اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل هنگ کردن میکرو بعد از چند روز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل هنگ کردن میکرو بعد از چند روز

سلام به همه اساتید
    یه مشکلی خوردم لطفا هر کی میتونه بهم کمک کنه که این هنگی ندار دیگه داره آبروم رو میبره.
    یه برنامه نوشتم واسه SHT20 ، یه برنامه ساده که فقط دیتا از سنسور میگیره و دما و رطوبت رو روی ال سی دی نمایش میده.
    روی برد برد که میبندم اوکی هست ولی PCB که میزنم روی بعضی از برد ها بعد از چند روز دیگه سنسور رو نمیخونه
    اونم نه که همه بردها مشکل داشته باشن ، فقط بعضی برد ها اینطوری میشن، فاصله سنسور تا میکرو هم کم گذاشتم، هم از i2c نرم افزاری کدویژن استفاده کردم و هم سخت افزاری ولی بازم مشکلم هست.
    کریستال 8 خارجی هم گذاشتم .
    نمیدونم واقعا مشکلش کجاست ، آی سی رو میذارم روی برد برد راحت کار میکنه ولی روی برد مدار چاپی که میذارم فقط اسمم رو نشون میده و وقتی میخواد سنسور رو بخونه هنگ میکنه

پاسخ : مشکل هنگ کردن میکرو بعد از چند روز

نوشته اصلی توسط mzselec نمایش پست ها
    سلام به همه اساتید
    یه مشکلی خوردم لطفا هر کی میتونه بهم کمک کنه که این هنگی ندار دیگه داره آبروم رو میبره.
    یه برنامه نوشتم واسه SHT20 ، یه برنامه ساده که فقط دیتا از سنسور میگیره و دما و رطوبت رو روی ال سی دی نمایش میده.
    روی برد برد که میبندم اوکی هست ولی PCB که میزنم روی بعضی از برد ها بعد از چند روز دیگه سنسور رو نمیخونه
    اونم نه که همه بردها مشکل داشته باشن ، فقط بعضی برد ها اینطوری میشن، فاصله سنسور تا میکرو هم کم گذاشتم، هم از i2c نرم افزاری کدویژن استفاده کردم و هم سخت افزاری ولی بازم مشکلم هست.
    نمیدونم واقعا مشکلش کجاست ، آی سی رو میذارم روی برد برد راحت کار میکنه ولی روی برد مدار چاپی که میذارم فقط اسمم رو نشون میده و وقتی میخواد سنسور رو بخونه هنگ میکنه
    با درود
    اگه همه برد ها شبیه هم باشن و تفاوتی در اون ها نباشه خب اینجا خود ما هم باید هنگ کنیم
    ولی نه این ها همه یک شرایط قرار نمیگیرن
    محل نصف این برخی برد ها رو چک کن و یه برد تو اون محل که خرابی به بار میاره چک کن
    و خود سنسور ها میتونن مشکل داشته باشن پس اینم زیر نظر داشته باش و با سنسور دیگه در اون محل تست کن
    گزینه بعدی اقلامی هستن که در این برد ها بکار رفته باشه از میکرو گرفته تا مقاومت و غیره
    پس بردی که هنگ میکنه سعی کن اول سعی کن ببین زیر سر خود اون سنسور نیست ؟ بعد برو سراغ گزینه های بعدی مثل میکرو و در اخر با برد دیگه تعویض کن که شاید اون اقلام مشکلی داشته باشن
    و اینکه چرا یکی دو روز کار میکنن بعد غش میکنن ؟ این بیشتر از هر چیزی به تغذیه و یا خود سنسور مربوط و در اخر محل نصب
    و اینکه برخی برد هاتو خوب لحیم نکردی و بین پین هات اتصالاتی ایجاد شده

دیدگاه

سلام به همه اساتید
      میکروهارو روی برد جابجا کن ببین درست میشه.برای مثال میکرویی که روی برد A کار نمیکنه رو با میکرویی که روی برد B کار میکنه جابجا کن ببین جواب میگیری یا نه.اگه جواب گرفتی ایراد از برد یا قطعاتشه.
      اگه از سوکت برای اتصال سنسور استفاده میکنی شاید یکی از دلائل کار نکردن باشه.
      روش اول رو امتحان کن ببین جواب میگیری

