اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

های ولتاژ رنگ الکترواستاتیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

های ولتاژ رنگ الکترواستاتیک

سلام
    کسی اطلاعاتی در مورد ولتاژ و جریان این نمونه های ولتاژ داره بهم بده .
    اگه ولتاژ خروجی متغیر هست از چند تا چند ولت قابل تنظیم هست .
    عکسی از مدار های ولتاژ کسی داره
    ممنون

پاسخ : های ولتاژ رنگ الکترواستاتیک

با سلام
    چندین سال پیش چند تا نمونه ساختم.
    ولتاژ و جریانش تو رنج اندازه گیری نیست.
    جریان خروجی شاید ماکزیمم به چند صد میکروآمپر برسه.
    ولتاژ هم اسمیش تا 100 کیلو ولت هست که از یه ترانس فلای بک و چندین طبقه ضرب کننده تامین میشه.
    من ترانس رو بصورت فول بریج هم درایو کردم. اما تو خروجی تفاوتی دیده نشد.
    یادمه تغییردیوتی سایکل هم تاثیری تو خروجی نداشت.
    تغییر فرکانس هم تاثیر کمی داشت و چون خروجی قابل اندازه گیری با تجهیزات استاندارد نیست عملا نمیشه نظر قطعی داد.
    بدلیل ولتاژ بالای خروجی خیلی مراقبت میخواد. همچنین آرایش و قرارگیری ترانس و ضرب کننده ها و سوزن خروجی اهمیت داره.
    اگه خروجی بدون رنگ فعال بشه از فاصله ی زیاد هم به زمین تخلیه میشه.
    البته این اطلاعات مربوط به یه دستگاه مارک "امگا" ی ترک بود.
    کلا کار پر دردسری بود.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
      با سلام
      چندین سال پیش چند تا نمونه ساختم.
      ولتاژ و جریانش تو رنج اندازه گیری نیست.
      جریان خروجی شاید ماکزیمم به چند صد میکروآمپر برسه.
      ولتاژ هم اسمیش تا 100 کیلو ولت هست که از یه ترانس فلای بک و چندین طبقه ضرب کننده تامین میشه.
      من ترانس رو بصورت فول بریج هم درایو کردم. اما تو خروجی تفاوتی دیده نشد.
      یادمه تغییردیوتی سایکل هم تاثیری تو خروجی نداشت.
      تغییر فرکانس هم تاثیر کمی داشت و چون خروجی قابل اندازه گیری با تجهیزات استاندارد نیست عملا نمیشه نظر قطعی داد.
      بدلیل ولتاژ بالای خروجی خیلی مراقبت میخواد. همچنین آرایش و قرارگیری ترانس و ضرب کننده ها و سوزن خروجی اهمیت داره.
      اگه خروجی بدون رنگ فعال بشه از فاصله ی زیاد هم به زمین تخلیه میشه.
      البته این اطلاعات مربوط به یه دستگاه مارک "امگا" ی ترک بود.
      کلا کار پر دردسری بود.
      ممنون .میشه اطلاعات کاملتری در مورد مواری که ساختید بدید . خروجی های ولتاژ باید dc کامل باشه یعنی خازن داشته باشه یا اینکه بدون خازن صافی هم جواب میده و بودن قطب مثبت و منفی کفایت میکنه . شما نقشه یا اطلاعاتی در مورد دستگاه امگا دارید که برام بفرستید .ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sepehr63 نمایش پست ها
        ممنون .میشه اطلاعات کاملتری در مورد مواری که ساختید بدید . خروجی های ولتاژ باید dc کامل باشه یعنی خازن داشته باشه یا اینکه بدون خازن صافی هم جواب میده و بودن قطب مثبت و منفی کفایت میکنه . شما نقشه یا اطلاعاتی در مورد دستگاه امگا دارید که برام بفرستید .ممنون
        خواهش میکنم.
        متاسفانه الان چیزی ندارم. این کار مربوط به سالهای اوایل دهه ی 80 بود.
        ممکنه الان تکنولوژیها و روشها تفاوت زیادی کرده باشه. می گفتن مارک امگا هم از روی یه دستگاه ایتالیایی کپی کرده.
        ضرب کننده ها که متشکل از دیود و خازن هستن عملا در خروجی شون دی سی میدن.
        در واقع خروجی ترانس که حدود سه کیلوولت پالسی هست میره به 28 طبقه ضرب کننده و از خازن طبقه ی آخر با یک سوزن خارج میشه.
        این ولتاژ نسبت به ارت معنا پیدا میکنه چون یک سیم ارت به گان وصل میشه و قطعه کار هم روی کانوایر به ارت وصله.
        از نظر پلاریته، تو این ترکیب خروجی نسبت به زمین مثبت هست. اما دستگاه پلاریته منفی هم وجود داشته.
        چون بعضیا اعتقاد داشتن پلاریته منفی نسبت به زمین چسبندگی بیشتر و بهتری به ذرات پودر میده.
        بزرگترین مشکل این کار این بود که ابزار و روشهای مناسب برای اندازه گیری خروجی وجود نداشت.
        هیچ اسکوپ یا مولتی متری رو نمیشه برای خروجی بکار گرفت.
        یه میتر بارگراف با 3915 روی دستگاه بود که معلوم نبود ولتاژ رو نشون میده یا جریان رو.
        در واقع فقط نمونه ای از جریان اولیه ترانس بود و طبعا شکل موج خوب و پایداری هم نداشت.

