اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خرابی اینورتر ١٢ به ٢٢٠

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خرابی اینورتر ١٢ به ٢٢٠

سلام و درود خدمت اساتید
    من یه اینورتر سیصد وات پدرام دارم که قبلاً یکبار خراب شده بود و با تعویض ترانزیستور هاش به شماره irf740 و irf3205 مشکلش حل شد، اصولا ازش یکبار استفاده نامتعارف شده بود و irf 3205 سوخت که باعث صدای زنگ مانند رله شد که با تعویض irf3205 مشکل حل شد، چند وقت پیش یه شارژر بهش وصل کردم و سوخت و بعد از چک کردن متوجه سوختن irf3205 شدم و یه مقاومت سوزونده بود که تعویض کردم اما الان بعد از وصل کردن باطری رله مستقیم صدای زنگ میده و بلافاصله irf 3205 میسوزه، اولش چراغ ١٢ ولت روشن میشه و سریع بعدش رله صدای زنگ و درگیری مدام میده و irf3205 میسوزه، یعنی ایراد تو همون قسمت ورودیه اما نمیفهمم چرا،خازن سالم بود، ترانس سالمه،ممکنه از رله باشه؟

پاسخ : خرابی اینورتر ١٢ به ٢٢٠

نوشته اصلی توسط rezooooo نمایش پست ها
    سلام و درود خدمت اساتید
    من یه اینورتر سیصد وات پدرام دارم که قبلاً یکبار خراب شده بود و با تعویض ترانزیستور هاش به شماره irf740 و irf3205 مشکلش حل شد، اصولا ازش یکبار استفاده نامتعارف شده بود و irf 3205 سوخت که باعث صدای زنگ مانند رله شد که با تعویض irf3205 مشکل حل شد، چند وقت پیش یه شارژر بهش وصل کردم و سوخت و بعد از چک کردن متوجه سوختن irf3205 شدم و یه مقاومت سوزونده بود که تعویض کردم اما الان بعد از وصل کردن باطری رله مستقیم صدای زنگ میده و بلافاصله irf 3205 میسوزه، اولش چراغ ١٢ ولت روشن میشه و سریع بعدش رله صدای زنگ و درگیری مدام میده و irf3205 میسوزه، یعنی ایراد تو همون قسمت ورودیه اما نمیفهمم چرا،خازن سالم بود، ترانس سالمه،ممکنه از رله باشه؟
    سلام و درود،
    به احتمال خیلی زیاد ماسفتی که انداختین،
    فیک بوده.
    راستی بد نیست ماسفت های IRF740 و
    دیود های خروجی رو هم عوض کنین،
    چون سوختن قطعات خروجی باعث اتصال کوتاه
    خروجی میشه و در نتیجه ماسفت اولیه هم میسوزه.
    موفق و پیروز باشید.
    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
      سلام و درود،
      به احتمال خیلی زیاد ماسفتی که انداختین،
      فیک بوده.
      راستی بد نیست ماسفت های IRF740 و
      دیود های خروجی رو هم عوض کنین،
      چون سوختن قطعات خروجی باعث اتصال کوتاه
      خروجی میشه و در نتیجه ماسفت اولیه هم میسوزه.
      موفق و پیروز باشید.
      سلام،
      خیلی ممنون از اینکه اینقدر لطف دارین و با بزرگواری جواب میدین،
      من هرچهار تا irf740 هارو هم محظ احتیاط عوض کردم قبل تست و دیود ها هم سالم بودن و توی قسمت خروجی اتصالی ندیدم اما موقعی که مولتی متر رو روی تست جریان دی سی قرار دادم متوجه شدم ١٥ آمپر جریان میکشه و اول صدای وصل شدن رله رو میده و بعدش سریع میره رو حالت درگیر شدن و زنگ زدن و نهایتا irf3205 دود میکنه و بعدش هم به هم راه میدن به اصطلاح اتصال کوتاه میشه در اثر سوختن

دیدگاه

سلام،
        خیلی ممنون از اینکه اینقدر لطف دارین و با بزرگواری جواب میدین،
        من هرچهار تا irf740 هارو هم محظ احتیاط عوض کردم قبل تست و دیود ها هم سالم بودن و توی قسمت خروجی اتصالی ندیدم اما موقعی که مولتی متر رو روی تست جریان دی سی قرار دادم متوجه شدم ١٥ آمپر جریان میکشه و اول صدای وصل شدن رله رو میده و بعدش سریع میره رو حالت درگیر شدن و زنگ زدن و نهایتا irf3205 دود میکنه و بعدش هم به هم راه میدن به اصطلاح اتصال کوتاه میشه در اثر سوختن
        پس تنها متهم میتونه بخش مولد موج باشه،
        خازن های بخش مولد موج( که کنار آیسی قرار
        گرفتن) رو عوض کنین،اگه باز هم مشکل پابرجا
        بود،خود آیسی باید عوض بشه.