دیدگاه

با سلام به شما......
        اول از همه باید یک منبع تغذیه خوب و اوکی داشته باشه
        ....ایا منبع تغذیه هر دو بورد یکی هست یا نه؟......ظرفیت خازن بعد
        از ترانس را نباید کمتر از ۳۳۰۰ میکرو انتخاب کنی .....ایا تغذیه
        سوئیچینگ است یا خیر......اگر منبع تغذیه خطی داری با آن امتحان کن.
        در بورد مدار چاپی ..ایا خطوط تغذیه نازک و بلند است؟...خط منفی
        تغذیه را باید پهن انتخاب کنی.........سرعت عملکرد میکرو بالا است و امپدانس منبع تغذیه باید کم باشد
        و برای دوسر تغذیه میکرو خازن۲۲۰ میکرو و خازن ۱۰۰ نانو
        ایا قرار دادی یا نه؟.......در حال حاضر باید منبع تغذیه مطمئنی داشته باشید ...حال باید لحیم کاریها و
        کیفیت قطعات و نحوه نصب آنها را هم در نظر گرفت ....سعی کن مقاومت*ها را قبل از نصب چک کرده و افقی نصب کنی ...سنسورها را هم*در یک جا و بدون حرکت باشند ..که مبادا سیمشان قطع شود .....موفق باشید

دیدگاه

بله این مسئله برای ارتباط های i2c زیاد پیش میاد.
          نکته ش اینه که ارتباط i2c خیلی حساسه نسبت به وضعیت ارتباط. توجه کنید نویز نه، وضعیت ارتباط.
          لازمه ش اینه که کتابخونه نوشته شده، پیش از هر ارتباط و پس از هر داده، چک کنه وضعیت رو. هم کتابخونه i2c هم کتابخونه اون سنسور خاص.
          وضعیت ینی چی ؟

چند مثال:
          1) کتابخونه های معمولی i2c، مثلا بعد از فرستادن یه داده، منتظر میمونن تا ack دریافت کنن. به هر ترتیبی اگر مشکلی برای اسلیو پیش اومده باشه، میکرو تو یه حلقه بی نهایت گیر میکنه.
          2) تولید وضعیت start لازمه ش چک کردن خط از نظر آزاد بودنه. اگر خط آزاد نباشه، وضعیت استارت ایجاد نمیشه و معمولا یه بیت خاص که نشانگر خطاس، مشخص میکنه که استارت موفقیت آمیز بوده یا نبوده. خیلی از کتابخونه ها اینم تست نمیکنن.

اکثر کتابخونه ها اینا رو چک نمیکنن.
          چه کتابخونه i2c که اصن وضعیت ها رو یادداشت نمیکنه (کم پیش میاد، چون خیلیاشون نوشته خود شرکت هستن)
          چه کتابخونه اون سنسور که اصن محل نمیذاره به خطا (زیاد پیش میاد چون اکثرا نوشته برنامه نویس های غیر حرفه ای مث شاگردان استادان بندتنبونی مث حمید ن*فی هستن)
          Si vis pacem, para bellum