دیدگاه

خواهش میکنم.
          ضرب کننده ها که متشکل از دیود و خازن هستن عملا در خروجی شون دی سی میدن.
          در واقع خروجی ترانس که حدود سه کیلوولت پالسی هست میره به 28 طبقه ضرب کننده و از خازن طبقه ی آخر با یک سوزن خارج میشه.
          این ولتاژ نسبت به ارت معنا پیدا میکنه چون یک سیم ارت به گان وصل میشه و قطعه کار هم روی کانوایر به ارت وصله.
          از نظر پلاریته، تو این ترکیب خروجی نسبت به زمین مثبت هست. اما دستگاه پلاریته منفی هم وجود داشته.
          چون بعضیا اعتقاد داشتن پلاریته منفی نسبت به زمین چسبندگی بیشتر و بهتری به ذرات پودر میده.
          بزرگترین مشکل این کار این بود که ابزار و روشهای مناسب برای اندازه گیری خروجی وجود نداشت.
          هیچ اسکوپ یا مولتی متری رو نمیشه برای خروجی بکار گرفت.
          یه میتر بارگراف با 3915 روی دستگاه بود که معلوم نبود ولتاژ رو نشون میده یا جریان رو.
          در واقع فقط نمونه ای از جریان اولیه ترانس بود و طبعا شکل موج خوب و پایداری هم نداشت.
          خیلی ممنون از جواب شما. سوال آخرم اینه که برای ساخت ولتاژ منفی چه مداری پیشنهاد میکنید . با استفاده از همون خازن و دیود یا ترانس های ولتاز 3 سر بپیچم .
          من قبلا فیلتر الکترواستاتیک ساختم . حدود 70 درصد فیلتر انجام میشد که باید بالای 95 درصد فیلتر میکرده . احتمالا مشکل اون کار هم این بوده که از ولتاز منفی استفاده نمیکردم .
          ترانس های ولتاز خود من پیچیدم و مدار من به صورت هالف بریدج هست . توان خروجی قابل کنترل هست. اگه بخوام این مدار ولتاز منفی هم درست کنه فکر میکنید ترانس باید تغییر بدم یا دو تا مدار جدا بسازم یکی ولتاز مثبت و یکی منفی. ممنون