دیدگاه

سلام ممنووووون
          بالاخره موفق شدم عکس بزارم با راهنمایی شما
          منظورتون اون قسمتیه که با نارنجی مشخص کردم؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام ممنووووون
          بالاخره موفق شدم عکس بزارم با راهنمایی شما

دیدگاه

دیدگاه

خدا رو شکر.
              به نظرم بهتره اول فقط ترانزیستور ها و بعد
              آیسی ها رو عوض کنین.
              چون اگه یکی از ترانزیستور ها خراب باشه،باعث
              اعمال فرمان ناصحیح به ماسفت میشه و در نتیجه
              ماسفت میسوزه.

دیدگاه

سلام
                ممنون بابت توضیحاتتون
                تمامی ترانزیستور هارو چک کردم همگی NPN و به شماره های 2n2222 و KSP 44 بودن و همگی خارج از برد تست شدن و سالم بودن
                خود آی سی رو هم خارج کردم و شستشو دادم دوباره سر جاش گذاشتم، میمونه خازن های اطرافش که ظرفیت پایینی هم دارن و همگی با خازن سنج مولتی متر درست بودن و تست بوق و مقاومت هم ازشون گرفتم درست بودن ظاهرا، فکر کنم ٣٢٠٥ معیوب یا خیلی فیک بوده باشه تست میکنم نتیجه رو اعلام میکنم

سلام
                ممنون بابت توضیحاتتون
                تمامی ترانزیستور هارو چک کردم همگی NPN و به شماره های 2n2222 و KSP 44 بودن و همگی خارج از برد تست شدن و سالم بودن
                خود آی سی رو هم خارج کردم و شستشو دادم دوباره سر جاش گذاشتم، میمونه خازن های اطرافش که ظرفیت پایینی هم دارن و همگی با خازن سنج مولتی متر درست بودن و تست بوق و مقاومت هم ازشون گرفتم درست بودن ظاهرا، فکر کنم ٣٢٠٥ معیوب یا خیلی فیک بوده باشه تست میکنم نتیجه رو اعلام میکنم

دیدگاه

سلام
                  ممنون بابت توضیحاتتون

سلام
                  ممنون بابت توضیحاتتون
                  با سلام
                  پیشنهاد میکنم قبل از اینکه دوباره ماسفت های جدید رو بزارید رو برد وتست کنید مقاومت گیت اونها رو هم چک کنید.احتمال سوختگیشون بالاست باید در حد 10 اهم یا یکم کمتر و بیشتر باشن اگه مقدارشون خیلی بیشتر باشه یعنی سوختن و باید عوض بشن درغیر این صورت ماسفت ها مجددا میسوزن(خودم تجربه سوختن این مقاومت هارو داشتم)

دیدگاه

سلام، ممنون از توجهتون دوتا مقاومت ده اهم سر مسیر گیت ها هست قهوه ای مشکی مشکی که هر دو سالم بودن البته یکیشون چون مشخص نبود رو با یه قرمز قرمز طلایی گذاشته بودم که احتمالا به اونم مربوط باشه ممنون از نظرتون با یه ده اهم جایگزین میکنم و نتیجه رو عرض میکنم

دیدگاه

سلام، ممنون از توجهتون دوتا مقاومت ده اهم سر مسیر گیت ها هست قهوه ای مشکی مشکی که هر دو سالم بودن البته یکیشون چون مشخص نبود رو با یه قرمز قرمز طلایی گذاشته بودم که احتمالا به اونم مربوط باشه ممنون از نظرتون با یه ده اهم جایگزین میکنم و نتیجه رو عرض میکنم
                      با سلام مجدد
                      حتما مطمئن شید که مقاومت دقیقا مربوط به درایور گیت ماسفته که یه سرش به گیت ماسفت وصله و سر دیگش به آی سی یا ترانزیستور
                      چون خود گیت ماسفت یه مقاومت دیگه داره که بهش میگن مقاومت pull-down و سر دیگه این مقاومت به پایه سورس ماسفت که همون زمین میشه متصله و معمولا مقدارش 1 کیلو هست

دیدگاه

سلام از بنده ست
                        خیلی ممنون بابت نکته ای که گفتین
                        منظورتون همون مقاومتیه که یه پایه ش به گیت وصل شده و اون یکی سرش به آی سی 3225 وصله ، همون سیاه شده بود و نصفشو بریدم اندازه گرفتم مقدارش خیلی کم بود بجاش دو اهم گذاشتم که الان مشخص شد یک کیلو بوده ،فردا ٣٢٠٥ رو میخرم و مقاومت هم تعویض میکنم نتیجه رو خدمتتون اعلام میکنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X