اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل کردن منبع تغذیه ی بخش هایی از مدار با میکرو کنترلر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل کردن منبع تغذیه ی بخش هایی از مدار با میکرو کنترلر

سلام خدمت دوستان
    می خواستم تغذیه LCD مدارم رو کنترل کنم.
    یعنی موقعی که نیازش ندارم خاموش بشه. چون از باتری برای تغذیه استفاده می کنم.
    این روش جواب میده؟

و اینکه ممنون میشم در مورد مقاومت بیس ترانزیستور هم توضیحی بدین، برای PWM بک لایت LCD می خوام قرار بدم نمی دونم مدارشو چجوری ببندم.
    خیلی ممنون.
    همیشه کامل توضیح بدهیم تا جواب کامل بگیریم.
    لطفا برای تشکر روی دکمه تشکر بزنید و بخاطر این پست نزنید که تایپیک شلوغ نشود
    تایپیک های من:
    حل تمام مشکلات atmega128a (eca.ir)
    آموزش کار با سایت (eca.ir)

پاسخ : کنترل کردن منبع تغذیه ی بخش هایی از مدار با میکرو کنترلر

با درود
    میتونید پایه تغذیه ال سی دی رو قطع و وصل کنید ولی هر بار باید توی نرم افزار دستورات راه اندازی ال سی دی رو اجرا کنید
    و بکلایت هم خودش انگار مقاومت داره ولی من با مقاومت 330 سریش میکنم و راحت میتونی با پی وی ام نور کم زیاد کنی که لزومی هم نمیبینم بلکه میتونی کلا قطع و وصلش کنی
    و بجای پایه تغذیه میتونی پایه شماره 3 رو با مقاومت به زمین وصلش کنی یا کلا قطعش کنی که ال سی دی خاموش نمیشه بلکه فقط صفحه خاموش میشه
    مقاومت بیس هم به صورت سر دستی حساب کنی 5000 اهم و اینکه فکر کنم این ترانزیستور شاید جواب نده
    جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۱۵:۳۰ ۱۴۰۰/۰۸/۲۹.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electromohammad نمایش پست ها
      سلام خدمت دوستان
      می خواستم تغذیه LCD مدارم رو کنترل کنم.
      یعنی موقعی که نیازش ندارم خاموش بشه. چون از باتری برای تغذیه استفاده می کنم.
      این روش جواب میده؟

و اینکه ممنون میشم در مورد مقاومت بیس ترانزیستور هم توضیحی بدین، برای PWM بک لایت LCD می خوام قرار بدم نمی دونم مدارشو چجوری ببندم.
      خیلی ممنون.
      با سلام و احترام. معمولا مصرف توان خود ال سی دی اونقدر پایینه که ارزش اینکار را نداره، فقط همون بک لایت را کنترل کنید کافیه. موفق باشید.

دیدگاه

سلام خدمت دوستان
        خیلی ممنون
        من این LCD رو به عنوان مثال ذکر کردم
        برای بخش های دیگه هم نیاز دارم. مثلا تغذیه ی ماژول ها
        در کل مداری با ترانزیستور می خوام که ورودی منبع تغذیه رو کنترل کنه و با میکرو کنترلر کنترل بشه
        تایپیک های من:

دیدگاه

با درود
          این سوال شما به صورت کلی
          باید نوع مصرف کننده معلوم بشه و جریان مورد نیازش و ولتازش و نوع ترانزیستور و افت ولتازی که ایجاد میکنه و شاید سرعت سوئچش که زیاد اینجا مطرح نیست
          شما اول تا اخر باید این اطلاعات بدست بیارید وگرنه همیشه لنگ خواهید ماند و من شخصا این لنگ ماندن ها رو بسیار تجربه کردم
          شما باید اموزش کلی تری ببینید و در غیر این صورت زمان قابل توجهی رو از دست خواهید داد
          به شما توصیه میکنم کار با ترانزیستور رو توی همین انجمن سرچ کنید مطالبی در این رابطه وجود داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
            با درود
            این سوال شما به صورت کلی
            باید نوع مصرف کننده معلوم بشه و جریان مورد نیازش و ولتازش و نوع ترانزیستور و افت ولتازی که ایجاد میکنه و شاید سرعت سوئچش که زیاد اینجا مطرح نیست
            شما اول تا اخر باید این اطلاعات بدست بیارید وگرنه همیشه لنگ خواهید ماند و من شخصا این لنگ ماندن ها رو بسیار تجربه کردم
            شما باید اموزش کلی تری ببینید و در غیر این صورت زمان قابل توجهی رو از دست خواهید داد
            به شما توصیه میکنم کار با ترانزیستور رو توی همین انجمن سرچ کنید مطالبی در این رابطه وجود داره
            سلام
            تحقیق کردم. به نظر میاد فرمول داشته باشه. منم که فرمولای الکترونیک رو تا حالا باهاش کار نکردم و بلد نیستم
            ممکنه سایت یا مرجعی پی دی افی معرفی کنین؟ اگه فارسی باشه که بهتر، ممنون میشم

