اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بایاس ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بایاس ترانزیستور

سلام علیکم
    بنده قصد دارم با ترانزیستور ها تو مدارم کار کنم (مگه مدار بدون ترانزیستور هم داریم)
    برای روشن شدن ترازیستور میدونم باید حدود 0.7 ولت رو پایه بیس باشه ( امیتر مشترک)
    قدو مقاومت 65 کیلو اهم و 150 کیلو سفارش دادم
    اما eca اعلام کرد که 150 کیلو رو نمیرفسته وسط جاده بودم زنگ زدن اعلام کردن بعد چند دقیق بعد گفتن چون قطعه جدیدی نگفتی د تو این چند دقیق زنگ نزدی بگی دیگه نمیفرستیم و ..... )
    اما حالا مسعله اینجاست ؟ راهی جز سری کردم مقاومت هست ؟
    کلا با یه مقاومت 50 کیلو چطور بایاس بیس رو انجام بدم ؟

پاسخ : بایاس ترانزیستور

جواب ایخام

دیدگاه

با درود
      فکر کنم داری اچتبا میزنی داداش
      150 کیلو برای مقاومت بیس ؟
      فکر کنم محاسباتت اشتباه باشه
      فرض میگیریم ولتاز بیس شما 5 ولت باشه و مقاومت بیس 150 ؟ ماشین حسابم نتونست حسابش کن فکر کنم شد 2 میکرو امپر جریان بیس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
        با درود
        فکر کنم داری اچتبا میزنی داداش
        150 کیلو برای مقاومت بیس ؟
        فکر کنم محاسباتت اشتباه باشه
        فرض میگیریم ولتاز بیس شما 5 ولت باشه و مقاومت بیس 150 ؟ ماشین حسابم نتونست حسابش کن فکر کنم شد 2 میکرو امپر جریان بیس
        نه واسه ولتاژه بیس ترانزیستوره راستی اون فرمول اهم یکم مشکل داره

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

گفتگو درباره مقاومت بیس 150 کیلو پایان یافت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ichigo نمایش پست ها
          نه واسه ولتاژه بیس ترانزیستوره راستی اون فرمول اهم یکم مشکل داره

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

گفتگو درباره مقاومت بیس 150 کیلو پایان یافت
          روشن شاید بشه ولی اشباع نمیشه
          5 منهای 0.7 میشه 4.3
          4.3 تقسیم بر 1000 میشه 4 میلی امپر
          یه مثال بود فقط
          ویزگی های ترانزیستور ها با هم فرق داره و باید تحت پارامتر های هر ترانریستور محاسباتتو انجام بدی
          در مورد همین موضوع تو سطح نت یا همین انجمن سرچ کن
          حالا اگر فقط 50 کیلو داری اون ها رو با هم موازی کن تا مقدار مقاومت معادل کمتر بشه 5 تاش موازی کنی میشه 10 کیلو
          و مقاومت های مثل بک کیلو و 10 کیلو و 330 اهم و برای مدارات میکرو کنترلی همیشه لازمه

دیدگاه

سلام مجدد
            خب خب
            همونطور که میدونید اگه ترانزیستور اشباع شه دیگه تقویت نمیکنه یا تقویتش کم میشه
            اما نهایت میزان جریانی که ترانزیستور اشباع نمیشه چقدره ؟
            مثلا با 1 میلی آمپر
            اگه تو دیتادیشت هست لطفا بگین کدوم قسمته و با چه اسمی مشخص کرده

دیدگاه

با سلام
              بهتر بود می گفتید ترانزیستور را می خواهید بصورت سوییچ استفاده کنید یا به عنوان تقویت کننده؟
              حالا ما فرض می کنیم می خواهید یک ترانزیستور BJT را به بصورت سوییچ استفاده کنید.
              خوب با قطع جریان بیس ترانزیستور به حالت قطع می رود. ( این قسمت چیزی نداشت)
              برای قرار دادن ترانزیستور در حالت اشباع هم باید ولتاژ کلکتور امیتر را به مقدار اشباع آن که در دیتا شیت به صورت Vce(sat) نمایش داده می شود کاهش دهید. خوب حالا چجوری؟
              در اینجا باید در مسیر کلکتور- امیتر یه KVL بزنید و فرض کنید ولتاژ کلکتور امیتر Vce(sat) باشد. با این کار حداقل جریان لازم در کلکتور برای به اشباع بردن ترانزیستور را محاسبه کنید.
              خوب حالا اگر فرض کنیم ترانزیستور دقیقا در مزر ناحیه خطی و اشباع باشه حد اقل جریان لازم در بیس میشه (min)Ic/hfe که Ic جریان کلکتور که قبلاً محاسبه کردید و (min)hfe هم مینیمم ضریب تقویت داده شده در دیتا شیت است. حالا که جریان بیس حد اقلی لازم برای به اشباع بردن رو محاسبه کردید میتونید مقدار مقاومت لازم در بیس برای به اشباع بردن ترانزیستور را با KVL در مسیر بیس- امیتر محاسبه کنید.

