اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تفاوت های این 2 مدار در چیست ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تفاوت های این 2 مدار در چیست ؟

با سلام خدمت همه اساتید.
    در ابتدا از مدیران انجمن عذرخواهی کنم بدلیل نام گذاری بد در عنوان موضوع.
    سوال : در خروجی مدار های سوئیچینگ با تعدد خازن ها روبرو هستم. به عنوان مثال استفاده از 2 خازن 1000 میکرو فاراد به جای استفاده از یک خازن 2000 ( 2200 ) میکروفاراد.
    دلایل این کار چیست ؟ آیا موضوع فقط مسئله ESR و ESL خازن ها است یا دلایل دیگری هم دارد. با تشکر.
    تصویر نمونه :

پاسخ : تفاوت های این 2 مدار در چیست ؟

نوشته اصلی توسط Elmidor نمایش پست ها
    با سلام خدمت همه اساتید.
    در ابتدا از مدیران انجمن عذرخواهی کنم بدلیل نام گذاری بد در عنوان موضوع.
    سوال : در خروجی مدار های سوئیچینگ با تعدد خازن ها روبرو هستم. به عنوان مثال استفاده از 2 خازن 1000 میکرو فاراد به جای استفاده از یک خازن 2000 ( 2200 ) میکروفاراد.
    دلایل این کار چیست ؟ آیا موضوع فقط مسئله ESR و ESL خازن ها است یا دلایل دیگری هم دارد. با تشکر.
    تصویر نمونه :
    سلام و درود،
    بله مهم ترین دلیل همون ESR هست.
    در مدارات سویچینگ،ESR خازن عامل بسیار
    نامطلوبی هست و همین ESR بالا باعث ایجاد
    ریپل در خروجی میشه.
    دلیل دیگر هم افزایش عمر خازن و جلوگیری از
    داغ شدن خازن هست که باز به همون ESR
    مرتبط هست.موفق و پیروز باشید.
    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

سپاسگذارم.
      آیا عامل دیگه ای هم میتونه وجود داشته باشه؟
      پس باتوجه به ESR استقاده از 4 خازن بهتر از 2 خازن خواهد بود؟ و این روند میتواند برای 6 خازن و ... ادامه داشته باشد؟
      باتشکر.

دیدگاه

دلیلش همونی هست که خودتون فرمودید در هنگام شارژ خازن، به علت ماهیت ضربه ای بودن شارژ تو سوئیچنگ، قابلیت تولید هارمونیک های زیادی در خروجی داره( بخصوص در فرکانس تشدید خودش که به اون SRF یا Self Resonant Frequency خازن میگن که فاکتور مهمی برای کارهای فرکانسی هست. و هارمونیک ها میتونی در نقش سیگنال کوچیک از خازن های پارزیستیک المان های مدار مثل ترانزیستور و ماسفت عبور کنه و مدار رو بهم بریزه)، برای همین موازی کردن خازن ها باعث کاهش ESL یا سلف سری با خازن میشه که پاسخ فرکانس بهتری در خروجی میده، هنگام دشارژ هم فاکتور ESR تاثیر داره، که اونم دوستمون اشاره کرد بهش.

خازن های بزرگ بخصوص الکترویت ها به خاطر فیزیکشون ESL و ESR زیادی دارن و هر چی ظرفیت بیشتر میشه این دو فاکتور هم با اونا افزایش پیدا میکنه. از طرفی با موازی کردن دو خازن با ESR و ESL یکسان حداکثر میشه تا 50 درصد از میزان این دو فاکتور نامطلوب رو کم کرد.
        رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X