اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالاتی درباره ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالاتی درباره ترانزیستور

سلام علیکم و رحمته الله و برکاته
    دارم یه تقویت کننده ترانزیستور با ترانزیستور های کوچک bjt طراحی میکنم
    چند تا سوال داشتم
    حساسیت بیس مشترک درسته که بیشتره ؟
    در این طرح ورودی از ۲۰۰ میلی ولت تا ۱ میکرو ولت متغیره و آمپر بسایر پایین تره تقریبا فک کنم یک هزارم تا ده هزارم اندازه ولت
    اما چون ترانزیستورا زیاده میترسم یکیشون به همون حالتی بره که توش کیفیت پایین ماد اسمش نمیدونم فک کنم ناحیه اشباع
    همون که واسه جلوگیری ازش از مقاومت تو ورودی استفاده میشه
    حالا اگه من مقاومت بزارم ممکنه جریان الکی تلف بشه و رئوسا رو حوسلشو ندارم
    راهی دارین؟ راستی اگه فرض کنیم ۱ میکرو ولت و جریان هم یک نانو آمپر باشه با چندتا c945 میشه راهش انداخت

پاسخ : سوالاتی درباره ترانزیستور

نوشته اصلی توسط Ichigo نمایش پست ها
    سلام علیکم و رحمته الله و برکاته
    دارم یه تقویت کننده ترانزیستور با ترانزیستور های کوچک bjt طراحی میکنم
    چند تا سوال داشتم
    حساسیت بیس مشترک درسته که بیشتره ؟
    در این طرح ورودی از ۲۰۰ میلی ولت تا ۱ میکرو ولت متغیره و آمپر بسایر پایین تره تقریبا فک کنم یک هزارم تا ده هزارم اندازه ولت
    اما چون ترانزیستورا زیاده میترسم یکیشون به همون حالتی بره که توش کیفیت پایین ماد اسمش نمیدونم فک کنم ناحیه اشباع
    همون که واسه جلوگیری ازش از مقاومت تو ورودی استفاده میشه
    حالا اگه من مقاومت بزارم ممکنه جریان الکی تلف بشه و رئوسا رو حوسلشو ندارم
    راهی دارین؟ راستی اگه فرض کنیم ۱ میکرو ولت و جریان هم یک نانو آمپر باشه با چندتا c945 میشه راهش انداخت
    با سلام به شما ....
    ا.گر جریان و ولتاژ خیلی کم باشد ..همانطور که گفتید..یک نانو امپر با ترانزیستور نه...بهتر است با .
    تقویت کننده های عملیاتی این کار تقویت را انجام دهید ...یا همان ...اپ .امپ....op amp

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرزاد الکترونیک نمایش پست ها
      با سلام به شما ....
      ا.گر جریان و ولتاژ خیلی کم باشد ..همانطور که گفتید..یک نانو امپر با ترانزیستور نه...بهتر است با .
      تقویت کننده های عملیاتی این کار تقویت را انجام دهید ...یا همان ...اپ .امپ....op amp
      سلام علیکم
      متاسفانه امکان این کار به دلایلی با آپ آمپ ها وجود ندارد

دیدگاه

سلام
        کسی نیست ؟
        راستی چطور نویز یا خطای ترانزیستور و صدا ناجورش رو میشه قطع کرد ؟ مثلا تو تقویت امیتر مشترک گاها صدای تق تق و خر خر هست

دیدگاه

یا ایها الذین آمنو کسی اینجا نیست جواب مارو بده؟

دیدگاه

یا ایها الذین آمنو کسی اینجا نیست جواب مارو بده؟
            با سلام به شما ....
            دوست عزیز خدمتتان عرض شود *که
            اولا ..ترانزیستور باید با کیفیت باشد ..و با اصطلاح اوریجینال باشد...
            ثانیا ..حتی اگر ترانزیستور اصل نباشد دیگر آنقدر خرخر ندارد که شما بتوانید آنرا تشخیص،دهید
            ثالثا سیگنال ورودی شما با نویز همراه شده که اینقدرکیفیت پایین آمده است
            رابعا ..منبع تغذیه را هم با کیفیت انتخاب کنید ..
            خامسا ..ممکن است طراحی مدار اشکال داشته باشد ..
            سادسا ..طول سیمها را هم اگر بلند است ..کوتاه کنید و از سیم شیلد دار استفاده کنید ....
            موفق باشید .

دیدگاه

سلام
              کسی نیست ؟
              راستی چطور نویز یا خطای ترانزیستور و صدا ناجورش رو میشه قطع کرد ؟ مثلا تو تقویت امیتر مشترک گاها صدای تق تق و خر خر هست
              سلام علیکم
              این مشکلاتی که فرمودید، معمولا به خاطر عدم طراحی صحیح خط بار های ac و dc برای تقویت کننده بوجود میاد و کمتر به کیفیت ترانزیستور ها مربوط می شه. در این حالت، ترانزیستور به جای کار در ناحیه تقویت خطی به حالت قطع یا اشباع می رود.

