اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست راهنمایی در تعمیر چراغ شارژی اضطراری (از نوع مهتابی T5)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست راهنمایی در تعمیر چراغ شارژی اضطراری (از نوع مهتابی T5)

سلام به اعضای انجمن ECA
    عکس زیر، عکس یک چراغ شارژی اضطراری (از نوع مهتابی T5) است. ویژگیهای این دستگاه عبارت است از: حاوی یک باتری 6 ولت 4 آمپر ساعت است که با زدن دو شاخه*ی دستگاه به برق شهر، شارژ می*شود؛ دو عدد مهتابی T5 دارد که اصولاً با استفاده از باتری روشن می*شوند. دستگاه دو عدد کلید دارد. یکی از کلیدها، برای روشن/خاموش کردن هر دو مهتابی است. کلید دیگر برای انتخاب بین حالت تک*مهتابی و حالت دومهتابی است. یک برد هم در این دستگاه به کار رفته است.
    با کلیک روی عکس زیر، عکس واضح و بزرگ را خواهید دید.

هر دو مهتابی، سالم هستند. این چراغ شارژی اضطراری، وقتی کلید مربوطه روی حالت تک*مهتابی قرار داده می*شود، به*درستی کار می*کند. اما وقتی کلید مذکور روی حالت دومهتابی قرار داده می*شود، به جای این که هر دو مهتابی روشن شود فقط مهتابی اول «کم*نور» می*شود و مهتابی دوم خاموش باقی می*ماند.
    اگر عکس دیگر یا اطلاعات دیگری نیاز است بفرمایید تا بفرستم.

لطفاً راهنمایی کنید که این عیب را چگونه می*توان برطرف کرد.
    جدیدترین ویرایش توسط Tanha7; ۲۰:۰۱ ۱۴۰۰/۱۱/۰۶.

پاسخ : درخواست راهنمایی در تعمیر چراغ شارژی اضطراری (از نوع مهتابی T5)

نوشته اصلی توسط Tanha7 نمایش پست ها
    سلام به اعضای انجمن ECA
    عکس زیر، عکس یک چراغ شارژی اضطراری (از نوع مهتابی T5) است. ویژگیهای این دستگاه عبارت است از: حاوی یک باتری 6 ولت 4 آمپر ساعت است که با زدن دو شاخه*ی دستگاه به برق شهر، شارژ می*شود؛ دو عدد مهتابی T5 دارد که اصولاً با استفاده از باتری روشن می*شوند. دستگاه دو عدد کلید دارد. یکی از کلیدها، برای روشن/خاموش کردن هر دو مهتابی است. کلید دیگر برای انتخاب بین حالت تک*مهتابی و حالت دومهتابی است. یک برد هم در این دستگاه به کار رفته است.

هر دو مهتابی، سالم هستند. این چراغ شارژی اضطراری، وقتی کلید مربوطه روی حالت تک*مهتابی قرار داده می*شود، به*درستی کار می*کند. اما وقتی کلید مذکور روی حالت دومهتابی قرار داده می*شود، به جای این که هر دو مهتابی روشن شود فقط مهتابی اول «کم*نور» می*شود و مهتابی دوم خاموش باقی می*ماند.

سلام علیکم
    در مرحله اول یاد آوری کنم چون خروجی مدار برای روشن کردن مهتابی ها ولتاژ بالاست مراقب برق گرفتگی باشید و مسائل ایمنی را رعایت کنید (حتی در حالت تغذیه با باطری)
    1) کلید انتخاب بین حالت تک مهتابی و دومهتابی را در حالت دو مهتابی قرار دهید و سپس کلید روشن و خاموش را روشن کنید. نتیجه را بگویید
    2) در حالتی که کلید انتخاب بین حالت تک مهتابی و دومهتابی در حالت دو مهتابی و کلید روشن و خاموش در حالت روشن است، ولتاژ دو سر باتری را اندازه گیری کنید و نتیجه را بگویید.
    3) کلید روشن و خاموش را روی حالت خاموش قرار بدید و اگه می تونید یکی از مهتابی ها رو بیرون بیارید و دستگاه را با تک مهتابی در حالت کلید دو مهتابی روشن کنید و نتیجه را بگویید.

