.

دیدگاه

با سلام به شما ....نه دوست عزیز نمیشه فن را با آداپتور سری کرد ....هر کدام جداگانه به ولتاژ ۲۲۰ ولت وصل میشه که بهش میگن ...(موازی )....اگر فن ۲۲۰ ولت جریان کمی بکشه مثلا ۲ امپر ....و اداپتور هم جریان کمی بکشه حداکثر ۲امپر میشود با یک رله ۸ پایه کوچک .12 ولت ...هم فن و هم آداپتور را با هم روشن کرد ..و با یک ماژول دماسنج اگر حرارت بالا رود برق رله قطع شود و هم فن و هم آداپتور با هم خاموش شوند...یعنی یک رله کوچک فرمان هر دو را در دست داشته
            باشد.
            اها الان متوجه شدم
            پس چاره ای ندارم جز اینکه از همون دمای بیشینه ماژول ترموستات استفاده کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Soheil22 نمایش پست ها
              سلام خدمت اساتید محترم
              بنده میخوام یک دستگاه جوجه کشی بسازم در یک جعبه چوبی

یک فن کانوکشن (فن فر) و یک المنت 300 وات رو تو جعبه نصب کردم
              دوتا ماژول دارم که یکی تایمر هست برای موتور جوجه گردان و اون یکی ترموستات هست که المنت رو با رله قطع و وصل میکنه و فن هم دائم کار میکنه

اگه به هر دلیلی فن خراب بشه المنت میتونه باعث آتش سوزی بشه...البته بیشینه دما رو برای ترموستات 40 تعریف کردم ولی بهرحال میخوام برای اطمینان کاری کنم که اگر فن خراب بشه آداپتور 12 ولتی که ماژول ها رو تغذیه میکنه هم خاموش بشه تا در نتیجه جریان المنت قطع بشه.
              چیزی که به ذهنم رسید استفاده از رله 220 ولت بود...ولی میخوام اگه بشه همینجوری آداپتور و فن رو باهم سری کنم که اگه فن سوخت آداپتور هم از کار بیافته...این شدنیه؟ و از اونجا که فن سیم پیچ داره این میتونه به ماژول ها آسیب بزنه؟
              ماژول ها روی هم رفته زیر 100 میلی آمپر جریان میکشن
              سلام و درود... سال جدید رو هم تبریک میگم.
              در یک صورت امکان این کار وجود دارد!
              اول باید جریان کششی آداپتور و فن رو جداگانه اندازه بگیرین.
              بعد اگه مثلا آداپتور 10 میلی آمپر میکشید و فن هم بیش از 100 میلی
              آمپر( یعنی نسبت ۱ به ۱۰ ) این کار کاملا ممکنه!
              موفق و پیروز باشید.
              مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
              https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

تایید میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X