دیدگاه

پاسخ همه دوستان درسته ولی سوال استارتر اینه چرا بعضی از بردها بدرستی کار نمیکنن و با جابجایی مشکل حل میشه.اگه ایراد از نرم افزار باشه چرا با جابجایی میکرو مشکل حل میشه.
            البته هنوز خودشون نظری به پاسخها ندادن که علت رو پیدا کردن یانه و مشکل از چی بود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeiddiod نمایش پست ها
              پاسخ همه دوستان درسته ولی سوال استارتر اینه چرا بعضی از بردها بدرستی کار نمیکنن و با جابجایی مشکل حل میشه.اگه ایراد از نرم افزار باشه چرا با جابجایی میکرو مشکل حل میشه.
              البته هنوز خودشون نظری به پاسخها ندادن که علت رو پیدا کردن یانه و مشکل از چی بود
              با درود
              معمولا همینطوره و دوستان سوالی میپرسن و جوابی دریافت میکنن و میرن دیگه هم پشت سرشونو نگاه نمیکنن
              ذهن خودتو درگیر نکن
              و اون جابه جایی ها میتونن به محیط پر نویز تر یا تغذیه متفاوت مربوط باشه .. و نرم افزار بد خودشو تو این محیط ها بیشتر نشون میده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
                با درود
                معمولا همینطوره و دوستان سوالی میپرسن و جوابی دریافت میکنن و میرن دیگه هم پشت سرشونو نگاه نمیکنن
                ذهن خودتو درگیر نکن
                و اون جابه جایی ها میتونن به محیط پر نویز تر یا تغذیه متفاوت مربوط باشه .. و نرم افزار بد خودشو تو این محیط ها بیشتر نشون میده
                سلام و درود، بله، متاسفانه همینطور هست
                تقریبا تو 75 درصد تاپیکها، چه استارتر، چه کسی که استارتر نیست ولی
                سوالی میپرسه، طرف وقتی یه جوابی میگیره، کلا دیگه به تاپیک سر هم
                نمیزنه! و متاسفانه این باعث ناراحتی تمام دوستانی میشه که میخوان کمک
                کنن و گاها هم از ارسال پست منصرف میشن!
                آدم فقط به امید بنده خدا هایی پست میزنه که ممکنه در آینده تاپیک رو
                ببینن..،.،
                دوست عزیز، واقعا به چه موضوع مهمی اشاره کردین....
                به نظرم بهتره یه فکری به این موضوع بشه
                مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                  سلام و درود، بله، متاسفانه همینطور هست
                  تقریبا تو 75 درصد تاپیکها، چه استارتر، چه کسی که استارتر نیست ولی
                  سوالی میپرسه، طرف وقتی یه جوابی میگیره، کلا دیگه به تاپیک سر هم
                  نمیزنه! و متاسفانه این باعث ناراحتی تمام دوستانی میشه که میخوان کمک
                  کنن و گاها هم از ارسال پست منصرف میشن!
                  آدم فقط به امید بنده خدا هایی پست میزنه که ممکنه در آینده تاپیک رو
                  ببینن..،.،
                  دوست عزیز، واقعا به چه موضوع مهمی اشاره کردین....
                  به نظرم بهتره یه فکری به این موضوع بشه
                  سلام خدمت دوستان
                  واقعا همین طوره
                  چیزی که من ازش متنفرم
                  اما وقتی به این فکر کنی که هزاران نفر با سرچ کردن توی گوگل میان و سایت ما رو پیدا می کنن دوست دارن جواب کاملی بگیرن
                  اما وقتی می بینن کسی در ادامه جواب استارتر را نداده اونا هم ناراحت میشن
                  البته در بعضی مواقع و بعضی سوالات واقعا به استارتر وابسته ان
                  چون در مورد همون استارتر موضوع جواب داده میشه و متاسفانه کاربران جدید طریقه ی سوال پرسیدنشون کامل نیست
                  حتی گاها می گن «من یه مشکلی دارم چرا؟»
                  آخه ما چجوری جواب بدیم؟؟؟ مشکل یکی و دو تا نیست
                  (از نظر من این مشکلات به فرهنگ بر می گرده (خواهشا توی این موضوع این بحث ادامه پیدا نکنه و حداقل برای این بحث موضوعی جدید باز کنین تا مشکلی به وجود نیاد))
                  همیشه کامل توضیح بدهیم تا جواب کامل بگیریم.
                  لطفا برای تشکر روی دکمه تشکر بزنید و بخاطر این پست نزنید که تایپیک شلوغ نشود
                  تایپیک های من:
                  حل تمام مشکلات atmega128a (eca.ir)
                  آموزش کار با سایت (eca.ir)

