اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعمیرات جز به جز منابع تغذیه سویچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تعمیرات جز به جز منابع تغذیه سویچینگ

با سلام خدمت همه دوستان و همکاران
    دوستان بنده قصد دارم از تجربه دوستان استفاده کنم تو کار تعمیرات منابع تغذیه سویچینگ به گونه ای که :
    ۱-ترانس های سویچینگ رو چطوری تست کنیم که ببینیم درسته یا نه؟و اگه ایراد داشته باشن چه مشکلاتی رو تو برد ایجاد می کنن؟
    ۲- خرابی قسمت emi مشکل داشته باشه چه مشکلاتی تو برد به وجود میاره؟
    ۳-خرابی ای سی های pwm رو چطوری تشخیص بدیم؟حالا به جز اون مواردی که ترکیده یا اتصال کوتاه شده.
    ۴-خرابی دیود های خروجی چه مشکلاتی تو برد ایجاد می کنن؟
    ۵-خرابی سلف ها رو چطوری تشخیص بدیم و خرابشون چه مشکلاتی تو برد ایجاد می کنه؟
    ۶-خرابی قسمت pfc رو چطوری تشخیص بدیم و در صورت خراب بودنpfc برد چه واکنشی نشون می ده؟
    ۶- قسمت های فیدبک رو چطوری تست کنیم مثلا تو برد هایی که تعداد ۱۰تا tl431استفاده شده!
    من برد هایی دارم که صنعتیه و تعداد قطعات بالایی داره که مثلا بدون ترکیدگی خراب میشن و خروجی ندارن تغذیه ی ای سی 3844 رو چک می کنم نوسان داره از صفر تا ۱۵ولت و دائم بالا پایین میشه همه جای برد هم ولتاژ نوسان می کنه نمی تونم ایراد رو پیدا کنم.

پاسخ : تعمیرات جز به جز منابع تغذیه سویچینگ

نوشته اصلی توسط MOHAMMADHOSSIEN نمایش پست ها
    با سلام خدمت همه دوستان و همکاران
    دوستان بنده قصد دارم از تجربه دوستان استفاده کنم تو کار تعمیرات منابع تغذیه سویچینگ به گونه ای که :
    ۱-ترانس های سویچینگ رو چطوری تست کنیم که ببینیم درسته یا نه؟و اگه ایراد داشته باشن چه مشکلاتی رو تو برد ایجاد می کنن؟
    ۲- خرابی قسمت emi مشکل داشته باشه چه مشکلاتی تو برد به وجود میاره؟
    ۳-خرابی ای سی های pwm رو چطوری تشخیص بدیم؟حالا به جز اون مواردی که ترکیده یا اتصال کوتاه شده.
    ۴-خرابی دیود های خروجی چه مشکلاتی تو برد ایجاد می کنن؟
    ۵-خرابی سلف ها رو چطوری تشخیص بدیم و خرابشون چه مشکلاتی تو برد ایجاد می کنه؟
    ۶-خرابی قسمت pfc رو چطوری تشخیص بدیم و در صورت خراب بودنpfc برد چه واکنشی نشون می ده؟
    ۶- قسمت های فیدبک رو چطوری تست کنیم مثلا تو برد هایی که تعداد ۱۰تا tl431استفاده شده!
    من برد هایی دارم که صنعتیه و تعداد قطعات بالایی داره که مثلا بدون ترکیدگی خراب میشن و خروجی ندارن تغذیه ی ای سی 3844 رو چک می کنم نوسان داره از صفر تا ۱۵ولت و دائم بالا پایین میشه همه جای برد هم ولتاژ نوسان می کنه نمی تونم ایراد رو پیدا کنم.
    سلام و درود، بنده در مورد تعمیر منبع تغذیه سویچینگ های پیچیده، اطلاعاتم متوسط هست و میتونم به شما کمک کنم.
    ۱- ترانس های سویچینگ رو میشه با اندازه گیری ظرفیت و مقاومت، تست کرد.
    یه ترانس سویچینگ در حالت سالم بودن( بستگی به مدل و توان) در خروجی ها بین 0.2 تا 3 اهم،در فیدبک بین 0.4 تا 3.5 اهم و در اولیه بین 5 تا 35 اهم مقاومت داره.
    ظرفیت اولیه حدودا 400 میکرو هانر تا 5 میلی هانر و ظرفیت
    ثانویه هم بین 5 تا 150 میکرو هانر هست.
    در صورت خرابی ترانس،معمولا قطعه سویچ زن آسیب میبینه.
    ۲-

