اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فلسفه open-sourse

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فلسفه open-sourse

سلام خدمت دوستان
    راستش من با این موضوع یکم مشکل پیدا کردم
    دقیقا چجوریه؟ کپی رایتش چی؟ و چجوری ازش درآمد کسب میشه؟
    ممنون
    همیشه کامل توضیح بدهیم تا جواب کامل بگیریم.
    لطفا برای تشکر روی دکمه تشکر بزنید و بخاطر این پست نزنید که تایپیک شلوغ نشود
    تایپیک های من:
    حل تمام مشکلات atmega128a (eca.ir)
    آموزش کار با سایت (eca.ir)

پاسخ : فلسفه open-sourse

نوشته اصلی توسط electromohammad نمایش پست ها
    سلام خدمت دوستان
    راستش من با این موضوع یکم مشکل پیدا کردم
    دقیقا چجوریه؟ کپی رایتش چی؟ و چجوری ازش درآمد کسب میشه؟
    ممنون
    با سلام
    مشکل برای چی؟ اسمش که روشه. بر اساس لایسنس Open Source شما میتوانید نرم افزارهایی که بر اساس این لایسنس توزیع میشوند را بصورت آزاد و مجانی مورد استفاده قرار دهید و یا در آن تغییر ایجاد کنید و یا حتی به اشتراک بگذارید. ایده پشت آن استفاده بصورت مجانی و بهبود مستمر نرم افزار توسط توسعه دهندگان مختلف میباشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط evergreen نمایش پست ها
      با سلام
      مشکل برای چی؟ اسمش که روشه. بر اساس لایسنس Open Source شما میتوانید نرم افزارهایی که بر اساس این لایسنس توزیع میشوند را بصورت آزاد و مجانی مورد استفاده قرار دهید و یا در آن تغییر ایجاد کنید و یا حتی به اشتراک بگذارید. ایده پشت آن استفاده بصورت مجانی و بهبود مستمر نرم افزار توسط توسعه دهندگان مختلف میباشد.
      سلام خدمت دوستان
      اگه میشه در مورد کپی رایتش یکم توضیح بدین
      دقیقا چجوری حفاظت میشه؟
      و همچنین درآمد از این پروژه های open-sourse چجوری بدست میاد؟
      *منظورم از مشکل ، مشکل در فهمیدنش بود (ببخشید اگه بد نوشتم)
      تایپیک های من:

دیدگاه

باسلام.
        ببینید توی اپن سورس بحث فروش و تجارت مطرح نیست ،ساده و خودمونی بگم من میام یه پروژه ایجاد میکنم و بقیه میان مشارکت میکنن و در نهایت همگی نفع میبریم.
        مثلا کتابخانه fatfs یه کتابخانه هست که یه شخصی به اسم چان اونو نوشته و رایگان توی اینترنت منتشر کرده و شما بابت استفاده از اون مبلغی به کسی پرداخت نمی کنید.به طور کلی لایسنس های اپن سورس زیادی وجود داره که میتونید راجع بهشون تحقیق کنید ولی افراد در رابطه با پروژه های اپن سورس چهار تا آزادی دارن:
        1) نرم افزار رو نصب و استفاده کنن
        2)سورس کدشو بخونن و درک کنن
        3)اونو به اسم خودشون انتشار بدن
        4)اونو تغییر بدن و به اسم خودشون منتشر کنن
        مثلا کامپایلر های gcc رایگان هستن یا بزرگترین مثالش همین لینوکس خودمونه ،آقای توروالدز این سیستم عامل رو بر اساس unix که لابراتوار های بل توسعه داده بودن نوشته و به رایگان منتشر کرده.بسیاری از سرور های جهان که خدمات پولی ارائه میدن از لینوکس استفاده میکنن یا حتی همین مودم های توی خونه استفاده میکنیم هم نوعی لینوکس دارن.
        در نتیجه شما میتونید از نرم افزار های اپن سورس توی پروژه های تجاری هم استفاده کنید.
        ولی شرکت های بزرگی که از این نرم افزار ها استفاده میکنن معمولا از توسعه دهنده ها حمایت مالی انجام میدن و به نوعی اسپانسر هستن مثلا اگه به سایت kernel.org مراجعه کنید ،در پایین صفحه اسامی چند اسپانسر بزرگ مثل گوگل ،ردهت و ... رو می بینید.
        افراد عادی هم در غالب دونیت یا اهدا پول از این افراد حمایت میکنن.