دیدگاه

سلام به اعضای انجمن ECA

سلام و درود،
      بهتر شد که تاپیک جداگانه زدین.
      چطور مطمئن هستین که مهتابی ها کامل سالم
      هستن؟
      فرض میکنیم مهتابی ها سالم هستن،
      در این صورت باید دیود ها و کلید ها تست بشن.
      مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
      https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط som1234 نمایش پست ها
        سلام علیکم
        در مرحله اول یاد آوری کنم چون خروجی مدار برای روشن کردن مهتابی ها ولتاژ بالاست مراقب برق گرفتگی باشید و مسائل ایمنی را رعایت کنید (حتی در حالت تغذیه با باطری)
        سلام
        از پاسخ فکرشده و منظم شما سپاس*گزارم.
        امیدوارم که بتوانم با دقتی که در نگاه شما می*بینم مشکل این دستگاه را برطرف کنم.

اگر موافق باشید، قسمت به قسمت جلو برویم. پس ابتدا سوالی درباره*ی مطلب اولتان که گفتید «خروجی مدار برای روشن کردن مهتابی ها ولتاژ بالاست مراقب برق گرفتگی باشید»:
        خروجی مدار این دستگاه، دقیقاً کجاهای دستگاه است؟ اگر بتوانید روی عکس مشخص کنید خیلی دقیقتر خواهد بود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
          سلام و درود،
          بهتر شد که تاپیک جداگانه زدین.
          چطور مطمئن هستین که مهتابی ها کامل سالم
          هستن؟
          فرض میکنیم مهتابی ها سالم هستن،
          در این صورت باید دیود ها و کلید ها تست بشن.
          سلام
          مطمئن بودنم به سلامت هر دو مهتابی، از آنجاست که وقتی جای دو مهتابی را عوض می*کنم، مهتابی*ای که روشن نمی*شد روشن می*شود.
          دیودها که مربوط به تبدیل برق متناوب به برق مستقیم هستند. ربط دیودها با اشکالی که مطرح کردم چیست؟
          کلیدها مگر خروجی مدار نیستند و مگر ولتاژ فراتر از تحمل مولتی*متر ندارند؟
          جدیدترین ویرایش توسط Tanha7; ۲۰:۲۷ ۱۴۰۰/۱۱/۰۷.

دیدگاه

سلام

اگر موافق باشید، قسمت به قسمت جلو برویم. پس ابتدا سوالی درباره*ی مطلب اولتان که گفتید «خروجی مدار برای روشن کردن مهتابی ها ولتاژ بالاست مراقب برق گرفتگی باشید»:
            خروجی مدار این دستگاه، دقیقاً کجاهای دستگاه است؟ اگر بتوانید روی عکس مشخص کنید خیلی دقیقتر خواهد بود.
            درود،هر سیمی که به مهتابی وصله دارای ولتاژ بالا هست.
            البته چون جریان پایین هست، برق گرفتگی شدید ایجاد نمیشه و فقط پوست رو
            به صورت جزئی میسوزونه،به این خاطر میگم چون بار ها موقع طراحی و ساخت
            مدارات اینورتر مهتابی دستم به خروجی میخورد و تنها اتفاقی که می افتاد
            سوختگی جزئی و بدون درد دست بود.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام
            مطمئن بودنم به سلامت هر دو مهتابی، از آنجاست که وقتی جای دو مهتابی را عوض می*کنم، مهتابی*ای که روشن نمی*شد روشن می*شود.
            دیودها که مربوط به تبدیل برق متناوب به برق مستقیم هستند. ربط دیودها با اشکالی که مطرح کردم چیست؟
            کلیدها مگر خروجی مدار نیستند و مگر ولتاژ فراتر از تحمل مولتی*متر ندارند؟
            پس مطمئن میشیم مهتابی ها سالمن.
            منظورم هر دیودی به غیر از پل دیود بود.
            با توجه به اینکه این مدار فقط یه ترانس افزاینده داره، پس مشکل به احتمال زیاد
            بعد از همون ترانس ترانس هست.
            که یعنی مشکل از کلید و یا سیم ها هست.
            ضمنا کلید با تست بوق تست میشه و نه تست ولتاژ که بخوایم بگیم مولتی متر نمیتونه
            اندازه بگیره.

