اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

عدم شناسایی صحیح میکرو بعد از تنظیم فیوزبیت ها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

عدم شناسایی صحیح میکرو بعد از تنظیم فیوزبیت ها

من یک مدت بود یه کابل پروگرامر درست کرده بودم و اسم اون هم Sample Programmer بود و یه مدت یک ماهی درست کار میکرد . آخرین بار که من اومدم پروگرام کنم! یه سری تنظیمات فیوز بیت ها مربوطه با جی تک و کریستال های خارجی رو تغییر دادم . بعد برنامه رو کمپایل و تنظیمات فیوز ها رو سیو کردم . دوباره امروز که اومدم پروگرام کنم ! بیسکام Id میکرو رو میشناخت و اونو ریست و Read میکرد ولی شناسایی نمی کرد.و در ضمن در تب فیوز بیت ها پیغام Readlb رو نمایش می داد . یک چیز دیگه هم این بود که میکرو درست کار میکرد تا زمانی که شناسایی نشد و من هم erase کردم . حالا موندم چی کار کنم در ضمن میکروی من MEGA16 و ای دی هم BEEFE و تو همین مایه ها است .در ضمن من از lcd استفاده می کنم و از کریستال خارجی خیر !

پاسخ : عدم شناسایی صحیح میکرو بعد از تنظیم فیوزبیت ها

نوشته اصلی توسط hjsoft
    من یک مدت بود یه کابل پروگرامر درست کرده بودم و اسم اون هم Sample Programmer بود و یه مدت یک ماهی درست کار میکرد . آخرین بار که من اومدم پروگرام کنم! یه سری تنظیمات فیوز بیت ها مربوطه با جی تک و کریستال های خارجی رو تغییر دادم . بعد برنامه رو کمپایل و تنظیمات فیوز ها رو سیو کردم . دوباره امروز که اومدم پروگرام کنم ! بیسکام Id میکرو رو میشناخت و اونو ریست و Read میکرد ولی شناسایی نمی کرد.و در ضمن در تب فیوز بیت ها پیغام Readlb رو نمایش می داد . یک چیز دیگه هم این بود که میکرو درست کار میکرد تا زمانی که شناسایی نشد و من هم erase کردم . حالا موندم چی کار کنم در ضمن میکروی من MEGA16 و ای دی هم BEEFE و تو همین مایه ها است .در ضمن من از lcd استفاده می کنم و از کریستال خارجی خیر !
    نسخه باسکامت چنده؟
    آیا دمو است یا اصلی؟
    در برنامه ای که نوشتی فرکانس کریستالت در موقع انتخاب فیوز بیت همان گذاشتی که در برنامه است که در غیر اینصورت آی سیت قفل میشه و باید از پروگرامر یونیورسال استفاده کنی تا دوباره بتونی درستش کنی. که اون هم گرانقیمت است .

در نسخه های دمو هم ممکن است موقع تنظیم فیوز بیت همین مشکل پیش بیاد .

دیدگاه

ورژن بیسکام 1.11.90
      و ورژن اصلی
      ببینید من مطمئن نیستم مشکل از این فیوز بیتها باشد حدس میزنم ! لطفا کمک کنید

دیدگاه

اگه لاک بیت ها رو دست زده باشی میکرو قفل شده .
        اگه اسیلاتور روی کریستال خارجی تنظیم شده باشه باید حتما یه کریستال بین پایه های 12 و13 بذاری .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hjsoft
          ورژن بیسکام 1.11.90
          و ورژن اصلی
          ببینید من مطمئن نیستم مشکل از این فیوز بیتها باشد حدس میزنم ! لطفا کمک کنید
          دقیقا بگویید که چه طوری برنامه را روی آی سی کامپایل میکنید

دیدگاه

ببینید ، من قبلا درست کمپایل می کردم ! میکرو هم درست کار می کرد ، اما آخرین بار که تغییراتی در فیوز بیت ها دادم و برنامه را کمپایل کردم ! دیگه کار نکرد !
            راستی یک سکه نیز در زیر lcd قرار داشت ! آیا مشکل از آن پیش می آید ! البته بعد از برداشتن سکه میکرو درست کار می کرد. یه سوال دیگه هم داشتم مثلا اگر من رو کریستال خارجی تنظیم
            کرده باشم باید حتما برای کمپایل برنامه روی اون کریستال وصل کنم یا نه ؟ در ضمن هر دفعه کد میکرو تغییر میکنه البته 2 یا 3 تا از حرفاش ! با تشکر از شما دوستان عزیز !

دیدگاه

سلام

این موارد پیش میاد

شما برای رفع مشکل بهتره همیشه یه اسیلاتور (از این مستطیلی ها) توی خونه داشته باشید (زیر 8 مگا تا به همه میکرو ها سازکار باشه)

هر وقت این مشکل پیش اومد خروجی اسلاتور رو به پایه xtal1 وصل کنید اینطوری به میکرو کلاک میدید
              و چون avr کالیبره میشه یه کریستال 32768 هرتز روی پایه ها tosc1 و tosc2 بذارید این کار باعث میشه که کد کالیبره به حالت دیفالت برگرده و میکرو از هنگ در بیاد

من خودم شاید صدها بار mega32 و mega64 و mega128 رو اینطوری ترکوندم و با این کار زنده شدن

راستی بعضی مواقع boden فعال میشه واسه همین ولتاپ میکرو دقیقا 5 ولت باشه تا میکرو الکی ریست نشه
              به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