دیدگاه

سلام به همه اساتید
                    کارتون کامل و خوب هست. فقط 4 دلیل به ذهنم میرسه:
                    1. تنظیم نادرست فیوزبیت ها
                    2. ناپایدار بودن ولتاژ تغذیه : یک خازن 100 میکرو فاراد بزنین و ترجیحا ولتاژ 9 بدید و با رگولاتور 5 ولتش کنین تا در صورت کاهش ولتاژ حداقل میکرو ریست شه و هنگ نکنه
                    3. دوتا خازن عدسی 22 پیکو به کریستال و زمین مدار بزنین
                    4. در صورت نیاز هم WDT بزنین

همچنین AVR به نویز حساس تره و البته باید این نکته رو هم بهتون یاداور بشم که CodeVision یک کامپایلر غیر استاندارد با خروجی هگز غیر استاندارد هست و اگر شراغ AtmelStudio برید خیلی بهتره
                    جدیدترین ویرایش توسط Matin_Mirzadeh; ۱۱:۱۹ ۱۴۰۰/۰۳/۲۹.

دیدگاه

سلام ، ببخشید چند وقتی نتونستم بیام ، پشت سرم چه حرفایی که نمیزنید
                      نمونه های دیگه ی برد رو دارم با طراحی دیگه که به خوبی هر جا رفتن کار کردن ، حتی برنامه اون ها رو روی این برد ریختم ولی باز بعضی اوقات درست کار نمیکنن و همین مشکل رو دارن ، ظاهرا که مشکل از طراحیم باشه .
                      یه عکس از برد میذارم
                      ولی فکر کنم همون مشکل از کتابخونه SHT20 باشه ، باید روی کتابخونش کار کنم. حالا یه نگاه به برد بندازید شاید اشتباهی کرده باشم.
                      ممنون

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

از شما و بقیه دوستان هم به خاطر تاخیر در پاسخ عذرخواهی میکنم. بازم ممنون که راهنمایی میکنید.

اینم بگم که از آداپتور 12 ولت سوییچینگ استفاده کردم و بصورت دو مرحله ای ولتاژ رو به 5 ولت رسوندم ، یعنی یک عدد 7809 و 7805 با سه خازن 1000uf و دو دیود هرزگرد
                      جدیدترین ویرایش توسط mzselec; ۱۸:۱۶ ۱۴۰۰/۰۳/۲۹.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Matin_Mirzadeh نمایش پست ها
                        کارتون کامل و خوب هست. فقط 4 دلیل به ذهنم میرسه:
                        1. تنظیم نادرست فیوزبیت ها
                        2. ناپایدار بودن ولتاژ تغذیه : یک خازن 100 میکرو فاراد بزنین و ترجیحا ولتاژ 9 بدید و با رگولاتور 5 ولتش کنین تا در صورت کاهش ولتاژ حداقل میکرو ریست شه و هنگ نکنه
                        3. دوتا خازن عدسی 22 پیکو به کریستال و زمین مدار بزنین
                        4. در صورت نیاز هم WDT بزنین

همچنین AVR به نویز حساس تره و البته باید این نکته رو هم بهتون یاداور بشم که CodeVision یک کامپایلر غیر استاندارد با خروجی هگز غیر استاندارد هست و اگر شراغ AtmelStudio برید خیلی بهتره
                        راستی AtmelStudio چه تفاوت هایی با کدویژن داره؟ و اینکه بخوام کار با اون رو یاد بگیرم چقدر زمان میبره؟

واچ*داگ تایمر هم روشن کردم ، و برد رو گذاشتم تست. ،ببینم جواب میده یا نه. ،ایشالا که درست شده باشه

دیدگاه

سلام ، ببخشید چند وقتی نتونستم بیام ، پشت سرم چه حرفایی که نمیزنید...
                          سلام خدمت دوستان
                          خیلی ببخشید اگر برداشت بدی از حرف های من داشتین
                          منظور من گروهی از کاربرانی بود که واقعا رفته بودند
                          یا سوالاتشان را فوق العاده ناقص می پرسند

راستی AtmelStudio چه تفاوت هایی با کدویژن داره؟ و اینکه بخوام کار با اون رو یاد بگیرم چقدر زمان میبره؟