دیدگاه

سلام
              سلام علیکم
              سلامت باشید
              من عمداً مواردی که در مرحله اول لازم بود را یکجا مطرح کردم تا سریعتر به نتیجه برسید.
              خروجی مدار همان سیم ها و کانکتورهای متصل به لامپ ها هستند. در ضمن به نظر نمی یاد برد این مهتابی به گونه ای طراحی شده باشه که قسمت ولتاژ بالا از سایر قسمت ها تفکیک شده باشه. بنابراین مراقبت از برق گرفتگی برای تمام قسمت های برد و سیم های مربوط به اتصالات می تواند الزامی باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                درود،هر سیمی که به مهتابی وصله دارای ولتاژ بالا هست.
                البته چون جریان پایین هست، برق گرفتگی شدید ایجاد نمیشه و فقط پوست رو
                به صورت جزئی میسوزونه،به این خاطر میگم چون بار ها موقع طراحی و ساخت
                مدارات اینورتر مهتابی دستم به خروجی میخورد و تنها اتفاقی که می افتاد
                سوختگی جزئی و بدون درد دست بود.

پس مطمئن میشیم مهتابی ها سالمن.
                منظورم هر دیودی به غیر از پل دیود بود.
                با توجه به اینکه این مدار فقط یه ترانس افزاینده داره، پس مشکل به احتمال زیاد
                بعد از همون ترانس ترانس هست.
                که یعنی مشکل از کلید و یا سیم ها هست.
                ضمنا کلید با تست بوق تست میشه و نه تست ولتاژ که بخوایم بگیم مولتی متر نمیتونه
                اندازه بگیره.
                سلام
                1. به غیر از دست و برق*گرفتگی، از آسیب دیدن مولتی*متر هم باید جلوگیری کرد.

2. دیودها مگر فقط یکسوساز نیستند؟ چه کاری برای روشن کردن مهتابیها انجام می*دهند؟ می*توانید روی عکس مشخص کنید کدام دیودها را تست کنم؟

3. کلید انتخاب بین حالت تک*مهتابی و حالت دومهتابی را چگونه با تست بوق تست کنم؟ عکسش را برایتان بفرستم تا مشخص کنید؟

دیدگاه

سلام علیکم
                  سلامت باشید

من عمداً مواردی که در مرحله اول لازم بود را یکجا مطرح کردم تا سریعتر به نتیجه برسید.
                  خروجی مدار همان سیم ها و کانکتورهای متصل به لامپ ها هستند. در ضمن به نظر نمی یاد برد این مهتابی به گونه ای طراحی شده باشه که قسمت ولتاژ بالا از سایر قسمت ها تفکیک شده باشه. بنابراین مراقبت از برق گرفتگی برای تمام قسمت های برد و سیم های مربوط به اتصالات می تواند الزامی باشد.
                  درود و تحیت
                  مقصودم این نبود که شما قسمت به قسمت مطرح می*کردید. شما کار بجایی کردید که یکجا مطرح کردید.
                  من قسمت به قسمت به مطالب شما می*پردازم تا به هرکدام آن*طور که شایسته است بپردازم.

من علاوه بر برق*گرفتگی، می*خواهم از آسیب به مولتی*متر جلوگیری کنم.

سلام علیکم
                  1) کلید انتخاب بین حالت تک مهتابی و دومهتابی را در حالت دو مهتابی قرار دهید و سپس کلید روشن و خاموش را روشن کنید. نتیجه را بگویید
                  2) در حالتی که کلید انتخاب بین حالت تک مهتابی و دومهتابی در حالت دو مهتابی و کلید روشن و خاموش در حالت روشن است، ولتاژ دو سر باتری را اندازه گیری کنید و نتیجه را بگویید.
                  3) کلید روشن و خاموش را روی حالت خاموش قرار بدید و اگه می تونید یکی از مهتابی ها رو بیرون بیارید و دستگاه را با تک مهتابی در حالت کلید دو مهتابی روشن کنید و نتیجه را بگویید.
                  سلام
                  یک نکته و یک سوال:
                  قبل از ایجاد این موضوع، ترانزیستور MT246D را از برد درآورده بودم (در عکس زیر مشخص است) چون برای همه*ی پایه*ها عدد یکسانی (0.002) نشان می*داد.

آیا با نبود این ترانزیستور، انجام تستهای 1 تا 3 آسیبی به برد و به دستگاه نمی*زند؟ آیا امکان خطر یا تخریب وجود ندارد؟
                  جدیدترین ویرایش توسط Tanha7; ۱۲:۲۵ ۱۴۰۰/۱۱/۰۸.

دیدگاه

درود و تحیت
                    مقصودم این نبود که شما قسمت به قسمت مطرح می*کردید. شما کار بجایی کردید که یکجا مطرح کردید.
                    من قسمت به قسمت به مطالب شما می*پردازم تا به هرکدام آن*طور که شایسته است بپردازم.

