اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بالا بردن عمر رله روی بار های سلفی ( ایده)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بالا بردن عمر رله روی بار های سلفی ( ایده)

سلام

بعد از مدت حدود 3 ماه بلاخره منم میخام یه چیزی به بچه ها یاد بدم البته این ایده ، ایده خودمه ولی شاید ساخته شده باشه و به تولید انبوه هم رسیده باشه!

که اونشو دیگه نمیدونم :rolleyes:

ببیندی بعضی جاها ما از رله برای سویچ کردن بارها استفاده میکنیم ! روی بعضی بارها مخصوصا" این سلف جریان برگشتی بالایی ایجاد میشه که کونتاکتور های رله رو پدرشو در میاره :NO: اونم کیا؟ وقتی که رله قطع یا وصل میشه و اگر بار حساس باشه مثل کولر گازی یا یخچال یا هرچیز دیگه که این موضوع خوب نیست و ممکنه یه رله کار دستمون بده! .... فرض کنید کونتاکتور رله بخاطر آسینی که بهش رسیده حسابی سطحش زبر شده و هی ریپل میزنه تو ولتاژ و آمپر خروجی ! اوه اوه! :surprised:

خوب حالا برای اینکه موقع قطع و وصل شده این آمپر برگشتی بالا و بقولی اون قوص الکتریکی 2 سر رله رو از بین ببریم چی کار کنیم؟

من برای اوتوماتیک کردن کولرمون (آبیه نه گازی ) خیلی فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که بهترین راه استفاده از یه تریاکه که با رله موازی وصل شده استفاده بشه ( میدونید که از تریاک به تنهایی نمیشه برای بار های سلفی حساس استفاده کرد )

روشم اینطوریه :

روشن کردن:
    1- تریاک روشن
    2- مکس 2 3 ثانیه ای
    3- رله روشن
    4- تراک خاموش

خاموش کردن:
    1-تریاک روشن
    2- رله خاموش
    3- مکس 1 ثانیه ای
    4- تریاک خاموش

اینم شماتیک:

پاسخ : بالا بردن عمر رله روی بار های سلفی ( ایده)

آفرین آروین خیلی ایده قشنگی بود :applause:

بیشتر هم میشه روش کار کرد . بازم آفرین .
    آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
    سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

:wow:
      اینکاره ای دایی
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

با سلام
        با یک مدار ساده تر هم میشه از رله در برابر بارهای سلفی محافظت کرد(البته روش من برای بارهای خازنی موثر نیست ولی روش پیشنهادی بالا برای هردو بار سلفی و خازنی موثره)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
          :wow:
          اینکاره ای دایی
          خاهش میکنم

نه اینکاره که هنوز نشدم فقط لگو بازیم خوبه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mvf
            با سلام
            با یک مدار ساده تر هم میشه از رله در برابر بارهای سلفی محافظت کرد(البته روش من برای بارهای خازنی موثر نیست ولی روش پیشنهادی بالا برای هردو بار سلفی و خازنی موثره)
            سلام

میشه لطفا" مدار رو تشرح هم بکنی! راستی این خازنها که من دیدم البته با دیود گزاشتی و کار درستیه ولی برای تریاک دیدم یه مقاومت و یه خازن موازی میبندن روی بار که تریاک رو محافظت کنه ولی تو دیتا شیت ها دیدم خازنه قطبیه! مگه میشه خازن قطبی رو توی مدارات AC آ‌بست؟آ‌من یجا خوندم که اگر مثبت ومنفی خازن اشتباه باشه خازن الکترولیت اکسید میشه! پس چرا اینو توی دیتا شیت ها توصیه کردن؟ :question:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Electronics Boy
              آفرین آروین خیلی ایده قشنگی بود :applause:

بیشتر هم میشه روش کار کرد . بازم آفرین .
              مرسی.