آموزش کلی تر یعنی از چی باید شروع کنم؟ من کاربرد بیشتر قطعات رو می دونم ( قطعات عمومی مثل دیود و زنر و مقاومت و خازن و ...) ولی هیچکدوم رو فرمولاش رو بلد نیستم
            آموزشی هستش که بتونه بهم کمک کنه با استفاده از خواص قطعات ، مدار طراحی کنم؟ تنها مداری که بلدم خودم بسازم یه ترانزیستور با مقاومته که به بیسش وصل میشه. به عنوان کلید قابل کنترل با برق ازش استقاده می کنم.
            ورودیش می تونه هر چی باشه LDR NTC PTC یا چیزای دیگه. اما نمی دونم مدارات چشمک زن چه اصولی دارن ( هر چند می فهمم به خاطر چه قطعه ای اتفاق مورد نظر می افته).
            خیلی ممنون میشم سایتی در این مورد معرفی کنین.
            تایپیک های من:

دیدگاه

سلام
              تحقیق کردم. به نظر میاد فرمول داشته باشه. منم که فرمولای الکترونیک رو تا حالا باهاش کار نکردم و بلد نیستم

آموزش کلی تر یعنی از چی باید شروع کنم؟ من کاربرد بیشتر قطعات رو می دونم ( قطعات عمومی مثل دیود و زنر و مقاومت و خازن و ...) ولی هیچکدوم رو فرمولاش رو بلد نیستم
              آموزشی هستش که بتونه بهم کمک کنه با استفاده از خواص قطعات ، مدار طراحی کنم؟ تنها مداری که بلدم خودم بسازم یه ترانزیستور با مقاومته که به بیسش وصل میشه. به عنوان کلید قابل کنترل با برق ازش استقاده می کنم.
              ورودیش می تونه هر چی باشه LDR NTC PTC یا چیزای دیگه. اما نمی دونم مدارات چشمک زن چه اصولی دارن ( هر چند می فهمم به خاطر چه قطعه ای اتفاق مورد نظر می افته).
              باسلام.
              اگه حوصله خوندن کتاب انگلیسی دارید کتاب "الکترونیک عملی برای مخترعان" اثر شرز"scherz" کتاب بسیار خوبی هست.البته برای طراحی مدار به صورت درست و حسابی بهتره پایه ریاضی تون رو قوی کنید(مباحثی مثل ریاضی 1و2 و معادلات دیفرانسیل برای درس مدارات ضروری هستند).بعید میدونم از از اول بشه مدار طراحی کرد ،اول باید بتونید مدارات مختلف رو تحلیل کنید و بعد سراغ طراحی برید.فیلم های آنالوگ مهندس کینژاد هم خوب هستند.
              لینک دانلود کتاب مربوطه