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ادامه توضیحات تو پست بعدی:
    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
      سلام و درود، بنده در مورد تعمیر منبع تغذیه سویچینگ های پیچیده، اطلاعاتم متوسط هست و میتونم به شما کمک کنم.
      ۱- ترانس های سویچینگ رو میشه با اندازه گیری ظرفیت و مقاومت، تست کرد.
      یه ترانس سویچینگ در حالت سالم بودن( بستگی به مدل و توان) در خروجی ها بین 0.2 تا 3 اهم،در فیدبک بین 0.4 تا 3.5 اهم و در اولیه بین 5 تا 35 اهم مقاومت داره.
      ظرفیت اولیه حدودا 400 میکرو هانر تا 5 میلی هانر و ظرفیت
      ثانویه هم بین 5 تا 150 میکرو هانر هست.
      در صورت خرابی ترانس،معمولا قطعه سویچ زن آسیب میبینه.
      ۲-

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ادامه توضیحات تو پست بعدی:
      سلام مهندس جان وقت بخیر ممنون از اطلاعاتتون
      اما چینش ترانس هارو چطوری بفهمم؟من تو بردم ۵,۶تا ترانس دارم
      که نمی دونم اولیه و ثانویه و فیدبک کجاشه!

دیدگاه

سلام مهندس جان وقت بخیر ممنون از اطلاعاتتون
        اما چینش ترانس هارو چطوری بفهمم؟من تو بردم ۵,۶تا ترانس دارم
        که نمی دونم اولیه و ثانویه و فیدبک کجاشه!
        سلام مجدد،با اندازه گیری مقاومت و ظرفیت،میشه سیم پیچ های ترانس رو تشخیص داد!
        البته تو بعضی برد ها هم برای فید بک و تغذیه خود برد، ترانس های جداگانه ای میذارن( مثل پاور کامپیوتر)
        اما ادامه توضیحات:
        ۲- معمولا خرابی EMI تو برد مشکلی ایجاد نمیکنه( مگر اینکه اتصال کوتاه کرده باشه که فقط فیوز میسوزونه)
        و فقط بر روی دستگاه های حساس اطراف ( مثل رادیو ها) نویز میندازه.
        ۳- در صورتی که ولتاژ صحیح به آیسی میرسه و همه قطعات اطراف هم سالمن ولی در خروجی آیسی موجی نباشه،آیسی خرابه. با یه اسیلوسکوپ میشه آیسی PWM رو تست کرد.
        ۴- در این صورت ،دیود ها یا خیلی داغ میشن، یا ولتاژ خروجی وجود نداره و یا در صورت نیمسوز بودن، عمر خازن های خروجی کم میشه و ولتاژ خروجی تحت بار افت میکنه.
        ۵- دقیقا کدوم سلف ها؟
        ۶- وظیفه بخش PFC در منبع تغذیه های سویچینگ ، افزایش ولتاژ 310 ولت ورودی به ولتاژ های بالاتر هست.
        در صورتی که قدرت منبع تغذیه افت کرده باشه یا منبع تغذیه خروجیش هی قطع و وصل بشه، احتمال اینکه مشکل از PFC باشه زیاده. برای فهمیدن سالم بودن PFC کافیه ولتاژ روی خازن های صافی ورودی رو چه در حالت بی باری و چه در حالت تحت بار، اندازه بگیرین. ولتاژ باید در حدود 380 ولت باشه.
        ۷- شرمنده ولی این سوالتون یکمی گنگ هست!
        دقیقا تست چه قطعاتی؟
        سوالی بود در خدمتم.
        موفق و پیروز باشید.

