اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت کلید غیر لمسی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت کلید غیر لمسی

سلام به دوستان عزیز
    من می*خوام یه کلید غیر لمسی بسازم که با حرکت دست از جلوش قطع و وصل بشه. با یه حرکت دست در فاصله چند سانتی کلید، یه رله رو وصل کنه و با یه حرکت دیگه دست رله رو قطع کنه. یا باید از سنسور ir استفاده کنم (که یه جایی به آی سی 55 هم اشاره شده بود ) (یا از ماژول*های اماده مثل این https://eshop.eca.ir/%D8%B3%D8%A7%DB...fc51&results=1 یا اینکه از چراغ های غیر لمسی هود که فنر دارن و ...)اگه میشه راهنمایی کنید.
    رشته من الکترونیک نیست و اردوینو و برنامه نویسی و ... نمی دونم ولی خب اگه بدونم چکار باید بکنم انجامش میدم

پاسخ : ساخت کلید غیر لمسی

سلام خدمت دوستان
    می تونی از ماژول های اولتراسونیک استفاده کنی که گرونن
    می تونی از همین سنسور های ir استفاده کنی که ممکنه بسته به محیط (اگه پر نور باشه) نویز داشته باشن
    اگه سطح کارت رو مشخص می کردی راهنمایی بهتری می شد کرد
    (صنعتی - پروژه - خونگی)
    همیشه کامل توضیح بدهیم تا جواب کامل بگیریم.
    لطفا برای تشکر روی دکمه تشکر بزنید و بخاطر این پست نزنید که تایپیک شلوغ نشود
    تایپیک های من:
    حل تمام مشکلات atmega128a (eca.ir)
    آموزش کار با سایت (eca.ir)

دیدگاه

سلام،*من برا خونه می خواستم. می خوام روشنایی زیر کابینت بذارم با چراغ 220 ولت که به رله وصل میشه. وقتی دست از جلو سنسور رد میشه (تو فاصله چند سانتی متری) رله رو فعال کنه و چراغ روشن بشه و روشن بمونه تا وقتی که مجدد دست رو جلو سنسور حرکت بدم و چراغ رو خاموش کنه. الان ماژول ir هست که میشه به رله وصلش کرد (لینک پست اول). منتها فکر کنم وقتی دست جلو سنسور بره چراغ روشن میشه اما وقتی دست رو عقب ببرم لامپ خاموش میشه.
      (یه اپشن اضافه این می تونه باشه که در صورتی که با حرکت دست چراغ روشن شد اگه تا یه زمان خاص مثلا نیم ساعت سنسور حرکتی سنس نکرد چراغ رو خاموش کنه که یکی گفت میتونی آی سی 555 با مدار وان شات (مونو استابل) استفاده کنی و خروجی رو به رله وصل کرد. اما نمی دونم چه مداری و چه قطعاتی می خواد. علاوه بر اینکه سرچ کردم و دیدم سنسور 555 با تغییر مقاومت ها و خازن ها نهایتا 10 دقیقه بتونه لامپ رو روشن نگه داره. البته این زمان برای روشنایی داخلی کابینت خوبه که دو سه دقیقه چراغ رو روشن نگه داره و بعدش خاموش کنه ولی برای روشنایی زیر کابینت زمان بیشتری نیاز داره. در هر صورت زمانش هم نباشه مهم نیست فقط با یه حرکت دست چراغ رو روشن کنه و روشن نگه داره تا زمانی که دوباره حرکت دست رو رسنس کنه)

دیدگاه

سلام خدمت دوستان
        اینطور که متوجه شدم شما لازمه که برنامه نویسی کنید. پیشنهادم آردوینو هستش اگه نمی خواین خیلی درگیر بشین
        ولی اگه برنامه نویسی نمی خواین فکر کنم فلیپ فلاپ برای سوییچ کردن خوب باشه. چون با یبار ولتاژ دادن فعال میشه و با دوباره ولتاژ دادن غیر فعال میشه.
        می تونی برای این مورد توی گوگل سرچ کنی و مدارشو با فلیپ فلاپ پیدا کنی. البته با ترانزیستور هم میشه اینکار رو کرد.
        تایپیک های من:

دیدگاه

سلام خدمت دوستان
          مشکل ساخت چراغ زیر کابینتی غیر لمسی (eca.ir)
          این پست قبلیتونه که خوندم
          اما فکر کنم شاید این کمکتون کنه

در اینجا قصد داریم به معرفی این آی سی محبوب و ساده و کارآمد بپردازیم و سپس مجموعه کاملی از مدارات ساده ساخته شده با این آی را معرفی کنیم و در همین راستا "مدار تایمر یک تا سی دقیقه" را با هم ...
          تایپیک های من:

دیدگاه

با سلام به دوستان محترم .....دوتا نقشه دارم اولی یک کلید مادون .....قرمز غیر تماسی با سنسور tcrt5000 ......و دیگری رله ای که با پالس کنترل میشود ......اگر دوتا مدار را با هم استفاده کنید به نظرم به خواسته خود خواهید رسید....فقط شماره در واتساپ بده بفرستم چون کامپیوتر ندارم ......نقشه اول را ساخته ام و جواب میدهد.....د

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X