اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

معایب استفاده از تریاک در بارهای سلفی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

معایب استفاده از تریاک در بارهای سلفی

سلام

این سوال ها رو کی میدونه؟

1- معایب استفاده از تریاک در بارهای سلفی؟

2- اسنابل چیست؟

3- این درسته که اگر بخوایم یه الکترو موتور AC مثل موتور کولر رو با تریاک روشن و خاموش بکنیم نویز زیادی به موتور وارد میشه از بابت طبیعت هدایت جریان تریاکها؟

4- تریاک چطور در مقابل برگشت بار الکتریکی سلفها محافظت میشه؟ بهر حال اونم یه ترانزیستوره دیگه !

5- چطوری میشه 2-3 تا تریاک رو باهم روشن کرد ؟ با یه اوپتو کوپلر میشه؟ آمپرم بالاس خیلی داغ میکه این BT139 از این قوی تر هم نمیشناسم :rolleyes:

پاسخ : معایب استفاده از تریاک در بارهای سلفی

- معایب استفاده از تریاک در بارهای سلفی؟
    ترایاک در زمان وصل دارای افت ولتاژ 0 نیست یعنی بین 0.7 تا 1.5 ولت روی آند و کاتد قرار می گیره بنابراین مثل رله نیست که ....

اشکال عمده در استفاده از ترایاک بعنوان سویچ بار های سلفی اینه که یک اعوجاج تقاطعی (Cross over ) روی بار ایجاد می کنه ودر همین زمان هارمونیکهای زیادی تولید میشه که باعث سلف جریان زیادی رو از منبع بکشه و درنتیجه داغ می شه و ازبین می ره .

یه شرکت در پیت اومده بود ترانس محافظ یخچال تولید کرده بود و ابتکار به خرج داده بود و به جای رله از ترایاک استفاده کرده بود و موتور همه یخچالهایی که از این محافظ استفاده کرده بودند سوخته بود .

- اسنابل چیست؟
    Snubber درستشه . مداریه شامل خازن ومقاومت ودیود (در حالت پسیو ) یا ترانزیستور وخازن ومقاومت و دیود (در حالت فعال ) که از ماسفتهای قدرت در مقابل Spike ,surge ,... محافظت می کنه .

- این درسته که اگر بخوایم یه الکترو موتور AC مثل موتور کولر رو با تریاک روشن و خاموش بکنیم نویز زیادی به موتور وارد میشه از بابت طبیعت هدایت جریان تریاکها؟
    فکر می کنم جوابت دادم .

4- تریاک چطور در مقابل برگشت بار الکتریکی سلفها محافظت میشه؟ بهر حال اونم یه ترانزیستوره دیگه !
    یکی از راهها استفاده از مدار اسنابر Snubber هست .

- چطوری میشه 2-3 تا تریاک رو باهم روشن کرد ؟ با یه اوپتو کوپلر میشه؟ آمپرم بالاس خیلی داغ میکه این BT139 از این قوی تر هم نمیشناسم
    یکم بیشتر توضیح بده .
    آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
    سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

سلام

ای ول خیلی اطلاعات خوبی بهم دادی! ممنون :rolleyes:

ببین من میخام یه بخاری برقی رو بی سروصدا شبها توی اتاق خواب روشن و خاموش کنم! (رله هی بیدارم میکنه! با اون تلق تلقش)

از یه BT139 600e استفاده کردم که 16 آمپره ولی خیلی داغ میکنه! نمیخام از فن استفاده بکنم صدا میده البته یه فن دور داره که یه بادی میزته و صداشم خوبه
      بخاری 2000 واته حدود 10 آمپره
      ! میخاستم بدونم میشه 2-3 تا دیگه تریاک با همین BT139 موازی ببندم که حرارت بیاد پایین؟ از یه اوپتو کوپلر moc2031 استفاده کردم :rolleyes:

ببین اینطوری میشه که مثلا 3 تا تریاک با هم موازی بسته میشه به بار و گیتاش همه به هم بسته میشه و به تریگر اوپتوکوپلرم وصل میشه!

میشه ؟

دیدگاه

بستن ترایاک و تایریستور به صورت موازی به این آسونیا نیست باید با هر کدوم یه مقاومت زیر 1 اهم سری ببندی و.... وگرنه یکیش خاموش می مونه اون یکی روشن ....

از BT151 استفاده کن 20 آمپره . اما حتما باید از هیت سینک استفاده کنی .