دیدگاه

سلام مجدد،با اندازه گیری مقاومت و ظرفیت،میشه سیم پیچ های ترانس رو تشخیص داد!البته تو بعضی برد ها هم برای فید بک و تغذیه خود برد، ترانس های جداگانه ای میذارن( مثل پاور کامپیوتر)اما ادامه توضیحات:۲- معمولا خرابی EMI تو برد مشکلی ایجاد نمیکنه( مگر اینکه اتصال کوتاه کرده باشه که فقط فیوز میسوزونه)و فقط بر روی دستگاه های حساس اطراف ( مثل رادیو ها) نویز میندازه.۳- در صورتی که ولتاژ صحیح به آیسی میرسه و همه قطعات اطراف هم سالمن ولی در خروجی آیسی موجی نباشه،آیسی خرابه. با یه اسیلوسکوپ میشه آیسی PWM رو تست کرد.۴- در این صورت ،دیود ها یا خیلی داغ میشن، یا ولتاژ خروجی وجود نداره و یا در صورت نیمسوز بودن، عمر خازن های خروجی کم میشه و ولتاژ خروجی تحت بار افت میکنه.۵- دقیقا کدوم سلف ها؟۶- وظیفه بخش PFC در منبع تغذیه های سویچینگ ، افزایش ولتاژ 310 ولت ورودی به ولتاژ های بالاتر هست.در صورتی که قدرت منبع تغذیه افت کرده باشه یا منبع تغذیه خروجیش هی قطع و وصل بشه، احتمال اینکه مشکل از PFC باشه زیاده. برای فهمیدن سالم بودن PFC کافیه ولتاژ روی خازن های صافی ورودی رو چه در حالت بی باری و چه در حالت تحت بار، اندازه بگیرین. ولتاژ باید در حدود 380 ولت باشه.۷- شرمنده ولی این سوالتون یکمی گنگ هست!دقیقا تست چه قطعاتی؟سوالی بود در خدمتم.موفق و پیروز باشید.
          سلام ممنون از راهنماییتون مهندس جانمن الان پاوری دارم که ولتاژ خروجی نداره تمام المان های اولیه رو تست کردم سالم بودم و کلی وقتمو گرفت در آخر دیدم یه جامپر تو بدترین جای برد که زیر ترانس هست تو قسمت ثانویه قطع شده و پاور خروجی نداره.الان از کجا میشه فهمید که خروجی نداشتن از کجاست؟مثلا tl431هم خراب باشه خروجی نداریم.؟دیود های خروجی خراب باشن هم خروجی نخواهیم داشت درسته؟الان تو*برد من حداقل ۷,۸تا tl431هست آیا هر کدوم از خرابی این ایسی ها باعث خواهد شد من خروجی نداشته باشم؟اپتوکوپلر های من ۶پایه هستن و 4 تا هم از این اونو ها تو بردم دارم. اپتورو تو روی برد میشه تست کرد؟چطوری؟

دیدگاه

سلام ممنون از راهنماییتون مهندس جانمن الان پاوری دارم که ولتاژ خروجی نداره تمام المان های اولیه رو تست کردم سالم بودم و کلی وقتمو گرفت در آخر دیدم یه جامپر تو بدترین جای برد که زیر ترانس هست تو قسمت ثانویه قطع شده و پاور خروجی نداره.الان از کجا میشه فهمید که خروجی نداشتن از کجاست؟مثلا tl431هم خراب باشه خروجی نداریم.؟دیود های خروجی خراب باشن هم خروجی نخواهیم داشت درسته؟الان تو*برد من حداقل ۷,۸تا tl431هست آیا هر کدوم از خرابی این ایسی ها باعث خواهد شد من خروجی نداشته باشم؟اپتوکوپلر های من ۶پایه هستن و 4 تا هم از این اونو ها تو بردم دارم. اپتورو تو روی برد میشه تست کرد؟چطوری؟
            سلام مجدد،
            به احتمال 95 درصد مشکل از همون جامپر هست. احتمالا
            علت این مشکل، اضافه بار بوده.
            در صورت خرابی TL431 هم ولتاژی در خروجی نخواهیم داشت، به علاوه در صورت خرابی اپتو کوپلر یا TL431،
            ممکنه قطعات دیگری هم خراب شده باشن.
            متاسفانه بهتره همیشه اپتو کوپلر و دیگر قطعات الکترونیکی،خارج از برد تست بشن.

