اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه تشخیص قطع برق شهر توسط میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه تشخیص قطع برق شهر توسط میکرو

یک سخت افزار ساده برای اتصال به میکرو میخوام که وقتی برق رفت یا به عبارتی ساده تر در شکل زیر برق 12 ولت قطع شد PINB.0 صفر شود ، یعنی با قطع برق شهر این پورت میکرو صفر گردد ، این ساختاری که من با دو مقاومت استفاده کردم درسته ؟ الان در این ساختار تا وقتی ولتاژ 12 ولت باشه صفر وارد پورت نمیشه اما وقتی برق 12 قطع می شود پایه PINB.0 صفر میشود ،
    خدایا یکی بزرگترین آرزویهایم در این دنیا این است که همه مردم حالشان خوب باشد و احساس خوشبختی داشته باشند....

پاسخ : نحوه تشخیص قطع برق شهر توسط میکرو

نوشته اصلی توسط fmicro نمایش پست ها
    یک سخت افزار ساده برای اتصال به میکرو میخوام که وقتی برق رفت یا به عبارتی ساده تر در شکل زیر برق 12 ولت قطع شد PINB.0 صفر شود ، یعنی با قطع برق شهر این پورت میکرو صفر گردد ، این ساختاری که من با دو مقاومت استفاده کردم درسته ؟ الان در این ساختار تا وقتی ولتاژ 12 ولت باشه صفر وارد پورت نمیشه اما وقتی برق 12 قطع می شود پایه PINB.0 صفر میشود ،
    سلام ساده ترین راه یک رله 220vac هست که 220ولت به بوبین
    اون وصل میشه برق 5vdc رو هم از تیغه باز اون عبور میدهید و
    به ورودی میکرو متصل می کنید
    قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خلبان نمایش پست ها
      سلام ساده ترین راه یک رله 220vac هست که 220ولت به بوبین
      اون وصل میشه برق 5vdc رو هم از تیغه باز اون عبور میدهید و
      به ورودی میکرو متصل می کنید
      خیر من نمیخوام از رله استفاده کنم و بد اینکه من میخوام وقتی برق 12 ولت صفر میشه پین PINB.0 صفر شود !
      خدایا یکی بزرگترین آرزویهایم در این دنیا این است که همه مردم حالشان خوب باشد و احساس خوشبختی داشته باشند....

دیدگاه

خیر من نمیخوام از رله استفاده کنم و بد اینکه من میخوام وقتی برق 12 ولت صفر میشه پین PINB.0 صفر شود !
        من منظور شمارو از برق متوجه نشدم یعنی 220vac یا 12VDC یا 12ac

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خلبان نمایش پست ها
          من منظور شمارو از برق متوجه نشدم یعنی 220vac یا 12VDC یا 12ac
          منظور برق 12 ولت dc است . در شکل مشخص کردم ، بعد در واقع اگر واژه برق شهر را به کار بردم به این دلیل بود که وقتی ولتاژ 12 ولت dc از یک ترانس یا آداپتور گرفته می شود وقتی برق شهر هم قطع شود پس 12 ولت dc هم قطع می شود.
          جدیدترین ویرایش توسط fmicro; ۱۳:۴۵ ۱۴۰۰/۰۲/۱۵.

دیدگاه

منظور برق 12 ولت dc است . در شکل مشخص کردم ، بعد در واقع اگر واژه برق شهر را به کار بردم به این دلیل بود که وقتی ولتاژ 12 ولت dc از یک ترانس یا آداپتور گرفته می شود وقتی برق شهر هم قطع شود پس 12 ولت dc هم قطع می شود.
            به این توجه کردی که وقتی برق بره دیگه 12 ولت دی سی که از ترانس گرفتی هم نیست و دیگه میکرو هم به خواب عمیقی فرو میره ؟

و اینکه شما از مقادیر اشتباهی در اون مقاومت ها استفاده کردید
            دو تا یک کیلو جمعا میشه دو کیلو که باید مجموع مقاومت ها رو برای پایین اوردن جریان و همچنین توان حرارتی بیشتر کنید
            و باز اینکه شما با نصف کردن ولتاز 12 دارید 6 ولت به میکرو میدید و اینکه چون ترانس ولتاز بیشتر از اون 12 ولتی که فکر میکنید مگر اینکه رگلاتور هم بذارید و مطمئن بشید بیشتر از 12 ولت نیست
            خب اصلا یه رگلاتور 5 ولت بذار سر راه ورودی 12 ولت و یه راست بده به پین میکرو

دوباره میگم وقتی برق بره دیگه میکرو هم غش میکنه مگه اینکه باتری بک اپی در کار باشه که میکرو کار کنه
            و اینکه به جای این کارا باید اپتو کوپلر بذاری و 12 ولت وصب کنی به ورودی اون و از اون طرف مقاومت پایین کش بذاری

دیدگاه

در هر صورت چون میکرو قطعه حساسی هست به هر شکل سعی کنید ولتاژ رو
              ایزوله کنید که به میکرو اسیب وارد نشه یکی از راهها رله بود که نمی خواهید
              از اون استفاده کنید پس از اپتوکوپلر استفاده کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
                به این توجه کردی که وقتی برق بره دیگه 12 ولت دی سی که از ترانس گرفتی هم نیست و دیگه میکرو هم به خواب عمیقی فرو میره ؟

