اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروگرام کردن با usbasp و progisp

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروگرام کردن با usbasp و progisp

سلام کسی هست با progisp و پروگرامر usbasp کار کرده باشه. سه تا سوال داشتم:
    میکرو من Atmega128، یک مدار کریستال خارجی با دو تا خازن 18 پیکوفاراد و یک کریستال 14.7456 مگاهرتز بهش وصل کردم. میخوام با usbasp اینو پروگرام کنم.
    1- سوال اولم این هست که تو progisp، باید اینو فیوزبیتشو فرکانس بالا بزنم درسته؟
    این گزینه که دورش خط کشیدم انتخاب کنم درسته؟

2- سوال دومم اینه بعضی جاها نوشته 16CK، 1CK، 256CK، کدومشو انتخاب کنم؟ این مال چی هست؟
    3- یک دوستی بهم گفت چون کریستال فرکانس بالا وصل کردی، باید کریستالتو وصل کنی به پروگرامرت. پروگرامر که همون USBASP هست. این حرفش درسته اصلا؟ یعنی من نمیتونم بدون وصل کردن کریستال میکرومو برنامه ریزی کنم؟
    جدیدترین ویرایش توسط alibbb; ۱۳:۲۹ ۱۴۰۰/۰۷/۱۳.

پاسخ : پروگرام کردن با usbasp و progisp

نوشته اصلی توسط alibbb نمایش پست ها
    سلام کسی هست با progisp و پروگرامر usbasp کار کرده باشه. سه تا سوال داشتم:
    میکرو من Atmega128، یک مدار کریستال خارجی با دو تا خازن 18 پیکوفاراد و یک کریستال 14.7456 مگاهرتز بهش وصل کردم. میخوام با usbasp اینو پروگرام کنم.
    1- سوال اولم این هست که تو progisp، باید اینو فیوزبیتشو فرکانس بالا بزنم درسته؟
    این گزینه که دورش خط کشیدم انتخاب کنم درسته؟

2- سوال دومم اینه بعضی جاها نوشته 16CK، 1CK، 256CK، کدومشو انتخاب کنم؟ این مال چی هست؟
    3- یک دوستی بهم گفت چون کریستال فرکانس بالا وصل کردی، باید کریستالتو وصل کنی به پروگرامرت. پروگرامر که همون USBASP هست. این حرفش درسته اصلا؟ یعنی من نمیتونم بدون وصل کردن کریستال میکرومو برنامه ریزی کنم؟
    سلام خدمت دوستان
    شما دارین از کریستال خارجی استفاده می کنین
    برای همین باید به میکرو وصل باشه
    اگه درست یادم باشه USBASP کلاک مجزا رو تامین نمی کنه برای همین لازمه کریستال وصل باشه
    البته بگم که فیوز بیت های مربوط به کلاک رو آخر سر دستکاری کنین که اطمینان بالا تری داشته باشین
    16K CK و اینا هم برای زمان انتظاره(تعداد کلاک هایی که در زمان انتظار اولیه استفاده نمیشه). مثلا اگه ریست بشه یا خاموش روشن بشه، یه مدت صبر می کنه که مثلا نویز منبع تغذیه گرفته بشه یا مثلا برق به سایر ادوات هم برسه و هزار دلیل دیگه
    نرمالش حدودای 50 میلی ثانیه هستش که تو این مدت کاری نمی کنه و بعد از 50 میلی ثانیه شروع به کار می کنه
    اینی که شما انتخاب کردین مال تنظیمات کریستال خارجی (فکر کنم از 9 مگ تا 16 مگ)(یعنی کریستالتون تو این رنج هست) هستش با زمان انتظار 64 میلی ثانیه
    برای دفعات بعدی که بخواین پروگرام کنین ، یادتون نره کریستال رو بذارین . چون کلاکشو فقط از اون میگیره (بعد از اعمال تغییرات در فیوز بیت)
    اگرم مشکل دیگه ای پیش اومد تو این تایپیکی که توی امضامه دنبالش بگردین. ان شاء الله مشکل حل میشه
    همیشه کامل توضیح بدهیم تا جواب کامل بگیریم.
    لطفا برای تشکر روی دکمه تشکر بزنید و بخاطر این پست نزنید که تایپیک شلوغ نشود
    تایپیک های من:
    حل تمام مشکلات atmega128a (eca.ir)
    آموزش کار با سایت (eca.ir)

