اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از RTC در ATmega8

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از RTC در ATmega8

سلام خدمت همه ی دوستان
    امید وارم سال خوبی در پیش داشته باشید.
    من اگه بخوام از مد RTC توی اتمگا 8 استفاده کنم یعنی دیگه نمی تونم از کریستال خارجی استفاده کنم؟
    آخه می خوام از نهایت سرعت میکرو استفاده کنم.(16MHz)
    اگر نمیشه لطفا بگین تنظیمات مربوط به فیوز بیت های مربوط به کریستال ها رو چجوری انجام بدم که اسیلاتور داخلی 8MHz رو فعال کنم؟
    در ضمن اگه من بخوام از اسیلاتور داخلی استفاده کنم دقت پردازنده پایین میاد؟
    می خوام باهاش ساعت بسازم (با LCD کاراکتری)
    ممنون می شم کمک کنید.
    همیشه کامل توضیح بدهیم تا جواب کامل بگیریم.
    لطفا برای تشکر روی دکمه تشکر بزنید و بخاطر این پست نزنید که تایپیک شلوغ نشود
    تایپیک های من:
    حل تمام مشکلات atmega128a (eca.ir)
    آموزش کار با سایت (eca.ir)

پاسخ : استفاده از RTC در ATmega8

نوشته اصلی توسط انگور نمایش پست ها
    سلام خدمت همه ی دوستان
    امید وارم سال خوبی در پیش داشته باشید.
    من اگه بخوام از مد RTC توی اتمگا 8 استفاده کنم یعنی دیگه نمی تونم از کریستال خارجی استفاده کنم؟
    آخه می خوام از نهایت سرعت میکرو استفاده کنم.(16MHz)
    اگر نمیشه لطفا بگین تنظیمات مربوط به فیوز بیت های مربوط به کریستال ها رو چجوری انجام بدم که اسیلاتور داخلی 8MHz رو فعال کنم؟
    در ضمن اگه من بخوام از اسیلاتور داخلی استفاده کنم دقت پردازنده پایین میاد؟
    می خوام باهاش ساعت بسازم (با LCD کاراکتری)
    ممنون می شم کمک کنید.
    سلام
    تا جایی که من یادم میاد مگا ۸ اصلا RTC نداره! اگر منظورتون تایمر و کریستال خارجیه که زیاد روش جالبی نیست چون با قطع تغذیه تایمر ریست میشه.
    بهتره از یک آی سی RTC مثل DS1307 یا DS3231 استفاده کنید که از باتری بکاپ هم پشتیبانی میکنن. رابط این دو آی سی هم از نوع I2C هستش و ۲ پایه از میکروکنترلر اشغال میکنه.

دیدگاه

سلام دوست عزیز
      ممنون بابت پاسختان
      ولی توی دیتاشیت این جوری نوشته

RTC رو به صورت گسترده (REAL TIME COUNTER)(معنی همون REAL TIME CLOCK رو می ده؟)نوشته و در این قسمت:

دارای tosc1 و tosc2 است.
      یعنی RTC داره؟
      در ضمن می خوام هم مدارم کوچیک باشه هم اینکه هزینه ی اضافی نداشته باشم.
      (ساعت رومیزی)
      ممنون
      تایپیک های من:

دیدگاه

سلام دوست عزیز
        ممنون بابت پاسختان
        ولی توی دیتاشیت این جوری نوشته

RTC رو به صورت گسترده (REAL TIME COUNTER)(معنی همون REAL TIME CLOCK رو می ده؟)نوشته و در این قسمت:

دارای tosc1 و tosc2 است.
        یعنی RTC داره؟
        در ضمن می خوام هم مدارم کوچیک باشه هم اینکه هزینه ی اضافی نداشته باشم.
        (ساعت رومیزی)
        ممنون
        خیر واحدی مجزا برای RTC نداره. در واقع میشه یکی از تایمرها رو با اسیلاتور خارجی (مثلا با کریستال ساعت 32768 هرتزی) به شکل یک تایمر RTC راه اندازی کرد! همونطور که قبلا هم گفتم، چون این تایمر از باتری بکاپ پشتیبانی نمیکنه، کار جالبی نیست که ازش به عنوان RTC استفاده کرد. اگر از وصل بودن همیشگی تغذیه اطمینان دارید، میشه ازش انتظار یک RTC داشت. فقط باید مدیریت زمان رو در وقفه ها به شکل نرم افزاری پیاده کنید.
        مورد بعدی این که استفاده از اسیلاتور خارجی برای تایمر، ربطی به کلاک اصلی نداره و میتونید از هر کلاکی که خواستید برای CPU استفاده کنید.

دیدگاه

سلام ادرس این دیتا شیت رو ممکنه بذارید استفاده کنیم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armanarma نمایش پست ها
            سلام ادرس این دیتا شیت رو ممکنه بذارید استفاده کنیم؟
            دیتاشیت مگا8 رو میگید؟

اینم بگم یه وقت از لینک سو برداشت نشه. من تازه فهمیدم یه همچین چیزی هست و خواستم امتحانش کنم، این شد که لینکی که میخواستم بفرستم، به این شکل فرستادم! این سرویس برای وقتی کاربرد داره که کسی سوالی از شما میپرسه که جوابش با یک سرچ ساده توی گوگل پیدا میشه.
            جدیدترین ویرایش توسط hossein.m98; ۰۰:۱۰ ۱۴۰۰/۰۱/۰۵.

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان
              خیلی ممنون
              ولی هنوز برام جای سواله
              اگه من بخوام همون تایمر دو که با می تونه یه نوع RTC باشه رو استفاده کنم باید از کلاک خاص ساعت استفاده کنم. و چون که این پایه های کلاک مخصوص تایمر دو افتاده روی کلاک خارجی CPU ، من نمی تونم در لحظه از هردو استفاده کنم.
              یعنی یا باید کریستال 16 مگا هرتز بذارم که بشه کلاک CPU، یا که باید کلاک RTC بذارم که بتونم ساعت بذارم(یعنی مجبور می شم از کلاک داخلی استفاده کنم)
              شما کریستالی سراغ دارین که بین 16 تا 20 مگا هرتز باشه و بشه باهاش همچین کاری کرد؟(من حساب کردم شد 16777216 هرتز)(عددی از توان دو)(512 برابر)
              اگر نمیشه لطفا بگین فیوز بیت ها باید چجوری تنظیم بشن که کریستال 8 مگا هرتز داخلی فعال بشه.
              در ضمن من این رو برای مصرف صنعتی نمی خوام، بیشتر شبیه پروژه هستش.
              تایپیک های من:

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان
                خیلی ممنون
                ولی هنوز برام جای سواله
                اگه من بخوام همون تایمر دو که با می تونه یه نوع RTC باشه رو استفاده کنم باید از کلاک خاص ساعت استفاده کنم. و چون که این پایه های کلاک مخصوص تایمر دو افتاده روی کلاک خارجی CPU ، من نمی تونم در لحظه از هردو استفاده کنم.
                یعنی یا باید کریستال 16 مگا هرتز بذارم که بشه کلاک CPU، یا که باید کلاک RTC بذارم که بتونم ساعت بذارم(یعنی مجبور می شم از کلاک داخلی استفاده کنم)
                شما کریستالی سراغ دارین که بین 16 تا 20 مگا هرتز باشه و بشه باهاش همچین کاری کرد؟(من حساب کردم شد 16777216 هرتز)(عددی از توان دو)(512 برابر)
                اگر نمیشه لطفا بگین فیوز بیت ها باید چجوری تنظیم بشن که کریستال 8 مگا هرتز داخلی فعال بشه.
                در ضمن من این رو برای مصرف صنعتی نمی خوام، بیشتر شبیه پروژه هستش.
                آها من شماتیک مگا8 دقیق یادم نیست یعنی میگید پایه های کلاک تایمر با CPU یک جا افتادن؟ اگر اینجور باشه که نمیشه کاریش کرد، مگر استفاده از کلاک داخلی برای CPU. راه های دیگه ای شاید باشه ولی خوب دقت خوبی ندارن. من نمیدونم کریستال ها تا چقدر دقت دارن و میشه روشون حساب کرد یا نه. اگر دقتشون خوب باشه، میشه با تایمر یه کارایی کرد. کافیه یه تعدادی توسط تایمر شمارش بشه و ثانیه تولید بشه. از تولید ثانیه هم دقیقه و ساعت به دست میاد.
                اگر کارتون تولیدی نیست و هزینه زیاد اهمیت نداره، از همون RTC های خارجی استفاده کنید بره! هم دقتش بالاتره، هم دنگ و فنگش کمتر. فضای مدار رو هم با استفاده از قطعات SMD میشه تا حد خیلی زیادی کم کرد.
                در هر صورت برای کلاک داخلی هم کافیه فیوزبیت ها رو اینطوری تنظیم کنید:

دیدگاه

سلام خدمت دوستان
                  خیلی ممنون
                  متشکرم
                  راستی یک سوال:
                  اگر من بخوام از ولتاژ 3.3 ولت برای راه اندازی میکرو استفاده کنم،نمی تونم فرکانس بالا تر از 8 مگا هرتز رو انتخاب کنم؟
                  یعنی میزان ولتاژ می تونه روی سرعت میکرو تاثیر بذاره؟
                  یه پست گذاشتم اگه میشه به اون هم جواب بدین. ممنون میشم
                  رابطه ی ولتاژ و فرکانس کاری میکرو (eca.ir)
                  جدیدترین ویرایش توسط electromohammad; ۱۳:۰۲ ۱۴۰۰/۰۱/۰۶.
                  تایپیک های من:

دیدگاه

سلام خدمت دوستان
                    خیلی ممنون
                    متشکرم
                    راستی یک سوال:
                    اگر من بخوام از ولتاژ 3.3 ولت برای راه اندازی میکرو استفاده کنم،نمی تونم فرکانس بالا تر از 8 مگا هرتز رو انتخاب کنم؟
                    یعنی میزان ولتاژ می تونه روی سرعت میکرو تاثیر بذاره؟
                    یه پست گذاشتم اگه میشه به اون هم جواب بدین. ممنون میشم
                    در مورد محدودیت فرکانس کاری توی ولتاژهای مختلف تا حالا چیزی نشنیدم ولی فکر هم نمیکنم مشکلی باشه! از کجا به این نتیجه رسیدید که همچین محدودیتی وجود داره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
                      در مورد محدودیت فرکانس کاری توی ولتاژهای مختلف تا حالا چیزی نشنیدم ولی فکر هم نمیکنم مشکلی باشه! از کجا به این نتیجه رسیدید که همچین محدودیتی وجود داره؟
                      سلام و درود خدمت شما.
                      منم چیزی نشنیدم. ( البته من خیلی تجربه ای ندارم. ) ولی به نظرم تا حدودی با این توجیح بشه بیان کرد.
                      هرچه فرکانس کاری پردازنده بیشتر باشه اتلاف توان بیشتر خواهد بود. حال وقتی ولتاژ رو کم میکنیم یعنی برای داشتن همان توان احتیاج به جریان کشی بیشتر هست. پس ممکن است از این جهت محدودیت ایجاد بکنه. ولی از اونجایی که سازنده تراشه به این فکر کرده اگر پردازنده قرار باشه با 3.3 ولت کار کند پس محدودیتی ندارد. مگر اینکه پردازنده را over clock کنیم که این یک بحث دیگه هست.
                      لطفا شما هم نظرتون رو راجع به این قضیه بفرمایید.
                      ممنون.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saati.sms نمایش پست ها
                        سلام و درود خدمت شما.
                        منم چیزی نشنیدم. ( البته من خیلی تجربه ای ندارم. ) ولی به نظرم تا حدودی با این توجیح بشه بیان کرد.
                        هرچه فرکانس کاری پردازنده بیشتر باشه اتلاف توان بیشتر خواهد بود. حال وقتی ولتاژ رو کم میکنیم یعنی برای داشتن همان توان احتیاج به جریان کشی بیشتر هست. پس ممکن است از این جهت محدودیت ایجاد بکنه. ولی از اونجایی که سازنده تراشه به این فکر کرده اگر پردازنده قرار باشه با 3.3 ولت کار کند پس محدودیتی ندارد. مگر اینکه پردازنده را over clock کنیم که این یک بحث دیگه هست.
                        لطفا شما هم نظرتون رو راجع به این قضیه بفرمایید.
                        ممنون.
                        بله این که با فرکانس بیشتر توان بیشتری تلف بشه هست. ولی دیگه فرکانس 16 مگ چیزی نیست که بخواد توان اتلافی اش اون قدر بشه که جریان n آمپری بکشه
                        این که اتمل با همچین شرایطی میکروکنترلر تولید کرده باشه، واقعا مسخرس! البته وجودش هم بعید نیست (حداقل توی کپی های بی کیفتش) ولی من تا حالا تجربه ای باهاش نداشتم و دقیق ازش خبر ندارم.
                        بهتره ببینیم خود استارتر تاپیک این رو از کجا شنیدن