دیدگاه

خیلی ممنون از جواب شما. سوال آخرم اینه که برای ساخت ولتاژ منفی چه مداری پیشنهاد میکنید . با استفاده از همون خازن و دیود یا ترانس های ولتاز 3 سر بپیچم .
            من قبلا فیلتر الکترواستاتیک ساختم . حدود 70 درصد فیلتر انجام میشد که باید بالای 95 درصد فیلتر میکرده . احتمالا مشکل اون کار هم این بوده که از ولتاز منفی استفاده نمیکردم .
            ترانس های ولتاز خود من پیچیدم و مدار من به صورت هالف بریدج هست . توان خروجی قابل کنترل هست. اگه بخوام این مدار ولتاز منفی هم درست کنه فکر میکنید ترانس باید تغییر بدم یا دو تا مدار جدا بسازم یکی ولتاز مثبت و یکی منفی. ممنون
            در مورد ساخت هایولتاژ منفی تجربه ی عملی ندارم.
            اما بنظرم چون رفرنس مثبت و منفی در واقع ارت هست، با تغییر محل اتصال ارت میشه پلاریته رو عوض کرد.
            مثلا فرض کنین تو همین مدارسیم ارت رفته به سر منفی ترانس، و سر مثبت هم در نسبت ضرب کننده ضرب میشه و میره به خروجی.
            حالا اگه ما ارت رو به اون جایی که الان خروجی هست وصل کنیم، و خروجی دستگاه رو از سر منفی ترانس بگیریم عملا پلاریته جابجا شده و نسبت به ارت هایولتاژ منفی داریم.
            در مورد ترانس کوپلاژ خوب خازنی بین اولیه و ثانویه مهم هست.
            چون عمل شارژ خازنها تو همون اسپایک اول جریان اتفاق میفته و بقیه ی دیوتی سایکل و جریاندهی به اولیه فقط از تخلیه شدن خروجی جلو گیری میکنه و نقشی در انتقال توان نداره.
            رفتار ترانس اینجا درست مثل ترانسهای پالس درایو گیت هست. با اسپایک اول گیت رو شارژ میکنن و بقیه دیوتی سایکل فقط پیشگیری از تخلیه هست.
            سرعت اسپایک اول و مقدار توان منتقل شده به کیفیت کوپلاژ اولیه و ثانویه بستگی داره.

دیدگاه

یه نکته که الان به خاطرم اومد رو بگم که تو دستگاه امگا اولیه ترانس بصورت پالسی درایو نمی شد.
              بلکه من تو طرح خودم پالسی ش کردم با این فرض که بتونم کنترل بهتری روی توان خروجی داشته باشم.
              اما در عمل این اتفاق نیفتاد.
              تو اون دستگاه سیم پیچ اولیه ی ترانس در واقع سلف یه اسیلاتور سینوسی شامل دو ترانزیستور قدرت، و عملا ولتاژ سرش سینوسی بود.
              یه ولوم وات بالا هم تو مسیرش بود که دامنه ی نوسان رو تغییر میداد و در نتیجه ولتاژخروجی تغییر می کرد.

دیدگاه

یه نکته که الان به خاطرم اومد رو بگم که تو دستگاه امگا اولیه ترانس بصورت پالسی درایو نمی شد.
                بلکه من تو طرح خودم پالسی ش کردم با این فرض که بتونم کنترل بهتری روی توان خروجی داشته باشم.
                اما در عمل این اتفاق نیفتاد.
                تو اون دستگاه سیم پیچ اولیه ی ترانس در واقع سلف یه اسیلاتور سینوسی شامل دو ترانزیستور قدرت، و عملا ولتاژ سرش سینوسی بود.
                یه ولوم وات بالا هم تو مسیرش بود که دامنه ی نوسان رو تغییر میداد و در نتیجه ولتاژخروجی تغییر می کرد.