واچ*داگ تایمر هم روشن کردم ، و برد رو گذاشتم تست. ،ببینم جواب میده یا نه. ،ایشالا که درست شده باشه
                          تقریبا هر دوتاشون یجورن
                          ولی اتمل فوق العاده است
                          تا نری سمتش نمی فهمی چقدر با بسکام و کدویژن فرق داره
                          اما مشکلی که هست اینه که اسناد و آموزش براش کمه
                          فرصت کردم یکی دو تا لینک از خود همین سایت می ذارم برا آموزش اتمل استودیو
                          تفاوتشون در حد اسم کتابخونه هاست و یه سری کد کوچولو که بخاطر شبه کامپایلر بودن کدویژنه
                          اما اتمل استودیو یه IDE هستش و از کامپایلر avr gcc (شاید gcc بود یادم نیست) استفاده می کنه
                          تایپیک های من:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electromohammad نمایش پست ها
                            سلام خدمت دوستان
                            خیلی ببخشید اگر برداشت بدی از حرف های من داشتین
                            منظور من گروهی از کاربرانی بود که واقعا رفته بودند
                            یا سوالاتشان را فوق العاده ناقص می پرسند

تقریبا هر دوتاشون یجورن
                            ولی اتمل فوق العاده است
                            تا نری سمتش نمی فهمی چقدر با بسکام و کدویژن فرق داره
                            اما مشکلی که هست اینه که اسناد و آموزش براش کمه
                            فرصت کردم یکی دو تا لینک از خود همین سایت می ذارم برا آموزش اتمل استودیو
                            تفاوتشون در حد اسم کتابخونه هاست و یه سری کد کوچولو که بخاطر شبه کامپایلر بودن کدویژنه
                            اما اتمل استودیو یه IDE هستش و از کامپایلر avr gcc (شاید gcc بود یادم نیست) استفاده می کنه
                            خیلی ممنون از راهنماییتون ، ممنون میشم چندتا منبع خوب برای اتمل استودیو معرفی کنیدراستی این pcb من رو بررسی میکنید ، شاید توی طراحی اشتباه کردم

میکرو ها رو جا به جا کردم ، مشکل از برد هست ، میکرو روی برد برد کارش رو انجام میدهیه سوال دیگه ،امکان داره بازر که نزدیک اتمگا هست نویز ایجاد کنه؟

نوشته اصلی توسط saeiddiod نمایش پست ها
                            ظاهرا که مشکل از برد هست ، PCB رو گذاشتم ،ممنون میشم بررسیش کنید

دیدگاه

سلام خدمت دوستان
                              کوچ کردن از کدویژن به AtmelStudio (eca.ir)
                              آموزش AVR-GCC (eca.ir)
                              این دوتا رو من تا حالا پیدا کردم که مال برو بچ خودمونه
                              اما کامل وقت نکردم بخونم
                              در مورد pcb من زیاد بلد نیستم ولی انگار جای یه سری پایه ها خالیه!!! (پایه های میکرو کنترلر)
                              موقع لحیم کردن چجوری لحیم می کنین؟
                              و اینکه منظورتون از هنگ کردن میکرو چیه؟ یعنی با مشاهده کردن چه علامتی به این نتیجه رسیدین؟
                              و اینکه یه پورت 5 تایی بالا سمت راست برد هست. اون به چی وصل میشه؟ همشون پول داون شدن
                              و اون پورت 10 تایی هم احتمالا برای پروگرام کردنه و دیگه بیشتر از این چیز خاصی ندیدم. ( البته خازن های نویز گیرتون رو دیدم که اکثر جاها گذاشتین)

اگر مشکل از سنسوره که با یه سنسور دیگه امتحان کنین ببینین براش مشکل پیش میاد یا نه؟
                              اگر مشکل از میکرو کنترلره که با عوض کردن و بررسی کردن میشه به نتیجه رسید.
                              اگر مشکل از برنامه است که می تونین اینجا قرار بدین تا بررسی بشه (متاسفانه من کدویژن بلد نیستم)
                              اگه بازم نشد انگشت اتهام به کدویژنه (چه نسخه ای استفاده می کنین؟ کرک کردین یا نسخه ی آزمایشی رو استفاده می کنین؟)

موفق باشین دوستان
                              تایپیک های من:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X