اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترکیدن ترانزیستور tip41c

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترکیدن ترانزیستور tip41c

سلام.
    ببخشید من یه کویل تسلا با ترانزیستور tip41c ساختم و با آداپتور 12 ولت 5 آمپر تست کردم ، عالی کار می کرد و آرک خیلی خوبی هم داشت،بعدش با شارژر لب تاب که 19 ولت 3.42 آمپر هست تست کردم آرکش فوق العاده بود.
    یهو بعد از ظهر که می خواستم همینجوری تستش کنم(با شارژر لب تاب)دیدم هر چی آداپتور رو وصل میکنم ، کویل تسلام کار نمی کنه و بعد از 1 دقیقه دیدم ترانزیستور ترکید.....هیت سینک مناسب هم استفاده کرده بودم .....می شه دلیلش رو بگین ؟؟؟؟ می تونه دلیلش اورجینال نبودن ترانزیستور بوده باشه؟؟بدجوری ذهنمو درگیر کرده.....همونطور که می دونید ترانزیستور tip41c می تونه تا حدود 100 ولت و 6 آمپر رو تحمل کنه....خیلی ممنون می شم جواب بدین ، با تشکر فراوان

پاسخ : ترکیدن ترانزیستور tip41c

درود
    البته یک دلیل آن میتواند از بی کیفیت بودن اجناس بازار باشد ولی دلیل عمده دیگر هم میتواند اتصال کوتاه شدن کویل باشد که سبب بالا رفتن جریان در ترانزیستور شده و ترکیده معمولا کویل های دست ساز دچار این مشکل میگردند چون ولتاژ تولیدی آنها بسیار بالا است میبایست بخوبی میان دورهای پیچیده شده عایق گردد و گرنه به سرعت عایق بین آنها آسیب دیده آرک داخل سیم پیچ زده میشود. اگر مهندس برق هستید در دانشگاه درس و آزمایشگاهی داشتیم بنام عایقها و فشار قوی که در آنجا همین آرک زدن در فشار قوی در پستها و مقره های خطوط انتقال بخصوص در 400 کیلو ولت بررسی میشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mr.Rubike نمایش پست ها
      سلام.
      ببخشید من یه کویل تسلا با ترانزیستور tip41c ساختم و با آداپتور 12 ولت 5 آمپر تست کردم ، عالی کار می کرد و آرک خیلی خوبی هم داشت،بعدش با شارژر لب تاب که 19 ولت 3.42 آمپر هست تست کردم آرکش فوق العاده بود.
      یهو بعد از ظهر که می خواستم همینجوری تستش کنم(با شارژر لب تاب)دیدم هر چی آداپتور رو وصل میکنم ، کویل تسلام کار نمی کنه و بعد از 1 دقیقه دیدم ترانزیستور ترکید.....هیت سینک مناسب هم استفاده کرده بودم .....می شه دلیلش رو بگین ؟؟؟؟ می تونه دلیلش اورجینال نبودن ترانزیستور بوده باشه؟؟بدجوری ذهنمو درگیر کرده.....همونطور که می دونید ترانزیستور tip41c می تونه تا حدود 100 ولت و 6 آمپر رو تحمل کنه....خیلی ممنون می شم جواب بدین ، با تشکر فراوان
      سلام و درود،
      معمولا علت این مشکل نا مناسب بودن مقدار مقاومت بایاس ترانزیستور میباشد.
      دلیل دیگر هم عایق بندی ضعیف بین سیم پیچ اولیه و ثانویه میباشد که باعث
      شکسته شدن پیوند PNترانزیستور،اتصال کوتاه شدن ترانزیستور و در نهایت ترکیدن ترانزیستور
      میگردد.
      موفق و پیروز باشید.
      مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
      https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