ممنون . یعنی به این صورت ؟؟؟

یا این مدل ؟؟؟

درسته ؟؟؟

دیدگاه

ممنون . یعنی به این صورت ؟؟؟
                  یا این مدل ؟؟؟
                  درسته ؟؟؟
                  اصلا به اون چیزها فکر نکن مهندس جان. اونا حداکثر چند کیلو ولته. نه صد کیلو ولت.
                  وقتی ولتاژ خیلی بالا تولید میشه دیگه امکان هیچ کاری روش نیست.

مدار مثل عکس بالا بود. اما بجای 4 طبقه 28 طبقه ضرب کننده وجود داشت. ضرب کننده نردبان کوکرافت والتون بود.
                  تو این عکس اولیه ترانس تو دستگاه امگا بصورت سینوسی، و تو مدار من پالسی درایو می شد.
                  جدیدترین ویرایش توسط نو رسیده; ۱۱:۲۷ ۱۴۰۰/۰۹/۱۸.

دیدگاه

توی رسوب دهنده من تونستم حدود 70 درصد فیلتر انجام بدم . اگه فشار باد زیاد باشه یه مقدار از آلودگی بیرون میزنه . باید بالاتر از 95 درصد فیلتر انجام بشه .
                    به این شک کردم که باید پلاریته منفی داشته باشم ولی نمیدونم ترانس به چه صورت بپیچم .
                    از ضرب کننده هم نمیتونم استفاده کنم . جریان خروجی بین 10 تا 30 میلی آمپر باید باشه که با ضرب کننده نمیتونم این جریان تامین کنم
                    جدیدترین ویرایش توسط sepehr63; ۱۱:۵۸ ۱۴۰۰/۰۹/۲۰.

دیدگاه

https://aparat.com/v/XdrOB

توی رسوب دهنده من تونستم حدود 70 درصد فیلتر انجام بدم . اگه فشار باد زیاد باشه یه مقدار از آلودگی بیرون میزنه . باید بالاتر از 95 درصد فیلتر انجام بشه .
                      به این شک کردم که باید پلاریته منفی داشته باشم ولی نمیدونم ترانس به چه صورت بپیچم .
                      از ضرب کننده هم نمیتونم استفاده کنم . جریان خروجی بین 10 تا 30 میلی آمپر باید باشه که با ضرب کننده نمیتونم این جریان تامین کنم

دوست عزیز
                      ماهنامه الکترونیک شماره یک صفحه 13
                      ماهنامه الکترونیک شماره دو صفحه 64

آپلود دائمی رایگان نامحدود سرعت بالا فایل ها بدون نیاز به ثبت نام با امکان آپلود فایلهای با حجم بالا و نگهداری دائمی فایل به همراه کوتاه کننده لینک ها elec1.pdf

آپلود دائمی رایگان نامحدود سرعت بالا فایل ها بدون نیاز به ثبت نام با امکان آپلود فایلهای با حجم بالا و نگهداری دائمی فایل به همراه کوتاه کننده لینک ها elec2.pdf
                      پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

https://aparat.com/v/XdrOB

من هنوز به تاثیر پلاریته ایمان ندارم.
                        چون منطقا اختلاف پتانسیل سبب جذب ذرات میشه و پلاریته نباید تاثیر مشهودی داشته باشه.
                        اما بنظرم چند تا عامل هست که در کیفیت فیلتر تاثیر داره.
                        یکی ولتاژ مناسب اینکار که معمولا استفاده میشه که ظاهرا هر چی بالاتر باشه کیفیت فیلتر بهتر میشه اما حتما یه نورمی داره که باید رعایت بشه.
                        بعدی شکل شبکه های مثبت و منفی و نحوه ی قرار گیری شون که تو کلیپ شما مشخص نیست. اما طبعا باید به صورتی باشه که تا حد امکان ذرات آلودگی نتونن از میدان فرار کنن.
                        بعدی هم سرعت عبور هوای الوده از این شبکه ها که مستقیما به فن مربوط هست و هر چی سرعت بیشتر باشه درصد خطا هم بیشتر میشه.
                        از طرف دیگه این سه تا به هم مربوط هستن یعنی اگه کیفیت شبکه ها و ولتاژ خیلی خوب باشه میشه سرعت عبور هوا رو بیشتر کرد و بازده فیلتر بالاتر خواهد بود.
                        بالا بردن ولتاژ هم به شبکه ها و نحوه ی قرار گیری شون بستگی داره که آرک نزنن یا اوزون تولید نکنن، مسئله ی ایمنی کاربر هم مطرحه و غیره.
                        جریان 10 تا 30 میلی آمپر کمی غیر طبیعی بنظر میاد. چون آلودگی های هوا در مقایسه با رنگ پودری هم دانسیته و تراکم بسیار کمتری داره و هم ذرات بسیار ریز تر.