دیدگاه

سلام خدمت دوستان
          اگه میشه در مورد کپی رایتش یکم توضیح بدین
          دقیقا چجوری حفاظت میشه؟
          و همچنین درآمد از این پروژه های open-sourse چجوری بدست میاد؟
          *منظورم از مشکل ، مشکل در فهمیدنش بود (ببخشید اگه بد نوشتم)
          با سلام مجدد. پروژه های open source غیر انتفاعی میباشند مگر اینکه کسی خودش بخواهد کمکی انجام دهد. یکی از این open source ها که اغلب ازش شنیدید و یا حتی استفاده کردید نرم افزار آردوینو و همچنین سخت افزارهای آن میباشد. یکی دیگه که ممکنه با خودش آشنا نباشید ولی نتیجه آنرا در اغلب نرم افزارهای نویگیشن گوشی میبینید پروژه OpenStreetMap میباشد که یک نقشه open source جهانی میباشد که جهت دسترسی رایگان مردم دنیا به نقشه میباشد و هر کسی قادر است آنرا ویرایش نماید و یا از نقشه های آن در نرم افزار خود استفاده نماید.

دیدگاه

سلام خدمت دوستان
            خیلی ممنون
            پس کپی رایت GPL چطوری اعمال میشه؟
            تایپیک های من:

دیدگاه

سلام خدمت دوستان
              خیلی ممنون
              پس کپی رایت GPL چطوری اعمال میشه؟
              سلام
              تنها GPL نیست و تعدادشون بیشتر از این حرفاس. برای نمونه GPL، MIT، Apache، BSD و... نمونه ای از لایسنس های متن باز هستن. هرکدوم هم یک چیزایی رو تضمین میکنن و یک چیزایی رو نه. باید برید بندهای هر کدوم رو بخونید ببینید چیا دارن.
              البته که تمام اینا برای کشورهایی که قانون درست و حسابی کپی رایت دارن کارساز هستن و توی ایران این چیزا معنا نداره به کل! توی اون کشورها قانون از مفاد این قراردادها و کسایی که محصولاتشون رو تحت این ها لایسنس میکنن حمایت میکنه. برای مطالعه بیشتر توصیه میکنم تاریخچه یونیکس و بلایی که AT&T سرش آورد رو بخونید تا به ریشه های پیدایش جنبش متن باز، بنیاد GNU و در نهایت لینوکس برسید.

دیدگاه

دوستان نکات خیلی جالبی رو اشاره فرمودند منم اطلاعات کم و ناقصی دارم و نظر خودمو میگم و البته قبل از هر چیز بابت نوشته طولانی عذر خواهی میکنم!