سلام مجدد خدمت اساتید گرامی.
        ممنون از پاسختون.
        ببخشید دوباره مزاحم می شم.
        اون روز که ترانزیستور من ترکید،عایق بین سیم پیچ اولیه و ثانویه ی من 1 یا 2 دور چسب لنت بود.دیشب تعداد دور های چسب لنت رو به 15 یا 20 دور رسوندم و سیم رو دورش پیچیدم و امروز تستش کردم و کار کرد.اما دوباره بعد 1 دقیقه استفاده،دیدم کار نمی کنه.این دفعه از ترس اینکه ترانزیستور نترکه سریع آداپتور رو قطع کردم.الان هر کاری میکنم ، کویل تسلام کار نمی کنه.مدار رو از اول بستم،سیم پیچ ثانویه رو تست کردم(سالم بود)،سیم پیچ اولیه رو تست کردم(اونم سالم بود)،از یه عایق دیگه استفاده کردم(بازم کار نکرد).مشکل اخه از کجاست؟فگر کنم امروز یه 10 ساعتی مشغول این کویل تسلا بودم ولی هر کاری میکنم درست نمی شه ...;کل مدارش هم یه خازن و یه ترانزیستور و یه مقاومت بیشتر نبود...خازن اگه خراب شده باشه هم باید کار کنه چون خازن ضروری نیست و برای تقویت هست....مقاومت هم که 3 بار عوضش کردم باز کار نکرد...پس مشکل از مقاومت هم نیست....ترانزیستورش هم که سالمه....پس اصلا فکر نکنم مدار و قطعاتش مشکلی داشته باشه....یعنی عایق بین سیم پیچ اولیه و ثانویه مناسب نبوده؟؟
        ببخشید یه سوال دیگه هم دارم اگه ابتدایی بود به بزرگی خودتون ببخشین....مقاومت بایاس ترانزیستور به چی می گن ؟؟؟؟خیلی خیلی ممنون
        یه سوال دیگه...می شه یاد بدین چطور می شه این تو عکس فرستاد؟؟؟اگه لازم باشه می خوام عکس شماتیک و کویلم رو بذارم...با تشکر فراوان..واقعا ببخشید این همه سوال می کنم.

دیدگاه

ممنون از پاسختون.
          اون روز که ترانزیستور من ترکید،عایق بین سیم پیچ اولیه و ثانویه ی من 1 یا 2 دور چسب لنت بود.دیشب تعداد دور های چسب لنت رو به 15 یا 20 دور رسوندم و سیم رو دورش پیچیدم و امروز تستش کردم و کار کرد.اما دوباره بعد 1 دقیقه استفاده،دیدم کار نمی کنه.این دفعه از ترس اینکه ترانزیستور نترکه سریع آداپتور رو قطع کردم.الان هر کاری میکنم ، کویل تسلام کار نمی کنه.مدار رو از اول بستم،سیم پیچ ثانویه رو تست کردم(سالم بود)،سیم پیچ اولیه رو تست کردم(اونم سالم بود)،از یه عایق دیگه استفاده کردم(بازم کار نکرد).مشکل اخه از کجاست؟فگر کنم امروز یه 10 ساعتی مشغول این کویل تسلا بودم ولی هر کاری میکنم درست نمی شه ...;کل مدارش هم یه خازن و یه ترانزیستور و یه مقاومت بیشتر نبود...خازن اگه خراب شده باشه هم باید کار کنه چون خازن ضروری نیست و برای تقویت هست....مقاومت هم که 3 بار عوضش کردم باز کار نکرد...پس مشکل از مقاومت هم نیست....ترانزیستورش هم که سالمه....پس اصلا فکر نکنم مدار و قطعاتش مشکلی داشته باشه....یعنی عایق بین سیم پیچ اولیه و ثانویه مناسب نبوده؟؟
          ببخشید یه سوال دیگه هم دارم اگه ابتدایی بود به بزرگی خودتون ببخشین....مقاومت بایاس ترانزیستور به چی می گن ؟؟؟؟خیلی خیلی ممنون
          یه سوال دیگه...می شه یاد بدین چطور می شه این تو عکس فرستاد؟؟؟اگه لازم باشه می خوام عکس شماتیک و کویلم رو بذارم...با تشکر فراوان..واقعا ببخشید این همه سوال می کنم.
          با سلام
          در مورد بخش اول سوالت فعلا نظری ندارم ولی در مورد عکس گذاشتن باید از یکی از سایتهایی که میشه در اونها عکس آپلود کرد استفاده کنی (مثل https://uupload.ir) و بعدعکس مورد نظرت را آنجا آپلود کنی و لینک عکس را اینجا در بخش "اضافه کردن عکس" قرار دهی.
          موفق باشی

دیدگاه

درود
            همانطور که در پست قبلی اعلام شد مشکل از عایق کاری کویل است که با اندازه گیری مقاومت آن مشکل مشاهده نمیگردد این عایق در ولتاژ های بالا نشتی دارد لذا در شرایط معمول نمیتوانید با اندازه گیری مقاومت مشکل را پیدا کنید برای راه حل :
            1- از سیم جدید برای سیم پیچی کویل استفاده کنید نه سیم قبلی
            2- هر لایه را که میپیچید شارلاک بزنید یا از عایق استفاده کرده دوباره لایه بعد را بپیچید سیمهای هر لایه را منظم و کنار هم بپیچید نه روی هم
            3- حتما بین اولیه و ثانویه چند دور عایق بیشتر استفاده کنید .
            مشکلات دستگاههای تولید آرک عموما مربوط به کویل آن است . میتوانید بجای کویل دست پیچ خودتان از ترانس های ولتاژ تلویزیونهای قدیمی و یا کوئل موتورسیکلت یا اتوموبیل استفاده کنید

