اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در hfe ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در hfe ترانزیستور

با سلام و وقت بخیر، امروز درحال بررسی بتا یک ترانزیستور با نام tip42 بودم که یک نوع ترانزیستور مثبت هست اما مشکل اینجاس که دیتاشیت گفته مینیمم حالت 30 و ماکزیمم حالت بتا 75 است، من با ارسال یک میلی امپر در کلکتور 180 میلی امپر دریافت کردم که این یعنی hfe این ترانزیستور 180 بوده و حال برای بار دوم با اعمال 5 میلی امپر به پایه بیس در کلکتور 800 میلی امپر دریافت کردم که یعنی hfe این ترانزیستور 160 میباشد و این تلورانس قابل قبول است اما با ارسال 50 میلی امپر به پایه بیس در کلکتور 3 امپر دریافت کردم که این یعنی بتای 60 برابری که این اعداد بسیار عجیب هستند، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
    این موضوع از این نظر اهمیت داره که برای مثال چطوری میشه از دیتاشیت تشخیص داد که بتا ترانزیستور دقیقا چه میزان هست چرا که برای طراحی یک تقگیت کننده کلاس a نیاز داریم تا درحالت اکتیو ترانزیستور را بایاس کنیم و این موضوع وابسته با دانستن بتا ترانزیستور هست تا تشخیص دهیم با چه میزان جریان در پایه بیس میتوان ترانزیستور را بین حالت خاموش و اشباع گیر انداخت و سپس با قانون اهم مقاومت های مربوطه را تنظسم کنیم
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

پاسخ : مشکل در hfe ترانزیستور

نوشته اصلی توسط Peyman.kh نمایش پست ها
    با سلام و وقت بخیر، امروز درحال بررسی بتا یک ترانزیستور با نام tip42 بودم که یک نوع ترانزیستور مثبت هست اما مشکل اینجاس که دیتاشیت گفته مینیمم حالت 30 و ماکزیمم حالت بتا 75 است، من با ارسال یک میلی امپر در کلکتور 180 میلی امپر دریافت کردم که این یعنی hfe این ترانزیستور 180 بوده و حال برای بار دوم با اعمال 5 میلی امپر به پایه بیس در کلکتور 800 میلی امپر دریافت کردم که یعنی hfe این ترانزیستور 160 میباشد و این تلورانس قابل قبول است اما با ارسال 50 میلی امپر به پایه بیس در کلکتور 3 امپر دریافت کردم که این یعنی بتای 60 برابری که این اعداد بسیار عجیب هستند، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
    این موضوع از این نظر اهمیت داره که برای مثال چطوری میشه از دیتاشیت تشخیص داد که بتا ترانزیستور دقیقا چه میزان هست چرا که برای طراحی یک تقگیت کننده کلاس a نیاز داریم تا درحالت اکتیو ترانزیستور را بایاس کنیم و این موضوع وابسته با دانستن بتا ترانزیستور هست تا تشخیص دهیم با چه میزان جریان در پایه بیس میتوان ترانزیستور را بین حالت خاموش و اشباع گیر انداخت و سپس با قانون اهم مقاومت های مربوطه را تنظسم کنیم

با سلام
    بهره تقویت ، یک عدد ثابت نیست
    در جریانهای خیلی کم و خیلی زیاد ، به اندازه جریان متوسط نیست
    اگر به دیتا شیت این ترانزیستور مراجعه کنید و نمودار
    Figure 1. DC Current Gain
    را ببینید، متوجه میشوید بیشترین بهره این ترانزیستور مربوط به جریانهای یک دهم تا دو دهم آمپر است - در جریانهای بیشتر و کمتر ، بهره افت میکند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Peyman.kh نمایش پست ها
      دیروز یادم رفت یه چیزی بگم
      مدار شما نباید وابستگی شدیدی به بهره ترانزیستور ها داشته باشد
      میزان بهره وابسته به حرارت هم هست ، مخصوصا ترانزیستورهای قدرت که داغ میشوند
      در این صورت بالانس مداراتان با گرم شدن آن به هم میخورد
      گفته بودید برای تقویت کننده کلاس A میخواهید
      مگر در مدار امیتر ، مقاومت ندارید ؟
      در طراحی مدارا ت به جای یک مقدار مشخص ، یک مقدار حداقل برای بهره ترانزیستور در نظر میگیرند و بر اساس آن طراحی میکنند
      و اگر بهره بیشتر ار این مقدار حداقل هم شد، مشکلی پبش نیاید

دیدگاه

سلام ، صحبت هایی که دوستان فرمودند درست است اما
        ترانزیستور شما حداکثر بتای آن 70 تا 80 هست( در شرایط خاصی) و ترانزیستور شما که بتای آن 180 و حدود 200 است تقلبی یا به اصطلاح فیک هست، متاسفانه یا شوربختانه،امروزه تقریبا تمام ترانزیستورها و قطعات پر کاربرد در بازار ایران همگی فیک هستند. اگر شما سطح رزین روی ترانزیستور رو بتراشید به یک هسته جانکشن در حد ترانزیستورهای صوتی سطح پایین برمیخورید که به بدنه های بزرگ فلزی وصل شده اند، عملا با این کار با تغییرات در مقاومت حرارتی ترانزیستورها رو شبیه سری Tip درآوره اند، درحالی که در سری های اصلی واورجینال TIP خود سطح بایپولار جانکشن بسیار بزرگ تر است و...
        اگر طراحی شما مرزی نیست می تونیدبرای گرفتن بتای 70 یا 80 از همین ترانزیستورهای فیک بازار از یک زوج دارلینگتون با بهره جریان زیاد و با یک فیدبک منفی استفاده کنید تا بهره رو به کنترل خودتون دربیارید.
        رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X