اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در مورد خازنها در فلزیابها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

در مورد خازنها در فلزیابها

سلام خدمت اساتید اول اینکه در مدارهای فلزیاب اگه تو نقشه مدار خازن عدسی بود وما شماره ایش رو در دسترس نداشتیم چه نوع خازنهای میتوانیم استفاده بکنیم؟
    آیا باعث ضعیف شدن یا قوی تر شدن مدار میشه که چند تایی از خازنهای عدسی رو مثلا مولتی لایر بگذاریم آیا همشون رو باید مولتی لایر بکنیم یا بعضی شماره هاش رو مولتی لایر بزاریم طوری نیست؟
    سوم اینکه من مداری چند شماره خازن عدسی میخواد وقتی رفتم تهیه بکنم خواستم همشون رو مولتی لایر بخرم ولی دو شماره اش گیرم نیومد همون عدسی گرفتم دو شماره اش مولتی لایر نارنجی گرفتم دو شماره اش رو نارنجیش رو نداشت آبی رنگ داد یعنی از شش شماره ای مختلف خازن عدسی دوتاش عدسی گرفتم دو تا مولتی لایر نارنجی و دوتاش مولتی لایر آبی که ولتاش بالا هستن فکر کنم گرفتم حالا اینطوری اختلال ایجاد نمیکنه تو کیفیت فلزیاب بظر شما دوستان همشون یک نوع خازن باشه حالا حتی اگه همشونم عدسی بزارم یا خازنهای عدسی و نارنجی وآبی مولتی لایر هم باشه کیفیت پایین نمیاد خواهشا راهنمایی بکنید
    سپاسگزارتان میشوم

پاسخ : در مورد خازنها در فلزیابها

نوشته اصلی توسط mohammadjanam نمایش پست ها
    سلام خدمت اساتید اول اینکه در مدارهای فلزیاب اگه تو نقشه مدار خازن عدسی بود وما شماره ایش رو در دسترس نداشتیم چه نوع خازنهای میتوانیم استفاده بکنیم؟
    آیا باعث ضعیف شدن یا قوی تر شدن مدار میشه که چند تایی از خازنهای عدسی رو مثلا مولتی لایر بگذاریم آیا همشون رو باید مولتی لایر بکنیم یا بعضی شماره هاش رو مولتی لایر بزاریم طوری نیست؟
    سوم اینکه من مداری چند شماره خازن عدسی میخواد وقتی رفتم تهیه بکنم خواستم همشون رو مولتی لایر بخرم ولی دو شماره اش گیرم نیومد همون عدسی گرفتم دو شماره اش مولتی لایر نارنجی گرفتم دو شماره اش رو نارنجیش رو نداشت آبی رنگ داد یعنی از شش شماره ای مختلف خازن عدسی دوتاش عدسی گرفتم دو تا مولتی لایر نارنجی و دوتاش مولتی لایر آبی که ولتاش بالا هستن فکر کنم گرفتم حالا اینطوری اختلال ایجاد نمیکنه تو کیفیت فلزیاب بظر شما دوستان همشون یک نوع خازن باشه حالا حتی اگه همشونم عدسی بزارم یا خازنهای عدسی و نارنجی وآبی مولتی لایر هم باشه کیفیت پایین نمیاد خواهشا راهنمایی بکنید
    سپاسگزارتان میشوم
    دوست عزیز
    معمولا مقدار خازن از نوعش اهمیت بیشتری داره ....مقدار بعضی از خازنها را ممکنه بیشتر یا کمتر در نظر گرفت ولی بعضی خازنها باید دقیقا همانی باشند که مورد نظر طراح مدار بوده ....مثلا خازنهایی که برای تایمینگ یا نوسان سازی مورد استفاده قرار میگیرند باید دقیقا همان مقدار ذکر شده در شماتیک را داشته باشند ....خازنهای کوپلاژ در قسمت صوتی اهمیت چندانی ندارند ولی در قسمت تقویت پالس باید با دقت انتخاب شوند ....خازنهایی که جهت حذف نویز استفاده میشوند هم ممکنه با کمی تغییر مورد استفاده قرار گیرند ....نوع خازن در برخی موارد مهمه مثلا خازنهایی که قید میشه سرامیکی باشند بهترین عملکرد را در فرکانسهای بالا دارند و حتی اگر برای حذف نویز مورد استفاده قرار گرفته باشند نیز نباید حد امکان تغییر کنند ....روی هم رفته تغییر نوع خازن گرچه ممکنه در ظاهر تاثیری نداشته باشه ولی باعث کاهش کارایی مدار میگردد
    پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

سلام ممنون من خازنها همون شماره ای طراح مدار هستن فقط میخواستم بدونم باید همشون از یک نوع باشن مثلا تو بعضی مدارهای فلزیاب دیدم هم خازن عدسی هست هم پلی استر و هم الکترولیت !!!
      براهمین پرسیدم طراح این مدار که من میخوام درست بکنم شش شماره ای مختلف خازن عدسی گذاشته آیا میتونم دوتاش عدسی باشه دوتاش مولتی لایر نارنجی و دو تای دیگه مولتی لایر آبی باشه أیا کیفیت پایین میاد یا بالا؟
      اینم یادم رفت بپرسم مثلا بجای مولتی لایر نارنجی (زرد)شماره۴۷۱ میشه مولتی لایر آبی۴۷۱ گذاشت اصلا فرق زرد و آبی مولتی لایر در چیست؟