توی برنامه های مالکیتی که اصطلاحا کپی رایت دارن، تمام حقوق قانونی و حق فروش و ... به مالک بر میگرده و این معمولا توی اون متن اجازه نامه ای که ما همیشه موقع نصب برنامه بدون خوندن ازش میگذریم نوشته شده. تا جایی که من متوجه میشم به این میگن کپی رایت، توی open source، دیگه چیزی بنام کپی رایت وجود نداره و یک اصطلاحی بنام کپی لفت (copy left) جایگزینش شده که نشون بده مخالف کپی رایت هست. برنامه های اوپن سورس هم مثل برنامه های مالکیتی (مالکیتی = Proprietary) با یک اجازه نامه یا لایسنس منتشر میشن، مثلا توی github هر پروژه ای یک اجازه نامه (License) داره که توی تب License پروژه توی github میتونید ببینیدش. چند تا اجازه نامه ی معروف داریم توی بحث اوپن سورس، یکیش GPL (General Public License) هست که مهم ترین مفادش رو دوستمون توی پست شماره 4 فرمودند. اجازه نامه های دیگه ای هم بنام LGPL و MIT و ... وجود داره که برای پروژه های کدباز استفاده میشه. خلاصه اینکه GPL و OpenSource دو چیز جدا هستن. همه ی پروژه های کد باز با اجازه نامه ی GPL منتشر نمیشن.
                در مورد درامد زایی، اونهاییش رو که من تجربش رو دارم میگم،
                - کمک با میل شخصی: یکیش Donate هست یعنی اینکه افراد که کارشون راه میوفته به پروژه شما با میل شخصی پول کمک میکنن که معمولا در عمل خیلی خیلی کم اتفاق میوفته (اگر اتفاق بیوفته درکل!) مثل اردوینو قبل از دانلود برنامه اش یک صفحه گذاشته و یقه کاربرو میگیره که اقا اگه دلت میخواد کمک کن! د میگم اگه دلت میخواد کمک کن!
                - پشتیبانی: راه دیگه اش پشتیبانی پولی هست، یعنی به کاربرها بصورت پولی پشتیبانی بدید مشابه کاری که شرکت ردهت انجام میده،
                - شخصی سازی: راه دیگه شخصی سازی برنامه هست، یعنی یک شخصی میاد به شما میگه من از برنامه ات استفاده میکنم و این قابلیت رو روش نیاز دارم، شما یک مقدار پول ازش میگیرید و اون قابلیت رو میزارید. مثل پلاگین های پولی برنامه های سورس باز مثل وردپرس.
                - مجوز دوگانه: راه دیگه اینکه یک برنامه نویس دیگه ممکنه بیاد بگه من لازم دارم این کتاب خانه ای که شما تحت GPL منتشر کردید رو توی برنامه ی خودم استفاده کنم که کد باز نیست و دارم برنامه ام رو میفروشم. برنامه نویس اوپن سورس یک مقدار پول از برنامه نویس مالکیتی میگیره و یک مجوز جدا میده به طرف که اقا برو از برنامه هر طوری که میخوای استفاده کن و لازم نیست سورس برنامه ات رو منتشر کنی، تازه منم پشتیبانی ات میکنم، خلاصه غمت نباشه تا منو داری. مثل یک برنامه ای ما داریم توی حوزه مهندسی عمران بنام OpenSees که میگه کماکانی که برای کار غیر پولی از برنامه استفاده میکنی مشکلی نیست، ولی غیر از این باشه باید باهامون تماس بگیری! که البته هیچ وقت هم این اتفاق نمی افته...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط epsi1on نمایش پست ها
                  دوستان نکات خیلی جالبی رو اشاره فرمودند منم اطلاعات کم و ناقصی دارم و نظر خودمو میگم و البته قبل از هر چیز بابت نوشته طولانی عذر خواهی میکنم!