میشه بیشتر و واضح تر توضیح بدین

دیدگاه

سلام
                  ببینید avr چند تا رجیستر کالیبره دارن که توی بیسکام توی تب lock anfd fusebit اولش مینویسه
                  این رجیسترها قابل تغییرن و به هم ریختن

ولی همشون با اعمال کریستال ساعت یا همون 32768 هرتز برمیگرده

این کریستال همون کریستال rtc برای ساعت میکرو و به tosc1&2 وصل میشه

بصضی مواقع هم خودمون یا پروگرامر یا نویز یا چیزای دیگه(فرا ماده) باعث بهم ریختن فیوزبیت های cksel میشه که میکرو رو توی حالتی قرار میده که نا معلومه یا به کلاک خارجی نیاز داره و در اکثر موارد میکرو کلاک دریافت نمیکنه

با اعمال کلاک به پایه xtal1 بیشتر موارد مشکل حل میشه و میکرو راه میافته
                  این کلاک میتونه با هر منبعی باشه ولی اسیلاتور های آماده ای هستن که کلاک فیکسی رو ایجاد میکنن (مثلا یه 4 مگا هرتز بخری بد نیست چون به همه انواع avr سازگاره)(قیمتش هم 1000 یا 2000 تومنه) البته هر منبع کلاکی که بیشتر از 1 مگا هرتزه میشه و برای usbasp هم بیشتر از 1.8 مگاهرتز

در این مورد خودم یه بار مجبور شدم یه میکرو سالم رو برنامه بنویسم که یه پایه پشت سرهم صفر و یک بشه اینطوری کلاک برای xtal1 میکرو خراب تولید کردم(اینم یه فوت کوزه گری دیگه :mrgreen

بعضی مواقع هم این دستکاری ها فیوز بیت boden رو فعال میکنه این فیوز بیت اگه فعال بشه ولتاژ میکرو اگه از یه سطحی پایینتر بیاد میکرو ریست میشه پس برای اینکه این مشکل رفع بشه یه ولتاژ 5 ولت رگوله شده بدون نویز خیلی موارد بدرد بخوره
                  خودم ندونسته یه بار این فیوز بیت رو فعال کردم و میکرو با 5 ولت آداپتور هم قاطی میکرد (چون خازن توی اداپتور 470 میکرو فاراد بود) منم روی مدار 4700 میکرو فاراد گذاشتم میکرو روشن شد و ...

در هر حال یادتون نره هر اتفاقی افتاد با روش بالا اگه تونستید توی پروگرامر شناساییش کنید فیوز بیت ها رو با توجه به دیتا شیت به حالت عادی برگردونید

با این روش باز هم میگم تا بحال چندین میکرو رو زنده کردم و فقط یه میکرو تا بحال بعد از گذشت 5 سال سوزوندم(اونم بهش 12 ولت دادم :mrgreen باقی سالمن
                  به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

سلام ، با عرض پوزش به دلیل سوال های زیاد واقعا خودم شرمنده ام !
                    من ولتاژ 5 ولت دقیق از پاور کامپیوتر گرفتم کار نکرد پس در این حالت BODEN فعال نیست . حالا اگه میشه یک نقشه با Proteus در مورد حالت اول بگین ، البته من با میکرو دیگه رو فهمیدم ولی با کریستال ساعت متوجه نمی شم ! در ضمن من کریستال ساعت هم دارم ! اگه یکم راهنمایی کنید ! ممنون می شم

دیدگاه

سلام.
                      فکر می کنم مشکل شما باید خیلی وقت پیش حل می شد. :agree:
                      شما روی میکرو فیوزبیت کریستال خارجی پروگرم کردید اون وقت تو مدار کریستال خارجی نذاشتید بعد وقتی می خواین دوباره پروگرم کنید خوب اون میکروی بدبخت معلومه پروگرم نمی شه.
                      راحتترین راه همونه که یه کریستال بین پایه های 12 و 13 بذارید و اونوقت فیوزبیت های اصلی رو که از اول رو برنامه بود پروگرم کنید. من خودم تو یکی از پروژه ها با یه PCB که کریستال خارجی داشت کار می کردم و هر وقت بچه ها فیوزبیت اشتباهی پروگرم می کردند می اومدند با مدار من درستش می کردند.
                      البته یک راه خیلی خیلی خیلی راحت تر وجود داره میکرو رو بندازید دور و یه میکروی جدید بذارید با توجه به شناختی که از AVR دارم و اون سکه ی زیر LCD ممکنه میکروی شما خیلی وقت پیش سوخته باشه.
                      راستش این روشه مورد علاقه ی منه که شاید نشون دهنده ی کمی بی مسئولیتی باشه چون میکرو ها مال من که نبودن مال آزمایشگاه بودن. :nice:

دیدگاه

من الان کارم گیر نکرده ، من یک میکرو ی دیگه خریدم و پروژه رو تکمیل کردم اما برام جالبه بتونم این میکروی به هم ریخته رو هم درست کنم ! راستی من کریستال دقیقا بین پایه های 12 و 13 وصل کردم ولی من شنیدم که باید به زمین هم وصل بشه ، اصلا من به طور کلی نمی دونم این کریستال چیه ؟

دیدگاه

سلام

کریستال باید به همون پایه ها وصل بشن

اما اگه خازن داخلی فعال نیست باید دو تا خازن 27 پیکو بذاری یا فیوز بیت ckopt رو فعال کنی که دیگه نمیخواد

شکل مدار با خازن و بی خازن با بقیه مخلفات توی دیتا شیت ها و همه کتاب های Avr هست

هر مدار اسیلاتور هم نیاز به خازن یا سلف و خازن داره و کاملا غیر قابل چشم پوشی
                          به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X