اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کدام زبان برنامه نویسی واسه plc بهتره

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کدام زبان برنامه نویسی واسه plc بهتره

سلام به همه بروبچ با مرام
    یه سوال از حرفه ای ها دارم و اینه که کدوم زبان واسه برنامه نویسی بهتره و عملا در صنعت مورد استفاده قرار میگیره و کاربردیتره . میخوام یه چیزی یاد بگیرم که در عمل به دردم بخوره اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید
    با تشکر
    کمتر به سایت میام .....

پاسخ : کدام زبان برنامه نویسی واسه plc بهتره

از بین سه زبان LADDER , FBD , STL در PLCهای زیمنس بهترینشون STL هست . همیشه زبان کد نویسی نسبت به سایر زبان ها ارجحیت داره . حتی اگه دقت کرده باشی اون دو تای قبلی رو میشه به STL تبدیل کرد ولی این نمیشه به اون دوتا تبدیل شه .
    با زبان های دیگه هم آشنا نیستم.
    نظر بقیه دوستان رو هم می شنوم..

دیدگاه

بقیه دوستان و اساتید گرام لطف کنن نظر خودشونو بگن ، این سوال قطعا برای کسایی که میخوان با plc شروع به کار کنن پیش میاد
      کمتر به سایت میام .....

دیدگاه

سلام به همه طرفداران PLC :bye :applause:
        از نظر من به عنوان کسیکه در صنعت تجربه دارد و در مشورت با اساتید به این نتیجه رسیدم که طراحی به صورت Lader مناسبترین روش است به چند دلیل :
        1 - شرکت های معتبر و سازندگان PLC همه یا اکثریت آنها به این روش ماشین آلات صنعتی را طراحی می کنند . :nice: :nice:
        2 - روش Lader یه روش طراحی مدارات فرمان نزدیکتر است . لذا بیشتر مهندسین از این روش استفاده می کنند . :angry: :angry:
        3 - برای شروع سادترین روش است . :icon_razz: :rolleyes:

دیدگاه

LADDER زبان مورد علاقه قدرتی هاست .و البته ساده ترین روش .
          اما هنوز معتقدم که یادگیری زبان کد (STL:Statment List) بهترین ( و البته مشکل ترین) زبان باشه .
          کافیه یه برنامه با تایمرها و کانترها بنویسین و انعطاف پذیری اونها رو با هم مقایسه کنید .
          البته اینو هم قبول دارم که اکثربرنامه های ارائه شده شرکت های سازنده CNCها و ماشین آلات صنعتی به صورت LADDER هست . هر چند که جدیدا STL هم زیاد می بینم .

منتظر نظرات بقیه دوستان هم هستم.

دیدگاه

سلام،
            به نظر من هم Ladder  روش بسیار خوبی است و واقعاً یه روش طراحی مدار فرمان نزدیک است.
            اما Step Ladder Programming با تلفیق Ladder و State Space (فضای حالت) بهترین روش برنامه نویسی برای PLC  است.
            سلامت باشید.

دیدگاه

دوست عزیز میشه همینجا یه کم بیشتر توضیح بدی که Step Ladder Programming چه فرقی با لدر میکنه ؟
              اما Step Ladder Programming با تلفیق Ladder و State Space (فضای حالت) بهترین روش برنامه نویسی برای PLC است
              تا بقیه دوستان هم استفاده کنن
              کمتر به سایت میام .....

دیدگاه

با سلام،
                تا دو روز دیگر در آدرس زیر اضافه میشود. ممکن است مطالب مفید دیگری در لینک زیر پیدا کنید.

http://www.imenista.com/faq.html

بخشی از مطلب به شرح زیر است:

STL programming is one of the basic programming instructions included in all FX PLC family
                members. The abbreviation STL actually means STep Ladder programming.
                STL programming is a very simple concept to understand yet can provide the user with one of
                the most powerful programming techniques possible. The key to STL lies in its ability to allow
                the programmer to create an operational program which ‘flows’ and works in almost exactly the
                same manner as SFC. This is not a coincidence as this programming technique has been
                developed deliberately to achieve an easy to program and monitor system.
                One of the key differences to Mitsubishi’s STL programming system is that it can be entered
                into a PLC in 3 formats. These are:
                I) Instruction - a word/mnemonic entry system
                II) Ladder - a graphical program construction method using a relay logic symbols
                III) SFC - a flow chart style of STL program entry (similar to SFC)

فعلاً خداحافظ
                سلامت باشید.