دیدگاه

آهان الحمدلله دو تا مهندس جواب مارو دادن
                در مورد کیفیت ترانزیستور راست گفتین حدودا 5 برابر قیمت سایتای دیگه از دیجیکالا خریدم بدرد آشغال هم نخورد هویه بهش میخورد میسوخت و آب میشد
                در مورد بایاس هم بله همچین بایاس جالبی نبود یعنی اگه مشکل بایاس ترانزیستور در قیمت بیس و ساخت شش دهم ولت و بای پس و مقاومت کلکتور و ... رو کامل رعایت کنم خوب کار میکنه ؟ دارم یه تقویت کننده حدود 7 تا 30 مگا هرتز میسازم نکته ای دارین بگین
                ترانزیسور انتخابیم BF324 هست ۶ تاش رو از یه تعمیر کار تلویزیون خریدم
                راستی BF423 هم بدرد میخوره ؟

دیدگاه

سلام
                  کیفت ترانزیستور خیلی به ذوب شدن در برابر حرارت هویه و نتیجه این آزمایش ها بستگی نداره. همین که یه ترانزیستور سالم باشه در مرحله اول برای کار شما کافیه. مهم هم نیست برندش چیه و ساخت کجاست. در مورد بایاس ترانزیستور هم صرف اینکه 0.6 ولت روی بیس افت کنه نشون دهنده طراحی مناسب نیست. هر جریان معقولی که از بیس-امیتر بگذره اون افت ولتاژ حدود 0.6 رو ایجاد میکنه. طراحی شما باید بر اساس ترسیم خط بارac و در نظر گرفتن نقطه کار مناسب روی اون باشه تا مطمئن بشید با اعمال سیگنال ac ترانزیستور نه وارد ناحیه قطع می شه و نه اشباع. در مرحله اول هم بهتره از فرکانس هاس کیلو هرتزی شروع کنید.
                  هر دو ترانزیستوری که فرمودید PNP هستند و برای اطلاعات بیشتر باید به دیتاشیتشون مراجعه کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط som1234 نمایش پست ها
                    سلام
                    کیفت ترانزیستور خیلی به ذوب شدن در برابر حرارت هویه و نتیجه این آزمایش ها بستگی نداره. همین که یه ترانزیستور سالم باشه در مرحله اول برای کار شما کافیه. مهم هم نیست برندش چیه و ساخت کجاست. در مورد بایاس ترانزیستور هم صرف اینکه 0.6 ولت روی بیس افت کنه نشون دهنده طراحی مناسب نیست. هر جریان معقولی که از بیس-امیتر بگذره اون افت ولتاژ حدود 0.6 رو ایجاد میکنه. طراحی شما باید بر اساس ترسیم خط بارac و در نظر گرفتن نقطه کار مناسب روی اون باشه تا مطمئن بشید با اعمال سیگنال ac ترانزیستور نه وارد ناحیه قطع می شه و نه اشباع. در مرحله اول هم بهتره از فرکانس هاس کیلو هرتزی شروع کنید.
                    هر دو ترانزیستوری که فرمودید PNP هستند و برای اطلاعات بیشتر باید به دیتاشیتشون مراجعه کنید.
                    ممنون
                    اما اون فرکانس های کیلو هرتزی رو شرمنده مدار بوستر آنتن موج HF هست نه تقویت کننده صوتی گرچه میخواستم بدونم چرا دفعه قبل توی ساخت آمپلی فایر صوتی اون مشکلاتو داشتم
                    و آیا سیگنال های رادیویی RF با تقویت اشتباه ممکنه دچار اعجواج بشن و چطور باید رفعش کرد
                    الان یه تقویت کننده صوتی میزارم لطفا چک کنید و اشتباهاتشو بگین

دیدگاه

راستی کسی از مهندس hs1386 خبر نداره تا بود کمک های خوبی میکرد

دیدگاه

کسی نیست یکی بیاد

دیدگاه

یا ایها الذین فاسقون

دیدگاه

یکی نگاه کنه پست قبلی مدارش درسته

دیدگاه

راستی کسی از مهندس hs1386 خبر نداره تا بود کمک های خوبی میکرد
                              درود،
                              چند روزی بود به دلایلی نمیتونستم به انجمن
                              سر بزنم(جواب کلی پیام و پست رو هم نتونستم
                              بدم)
                              این مدار خوبه،ولی مقادیرش درست نیست.
                              مقدار R4 و R7 کمه، چون باعث به اشباع رفتن
                              ترانزیستور میشه و حداقل باید 100 کیلو اهم باشه.
                              خازن های کوپلاژ C6 و C2 هم نهایتا 1 میکرو فاراد باشن.
                              C3 هم همین مقدارش خوبه ولی میتونه بین 10نانو فاراد
                              تا 1 میکرو فاراد باشه( بستگی به مقدار تقویت لازم برای
                              طیف های فرکانسی مختلف)
                              مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                              https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X