اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه مقاومت گیت برای تریستور scr

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبه مقاومت گیت برای تریستور scr

سلام بر دوستان.
    من میخواستم روش محاسبه مقاومت گیت تریستور scr را بدانم.
    تریستور من bt151 است. این هم دیتا شیت BT151
    مدار زیر میزان مقاومت گیت را چطور حساب کنم؟ الیته مثلا 100 اهم یا 470 اهم هم قرار دهم باز کار میکنه. اما مقدار دقیقش را با محاسبه میخوام بدونم
    پروتیوس من تریستور BT151 البته نداشت مجبور شدم شماره دیگه ای را قرار بدهم. شما همان BT151 را فرض کنید.

پاسخ : محاسبه مقاومت گیت برای تریستور scr

با عرض سلام به شما دوست عزیز ......محاسبه مقاومت گیت با توجه به دیتاشیت هر قطعه صورت می گیرد.....ابتدا جریان گیت را از جدول دیتا شیت پیدا می کنیم.....و سپس ولتاژ گیت را از همان جدول پیدا می کنیم ....سپس از فرمول قانون اهم ....مقاومت را پیدا می کنیم .....که معمولاً این مقاومت مابین ۱۰۰ تا ۳۳۰ اهم....اما برای تریستورهای کوچکتر و ضعیفتر به چند کیلو اهم هم میتواند برسد ....بدست می اید...
    جدیدترین ویرایش توسط فرزاد الکترونیک; ۱۹:۰۶ ۱۴۰۰/۰۲/۰۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرزاد الکترونیک نمایش پست ها
      با عرض سلام به شما دوست عزیز ......محاسبه مقاومت گیت با توجه به دیتاشیت هر قطعه صورت می گیرد.....ابتدا جریان گیت را از جدول دیتا شیت پیدا می کنیم.....و سپس ولتاژ گیت را از همان جدول پیدا می کنیم ....سپس از فرمول قانون اهم ....مقاومت را پیدا می کنیم .....که معمولاً این مقاومت مابین ۱۰۰ تا ۳۳۰ اهم....اما برای تریستورهای کوچکتر و ضعیفتر به چند کیلو اهم هم میتواند برسد ....بدست می اید...
      حرفتان صحیح. الان در دیتا شیت این SCR چند حالت جریان گیت وجود دارد. آیا عبور جریان اصلی از آند کاتد توسط باری به نام رله مهم است در تعیین مقاومت گیت؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrannohtanipour نمایش پست ها
        سلام بر دوستان.
        من میخواستم روش محاسبه مقاومت گیت تریستور scr را بدانم.
        تریستور من bt151 است. این هم دیتا شیت BT151
        مدار زیر میزان مقاومت گیت را چطور حساب کنم؟ الیته مثلا 100 اهم یا 470 اهم هم قرار دهم باز کار میکنه. اما مقدار دقیقش را با محاسبه میخوام بدونم
        پروتیوس من تریستور BT151 البته نداشت مجبور شدم شماره دیگه ای را قرار بدهم. شما همان BT151 را فرض کنید.
        سلام و درود،از طریق فرمول زیر میتونین مقدار دقیق مقاومت لازمه برای گیت تریستور ،ترایاک و حتی در شرایطی ترانزیستور های معمولی رو هم حساب کنین.

https://s18.picofile.com/file/8431599550/DSC_0002_3.JPG
        مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
        https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

که در این فرمول بسیار ساده Vin یعنی ولتاژ میانگینی که قبل مقاومت ما به گیت میرسه بر حسب ولت ( اگه ولتاژ اعمالی ما به گیت فقط دو حالته بود یعنی یا صفر یا مثلا 12 ولت،ولتاژ 12 ولت رو همینجوری جای این مقدار میزاریم.)
          VL یعنی ولتاژ مورد نیاز گیت( یا مصرف کننده) بر حسب ولت،
          IL هم یعنی جریان مورد نیاز برای تحریک گیت(یا مصرف کننده)بر حسب آمپر،و در نهایتR هم مقاومت مورد نیاز بر حسب اهم.
          خب حالا بریم سر محاسبه :
          مثلا ولتاژی که قبل مقاومت گیت وجود دارهVin رو 12 ولت ، و جریان گیتIL رو برای اطمینان 4 میلی آمپر( که تو خود دیتاشیت نوشته 2 میلی آمپر) و ولتاژ لازمه گیتVL که برای اطمینان 0.7 ولت ( که تو خود دیتاشیت نوشته 0.6 ولت) حساب کنیم،محاسبه اینجوری در میاد:
          0.7/0.004- 12=2825
          یعنی ما به یه مقاومت 2825 اهمی نیاز داریم که نزدیک ترین مقدار استاندارد2.7 و3 کیلو اهمی در میاد( مقاومت با مقدار اهم پایین تر پیشنهاد میشه) به همین سادگی!
          به نظرم بهتره این فرمول رو تو ذهنتون حفظ کنین چون این فرمول خیلی کاربرد داره.
          سوالی بود در خدمتم.
          موفق و پیروز باشید.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

که در این فرمول بسیار ساده Vin یعنی ولتاژ میانگینی که قبل مقاومت ما به گیت میرسه بر حسب ولت ( اگه ولتاژ اعمالی ما به گیت فقط دو حالته بود یعنی یا صفر یا مثلا 12 ولت،ولتاژ 12 ولت رو همینجوری جای این مقدار میزاریم.)
          IL هم یعنی جریان مورد نیاز برای تحریک گیت(یا مصرف کننده)بر حسب آمپر،و در نهایتR هم مقاومت مورد نیاز بر حسب اهم.
          خب حالا بریم سر محاسبه :
          مثلا ولتاژی که قبل مقاومت گیت وجود دارهVin رو 12 ولت ، و جریان گیتIL رو برای اطمینان 4 میلی آمپر( که تو خود دیتاشیت نوشته 2 میلی آمپر) و ولتاژ لازمه گیتVL که برای اطمینان 0.7 ولت ( که تو خود دیتاشیت نوشته 0.6 ولت) حساب کنیم،محاسبه اینجوری در میاد:
          0.7/0.004- 12=2825
          یعنی ما به یه مقاومت 2825 اهمی نیاز داریم که نزدیک ترین مقدار استاندارد2.7 و3 کیلو اهمی در میاد( مقاومت با مقدار اهم پایین تر پیشنهاد میشه) به همین سادگی!
          سوالی بود در خدمتم.
          موفق و پیروز باشید.
          مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
          https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
            خب حالا بریم سر محاسبه :
            0.7/0.004- 12=2825
            سوالی بود در خدمتم.
            موفق و پیروز باشید.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

خب حالا بریم سر محاسبه :
            0.7/0.004- 12=2825
            سوالی بود در خدمتم.
            موفق و پیروز باشید.
            سلام. بسیار تشکر از شما دوست عزیز. خیلی خوب بود.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X