من علاوه بر برق*گرفتگی، می*خواهم از آسیب به مولتی*متر جلوگیری کنم.

سلام
                    یک نکته و یک سوال:
                    قبل از ایجاد این موضوع، ترانزیستور MT246D را از برد درآورده بودم (در عکس زیر مشخص است) چون برای همه*ی پایه*ها عدد یکسانی (0.002) نشان می*داد.

آیا با نبود این ترانزیستور، انجام تستهای 1 تا 3 آسیبی به برد و به دستگاه نمی*زند؟ آیا امکان خطر یا تخریب وجود ندارد؟
                    سلام
                    این عدد 0.002 چه کمیتی است (ولت ؟ اهم؟ ...؟)
                    بدون این ترانزیستور تست ها را انجام ندهید.

دیدگاه

سلام
                      1. به غیر از دست و برق*گرفتگی، از آسیب دیدن مولتی*متر هم باید جلوگیری کرد.

2. دیودها مگر فقط یکسوساز نیستند؟ چه کاری برای روشن کردن مهتابیها انجام می*دهند؟ می*توانید روی عکس مشخص کنید کدام دیودها را تست کنم؟

3. کلید انتخاب بین حالت تک*مهتابی و حالت دومهتابی را چگونه با تست بوق تست کنم؟ عکسش را برایتان بفرستم تا مشخص کنید؟
                      1- بله درسته
                      2- دیود کنار MT2460
                      3- بله عکسش رو قرار بدین.

دیدگاه

سلام
                        این عدد 0.002 چه کمیتی است (ولت ؟ اهم؟ ...؟)
                        بدون این ترانزیستور تست ها را انجام ندهید.
                        درود
                        این عدد، نتیجه*ی تست ترانزیستور با حالت دیود مولتی*متر است.

وظیفه*ی این ترانزیستور (MT246D) در این برد و در این مدار چیست؟

دیدگاه

درود
                          مشخص است این ترانزیستور سوخته و باید تعویض گردد وظیفه آن هم احتمالا بعنوان اسیلاتور است ولی باید نقشه شماتیک در دسترس باشد تا بتوان بهتر نظر داد. متاسفانه جستجوی من در مورد این ترانزیستور به هیچ نتیجه ای نرسید اینها محصولات کمپانی های چینی هستند که هیچ مشخصه ای از محصولشان ارائه نمیدهند . جایگزین کردن آن هم بدون داشتن مشخصات بسیار مشکل است .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar نمایش پست ها
                            درود
                            مشخص است این ترانزیستور سوخته و باید تعویض گردد وظیفه آن هم احتمالا بعنوان اسیلاتور است ولی باید نقشه شماتیک در دسترس باشد تا بتوان بهتر نظر داد. متاسفانه جستجوی من در مورد این ترانزیستور به هیچ نتیجه ای نرسید اینها محصولات کمپانی های چینی هستند که هیچ مشخصه ای از محصولشان ارائه نمیدهند . جایگزین کردن آن هم بدون داشتن مشخصات بسیار مشکل است .
                            سلام
                            1. اگر اسیلاتور باشد، یعنی در این مدار، به بیان ساده، چه می*کند؟
                            2. نقشه*ی برد و مدار این چراغ شارژی را آیا می*شود از روی آنچه می*بینیم بگشیم؟

دیدگاه

سلام
                              1. اگر اسیلاتور باشد، یعنی در این مدار، به بیان ساده، چه می*کند؟
                              2. نقشه*ی برد و مدار این چراغ شارژی را آیا می*شود از روی آنچه می*بینیم بگشیم؟
                              1.نوسان*ساز یا اُسیلاتور (Oscillator)، یک مدار الکتریکی است که سیگنال الکتریکی تکرارشونده (نوسانی) تولید می*کند، اغلب یک موج سینوسی یا مربعی.که احتمالا ترانزیستور ها اینجا یک ولتاژ متناوب با فرکانس بالا رو تولید می کنن برای اینکه اون ترانس افزاینده ولتاژ رو بتونه چندین برابر کنه تا مهتابی روشن شه.
                              2.بله احتمالا می شه و بستگی به مهارت خودتون هم داره .پایه های ترانزیستور های و قطعات دیگه رو هم حتما رعایت کنین.
                              جدیدترین ویرایش توسط Mr.Rubike; ۱۹:۰۱ ۱۴۰۰/۱۱/۰۸.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X