دیدگاه

سلام مجدد
                خب خب
                همونطور که میدونید اگه ترانزیستور اشباع شه دیگه تقویت نمیکنه یا تقویتش کم میشه
                اما نهایت میزان جریانی که ترانزیستور اشباع نمیشه چقدره ؟
                مثلا با 1 میلی آمپر
                اگه تو دیتادیشت هست لطفا بگین کدوم قسمته و با چه اسمی مشخص کرده
                وقتی به ناحیه اشباع میرسیم ترانزیستور بدبخت همه تقویتی که میتونسته انجام داده .

یکی از نشانه های اشباع این ولتاز افت شده روی کلکتور امیتر به کمترین حد خودش میرسه که توی دیتاشیت هم بیان میشه VCE (sat)*

بذار یه مثال دیگه بزنم
                یه ششیر اب
                فلکه همون جریان بیس هر چقدر بازش کنی .. اب یا الکترون ها از امیتر به کلکتور یا از ورودی به خروجی شیر میره
                حالا اشباع اینجا زمانی که تو فلکه رو تا اخر بچرخونی و دیگه اب با تمام فشار بگذره
                یعنی دیگه فلگه هرز شده و هر چقدر میچرخونی تاثیری تو ورود خروج اب نداره
                حالا دوباره باید برعکس بچرخونی تا به حالت خطی فلکه برسی یعنی از هرزی دربیای و جریان کمتر و کمتر بشه
                اشباع همون هرز شدن فلکه ست
                جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۱۲:۲۸ ۱۴۰۰/۱۰/۰۹.

دیدگاه

اون متغیر رو تو دتاشیت خوندم نوشته بود
                  Max = 0.5v
                  iE=10mA , iB= 1mA

خب اگه بنده ولتاژ منبع تغزیم ۳ ولت باشه و منفر رو وصل کنم به امیتر و حدود ۱.۵ ولت با جریان کم وصل کنم به بیس (از طریق تقسم ولتاژ) آیا اشباع میشه یا تقویت انجام میشه

دیدگاه

Max = 0.5v
                    iE=10mA , iB= 1mA

خب اگه بنده ولتاژ منبع تغزیم ۳ ولت باشه و منفر رو وصل کنم به امیتر و حدود ۱.۵ ولت با جریان کم وصل کنم به بیس (از طریق تقسم ولتاژ) آیا اشباع میشه یا تقویت انجام میشه
                    با ولتاژتغذیه یا پایه میکرو کنترولر 5 ولت معمولا مقاومت بیس ترنازیستور های bjt رایج ، 330 اهم یا220 اهم میگذارندبرای آن و آفی . این محاسبه شده است .فکر میکنم مقاومت رو حتما باید بذارید تا تقسیم ولتاژ صورت بگیرد و بدون مقاومت نمیشود به کل.برای محاسبهمقدارتقویت کنندگی و جریان کلکتور بایستی محاسبه نمائی .

دیدگاه

Max = 0.5v
                      iE=10mA , iB= 1mA

ترانزیسور با جریان بیس حریان کلکتور امیتر تنظیم میکنه و ولتاز بیس نقشی نداره و البته نباید از حدی بیشتر باشه
                      در واقع تو فقط باید جریان بیس کنترل و محدود کنی
                      شما میگی ولتاژ 1.5 با تقسیم ولتاز بدم ؟ ینی هدفت این ولتاز کاهش بدی و هیچ حرفی از مقدار مقاومت های این تقسیم مقاومتی نمیزنی
                      چون فکر میکنی مهم نیستن
                      خب بیا فرض کنیم ولتاز بیس تو 12 ولت ..
                      و تو قراره یک میلی امپر به بیس جریان بدی
                      12-0.7=11.3
                      11.3/0.001= 11.3 کیلو
                      حالا این جریان * ضریب تقویت میشه مقدار جریان و یا مقدار قابلیت جریان دهی کلکتور امیتر
                      بستگی به جریان بیس و جریان مجاز کلکتور امیتر و ضریب تقویت داره و توان ترانزیستور
                      حالا همین جریان بیس بهه ترانزیستور دیگه بدی معلوم نیست چه عکس العملی ایجاد میکنه
                      هر ترانزیستوری ساز خودش میزنه و شخصیت متفاوتی داره
                      اسم همه شون ترانزیستور ولی شخصیت هاشون فرق داره