تو این فکرم که بشه یه مداری بزاریم که با یه تاخیر 2-3 ثانیه ای رله رو وصل کنه ! یعنی از یه پایه میکرو استفاده بشه بهتره! :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx

سلام

میشه لطفا" مدار رو تشرح هم بکنی! راستی این خازنها که من دیدم البته با دیود گزاشتی و کار درستیه ولی برای تریاک دیدم یه مقاومت و یه خازن موازی میبندن روی بار که تریاک رو محافظت کنه ولی تو دیتا شیت ها دیدم خازنه قطبیه! مگه میشه خازن قطبی رو توی مدارات AC آ‌بست؟آ‌من یجا خوندم که اگر مثبت ومنفی خازن اشتباه باشه خازن الکترولیت اکسید میشه! پس چرا اینو توی دیتا شیت ها توصیه کردن؟ :question:

ببینید وقتی کنتاکت رله قطع میشه جریان سلف نمیتونه ناگهانی متوقف بشه بنابراین یک مدت کوتاهی جریان از فاصله هوایی بین دو کنتاکت رد میشه و یا به عبارتی جرقه ایجاد میشه که باعث اسیب رله میشه
                حالا وقتی یک خازن تنها دو سر رله بسته شه جریان بعد از قطع کنتاکت از رله به خازن جهش میکنه و دیگه جرقه ایجاد نمیشه
                اما یک خازن تنها موازی با رله در هنگام وصل کنتاکت به علت اینکه شارژ شده جرقه میزنه برای رفع این مشکل یک دیود و یک مقاومت که در شکل میبینیم باید به مدار اضافه شه در این شرایط وقتی کنتاکت قطع شه بسته به جهت جریان در اون لحظه یکی از دو دیود روشن میشن و جریان رو تغییر مسیر میدن
                در هنگام وصل دو کنتاکت هم دیود مانع تخلیه بار دو سر کنتاکت میشه و بار به آرامی در مقاومت تخلیه میشه

و اما در رابطه با قطبی بودن خازنها دلیل اینه که خازنها با دیود سری هستند یعنی جریان مستقیم از اونها عبور مکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mvf
                  با سلام
                  [
                  img]http://www.freeimagehosting.net/uploads/6682467c18.jpg[/img]
                  جسارتا باید بگم مداری هم که آقای Arvinfx گذاشتند با وجود اینکه ایده خیلی خوبیه ( چون خودم قبل از همه تشکر کردم ) برای بارهای خازنی نمی تونه مفید واقع بشه . زمانی که بار خازنی بشه dI/dT زیاد می شه و در زمان سویچ ، تایریستور یا ترایاک می سوزه .

دیدگاه

جسارتا باید بگم مداری هم که آقای Arvinfx گذاشتند با وجود اینکه ایده خیلی خوبیه ( چون خودم قبل از همه تشکر کردم ) برای بارهای خازنی نمی تونه مفید واقع بشه . زمانی که بار خازنی بشه dI/dT زیاد می شه و در زمان سویچ ، تایریستور یا ترایاک می سوزه .
                    بار خازنی؟ یعنی چی ؟

میشه یه مثال بزیی

بدشم اشکال نداره هر مشکلی هست ترو خدا :redface:

تریاک رو با یه خازن و یه مقاومت ( موازی با بار ) در برابر این جریانهای برگشتی محافظت میکنن درست میگم؟

دیدگاه

بار خازنی؟ یعنی چی ؟

میشه یه مثال بزیی

بدشم اشکال نداره هر مشکلی هست ترو خدا icon_redface

تریاک رو با یه خازن و یه مقاومت ( موازی با بار ) در برابر این جریانهای برگشتی محافظت میکنن درست میگم؟
                      این جریان ، جریان برگشتی نیست بلکه همون جریانی است که موقع اعمال پالس تیریگر به گیت وروشن شدن ترایاک یا تایریستور روی آند وکاتد قرار می گیره . ببینید زمانی که بار شما با اغراق ،خازنی هست ، امپدانس بار خزنی در لحظه T=0 ( یا همون ابتدای کار ) بسیار پایین و در حدود صفر هست . حالا دیوایس شما (که ممکن ترایاک یا تایریستور ویا هر سویچ حالت استاتیک دیگه ای ) می خواد تو این لحظه روشن بشه ، تو یک لحظه بسیار کوتاه ( T=0 ) جریان بسیار بالایی به خاطر وجود امپدانس بسیار پایین بار خازنی ، روی ترایاک قرار می گیره و اون رو می سوزونه .

این جریان، جریان برگشتی نیست . جریان حالت وصله .

اما برای کولر و ... این جور چیزا، هیچ مشکلی در کار نیست .

موفق باشید.