دیدگاه

سلام ممنون من خازنها همون شماره ای طراح مدار هستن فقط میخواستم بدونم باید همشون از یک نوع باشن مثلا تو بعضی مدارهای فلزیاب دیدم هم خازن عدسی هست هم پلی استر و هم الکترولیت !!!
        براهمین پرسیدم طراح این مدار که من میخوام درست بکنم شش شماره ای مختلف خازن عدسی گذاشته آیا میتونم دوتاش عدسی باشه دوتاش مولتی لایر نارنجی و دو تای دیگه مولتی لایر آبی باشه أیا کیفیت پایین میاد یا بالا؟
        اینم یادم رفت بپرسم مثلا بجای مولتی لایر نارنجی (زرد)شماره۴۷۱ میشه مولتی لایر آبی۴۷۱ گذاشت اصلا فرق زرد و آبی مولتی لایر در چیست؟
        دوست عزیز
        خازنهای الکترولیت معمولا برای در ظرفیتهای بالا ( بیشتر از یک میکروفاراد ) مورد استفاده قرار میگیرند و تقریبا به غیر از خازنهای تانتالیم جایگزینی ندارند ....در حقیقت در جایی که لازم باشه از خازنهای ظرفیت بالا با کیفیت خوب استفاده گردد از خازنهای تانتالیم استفاده میگردد
        خازنهای عدسی ارزان بوده و به صورت عمومی مورد استفاده قرار میگیرند ولی کارایی آنها در فرکانسهای بالا با هیچ نوع خازنی قابل قابل جایگزینی نمیباشد در جایی که نیازمند خازنهای عدسی low ESR باشیم خازنهای عدسی آبی گزینه مورد نظر میباشند
        خازنهای پلیستر ، مولتی لیر و MKT گرچه دارای کیفیت بهتر و قیمت بالاتری نسبت به خازنهای عدسی میباشند ولی در موارد مدارهای فرکانس بالا و برخی از فیلترهای حذف نویز قابل جایگزینی نمیباشند
        در برخی از سیستمهای نامگذاری خازنها ( مثل مقاومت ) از نوارهای رنگی استفاده شده است که با یک جستجو ساده در اینترنت میتوانید پیدا نمایید
        همچنین در برخی از خازنهای MKT از رنگ برای نشان دادن ولتاژ استفاده میگردد که باز با یک جستجو ساده جداول مربوطه قابل دریافت میباشد

پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

پس با این تفاسیر همون خازنی که طراح مدار گفتی بزاریم و تغییری ندهیم !!! یک نفر یک مداری رو گذاشته بود فلزیاب بود میگفت برا اینکه کیفیت مدار بالاتر بره بجا ی خازنهای عدسی از خازنهای مولتی لایر استفاده بکنید تا کیفیت مدار بالاتر بره همین حرف رو چند جای دیگه هم گفته بودن براهمین میخواستم بدونم بجای عدسی مولتی لایر بزاریم کیفیت واقعا بهتر میشه یا فرقی نمیکنه که الان فهمیدم بهتره تو مدارات فلزیاب همون عدسی طراح رو بزارم.ممنون

دیدگاه

پس با این تفاسیر همون خازنی که طراح مدار گفتی بزاریم و تغییری ندهیم !!! یک نفر یک مداری رو گذاشته بود فلزیاب بود میگفت برا اینکه کیفیت مدار بالاتر بره بجا ی خازنهای عدسی از خازنهای مولتی لایر استفاده بکنید تا کیفیت مدار بالاتر بره همین حرف رو چند جای دیگه هم گفته بودن براهمین میخواستم بدونم بجای عدسی مولتی لایر بزاریم کیفیت واقعا بهتر میشه یا فرقی نمیکنه که الان فهمیدم بهتره تو مدارات فلزیاب همون عدسی طراح رو بزارم.ممنون
            با سلام به شما......
            در مدارهای فرکانس بالا ....مانند فرکانس،رادیویی ...VHF و *UHF ...از خازنهای سرامیکی و پلی استر استفاده
            می کنند ....ولی خازنهای سرامیکی مخصوص فرکانس بالا هستند .....ولی در فلز یابها. فرکانس آنچنان بالایی
            نداریم. ..که لازم باشدحتما خازنهای سرامیکی قرار دهیم ...بنابراین کاربرد خازنهای ..سرامیکی و پلی استر و
            میکا بجای یکدیگر مجاز است و...به هیچ وجه باعث کاهش،*آرایی فلزیاب نمی شود از هر رنگی که
            باشند ... ...خازنهای MKT ..هم نوعی از خازنهای
            پلی استر هستند .....و اما استفاده از خازنهای الکترولیتی تانتالیوم بجای الکترولیت آلومینیم باعث کارکرد بهتر
            و کارایی بالاتر دستگاه خواهد شد .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X