دیدگاه

سلام خدمت دوستان
                          ممنون
                          توی یکی از پست ها بود که برای ساختن یک مدار کم مصرف که هر یک ساعت یکبار یه سنسور رو بررسی کنه و اطلاعاتش رو با بلوتوث ارسال کنه، می خواستن با کاهش میزان فرکانس (استفاده از کریستال سرعت پایین تر) میزان ولتاژ و در نتیجه میزان مصرف رو پایین بیارند.
                          اگر مشکل نداره، من می تونم atmega128a رو با ولتاژ 3.3 راه بندازم؟ می تونه با این ولتاژ توی فرکانس 16مگاهرتز کار کنه؟ می خوام باهاش LCD TFT 2.8 توی همین سایت ECA رو راه بندازم.
                          لطفا ادامه ی بحث رو توی پستی که برای همین موضوع گذاشتم بدین
                          جدیدترین ویرایش توسط electromohammad; ۰۹:۱۵ ۱۴۰۰/۰۱/۰۷. دلیل: لطفا
                          تایپیک های من:

دیدگاه

سلام خدمت دوستان
                            ممنون
                            توی یکی از پست ها بود که برای ساختن یک مدار کم مصرف که هر یک ساعت یکبار یه سنسور رو بررسی کنه و اطلاعاتش رو با بلوتوث ارسال کنه، می خواستن با کاهش میزان فرکانس (استفاده از کریستال سرعت پایین تر) میزان ولتاژ و در نتیجه میزان مصرف رو پایین بیارند.
                            اگر مشکل نداره، من می تونم atmega128a رو با ولتاژ 3.3 راه بندازم؟ می تونه با این ولتاژ توی فرکانس 16مگاهرتز کار کنه؟ می خوام باهاش LCD TFT 2.8 توی همین سایت ECA رو راه بندازم.
                            لطفا ادامه ی بحث رو توی پستی که برای همین موضوع گذاشتم بدین
                            بهترین راه اینه خودتون تست کنید! من که فکر نمیکنم همچین مشکلی وجود داشته باشه.
                            البته صرف کاهش ولتاژ توی همه موارد باعث کاهش مصرف توان نمیشه. توان حاصل ضرب ولتاژ و جریان هستش. در بعضی موارد کاهش ولتاژ باعث افزایش جریان و در نتیجه تغییر نکردن توان مصرفی میشه.
                            جدیدترین ویرایش توسط hossein.m98; ۱۴:۳۸ ۱۴۰۰/۰۱/۰۷.

دیدگاه

سلام و عرض ادب خدمت دوستان
                              ممنون از اینکه وقت گذاشتین و به سوالاتم جواب دادین
                              تایپیک های من:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X