دیدگاه

لا اله الا الله
                        اعصاب ما پوکید
                        خب خود شما قبول دارید مثلا ۱۰۰ میلی آمپر میتونه ترانزیستور هارو (اکثرا) به اشباع ببره
                        ولی اگه تو راهش یه مقاومت ۵۶ کیلو بزاریم چی ؟ خب سوال من همین بود
                        یعنی در چه جریانی به بعد ترانزیستور شروع به اشباع شدن میکنه

دیدگاه

لا اله الا الله
                          اعصاب ما پوکید
                          خب خود شما قبول دارید مثلا ۱۰۰ میلی آمپر میتونه ترانزیستور هارو (اکثرا) به اشباع ببره
                          ولی اگه تو راهش یه مقاومت ۵۶ کیلو بزاریم چی ؟ خب سوال من همین بود
                          یعنی در چه جریانی به بعد ترانزیستور شروع به اشباع شدن میکنه
                          راستش ما باید بگیم یا ملل قلوب ال اعصاب والفیل و الفیل خرطوم طویل
                          توجه کردی به سوال های خودت ؟
                          گفتم هر ترانزیستوری ساز خودش میزنه .. همین یک میلی امپر به یه ترانزیستور دیگه بدی روشنشم نمیکنه چه برسه اشباع بشه
                          جوابت در حال حاظر میشه این : بعد اینکه تمام زورش زد و تا جایی که تونست تقویت خطی انجام داد دیگه اشباع میشه و به جریان بیس توجه زیادی نمیکنه
                          شیر فبکه بیس هرز میشه و هر چقدر بچرخونی تاثیری در تقویت نداره البته تقریبا نداره
                          حالا هر ترانزیستوری با یه جریانی ب اشباع میره
                          پیروز و موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
                            راستش ما باید بگیم یا ملل قلوب ال اعصاب والفیل و الفیل خرطوم طویل
                            توجه کردی به سوال های خودت ؟
                            گفتم هر ترانزیستوری ساز خودش میزنه .. همین یک میلی امپر به یه ترانزیستور دیگه بدی روشنشم نمیکنه چه برسه اشباع بشه
                            جوابت در حال حاظر میشه این : بعد اینکه تمام زورش زد و تا جایی که تونست تقویت خطی انجام داد دیگه اشباع میشه و به جریان بیس توجه زیادی نمیکنه
                            شیر فبکه بیس هرز میشه و هر چقدر بچرخونی تاثیری در تقویت نداره البته تقریبا نداره
                            حالا هر ترانزیستوری با یه جریانی ب اشباع میره
                            پیروز و موفق باشی
                            خب اون جریانو چطور بفهمم چقدره تو هر ترانزیستور

دیدگاه

خب اون جریانو چطور بفهمم چقدره تو هر ترانزیستور
                              دیدی توجه نمیکنی
                              من این همه مثال زدم که بهتر درک کنی وگرنه خشک حالی یه چیزی میگفتم بره پی کارش
                              یکی از نشانه های اشباع این ولتاز افت شده روی کلکتور امیتر به کمترین حد خودش میرسه که توی دیتاشیت هم بیان میشه VCE (sat)*
                              یه مقاومت متغیر به بیس وصل کن و از بیشترین مقاومت شروع به کم کردن مقاومت کن
                              حالا ولتاز کیلتور امیتر رصد کن تا به اون ولتاز برسی VCE (sat)*
                              و قرار نیست هزاران امپر از کلکتور امیتر بگذره
                              همون مثال اب بود
                              حالا فرض کن یه چیزی تو لوله اب فرو کردیم و کیپش کردیم
                              خب فلکه میگه به من چه لوله کیپ من تا اخر باز شدم من دیگه اشباع هستم از پیچش .. منو دیگه نپیچون من کارمو انجام دادم

یعنی میشه جریان ناچیزی از کلکتور امیتر بگذره ولی جریان بیس به اندازه اشباع باشه ؟ اره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X