اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت منبع تغذیه DC با ترانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت منبع تغذیه DC با ترانس

سلام
    یک ترانس با ورودی 220v وخروجی 3 سر
    اختلاف ولتاژ دوسر در دوطرف حدود 12 تا15 واختلاف هر سر با وسطی حدود 6 ولت
    میخواهم این ترانس را به DC تبدیل کنم
    یک پل دیود به دو سر اطراف(کلا بدوت سر وسط) زدم وولتاژ را یکسو کردم ویک خازن 1000uf 25v هم در خروجی
    آیا تا همین قدر کافیه؟
    مشکل: ولتمتر در حالت فقط پل دیود ولتاژ را حدود 10 ولت نمایش میده ولی به محض گذاشتن خازن ولتاژ رو 15ولت نمایش میده ولی فقط یک لحظه وبعدش عدد1 رو نمایش میده.چرا؟
    پیشنهادتون چیه که یک خروجی صاف وبدون مشکل داشته باشم؟

پاسخ : ساخت منبع تغذیه DC با ترانس

نوشته اصلی توسط isfahan نمایش پست ها
    سلام
    یک پل دیود به دو سر اطراف(کلا بدوت سر وسط) زدم وولتاژ را یکسو کردم ویک خازن 1000uf 25v هم در خروجی
    آیا تا همین قدر کافیه؟
    مشکل: ولتمتر در حالت فقط پل دیود ولتاژ را حدود 10 ولت نمایش میده ولی به محض گذاشتن خازن ولتاژ رو 15ولت نمایش میده ولی فقط یک لحظه وبعدش عدد1 رو نمایش میده.چرا؟
    سلام و درود،
    اگه میخواین نهایتا 1 آمپر از خروجی بکشین،بله همینخازن کافیه.
    خب اون عدد 1 هم به این معنیه که ولتاژ از رنج قابل اندازه گیری مولتی
    متر بالاتره.
    رنج ولتاژ مولتی متر رو افزایش بدین.
    البته هر چقدر ظرفیت خازن بالاتر باشه ،ریپل خروجی کمتر باشه.
    در ضمن اگه خروجی صاف و بدون نوسان میخواین، از رگولاتور ولتاژ
    استفاده کنین.
    موفق و پیروز باشید.
    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
      سلام و درود،
      اگه میخواین نهایتا 1 آمپر...
      موفق و پیروز باشید.
      با تشکر از پاسخ شما،

حداکثر جریان ترانس را نمیدانم ولی با توجه به ظاهر واندازه وتست حدسم 2آمپر باشه
      اگر بخواهیم حداکثر 2 یا 3 آمپر باشه بجای خازن 1000uf چی باید جایگزین بشه/.

واینکه ترانس 12 ولته.یعنی خروجی مستقیمش با مولتی متر بدون هیچ مداری با مولتی متر که روی ac تنظیم شده همین حدود رو نمایش میده
      وقتی پل دیود اضافه میکنم وجریان یکسو میشه خروجیش میشه حدود 10 ولت
      وختی خازن رو به خروجی پل دیود اضافه میکنم خروجی با یک مولتی متر 15 ولت وبا مولتی متر دیگر حدود 19 ولت نمایش داده میشه
      این اختلافها بابت چیه؟

اگر بخواهم از رگولاتور 7812 در خروجی استفاده کنم مشکلی نیست چون خود رگولاتور جریانی رو مصرف میکنه
      در همین وضعیت یعنی پل دیود+خازن میشه برای شارژر گوشی استفاده کرد(البته مثال زدم چون خروجی 12 ولته ونمیشه برای شارژر منظور اینه که آیا اینقدر خروجی صاف وقابل اطمینان هست؟)
      کلا یه خروجی قابل اطمینان با مداری ساده میخواهم.گمانم پل دیود+رگولاتور+خازن مناسبه

دیدگاه

سلام
        آیا تا همین قدر کافیه؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

با سلام به شما .....
        اول ترانس......و. بعدش وصل میشه به پل دیود....وبعدش،
        ...اگر صاف*تر خواستی ....خازن قرار می دهیم...با یک امپر

خارن حداقل باید ۲۲۰۰ میکرو فاراد باشد....اگه دقیقتر
        خواستی باید محاسبه کرد....و دست آخر اگه خواستی خیلی
        صاف بشه باید رگولاتور قرار بدی
        ..انواع رگولاتور از خطی تا سوئیچینگ ......که هر کدام مزایا و معایب خودشان را
        دارند..
        جدیدترین ویرایش توسط فرزاد الکترونیک; ۱۵:۴۸ ۱۴۰۰/۰۴/۰۴.