دیدگاه

من هنوز به تاثیر پلاریته ایمان ندارم.
                          چون منطقا اختلاف پتانسیل سبب جذب ذرات میشه و پلاریته نباید تاثیر مشهودی داشته باشه.
                          اما بنظرم چند تا عامل هست که در کیفیت فیلتر تاثیر داره.
                          یکی ولتاژ مناسب اینکار که معمولا استفاده میشه که ظاهرا هر چی بالاتر باشه کیفیت فیلتر بهتر میشه اما حتما یه نورمی داره که باید رعایت بشه.
                          بعدی شکل شبکه های مثبت و منفی و نحوه ی قرار گیری شون که تو کلیپ شما مشخص نیست. اما طبعا باید به صورتی باشه که تا حد امکان ذرات آلودگی نتونن از میدان فرار کنن.
                          بعدی هم سرعت عبور هوای الوده از این شبکه ها که مستقیما به فن مربوط هست و هر چی سرعت بیشتر باشه درصد خطا هم بیشتر میشه.
                          از طرف دیگه این سه تا به هم مربوط هستن یعنی اگه کیفیت شبکه ها و ولتاژ خیلی خوب باشه میشه سرعت عبور هوا رو بیشتر کرد و بازده فیلتر بالاتر خواهد بود.
                          بالا بردن ولتاژ هم به شبکه ها و نحوه ی قرار گیری شون بستگی داره که آرک نزنن یا اوزون تولید نکنن، مسئله ی ایمنی کاربر هم مطرحه و غیره.
                          جریان 10 تا 30 میلی آمپر کمی غیر طبیعی بنظر میاد. چون آلودگی های هوا در مقایسه با رنگ پودری هم دانسیته و تراکم بسیار کمتری داره و هم ذرات بسیار ریز تر.
                          ممنون از جواب هاتون. من کتاب رسوب دهنده های الکترواستاتیک حسن اصلیان تهیه کردم . یه شبکه بزرگ هم درست کردم . وقتی شبکه ها زیاد میشند جریان زیادی کشیده میشه و یه صدای فیس فیس میده . توی این مدل که فیلم دیدید 6 تا صفحه آلمینیومی وجود داره که حرف شما درسته جریان زیادی احتیاج نداره. ولی توی اون شبکه حدود 70 تا صفحه وجود داره که هر کدامش یک متر در 40 سانتی متر هستند. مدار آماده توی ایران ندیدم ولی توی سایت های خارجی این مدار برای فروش گزاشتند

ولتاژ خروجی قابل تنظیمه دقیقا مثل طرحی که من درست کردم . ولتاژ بیشتر از 10 کیلو هم کارایی نداره چون بین صفحات آرک میزنه . فاصله صفحات من یک سانتی هست که
                          با توجه به توضیحات کتاب درست کردم .چند تا نکته نفهمیدم .
                          اول اینکه چرا 2 تا ترانس گزاشته ؟؟؟
                          آیا خروجی این پاور بالا dc هست توی خروجی ترانس من دیود یا پل دیود نمیبینم
                          اگه dc کرده آیا خازن هم برای صاف کردن خروجی لازم داره یا نه
                          اگه خازن قرار نداده فرکانس خروجی هم تاثیری روی فیلتر کردن داره یا نه