[

اینم یه مدار تستر اپتو کوپلر:

http://parsiansys.ir/wp-content/uplo...Untitled-1.jpg
            از هر باتری 6 یا 9 ولتی میتونین استفاده کنین.
            همه مقاومت ها هم 470 اهمی هستن.
            از دیود 1N4148 یا 1N4007 میشه برای این مدار استفاده کرد.
            از هر ترانزیستور NPN مثل BC547، C945، 2N2222 و.....
            میشه برای این مدار استفاده کرد.
            برای تست راحت تر، به جای سوکت بهتره از چهار تا سیم سوسماری سایز کوچک استفاده بشه.

روش تست:
            با اتصال صحیح اپتو کوپلر به سیم سوسماری ها( یعنی کاتد به طرف منفی، آند به طرف R1، کلکتور به طرف R2 و امیتر به طرف بیس ترانزیستور Q1) در حالت عادی با روشن کردن مدار، LED شماره 2 روشن میشه.
            حالا با فشار دادن دکمه SW 2 باید LED شماره 1 هم روشن بشه و با برداشتن دست از روی دکمه، LED 1 هم باید خاموش بشه.
            در غیر اینصورت، اپتو کوپلر خرابه.

اینم یه تصویر راهنمای نشانه های مختلف خرابی قطعات تغذیه سویچینگ:
            https://shopalish.ir/wp-content/uplo...oechingh-1.jpg

سوالی بود در خدمتم.
            موفق و پیروز باشید.
            جدیدترین ویرایش توسط HS1386; ۱۲:۱۲ ۱۴۰۰/۰۳/۰۹.

دیدگاه

سلام مجدد،
              به احتمال 95 درصد مشکل از همون جامپر هست. احتمالا
              علت این مشکل، اضافه بار بوده.
              در صورت خرابی TL431 هم ولتاژی در خروجی نخواهیم داشت، به علاوه در صورت خرابی اپتو کوپلر یا TL431،
              ممکنه قطعات دیگری هم خراب شده باشن.
              متاسفانه بهتره همیشه اپتو کوپلر و دیگر قطعات الکترونیکی،خارج از برد تست بشن.

[

اینم یه مدار تستر اپتو کوپلر:

http://parsiansys.ir/wp-content/uplo...Untitled-1.jpg
              از هر باتری 6 یا 9 ولتی میتونین استفاده کنین.
              همه مقاومت ها هم 470 اهمی هستن.
              از دیود 1N4148 یا 1N4007 میشه برای این مدار استفاده کرد.
              از هر ترانزیستور NPN مثل BC547، C945، 2N2222 و.....
              میشه برای این مدار استفاده کرد.
              برای تست راحت تر، به جای سوکت بهتره از چهار تا سیم سوسماری سایز کوچک استفاده بشه.

روش تست:
              با اتصال صحیح اپتو کوپلر به سیم سوسماری ها( یعنی کاتد به طرف منفی، آند به طرف R1، کلکتور به طرف R2 و امیتر به طرف بیس ترانزیستور Q1) در حالت عادی با روشن کردن مدار، LED شماره 2 روشن میشه.
              حالا با فشار دادن دکمه SW 2 باید LED شماره 1 هم روشن بشه و با برداشتن دست از روی دکمه، LED 1 هم باید خاموش بشه.
              در غیر اینصورت، اپتو کوپلر خرابه.

اینم یه تصویر راهنمای نشانه های مختلف خرابی قطعات تغذیه سویچینگ:
              https://shopalish.ir/wp-content/uplo...oechingh-1.jpg

سوالی بود در خدمتم.
              موفق و پیروز باشید.
              سلام مهندس جان ممنونم از راهنمایتون.من tl431 هارو در اوردم و تست کردم همشون ۲.۵ولت می دن و سالم هستن .اونو هارو هم در اوردم و تست کردم و سالم هستن .جامپر هارو هم تست کردم و اوکی هستن .الان مونده یه دیود های خروجی که تست نکردم و چند تا هم ایسیlm393,339داره برد که اونا رو هم نتونستم تست کنم.راهنمایی می فرمایید بی زحمت