و اینکه شما از مقادیر اشتباهی در اون مقاومت ها استفاده کردید
                دو تا یک کیلو جمعا میشه دو کیلو که باید مجموع مقاومت ها رو برای پایین اوردن جریان و همچنین توان حرارتی بیشتر کنید
                و باز اینکه شما با نصف کردن ولتاز 12 دارید 6 ولت به میکرو میدید و اینکه چون ترانس ولتاز بیشتر از اون 12 ولتی که فکر میکنید مگر اینکه رگلاتور هم بذارید و مطمئن بشید بیشتر از 12 ولت نیست
                خب اصلا یه رگلاتور 5 ولت بذار سر راه ورودی 12 ولت و یه راست بده به پین میکرو

دوباره میگم وقتی برق بره دیگه میکرو هم غش میکنه مگه اینکه باتری بک اپی در کار باشه که میکرو کار کنه
                و اینکه به جای این کارا باید اپتو کوپلر بذاری و 12 ولت وصب کنی به ورودی اون و از اون طرف مقاومت پایین کش بذاری
                تغذیه میکروکنترلر جداگانه از این ولتاژ و خط است و اینکه اصلا این مقدار 12 ولت حتما نباید 12 ولت باشه شما بگید 10 ولت یا 5 ولت فرقی نمیکنه من میخوام هر وقت ولتاژ قطع شد روی این پین PINB.0 صفر ولت ظاهر بشود. در ضمن من این مقدار مقاومت ها اصلا مهم نیست چون من نمیخوام که میکرو ولتاژ 12 ولت رو بخونه ! اون 4.7 هم برای این گذاشتم در مسیر 12 ولت که پورت آسیب نبینه
                جدیدترین ویرایش توسط fmicro; ۱۴:۴۶ ۱۴۰۰/۰۲/۱۵.

دیدگاه

تغذیه میکروکنترلر جداگانه از این ولتاژ و خط است و اینکه اصلا این مقدار 12 ولت حتما نباید 12 ولت باشه شما بگید 10 ولت یا 5 ولت فرقی نمیکنه من میخوام هر وقت ولتاژ قطع شد روی این پین PINB.0 صفر ولت ظاهر بشود. در ضمن من این مقدار مقاومت ها اصلا مهم نیست چون من نمیخوام که میکرو ولتاژ 12 ولت رو بخونه ! اون 4.7 هم برای این گذاشتم در مسیر 12 ولت که پورت آسیب نبینه
                  راستش ما با توجه به گفته های خودتون و عکسی که گذاشتید نظر دادیم
                  خب ما نمیدونیم دقیق چی توی افکار شما میگذره
                  خب توجه کنید شما گفتید وقتی برق رفت و از ترانس هم استفاده کردید .. خب وقتی برق بره کلا همه تغذیه ها قطع میشه مگه اینکه پای یک باتری در میان باشد وو..
                  خب در هر صورت شما نیاز به یه اپتوکوپلر دارید که در قسمت ترانزیستورش همین مقاومت ها رو بذارید و بعد قطع شدن ورودیش
                  امیتر ترانزیستور با یه مقاومت پایین کش کنه و صفر بشه
                  عکس گذاشتم ولی ظاهر نمیشه
                  لینک گذاشتم ولی فکر کنم مشکلی ایجاد شده
                  همین موضوع سرچ کن تو نت همه چی دستت میاد

جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۱۵:۲۵ ۱۴۰۰/۰۲/۱۵.

دیدگاه

بله باتری بک آپ وجود داره ..و میخوام بگم که وقتی برق رفت پورت pinb.0 را بخونم و بگم اگر صفر شد یعنی برق رفته و فلان کار را انجام بده ..به همین سادگی ! به نظر من همین ساختار مقاومتی جواب میده باید عملا تست کنم اما اتصال اپتوکوپلری که شما گفتید را نفهمیدم اگر میتونید شکلی از آن بذارید ممنون

دیدگاه

بله باتری بک آپ وجود داره ..و میخوام بگم که وقتی برق رفت پورت pinb.0 را بخونم و بگم اگر صفر شد یعنی برق رفته و فلان کار را انجام بده ..به همین سادگی ! به نظر من همین ساختار مقاومتی جواب میده باید عملا تست کنم اما اتصال اپتوکوپلری که شما گفتید را نفهمیدم اگر میتونید شکلی از آن بذارید ممنون
                      با همین مقاومت ها هم میشه ولی اصلا اصولی نیست و باعث هنگ کردن میکرو میشه

عکس میذارم ولی نشون نمیده

دیدگاه

کار این دیود چیه ؟ و این vcc به کجا وصل میشه ؟! این vcc به برق بک آپ میکرو وصل میشه ؟

دیدگاه

کار این دیود چیه ؟ و این vcc به کجا وصل میشه ؟! این vcc به برق بک آپ میکرو وصل میشه ؟
                          دیود برای نوسان گیری لازم با همکاری اون خازن نوسانات رو کم میکنه و چون اینجا وردی 220 مستقیم به مدار وصل شده و ترانس حذف شده
                          وی سی سی هم که تغذیه میکرو بلاخره میکرو شما باید از یه جایی تغذیه بشه که بخواد برات کار کنه
                          اینجوری مدارت ایزوله میشه
                          جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۱۹:۵۴ ۱۴۰۰/۰۲/۱۵.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X