توی برنامه های مالکیتی که اصطلاحا کپی رایت دارن، تمام حقوق قانونی و حق فروش و ... به مالک بر میگرده و این معمولا توی اون متن اجازه نامه ای که ما همیشه موقع نصب برنامه بدون خوندن ازش میگذریم نوشته شده. تا جایی که من متوجه میشم به این میگن کپی رایت، توی open source، دیگه چیزی بنام کپی رایت وجود نداره و یک اصطلاحی بنام کپی لفت (copy left) جایگزینش شده که نشون بده مخالف کپی رایت هست. برنامه های اوپن سورس هم مثل برنامه های مالکیتی (مالکیتی = Proprietary) با یک اجازه نامه یا لایسنس منتشر میشن، مثلا توی github هر پروژه ای یک اجازه نامه (License) داره که توی تب License پروژه توی github میتونید ببینیدش. چند تا اجازه نامه ی معروف داریم توی بحث اوپن سورس، یکیش GPL (General Public License) هست که مهم ترین مفادش رو دوستمون توی پست شماره 4 فرمودند. اجازه نامه های دیگه ای هم بنام LGPL و MIT و ... وجود داره که برای پروژه های کدباز استفاده میشه. خلاصه اینکه GPL و OpenSource دو چیز جدا هستن. همه ی پروژه های کد باز با اجازه نامه ی GPL منتشر نمیشن.
                  در مورد درامد زایی، اونهاییش رو که من تجربش رو دارم میگم،
                  - کمک با میل شخصی: یکیش Donate هست یعنی اینکه افراد که کارشون راه میوفته به پروژه شما با میل شخصی پول کمک میکنن که معمولا در عمل خیلی خیلی کم اتفاق میوفته (اگر اتفاق بیوفته درکل!) مثل اردوینو قبل از دانلود برنامه اش یک صفحه گذاشته و یقه کاربرو میگیره که اقا اگه دلت میخواد کمک کن! د میگم اگه دلت میخواد کمک کن!
                  - پشتیبانی: راه دیگه اش پشتیبانی پولی هست، یعنی به کاربرها بصورت پولی پشتیبانی بدید مشابه کاری که شرکت ردهت انجام میده،
                  - شخصی سازی: راه دیگه شخصی سازی برنامه هست، یعنی یک شخصی میاد به شما میگه من از برنامه ات استفاده میکنم و این قابلیت رو روش نیاز دارم، شما یک مقدار پول ازش میگیرید و اون قابلیت رو میزارید. مثل پلاگین های پولی برنامه های سورس باز مثل وردپرس.
                  - مجوز دوگانه: راه دیگه اینکه یک برنامه نویس دیگه ممکنه بیاد بگه من لازم دارم این کتاب خانه ای که شما تحت GPL منتشر کردید رو توی برنامه ی خودم استفاده کنم که کد باز نیست و دارم برنامه ام رو میفروشم. برنامه نویس اوپن سورس یک مقدار پول از برنامه نویس مالکیتی میگیره و یک مجوز جدا میده به طرف که اقا برو از برنامه هر طوری که میخوای استفاده کن و لازم نیست سورس برنامه ات رو منتشر کنی، تازه منم پشتیبانی ات میکنم، خلاصه غمت نباشه تا منو داری. مثل یک برنامه ای ما داریم توی حوزه مهندسی عمران بنام OpenSees که میگه کماکانی که برای کار غیر پولی از برنامه استفاده میکنی مشکلی نیست، ولی غیر از این باشه باید باهامون تماس بگیری! که البته هیچ وقت هم این اتفاق نمی افته...
                  سلام و تشکر از دوستان
                  اگه ممکنه اطلاعات بیشتری در اختیار و بنده و دیگر دوستان بذارین ممنون میشم
                  و یه سوال
                  رعایت نشدن قانون کپی رایت تو ایران چه صدماتی به لینوکس زده؟
                  ممکنه با این اوضاع بشه اوپن سورس کار کرد؟
                  رعایت قانون کپی رایت در ایران چه زمانی ممکن میشه؟
                  خیلی ممنون
                  تایپیک های من:

دیدگاه

سلام و تشکر از دوستان
                    اگه ممکنه اطلاعات بیشتری در اختیار و بنده و دیگر دوستان بذارین ممنون میشم
                    و یه سوال
                    رعایت نشدن قانون کپی رایت تو ایران چه صدماتی به لینوکس زده؟
                    ممکنه با این اوضاع بشه اوپن سورس کار کرد؟
                    رعایت قانون کپی رایت در ایران چه زمانی ممکن میشه؟
                    خیلی ممنون
                    به لینوکس که هیچ کسی عملا دیگه نمیتونه آسیبی بزنه. برای مطالعه بیشتر هم قبلا گفتم چیا رو بخونید که بیشتر متوجه اش بشید. ضمنا کتاب "فقط برای تفریح" جادی میرمیرانی رو که در واقعه ترجمه شده زندگینامه لینوس توروالدز هست رو بخونید که خیلی جالبه. این کتاب به شکل متن باز هم توی سایت خود جادی وجود داره (البته سایت جادی فیلتر شده!!!)
                    در مورد اپن سورس کار کردنم هرکسی اینجا کدی برای بقیه میذاره در واقع داره اپن سورس کار میکنه! بعضیا مثل خود منم گیتهاب نسبتا فعالی دارن که فعالیت اپن سورسشون رو بیشتر اونجا انجام میدن. تا وقتی هم توی کشوری مثل ایران مفهوم کپی رایت وجود نداره، عملا تفاوتی بین اپن سورس و غیر اپن سورس وجود نداره و حالا حالا ها هم این مسئله درست نمیشه. (تا وقتی توی ایران هستید و فعالیت جهانی ندارید به این چیزا لازم نیست اهمیت بدید!)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
                      به لینوکس که هیچ کسی عملا دیگه نمیتونه آسیبی بزنه. برای مطالعه بیشتر هم قبلا گفتم چیا رو بخونید که بیشتر متوجه اش بشید. ضمنا کتاب "فقط برای تفریح" جادی میرمیرانی رو که در واقعه ترجمه شده زندگینامه لینوس توروالدز هست رو بخونید که خیلی جالبه. این کتاب به شکل متن باز هم توی سایت خود جادی وجود داره (البته سایت جادی فیلتر شده!!!)
                      در مورد اپن سورس کار کردنم هرکسی اینجا کدی برای بقیه میذاره در واقع داره اپن سورس کار میکنه! بعضیا مثل خود منم گیتهاب نسبتا فعالی دارن که فعالیت اپن سورسشون رو بیشتر اونجا انجام میدن. تا وقتی هم توی کشوری مثل ایران مفهوم کپی رایت وجود نداره، عملا تفاوتی بین اپن سورس و غیر اپن سورس وجود نداره و حالا حالا ها هم این مسئله درست نمیشه. (تا وقتی توی ایران هستید و فعالیت جهانی ندارید به این چیزا لازم نیست اهمیت بدید!)
                      سلام خدمت دوستان
                      بله کتاب خیلی خیلی خوبیه
                      من چون داشتم می خوندمش داشتم این سوالات رو می پرسیدم
                      واقعا کتاب جالبیه و اتفاقا خودم هم می خواستم معرفی کنم.
                      پس کسانی که لینوکسی میشن دقیقا در ایران به چه مزایایی می رسن؟
                      و اینکه چجوری یه شرکتی که سالها کلوز سورس کار می کرده می تونه اوپن سورس بشه؟ ریسک بالایی داره ؟ ملزوماتش چیه؟
                      خیلی ممنون دوستان. واقعا لینوکس دنیای دیگه ایه و نیازمند راهنمایی دوستان هستم تا راهم رو در اون پیدا کنم.
                      تایپیک های من:

دیدگاه

سلام خدمت دوستان
                        بله کتاب خیلی خیلی خوبیه
                        من چون داشتم می خوندمش داشتم این سوالات رو می پرسیدم
                        واقعا کتاب جالبیه و اتفاقا خودم هم می خواستم معرفی کنم.
                        پس کسانی که لینوکسی میشن دقیقا در ایران به چه مزایایی می رسن؟
                        و اینکه چجوری یه شرکتی که سالها کلوز سورس کار می کرده می تونه اوپن سورس بشه؟ ریسک بالایی داره ؟ ملزوماتش چیه؟
                        خیلی ممنون دوستان. واقعا لینوکس دنیای دیگه ایه و نیازمند راهنمایی دوستان هستم تا راهم رو در اون پیدا کنم.
                        لینوکس رو میشه از ابر کامپیوترها و مین فریم ها دید تا توی یخچال ها. قطعا اگر کسی بلدش باشه (نه در حد فیلم و سریال دیدن و وب گردی) میتونه توی زمینه های مختلفی کار کنه. از طرفی تخصص های مختلفی هم داره؛ از سیستم ادمین بودن تا متخصص امبدد لینوکس بودن و.... ربطی به ایران و جهان هم نداره.
                        هر شرکتی هم سیاست ها و روش های خودشو داره. قطعا نمیشه گفت اپن سورس بودن محض یا کلوز سورس بودن محض میتونه خوب باشه. یا نمیشه گفت صرف یادگیری چیزی میتونه یک نفر رو موفق کنه. هرکس باید بگرده جایگاه خودشو پیدا کنه و نمیشه نسخه کلی پیچید. توصیه میکنم زیادی دنبال زیر بغل مار نباشید که از اصل مطلب جا بمونید.

دیدگاه

یک چیزی به ذهنم رسید که بگم، اوپن سورس برای کاربرهای حرفه ای (High End) خیلی مناسبه. چون میدونه چی میخواد و کامپیوتر رو میشناسه، سخت افزار، نرم افزار، شبکه و ... آشنایی حداقل سطحی داره. مثلا میتونه کد منبع یک برنامه رو کامپایل کنه (حالا با گوگل کردن یا ...) و با خط فرمان (command line) هم بیگانه نیست. به نظرم این بهای آزادی توی دنیای OpenSource هست...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X