دیدگاه

بار خازنی؟ یعنی چی ؟

میشه یه مثال بزیی

بدشم اشکال نداره هر مشکلی هست ترو خدا icon_redface

این جریان ، جریان برگشتی نیست بلکه همون جریانی است که موقع اعمال پالس تیریگر به گیت وروشن شدن ترایاک یا تایریستور روی آند وکاتد قرار می گیره . ببینید زمانی که بار شما با اغراق ،خازنی هست ، امپدانس بار خزنی در لحظه T=0 ( یا همون ابتدای کار ) بسیار پایین و در حدود صفر هست . حالا دیوایس شما (که ممکن ترایاک یا تایریستور ویا هر سویچ حالت استاتیک دیگه ای ) می خواد تو این لحظه روشن بشه ، تو یک لحظه بسیار کوتاه ( T=0 ) جریان بسیار بالایی به خاطر وجود امپدانس بسیار پایین بار خازنی ، روی ترایاک قرار می گیره و اون رو می سوزونه .

این جریان، جریان برگشتی نیست . جریان حالت وصله .

اما برای کولر و ... این جور چیزا، هیچ مشکلی در کار نیست .

موفق باشید.
                        برای جریان های DC نمیدونم ولی برای AC فکر کنم بشه در جریان های AC با یه مدار گذز از صفر مشکل رو حل کرد یا تا حدی فشار رو پایین اورد!

نظر شما چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx

برای جریان های DC نمیدونم ولی برای AC فکر کنم بشه در جریان های AC با یه مدار گذز از صفر مشکل رو حل کرد یا تا حدی فشار رو پایین اورد!

نظر شما چیه؟
                          مدار گذر از صفر دیگه چیه؟

ببینید برق Ac مشکلات کمتری در هنگام قطع بار سلفی داره چون دائما گذر از صفر داره ولی dc مشکل زیاد داره برای همینه که معمولا مقادیر جریان و ولتاژ ac قابل تحمل نوشته شده روی رله ها بیشتر dc است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                            سلام

بعد از مدت حدود 3 ماه بلاخره منم میخام یه چیزی به بچه ها یاد بدم البته این ایده ، ایده خودمه ولی شاید ساخته شده باشه و به تولید انبوه هم رسیده باشه!

که اونشو دیگه نمیدونم :rolleyes:

ببیندی بعضی جاها ما از رله برای سویچ کردن بارها استفاده میکنیم ! روی بعضی بارها مخصوصا" این سلف جریان برگشتی بالایی ایجاد میشه که کونتاکتور های رله رو پدرشو در میاره :NO: اونم کیا؟ وقتی که رله قطع یا وصل میشه و اگر بار حساس باشه مثل کولر گازی یا یخچال یا هرچیز دیگه که این موضوع خوب نیست و ممکنه یه رله کار دستمون بده! .... فرض کنید کونتاکتور رله بخاطر آسینی که بهش رسیده حسابی سطحش زبر شده و هی ریپل میزنه تو ولتاژ و آمپر خروجی ! اوه اوه! :surprised:

خوب حالا برای اینکه موقع قطع و وصل شده این آمپر برگشتی بالا و بقولی اون قوص الکتریکی 2 سر رله رو از بین ببریم چی کار کنیم؟

من برای اوتوماتیک کردن کولرمون (آبیه نه گازی ) خیلی فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که بهترین راه استفاده از یه تریاکه که با رله موازی وصل شده استفاده بشه ( میدونید که از تریاک به تنهایی نمیشه برای بار های سلفی حساس استفاده کرد )

روشم اینطوریه :

روشن کردن:
                            1- تریاک روشن
                            2- مکس 2 3 ثانیه ای
                            3- رله روشن
                            4- تراک خاموش

خاموش کردن:
                            1-تریاک روشن
                            2- رله خاموش
                            3- مکس 1 ثانیه ای
                            4- تریاک خاموش

اینم شماتیک:
                            سلام
                            من خیلی فوری نیاز به مدارکنترل کولر آبی دارم می شه کمکم کنین؟ (شماتیک مدار حذف شده)
                            من تو سایت ها کلی گشتم همه جا گفته بودن که نیاز به snubber هست چطور میشه اینو به مدار اضافه کرد؟

دیدگاه

شماتیک برای من قابل مشاهده نیست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X