دیدگاه

SSR هم جالبه

با یک ولتاژ 5 ولت تحریک میشه

دیدگاه

ssr هم جالبه اما نه برای 10 آمپر جریان . چون معمولا زیر 2 آمپر هستند . :smile:

دیدگاه

آمپرم بالاس عزیزم!

واقعا؟ اینقدر سخته؟ چرا؟ میشه بیشتر توضیح بدی :nerd:

خوب یعنی فکر میکنی این BT151 فن نمیخاد؟ :rolleyes: فقط با یه هین سینک حله؟

بدشم این که تایریستوره من با اوپتوکوپلر تریاک میتونم روشنش کنم یعنی؟

فرقش چیه با تریاک؟

دیدگاه

خودم شک داشتم که BT151 ترایاک یا تایریستور . بنابراین BT152 ترایاکه . :icon_razz:

نه فن نمی خواد . من دوتا لوستر خفن رو با یه دونه BT152 دیمینگ کرده بودم ولی هیت سینگ گذاشته بودم فقط گرم می شد .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Electronics Boy
                  خودم شک داشتم که BT151 ترایاک یا تایریستور . بنابراین BT152 ترایاکه . :icon_razz:

نه فن نمی خواد . من دوتا لوستر خفن رو با یه دونه BT152 دیمینگ کرده بودم ولی هیت سینگ گذاشته بودم فقط گرم می شد .
                  نه اونم تایریستوره! 20 آمپری

نگفتی فرق این تایریستور با تریاک چیه!؟ :sad:

دیدگاه

ترایاک هر دوتا نیم سیکل مثبت و منفی رو عبور می ده در حالی که تایریستور مثل دیود می مونه یعنی بسته به جهتش فقط یکی از نیم سیکلهارو عبور می ده . در واقع یک دیود کنترل شده با گیت هست . اگه لازمه بیشتر توضیح بدم ؟

ببخشید من اشتباه کردم . شاید هم همون 139 بوده یادم نیست . ولی یادمه 20 آمپر بود . در هر حال با همین 139 هم می شه اما هیت سینک خوب می خواد . چند روز پیش یه هیت خوب خریدم 2000 تومن .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Electronics Boy
                      ssr هم جالبه اما نه برای 10 آمپر جریان . چون معمولا زیر 2 آمپر هستند . :smile:
                      این یکی 40A است ( 100 ولت)

http://parts.digikey.com/1/parts/757993-relay-ssr-40a-100vdc-dc-d1d40.html

البته نمیدونم گیر بیاد یا نه .

دیدگاه

منم منظورم بازار داخلیه . گیر نمیاد . سری آخری که آمار گرفتم 2 آمپر بود که بهروز داشت . (1 ماه پیش ) الانم فک نمی کنم بیشتر از 2 آمپر موجود باشه .

دیدگاه

آروین گل پسر
                          BTA40 بگیر خلاص شو.
                          در ضمن بجای قطع و وصل تریاک از روش "هدایت تعداد سیکل" استفاده کن تا هیتر کم و زیاد بشه.
                          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                            آروین گل پسر
                            BTA40 بگیر خلاص شو.
                            در ضمن بجای قطع و وصل تریاک از روش "هدایت تعداد سیکل" استفاده کن تا هیتر کم و زیاد بشه.
                            آره خودمم کشفش کرده بودم ولی مثل اینکه جریانه تریگر گیتش یکمی بالاس 50ma باید ببینم با این اوپتوکوپلر moc2031 میشه روشنش کرد یانه!

هان این هدایت تعداد سیکل چی بید؟ :rolleyes:

اگه منظورت قطع وصل کردن با تناوب بالا باشه فکر کنم سلف به صدا می افته و دیگه نمیتونم بخابم عزیز دل برادر :icon_razz:

دیدگاه

جریان گیت 50 میلی آمپر چیزی نیست . اگه می بینی درایو شدن به سختی انجام می گیره باید از قطار پالس استفاده کنی . یعنی مثلا می خوای به مدت 10 میلی ثانیه گیت رو تحریک کنی . تو این 10 میلی ثانیه اگر یک پالس به طول ( زمان روشن Ton ) ده میلی ثانیه به گیت بدی این احتمال هست که اصلا تایریستور یا ترایاکت روشن نشه . اما اگر تو همین مدت زمان یک قطار پالس مثلا 100 تا یا 1000 تا پالس اعمال کنی اونوقت قطعا دیوایست درایو می شه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X