اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت مدار محافظت دستگاه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت مدار محافظت دستگاه

باسلام میخواستم مداری درست کنم که بشه با دور دادن فن، رله روشن بشه و مدار خروجی کار بده مدار خروجی هم 220 ولت از نوع 20 آمپر . برای محافظت ماینر میخواستم که بزارم جلوی هوای ماینر که وقتی دیکه فن کار نکرد دستکاه رو خاموش کنه ممنون میشم راهنمایی کنید.
    جدیدترین ویرایش توسط zoser; ۰۰:۲۰ ۱۴۰۰/۱۰/۱۸.

پاسخ : ساخت مدار محافظت دستگاه

نوشته اصلی توسط zoser نمایش پست ها
    باسلام میخواستم مداری درست کنم که بشه با دور دادن فن، رله روشن بشه و مدار خروجی کار بده مدار خروجی هم 220 ولت از نوع 20 آمپر . برای محافظت ماینر میخواستم که بزارم جلوی هوای ماینر که وقتی دیکه فن کار نکرد دستکاه رو خاموش کنه ممنون میشم راهنمایی کنید.
    سلام
    چرا میخواید خروجی تون 220 باشه؟
    شما مدارتون رو با رله میتونید طراحی کنید یعنی کنترل مدار 5 ولت هستش اما به خروجی 220 میده
    ضمنا دیجیتال میخواید باشه یا آنالوگ؟
    ضمنا این کار رو تا جایی که من میدونم کنترلر برد ماینر خودش اتوماتیک براتون انجام میده
    جدیدترین ویرایش توسط hamidreza.nayeri; ۱۶:۴۴ ۱۴۰۰/۱۰/۱۸.

دیدگاه

سلام.
      مدارتون رو با رله میتونید طراحی کنید یعنی کنترل مدار 5 ولت هستش اما به خروجی 220 میده مشکلی نیست . در مورد دیجیتال یا انالوگ فرقی هم نمی کنه ؟
      مشکل همون فرمان رله 5 ولت می باشد که چطور فرمان رله 5 را صادر کنم چون چرخش فن همچین ولتاژ صادر نمی کنه توی عکس هم که میبینید خیلی ساده تر از این چیزا انجام داده
      نهایت ولتاژ فن وقنی که دور میخوره با دیود البته خازن هنوز امتحان نکردم 1 ولت است .

دیدگاه

سلام و درود،
        اونطوری که فهمیدم:
        مداری میخواین که در صورت عملکرد غیر عادی
        فن،خروجی رو قطع کنه.درسته؟
        اگر فن چهار سیمه هست،طراحی مدار پیچیده میشه.
        اما اگر فن دوسیمه هست،طراحی مدار ساده میشه.
        مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
        https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

فرقی نمی کنه فن چهارسیمه یا دوسیمه بله فن دوسیمه است . لطفا در صورت امکان توضیحات بیشتری ارائه بدید ممنون میشم.

دیدگاه

یک فن دوسیمه که اصلا منبع تغذیه هم بهش وصل نیست یعنی پرهای فن رو باد حرکت میده ولی بادی که قدرت داره . میخوام وقتی پرهای فن تکون بخوره مدار فعال بشه ممنون.

دیدگاه

درود
              دو راه وجود داره یکی اینکه از یک سنسور دما استفاده کنید که در صورت بالا رفتن حرارت از یک مقداری (که نشانه خاموش بودن فن یا عدم توانایی آن در خنک کنندگی کامل هست) تغذیه ماینر را قطع کند دوم از یک فرستنده گیرنده مادون قرمز یا اثر هال استفاده کنید که دائما حرکت پره های فن را تشخیص دهد و در صورت خاموش شدن فن تغذیه را قطع کند .
              هر دو مدار را میتوان آنالوگ طراحی کرد و نیازی به میکرو و برنامه نویسی و اینها نیست .
              مدار اول ساده تر و کارآ تر است چون در صورت پایین آمدن دور فن و گرم شدن سیستم هم کار خواهد کرد در صورتیکه مدار دوم پیچیده تر و حتما باید سنسور بتواند دور فن را محاسبه نماید.

دیدگاه

نظرتون الان در مورد عکس بالا چطوره . چون مدار بالا دقیقا همینه که میخوام .مشکلی در برنامه نویسی اردوینو ندارم ولی اگر سیستم ساده تری باشه که بهتر . سیستم بالا از سنسوری استفاده نکرده .

دیدگاه

درود از روی عکس چیزی دستگیر من نشد که مدار چیست باید شماتیک بگذارید تا بتوان آنرا تحلیل کرد.

دیدگاه

متاسفانه شماتیک مدار وجود نداره

دیدگاه

فن های سه سیمه هستند که سیم سوم به عنوان دور فن محاسبه میشه برای محاسبه به اردوینو وصل میکنم . فقط یک رله مطمئن که بتونم تا 10 امپر واقعی رو تحمل کنه چی پیشنهاد میدید ؟

دیدگاه

فن های سه سیمه که سیم سوم به عنوان دور فن شناخته میشن استفاده کردم که به اردینو وصل کردم . بهترین رله ای که میتونم وصل کنم چه نوعی است چون ممکنه امپر زیادی بکشه معمولا بین 8 تا 10 امپر میکشه .

دیدگاه

چ جالب

دیدگاه

فن های سه سیمه که سیم سوم به عنوان دور فن شناخته میشن استفاده کردم که به اردینو وصل کردم . بهترین رله ای که میتونم وصل کنم چه نوعی است چون ممکنه امپر زیادی بکشه معمولا بین 8 تا 10 امپر میکشه .
                            درود، رله های omron در ایران جزو بهترین ها هستن.
                            مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                            https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X