دیدگاه

ببخشید منظورتون از کویل،سیم پیچ اولیه هست که سیمش ضخیم تره و تعداد دورش کمتر یا سیم پیچ ثانویه که سیمش نازک تره و دورش بیشتر؟

دیدگاه

ممنون از پاسختون.
                درود،
                بهترین سایت آپلود فایل و فیلم و عکس،پیکو فایل هست که مهم ترین مزیتش
                لینک مستقیم هست.
                به احتمال زیاد ترانزیستور نیم سوز شده که در تست سالمه ولی در فرکانس بالا
                نمیتونه کار کنه(چندین بار در ساخت مینی کویل تسلا و های ولتاژ به همین
                مشکل بر خوردم که با تعویض ترانزیستور مشکل حل میشد)
                مقاومت بایاس در مدار کویل تسلا هم همون مقاومتی هست که بیس ترانزیستور رو به
                مثبت متصل میکنه و به مقاومت پول-آپ هم معروفه.(PULL-UP)
                در ضمن گذاشتن دیود یا LED بین بیس-امیتر ترانزیستور هم تا حد زیادی از
                سوختن ترانزیستور جلوگیری میکنه.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

مشابه شکل زیر،
                دیود یا LED اضافه کنین.

موفق و پیروز باشید.

دیدگاه

درود
                  درکوئل وسایل نقلیه مثل اتوموبیل و یا موتورسیکلت سیم ضخیم که به شمعها میرود ثانویه و های ولتاژ است و سیم نازک که 12 ولت باطری به آن وصل میشود اولیه است .

دیدگاه

سلام مجدد.خیلی ازتون ممنونم .راهنماییتون خیلی بهم کمک کردم.دستتون درد نکنه.مثل اینکه شما درست می گفتید.با ترانزیستور 13009 امتحان کردم و خدا رو شکر کار می کنه..مشکل از ترانزیستور tip41c بود.فقط ببخشید شماتیک من با شماتیک شما فرق داره...عکس شماتیکم رو پایین گذاشتم
                    طبق این شماتیک،دیود رو چطوری وصل کنم؟؟یعنی مثبت و منفیشو چطوری بزنم؟؟ ممنون
                    یه سوال دیگه اینکه اگه چند تا
                    خازن پلی استر(بین 1 تا 10 میکرو و ولتاژ بالای 100 ولت) رو با هم سری کنم و مثل این مدار ،به مثبت و منفی منبع تغذیه بزنم، می تونه باعث افزایش قدرت بیشتر کویل و آرک اون بشه؟؟؟ با تشکر فراوان
                    جدیدترین ویرایش توسط Mr.Rubike; ۲۳:۲۹ ۱۴۰۰/۰۶/۲۵.

دیدگاه

سلام مجدد.خیلی ازتون ممنونم .راهنماییتون خیلی بهم کمک کردم.دستتون درد نکنه.مثل اینکه شما درست می گفتید.با ترانزیستور 13009 امتحان کردم و خدا رو شکر کار می کنه..مشکل از ترانزیستور tip41c بود.فقط ببخشید شماتیک من با شماتیک شما فرق داره...عکس شماتیکم رو پایین گذاشتم
                      طبق این شماتیک،دیود رو چطوری وصل کنم؟؟یعنی مثبت و منفیشو چطوری بزنم؟؟ ممنون
                      یه سوال دیگه اینکه اگه چند تا
                      خازن پلی استر(بین 1 تا 10 میکرو و ولتاژ بالای 100 ولت) رو با هم سری کنم و مثل این مدار ،به مثبت و منفی منبع تغذیه بزنم، می تونه باعث افزایش قدرت بیشتر کویل و آرک اون بشه؟؟؟ با تشکر فراوان
                      درود ،بنده هم
                      خرسند هستم که مدارتون راه افتاد.
                      در صورت استفاده از LED ،
                      قطب منفی LED (کاتد) به پایه B ترانزیستور
                      و پایه مثبت LED (آند) به پایه E ترانزیستور
                      متصل شود.

برای دیود معمولی ،جهت دارای نوار
                      نقره ای(کاتد) به B و
                      جهت سیاه(آند) بهEوصل بشه.
                      برای 1N4148 جهت سیاه
                      (کاتد)به B وصل بشه و
                      جهت قرمز (آند) باید به
                      E وصل بشه.
                      در ضمن سری کردن خازن ها
                      تاثیر چندانی روی قدرت کویل
                      نمیذاره.
                      موفق و پیروز باشید.
                      جدیدترین ویرایش توسط HS1386; ۱۵:۴۱ ۱۴۰۰/۰۶/۲۶.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X