دیدگاه

سلام مهندس جان ممنونم از راهنمایتون.من tl431 هارو در اوردم و تست کردم همشون ۲.۵ولت می دن و سالم هستن .اونو هارو هم در اوردم و تست کردم و سالم هستن .جامپر هارو هم تست کردم و اوکی هستن .الان مونده یه دیود های خروجی که تست نکردم و چند تا هم ایسیlm393,339داره برد که اونا رو هم نتونستم تست کنم.راهنمایی می فرمایید بی زحمت
                سلام مجدد،
                حتما دیود های خروجی رو تست کنین.
                خرابی آیسی ها هم قطعا میتونه باعث این مشکل بشه.
                البته ممکنه خازن ها هم ایراد جزئی پیدا کرده باشن.
                خیلی بهتر بود از برد عکس میذاشتین.
                موفق و پیروز باشید.

دیدگاه

عزیز با عرص پوزش سوال شما بسیار کلی مطرح شده.. ببینید تجربه من میگه وقتی سوییچینگ ایراد میکنه و طبق چیزی که شما فرمودید یه قسمت جامپر مدار اب شده یعنی اینکه یه مشکل در مدار سلسله وار چرخیده و خرابی ایجاد کرده رو خرابی.. راحت ترین کار اینه در یک مرحله قطعات هیت سینک دار و فتها و و دیود پل و شاتکی رو همه با هم خارج و تست و در صورت نیاز تعویض کنید.. همه رو با هم به یکباره زیرا هر مورد خراب باعث ایجاد خرابیهای سلسله وار دیگر میشود..

دیدگاه

سلام
                    یه کیس دارم که پاورش لاجیکه ، مشکل اینه که هیچ کدام از ولتاژها رو نداره. سیم سبز و بنفش هم ولتاژ ندارن ، با اتصال زرد و بنفش هم روشن نمیشه.
                    تو قسمت اولیه مدار ترانزیستورهای ksh 13007 و bu3150 و خازن های بزرگ پل دیود و قطعات دیگه سالمن با لامپ تست که روشن میکنم هیت سینک گرم میشه و تو اولیه ترانس ها ولتاژ دارم ولی تو ثانویه ترانس ها هیچ ولتاژی نیست.
                    تو هیت سینک دوم دیودهای f16c20 و s20c40c و s16c40c خازن ها سلف ها و ترانزیستورهای c1815 و زنرها سالمن ، اپتوکوپلر هم سالمه.آی سی های 7500B و LM339 رو با تست بوق امتحان کردم اتصالی ندارن. آی سی tl431 هم خارج از مدار تست گرفتم 5 پلت و 2.5 ولت رو میده
                    کلا تو قسمت سرد برد هیچ ولتاژی ندارم
                    سه روزه دیگه کلافه ام کرده،لطفا راهنمایی کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliRezaRacer نمایش پست ها
                      سلام
                      یه کیس دارم که پاورش لاجیکه ، مشکل اینه که هیچ کدام از ولتاژها رو نداره. سیم سبز و بنفش هم ولتاژ ندارن ، با اتصال زرد و بنفش هم روشن نمیشه.
                      تو قسمت اولیه مدار ترانزیستورهای ksh 13007 و bu3150 و خازن های بزرگ پل دیود و قطعات دیگه سالمن با لامپ تست که روشن میکنم هیت سینک گرم میشه و تو اولیه ترانس ها ولتاژ دارم ولی تو ثانویه ترانس ها هیچ ولتاژی نیست.
                      تو هیت سینک دوم دیودهای f16c20 و s20c40c و s16c40c خازن ها سلف ها و ترانزیستورهای c1815 و زنرها سالمن ، اپتوکوپلر هم سالمه.آی سی های 7500B و LM339 رو با تست بوق امتحان کردم اتصالی ندارن. آی سی tl431 هم خارج از مدار تست گرفتم 5 پلت و 2.5 ولت رو میده
                      کلا تو قسمت سرد برد هیچ ولتاژی ندارم
                      سه روزه دیگه کلافه ام کرده،لطفا راهنمایی کنید
                      با درود
                      وقتی تو قسمت سرد هیچی نداری باید بری سراغ قسمت گرم
                      اول از همه مطمئن شو قطغلت ورودی اولیه سالم باشن مثل فیوز دیود و غیره حالا تو ناحیه ترانس استنبای و هر پیزی که به این قسمت بپرداز و سغی کن بجای تست تغویض کنی تا اینکه ولتاز بنفشت درست بشه
                      حتما ایسی سویچینگ یا ماسفت یا ترانیستور استنبای رو چک کن
                      کلا قطعات هیت سینگ اول
                      فعلا کاری با بخش سرد نداشته باش
                      به اخرین تاپیک ایجاد شده توسط من هم یه سری بزن
                      موفق باشید