دیدگاه

سلام
                  به نظر من فرقی نمی کنه که شما با چه زبانی برنامه نویسی کنید.
                  شرکت ها آمده اند و چند زبان را برای کاربران plc قرار داده اند که کاربر با هر کدام که دوست داشت کار کند مثلا برای کسانی که رشته برق قدرت خوانده اند و با کنتاکتور ها و ... آشنایند زبان ladder و برای کسانی که مدار منطقی قوی دارند زبان Ftp و برای افرادی که برنامه نویس خوبی هستند زبان STL .
                  حالا شما با هر زبانی که دوست دارید و مسلط هستید و بهتر می توانید یاد بگیرید می توانید استفاده کنید.

این نظر منه

دیدگاه

دوست عزیز، آقای حیاتی

من یک Ladder نویس خوب میشناختم که بعد از آشنایی با مفهوم STEP LADDER یا STATE FLOW CONTROL ، تمامی برنامه های LADDER قبلی خود را بازنویسی کرد.

این روش بیشتر به مفهومی میماند که وقتی جا می افته، یک دنیای جدید به روی برنامه نویس باز میشه!
                    این روش شرکت Mitsubishi است و بسیار در آسیای جنوب شرق متداول است.
                    این روش برای برنامه های بزرگ بسیار کاراست و ذهن برنامه نویس از پریشانی رها میشود. :nice:

در آدرس زیر در FAQ شماره 10 میتوانید بیشتر در موردآن بخوانید.

http://www.imenista.com/faq.html

با تشکر.
                    سلامت باشید.

دیدگاه

ممنون از توضیحات کاملتون ، خودم یه مقادیری ladder بلدم و با stl هم یه کم کار کردم زیاد سخت نیست البته بصورت تئوری فقط باید مدار فرمان رو مسلط بود
                      کمتر به سایت میام .....

دیدگاه

با سلام
                        بهتر است زبانهای برنامه نویسی را برای شما شرح دهم
                        زبانهای برنامه نویسی به 2 دسته کلی تقسیم می شوند
                        1- زبانهای سطح پلئیین:lader-fbd-graph
                        2-زبانهای سطح بالا:stl-csl
                        اگر در صنعت ایران می خواهید زود مشغول بکار بشوید و بصورت یک مبتدی که صرف کسب درآمد باشد خوب زبانهای سطح پائیین مناسب است
                        اما اگر به فکر ساخت دستگاههای جدید و به حقیقت رساندن تخیلات خود هستید خود باید زبانهای سطح بالا را انتخاب نمائید از این رو برای کسانی که می خواهد از ابتدا شروع کنند این را بگویم که باید این مسیر را بروند
                        1- آموزش زبان stl توسط p.l.cشرکت کنترونیک
                        2-آموزش زبان lader-fbdتوسط logoزیمنس
                        3-آموزش زبانهای csl.graphتوسط p.l.cزیمنس 300

باتشکر:
                        محمدرضا یارند پور .مدرس موسسه آموزشی علم و کار

دیدگاه

بهرام عزیز،

آیا ممکن است در مورد "زبانهای سطح بالا:stl-csl" بیشتر توضیح بدهید؟ این لغات مخفف چه عباراتی هستند و توسط چه سازنده یا انجمنی تعیین شده اند؟

با تشکر
                          سلامت باشید.

دیدگاه

باسلام
                            زبانهای سطح بالا زبانهائی هستند که امکانات بیشتری را در مورد برنامه نویسی به برنامه نویسان ارائه می دهند اگر بخواهم بصورت فارسی ترجمه ای داشته باشم زبان stlزبان مهنسی و زبانcslزبان ++cمی باشد به عنوان مثال اگر بخواهیم یک پروژه را که بصورت pidکنترل می باشد کنترل نمائیم به واسطه زبانهای stl ,cslبه رزاحتی می توان برنامه این پروزه را ایجاد نمودن جالب این است که طبق استاندار iec1131-6زبان stlبه عنوان زبان برنامه نویسی مادر در p.l.cمورد استفاده قرار می گیرد و تمامی تولید کنند گان p.l.cاگر نتوانند امکان برنامه نویسی به زبان stlرا فراهم نمایند p.l.cتولیدشده نمی تواند استاندارد جهانی را دریافت نماید برای آشنائی بیشتر یک مثال به زبانstlدر قسمت پروژه چراغ راهنمائی ارسال شده است.

باتشکر:محمدرضا یارند پور.مدرس موسسه آموزشی علم وکار

دیدگاه

با سلام جناب imenista فکر کنم دوست عزیز از موسسه اموزشی علم و کار جواب شما رو دادن ، در ضمن من در مورد plc ادعایی ندارم و اطلاعات کمی اونم در حد تئوری دارم
                              در مورد اینکه در مورد چه سازنده یا انجمنی تعیین شدن باید بگم که اطلاعاتی در این زمینه ندارم

کمتر به سایت میام .....

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X