دیدگاه

سلام

با درود
                این موضوع بخاطر این رشته تحصیلی شما الکترونیک نبوده مثل خود بنده و من متوجه این موضوع میشم و خودم با این مشکلات رو به رو شدم
                افرادی مثل ما که اموزش های پایه رو نداشتن زمان خیلی زیادی رو از دست میدن و همیشه لنگ مباحث ابتدایی میشن و همیشه لنگ خواهند ماند
                خب کتاب و مطلب در سطح نت به صورت رایگان هست که میتونن خیلی خوب و اموزنده باشن . مثلا کتاب در مورد الکترونیک عمومی و حتی به صورت اموزش های کوتاه در سطح نت
                شما الان به ترانزیستور نیاز دارید خب تمرکزتونو روی این موضوع بذارید و جالب وقتی کمی اموزش دیدید میبینید که اصلا اون غولی که فرض میکردید نبوده
                و میتونید ازش استفاده کنید
                اینکه من اموزش کلی تری پیشنهاد میدم برای این هست که اموزشی که من توی چند خط بخوام بدم خیلی کوتاه تر از اموزش های کلی تری که میتونید از طریق کتاب یا اموزش های دیگه در سطح نت پیدا کنید
                من هم استاد ترانزیستور نیستم ولی یه خورده از اب و گل درومدم و همه چی زمانی شروع شد که منم عین تو و همین مشکل داشتم و توی همین انجمن سرچ کردم
                و تاپیک های بودن که دوستانی خیلی قشنگ توضیح داده بودن .. البته اموزش یک هنره و برخی ها این هنر دارن تا بتونن مواردی خوب و راحت توضیح بدن
                در کل شما هم در سطح نت و هم همین انجمن عبارت توان ترانزیستور ... مقاومت بیس .. بایاس ترانزیستور .. و از این قبیل تاپیک های پیدا کنید
                و اگه بتونید اون تاپیک که به من خیلی کمک کرد پیدا کنید تمام فرمول ها رو هم توضیح میده یکی از دوستان
                در کل اونقدر ها هم سخت نیست و فرمول خاصی نداره
                حالا من یه پیش توضیحاتی میدم
                ترانزیستور یک کلید الکترونیکی یعنی نیاز به اعمالات فیزیکی دست برای قطع وصل نداره
                پس مثل هر کلید دیگه یک ورودی برق داره و یک خروجی و البته یک پایه دیگه که کار دست ما رو باید انجام بده و فرمان قطع و وصل رو انجام بده
                و اون پایه چیزی نیست جر پایه بیس
                با توجه به مثبت یا منفی بودن ترانزیستور اینکه به کدوم پایه باید مثبت بدیم و به کدوم پایه باید منفی بدیم فرق میکنه
                حب ما ترانزیستور منفی که کاربرد بیشتریداره میگیم که گلکتور برای ورودی مثبت و امیتر برای منفی یا همون جی ان دی وصل میشه
                بایاس ترانزیتور میتونه اشکال مختلفی داشته باشه که کمی تخصصی که شایدم بدردت نخوره و همین باعث شده از ترانزیستور بترسی
                ولی شما فقط باید در رابطه با سویچ گردن مطالبی رو یاد بگیرید و همین شاید کافی باشه
                خب این پایه بین که کار دست ما روو انجام میده در واقع با جریان کار میکنه و باید مقداری جریان در اختیارش بذاریم تا دریچه کلکتور رو به طرف امیتر باز کنه
                و عین شیر اب عمل میکنه یعنی جریان بیشتر باعث باز شدن بیشتر این دریچه میشه
                خب ما فرض میگیریم که میخوایم یک ال ای دی رو با ترانزیستور روشن و خاموش کنیم
                و ولتاز تغذیه ما 5 ولت .. خب ما 5 ولت بع پایه مثبت ال ای دی .. خب پس پایه منفی ال ای دی فعلا رو هواست ؟ برای اینکه ما اگر جریان کلکتور امیتر رو کنترل نکنیم جریان زیادی از این دو پایه رد میشه پس باید مواظب این مورد باشیم چون هر ترانزیستوری با توجه به دیتاشیتش جریان مجازی داره و حتی ولتاز مجاز و توان مجاز
                خب ما برای روشن کردن این ال ای دی تقریبا 10 میلی امپر نیاز داریم پس جریان زیادی نیست و همه ترانزیستور ها میتونن این جریان عبور بدن
                خب ما همون ترانزیتور خودتو انتخاب میکنیم و توی دیتاشیتش میبینیم ولتاز مجازش مثلا 40 ولت و جریان مجازش 100 میلی امپر
                خب پس ما باید یک مقاومت با ال ای دی سری کنیم تا جریان در حد 10 میلی امپر کنترل کنه
                و چون تقریبا 3 ولت روی ال ای دی افت میکنه پس میمونه 2 ولت دیگه و 2 تقسیم بر ده میلی امپر میشود 200 اهم
                خب مقاومت به پایه منفی ال ای دی وصل میکنیم و پایه ازاد مقاومت به کلگتور و جی ان دی رو به امیتر
                حالا میریم سراغ بیس
                ترانزیستور یه ویزگی به اسم بهره تقویت داره که توی دیتاشیت مقدارش بیان میشه با اسامی چون هالف و غیره این به ما میگه که چه جریانی در بیس باعث میشه چه جریانی در مسیر کلکتور امیتر عبور کنه
                مثلا یک میلی امپر به بیس بدیم باعث میشه به اندازه 100 میلی امپر از کبلکتور امیتر بگذره یعنی هالف ترانزیستور 100 بوده
                خب چون ما میخوایم 10 میلی امپر از اون مسیر بگذره پس با جریان ناچیزی هم میتونیم این دریچه رو با این مقدار باز کنیم
                البته ما جریان این مسیر با مقاومت کنترل کردیم و خیالممون راحت که این مقدار بیشتر جریان رد نمیشه
                حالا یک مبخثی هست به اسم اشباع کردن ترانزیستور که برای سویچ کردن بکار میره و تا افت ولتاز روی ترانزیستور به حداقل برسه وگرنه این افت میتونه خیلی زیاد باشه در حالت غیر اشباع که برای کاربرد های ترانزیستور بکار میره مثل تقویت کنندی صدا .. اونجا سوئچ کردن مطرح نیست
                خب جریان مورد نیاز ما 10 میلی امپر که تقسیم بر هالف میکنیم و میشه 0.0001 با تجه به هالف 100
                حالا 5 ولت داریم برای پایه بیس که باید اونو به جریانی در حد 0.0001 کنترل کنیم و 0.7 ولت ههم بین بیس امیتر افت میکنه
                5-0.7 = 4.3
                4.3/ 0.0001 = 43000 اهم
                و 43000 تقسیم بر 2 میکنیم برای اشباع شدن
                و این میشه مقاومت بیس و تمام و دستور روشن و خاموش
                حالا یه ریزه کاری ها یی هم وجود داره که خودت با اونا مواجه میشی و این فقط بحث سوئچ بود که پر کاربرد ترین و مباحث دیگه ش فکر نکنم نه بدرد من بخوره و نه شما
                دیدی سخت نبود
                جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۱۵:۵۵ ۱۴۰۰/۰۹/۰۱.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
                  کلی مطلب...
                  سلام دوستان
                  خیلی ممنون هم بابت معرفی کتاب هم توضیحات کامل
                  تایپیک های من:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X