دیدگاه

ممنونم تاپیک شما رو خوندم خوشبختانه پاور شما ولتاژ استندبای رو داشته از من هیچی نداره
                        توقسمت گرم همه قطعات رو خارج از برد تست کردم سالم بود تا پایه های ترانس 300 ولت هست هیت سینک هم گرم میشه بعد از یه مدت ولی تو خروجی هیچی نیست حتی آی سی ها هم هیچ ولتاژی ندارن، حالا نمیدونم ممکنه قطعات تو تشت سالم باشن ولی تو کار مشکل داشته باشن.زیر ترانس t3 برد سیاه شده یک مقدار هم ظاهر خودش حرارت دیده نشون میده.
                        راستی اون عکس که تو تاپیکتون بود پاور من دقیقاً اونه.

دیدگاه

ممنونم تاپیک شما رو خوندم خوشبختانه پاور شما ولتاژ استندبای رو داشته از من هیچی نداره
                          توقسمت گرم همه قطعات رو خارج از برد تست کردم سالم بود تا پایه های ترانس 300 ولت هست هیت سینک هم گرم میشه بعد از یه مدت ولی تو خروجی هیچی نیست حتی آی سی ها هم هیچ ولتاژی ندارن، حالا نمیدونم ممکنه قطعات تو تشت سالم باشن ولی تو کار مشکل داشته باشن.زیر ترانس t3 برد سیاه شده یک مقدار هم ظاهر خودش حرارت دیده نشون میده.
                          راستی اون عکس که تو تاپیکتون بود پاور من دقیقاً اونه.
                          مال منم کمی تیره شده
                          بهتره یه عکس بذاری
                          خب برای همین میگم فعلا بچسب به ناحیه استنبای و کاری با قسمت سرد نداشته باش
                          اگر 300 ولت تو اولیه ترانس پایینی یا استنبای داری خوبه حالا میمونه المان سوسچ شونده روی هیت که به ترانس پایینی وصل چک کنی و با کوچیکترین رفتار نامتعارف تعویضش کنی و کلا خازن اون نواحی و البته از هر چیزی میتونه باشه حتی لحیم سرد و یا ترکیدن یه مقاومت
                          اون قطعات و حواشی استنبای دنبال یه قطعه معیوب باش کلا هر چیزی که به ترانس پایینی وصل و خود ترانس پایینی چک کن
                          بنفش بیاد حال روزت بهتر میشه و شاید بعد بنفش راه بیوفتی و تمام
                          حالا دوستان هم راهنمایی میکنن

دیدگاه

والا همه قطعات سالم هستن دیگه نمیدونم چیکارش کنم
                            عکس خدمت شما :

دیدگاه

والا همه قطعات سالم هستن دیگه نمیدونم چیکارش کنم
                              عکس خدمت شما :

با درود
                              توی هیچ کدوم از عکس ها برد رو از جعبه خارج نکردید و چکونه قطعات تست کردید ؟
                              و اینکه احتمالا برد شما با مال من کمی نتفائت تر هست
                              و زیر ایسی ذذوم 339 چن جای خالی مقاومت هست که احتمال داره ترکیده باشن ووپت فیبر نگاه کنید ببین پاییه ای از قبل بحیم بوده یا نه
                              و اینکه بردتون چقدر تمیزه
                              و برای تست قطعات باید معمولا اون رو از برد خارج کنید که احتمال المان سویچ شونده در عیت اول مربوطبه ترانس استن مشکل داره و باید تعویض بشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X