دیدگاه

ممنون از جواب هاتون. من کتاب رسوب دهنده های الکترواستاتیک حسن اصلیان تهیه کردم . یه شبکه بزرگ هم درست کردم . وقتی شبکه ها زیاد میشند جریان زیادی کشیده میشه و یه صدای فیس فیس میده . توی این مدل که فیلم دیدید 6 تا صفحه آلمینیومی وجود داره که حرف شما درسته جریان زیادی احتیاج نداره. ولی توی اون شبکه حدود 70 تا صفحه وجود داره که هر کدامش یک متر در 40 سانتی متر هستند. مدار آماده توی ایران ندیدم ولی توی سایت های خارجی این مدار برای فروش گزاشتند

ولتاژ خروجی قابل تنظیمه دقیقا مثل طرحی که من درست کردم . ولتاژ بیشتر از 10 کیلو هم کارایی نداره چون بین صفحات آرک میزنه . فاصله صفحات من یک سانتی هست که
                            با توجه به توضیحات کتاب درست کردم .چند تا نکته نفهمیدم .
                            اول اینکه چرا 2 تا ترانس گزاشته ؟؟؟
                            آیا خروجی این پاور بالا dc هست توی خروجی ترانس من دیود یا پل دیود نمیبینم
                            اگه dc کرده آیا خازن هم برای صاف کردن خروجی لازم داره یا نه
                            اگه خازن قرار نداده فرکانس خروجی هم تاثیری روی فیلتر کردن داره یا نه
                            وقتی صفحات زیاد باشه اضافه شدن جریان هم طبیعیه.
                            اما اون صدای فیس فیس قاعدتا صدای یونیزه کردن هوای بین صفحات هست. در واقع فاصله انقدر کم نیست که آرک بزنه. اما مسیر جریان بین قطبها برقرار میشه.
                            و تو سطح زیاد، جریان قابل توجهی میشه. تو این حالت یا ولتاژ باید کم بشه یا فاصله بیشتر بشه.
                            چون داره اوزون تولید میشه و اوزون گرچه عمر پائینی داره اما یه اکسید کننده ی قوی و خطرناک هست.
                            اینکه چرا دوتا ترانس گذاشته رو نمیدونم. یا ولتاژ مثبت و منفی گرفته، یا خواسته خروجی رو افزایش بده. شاید هم اصولا به عنوان دو تا ماژول مجزا استفاده بشه.
                            ساختار فلایبک اصولا دی سی تولید میکنه. چون اولیه یک طرفه درایو میشه.توی خود ترانس فلایبک تلویزیون دیود وجود داره و خروجیش دی سی هست، ولی دی سی پالسی.
                            طبعا اگه خازن استفاده بشه صافتر میشه. اما بعید میدونم تو نتیجه ی کار تفاوتی ایجاد بشه. چون فرکانس خروجی نسبت به سرعت عبور هوا خیلی بالاست.
                            به همین دلیل تغییر فرکانس هم تاثیری نداره. تو رنگ پودری هم فرکانس دستگاه اصلی 10 کیلو بود. من تا 50 کیلو هم بالا بردم، اما در خروجی تاثیری مشاهده نشد.
                            بنظرم برای درایو تعداد زیاد صفحات بهتره ماژولار کار کنین. مثلا برای 70 تا صفحه 10 تا ژنراتور بذارین که هر کدوم 7 صفحه رو درایو کنه.
                            اینطوری هم نیاز به جریان بالا و قطعات گرونقیمت حذف میشه، هم عمر دستگاه بیشتر میشه. هم در صورت خرابی فوقش یه بخش از کار میفته نه کل دستگاه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X