دیدگاه

خیلی ممنون راهمنای کردید.
      من باید ده تا تاپیک بزنم تا بتونم تایپک های شما رو ببینم.
      سوالی که الان برام مطرحه اینکه که خوب با توجه به پین اوت های usbaps من چطوری کریستال میکرومو وصل کنم به کریستال این پروگرم
      اینجا که پینی برای کریستال وصل کردن نزاشتن؟ الان چیکار کنم بظرتون؟

نوشته اصلی توسط electromohammad نمایش پست ها
      سلام خدمت دوستان
      شما دارین از کریستال خارجی استفاده می کنین
      برای همین باید به میکرو وصل باشه
      اگه درست یادم باشه USBASP کلاک مجزا رو تامین نمی کنه برای همین لازمه کریستال وصل باشه
      البته بگم که فیوز بیت های مربوط به کلاک رو آخر سر دستکاری کنین که اطمینان بالا تری داشته باشین
      16K CK و اینا هم برای زمان انتظاره(تعداد کلاک هایی که در زمان انتظار اولیه استفاده نمیشه). مثلا اگه ریست بشه یا خاموش روشن بشه، یه مدت صبر می کنه که مثلا نویز منبع تغذیه گرفته بشه یا مثلا برق به سایر ادوات هم برسه و هزار دلیل دیگه
      نرمالش حدودای 50 میلی ثانیه هستش که تو این مدت کاری نمی کنه و بعد از 50 میلی ثانیه شروع به کار می کنه
      اینی که شما انتخاب کردین مال تنظیمات کریستال خارجی (فکر کنم از 9 مگ تا 16 مگ)(یعنی کریستالتون تو این رنج هست) هستش با زمان انتظار 64 میلی ثانیه
      برای دفعات بعدی که بخواین پروگرام کنین ، یادتون نره کریستال رو بذارین . چون کلاکشو فقط از اون میگیره (بعد از اعمال تغییرات در فیوز بیت)
      اگرم مشکل دیگه ای پیش اومد تو این تایپیکی که توی امضامه دنبالش بگردین. ان شاء الله مشکل حل میشه

دیدگاه

خیلی ممنون راهمنای کردید.
        من باید ده تا تاپیک بزنم تا بتونم تایپک های شما رو ببینم.
        سوالی که الان برام مطرحه اینکه که خوب با توجه به پین اوت های usbaps من چطوری کریستال میکرومو وصل کنم به کریستال این پروگرم
        اینجا که پینی برای کریستال وصل کردن نزاشتن؟ الان چیکار کنم بظرتون؟

کریستال باید به میکرو کنترلر وصل بشه دوست عزیز
        پروگرامر کار خودشو می کنه
        ولی برای اینکه میکرو تون بعد از تغییر این فیوز بیت بتونه کار کنه باید کریستال بهش وصل باشه
        چون اگه میکرو کار نکنه که نمی تونه spi رو راه بندازه (خودشو پروگرام کنه(با اطلاعاتی که از پروگرامر دریافت می کنه))(روشیه که استفاده می کنین)
        احتمالا تنظیمات امضا اینطوریه
        بفرمایید : حل تمام مشکلات atmega128a (eca.ir)
        تایپیک های من:

دیدگاه

درسته من یک مدار کریستال خارجی با یک نوسان ساز 14.7456 مگاهرتز و دو تا خازن وصل کردم به میکرو.
          یعنی نیازی نیست این مدار کریستال میکرومو وصل کنم به کریستال پروگرامر؟
          سوال دومم اینکه چرا تو پروگرامر هاتل پایه XTAL داریم؟ اون برای چیه؟
          خیلی ممنون که پاسخ دادید.