دیدگاه

با سلام به شما......
          ...باتری ولتمتر را اول چک کم مشکلی نداشته باشه....اول یک
          ....باتری باهاش اندازه بگیر اگه خوب بود بعد ازش استفاده کنو

دیدگاه

سلام
            آیا تا همین قدر کافیه؟
            با سلام و احترام
            آیا تنظیم رنج ولتمترتون اتوماتیکه؟ اگر تنظیم رنج ولتمترتون دستیه و روی 20 ولت گذاشتید احتمالش هست که ولتاژ بالاتر از 20 ولت میره و اون عدد 1 رو نشون میده.
            موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط evergreen نمایش پست ها
              با سلام و احترام
              آیا تنظیم رنج...
              با عرض سلام وتشکر از پاسخ شما،
              پاسخ این مشکل رو دوست عزیزی در پستهای قبل نوشتند وحل شد
              ایراد از گزاشتن روی رنج 20 ولت روی یکی از مولتی مترها بود.گرچه روی مولتی متر دیگر 15 ولت نمایش میداد وگمان نمیکردم نیاز باشه روی این یکی به قرار روی بالاتر از 20 ولت باشه ولی روی رنج بالاتر قرار دادم نمایش داد البته ولتاژ 19 ولت نمایش میده
              دلیلش رو متوجه نشدم.هر دو مولتی متر ظاهرا سالم هستند وبرق شهری وباتری وآداپتور 12 ولت معمولی رو درست نمایش میدهند ولی در اینمورد اختلاف زیادی دارند.شک من به حالت RMS هست که البته نباید توی این مدار ربطی داشته باشه

وقتی فقط ولتاژ رو با پل دیود یکسو میکنم ولتاژ رو کم نشون میده که گمانم بخاطر دیودهاست ولی به خروجی همون دیودها که یکسو شده یک خازن معمولی 1000UF 25V که میزنم ولتاژ رو بیشتر نمایش میده واینجاست که این دو ولتمتر ومولتی متر اختلاف پیدا میکنند

دیدگاه

سلام دوست عزیز خوب هستید ببخشید من در تلاش هستم تا بتونم تو برنامه circuit maker 2000 یک مدار طراحی کنم یکی از این موضوعات باشه : گذرگاه مشترک ، فاز برداشت ، فاز شناسایی
                اما متاسفانه موفق نشدم خواستم ببینم شما میتونید تو این زمینه کمکم کنید شخص خاصی یا جایی سراغ دارید تا مشکلم حل بشه واقعا ازتون ممنون میشم

سلام دوست عزیز خوب هستید ببخشید من در تلاش هستم تا بتونم تو برنامه circuit maker 2000 یک مدار طراحی کنم یکی از این موضوعات باشه : گذرگاه مشترک ، فاز برداشت ، فاز شناسایی
                اما متاسفانه موفق نشدم خواستم ببینم شما میتونید تو این زمینه کمکم کنید شخص خاصی یا جایی سراغ دارید تا مشکلم حل بشه واقعا ازتون ممنون میشم

دیدگاه

با سلام مجدد
                  من دقیقا نمیدونم که چرا نمیتونم اینجا عکس بذارم ولی یه لینک براتون میذارم بهش نگاه کنید. اون قسمتی که با خط چین نشون داده حالتی است که تنها شما پل دیود داشته باشید بدون خازن. و اون خط قرمز وقتی است که خازن رو هم اضافه میکنید.

با اضافه شدن خازن سطح زیر نمودار بیشتر میشه و طبیعتا ولتاژ dc مقدارش افزایش پیدا میکنه.

دیدگاه

با تشکر از پاسخ شما،

حداکثر جریان ترانس را نمیدانم ولی با توجه به ظاهر واندازه وتست حدسم 2آمپر باشه
                    اگر بخواهیم حداکثر 2 یا 3 آمپر باشه بجای خازن 1000uf چی باید جایگزین بشه/.

واینکه ترانس 12 ولته.یعنی خروجی مستقیمش با مولتی متر بدون هیچ مداری با مولتی متر که روی ac تنظیم شده همین حدود رو نمایش میده
                    وقتی پل دیود اضافه میکنم وجریان یکسو میشه خروجیش میشه حدود 10 ولت
                    وختی خازن رو به خروجی پل دیود اضافه میکنم خروجی با یک مولتی متر 15 ولت وبا مولتی متر دیگر حدود 19 ولت نمایش داده میشه
                    این اختلافها بابت چیه؟

اگر بخواهم از رگولاتور 7812 در خروجی استفاده کنم مشکلی نیست چون خود رگولاتور جریانی رو مصرف میکنه
                    در همین وضعیت یعنی پل دیود+خازن میشه برای شارژر گوشی استفاده کرد(البته مثال زدم چون خروجی 12 ولته ونمیشه برای شارژر منظور اینه که آیا اینقدر خروجی صاف وقابل اطمینان هست؟)
                    کلا یه خروجی قابل اطمینان با مداری ساده میخواهم.گمانم پل دیود+رگولاتور+خازن مناسبه
                    در اینصورت خازن 3300 میکرو فاراد لازمه.
                    این اختلاف ولتاژ هم خیلی عجیبه.
                    اگه میخواین جریانی بیشتر از 300 میلی آمپر بکشین، بهتره کلا
                    استفاده از رگولاتور خطی رو بی خیال بشین چون رگولاتور برشته
                    میشه! مگر اینکه با یه حرارت گیر بزرگ و فن و ترانزیستور تقویتش
                    کنین.
                    خود رگولاتور های خطیدر حالت بی باری، نهایتا 3 میلی آمپر مصرف میکنن.
                    برای شارژ موبایل، اگه جریان زیادی نمیخواین و اتصالات رو دقیق و محکم
                    انجام بدین، خروجی کاملا دقیق هست و در نتیجه
                    گزینه مناسبی هست.
                    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X