کریستال باید به میکرو کنترلر وصل بشه دوست عزیز
          پروگرامر کار خودشو می کنه
          ولی برای اینکه میکرو تون بعد از تغییر این فیوز بیت بتونه کار کنه باید کریستال بهش وصل باشه
          چون اگه میکرو کار نکنه که نمی تونه spi رو راه بندازه (خودشو پروگرام کنه(با اطلاعاتی که از پروگرامر دریافت می کنه))(روشیه که استفاده می کنین)
          احتمالا تنظیمات امضا اینطوریه
          بفرمایید : حل تمام مشکلات atmega128a (eca.ir)

دیدگاه

درسته من یک مدار کریستال خارجی با یک نوسان ساز 14.7456 مگاهرتز و دو تا خازن وصل کردم به میکرو.
            یعنی نیازی نیست این مدار کریستال میکرومو وصل کنم به کریستال پروگرامر؟
            سوال دومم اینکه چرا تو پروگرامر هاتل پایه XTAL داریم؟ اون برای چیه؟
            خیلی ممنون که پاسخ دادید.
            سلام دوست عزیز
            کریستال پروگرامر در کار ما دخیل نیست یعنی اصلا کاری به کارش نداریم
            شما اگه فیوز بیت میکروتون رو روی کریستال خارجی گذاشته اید باید به "میکرو کنترلرتون" کریستال رو وصل کنین یا در کل باید کلاکشو تامین کنین (RC/ اکسترنال کلاک/ کریستال)
            مدار کریستالتون رو به میکرو کنترلر وصل کنین:

پروگرامر هاتل برای راحتی کار همچین پایه ای داره
            شما حین پروگرام کردن میکروتون (اکثرا برای کسایی که رو برد برد کار می کنن) حوصله ی وصل کردن کریستال رو ندارین یا اصلا کریستالی در دسترس ندارین، میاین و این پایه رو به XTAL (یک یا دو یادم نیست) میکروتون وصل می کنین
            مزیتش اینه که اگه کریستال در دسترس نبود و شما میکرو رو لازم داشتین، بتونین با این پایه کلاکشو تامین کنین و فیوز بیت کریستالشو بذارین روی حالت داخلی که باز هم قابل استفاده باشه تا زمانی که کریستال بخرین و بذارینش روی حالت کریستال خارجی
            موفق باشی
            تایپیک های من:

دیدگاه

کامل متوجه شدم. دم شما گرم دوست من.
              سلام دوست عزیز
              کریستال پروگرامر در کار ما دخیل نیست یعنی اصلا کاری به کارش نداریم
              شما اگه فیوز بیت میکروتون رو روی کریستال خارجی گذاشته اید باید به "میکرو کنترلرتون" کریستال رو وصل کنین یا در کل باید کلاکشو تامین کنین (RC/ اکسترنال کلاک/ کریستال)
              مدار کریستالتون رو به میکرو کنترلر وصل کنین:

پروگرامر هاتل برای راحتی کار همچین پایه ای داره
              شما حین پروگرام کردن میکروتون (اکثرا برای کسایی که رو برد برد کار می کنن) حوصله ی وصل کردن کریستال رو ندارین یا اصلا کریستالی در دسترس ندارین، میاین و این پایه رو به XTAL (یک یا دو یادم نیست) میکروتون وصل می کنین
              مزیتش اینه که اگه کریستال در دسترس نبود و شما میکرو رو لازم داشتین، بتونین با این پایه کلاکشو تامین کنین و فیوز بیت کریستالشو بذارین روی حالت داخلی که باز هم قابل استفاده باشه تا زمانی که کریستال بخرین و بذارینش روی حالت کریستال خارجی
              موفق باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X