اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رفع اشکال منبع تغذیه اداک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رفع اشکال منبع تغذیه اداک

منبع تغذیه اداک مدلps-152قسمت نمایشگر کارنمیکرد ک احتمالا ای سی میکرو 8خراب شده من بجایش از نمایشگرهای اماده ولت وجریان استفاده کردم ک همه چیز درست کارمیکرد ولتاژبین 0الی 15وجریان هم 0الی 2امپر نمایش داده میشد.برای تغذیه ماژول ازخروجی ترانس تغذیه توسط پل دیود برق دی سی برای ماژول تهیه کردم اما متاسفانه ماژول ک خراب شد بماند منبع تغذیه هم خراب شد.نمیدانم چرا؟ولتاژ منبع تغذیه در حداقل به حدود 7الی 8ولت میرسد وبا تغییر ولوم یکدفعه ب 23 الی 24ولت میرسد وبصورت خطی ولتاژکم وزیاد نمیشود.دوبار از یک پایه ای سی lm324دود بلند شد وپتانسیومتر 10کیلو هم داغ شد هر دوبار ای سی را عوض کردم اما مشکل همچنان باقیست.تمام قطعات از جمله دیودها ترانزیستور قدرت وترازیستور bd135ویک ترانزیستور کوچک همه سالم بودند اما عیب وجود دارد.دوعدد ای سی دارد ک یکی lm324ودیگری lm723هردو را عوض کردم نتیجه نداد لطفا کمک کنید.ترانزیستور قدرت هم بشماره kt808هست ک انهم سالم است.3تا پتانسیومتر دارد ک وسطی برای ولتاژهست ودوتای دیگر احتمالا برای جریان دقیق نمیدانم.ولوم هم 3 تا دارد ک دو تا برای ولتاژو یکی جریان ک مال ولتاژرا نو کردم .

پاسخ : رفع اشکال منبع تغذیه اداک

درود
    اون نمایشگرها را از مدار خارج کنید و دوباره تست کنید . پتانسیومترها را هم چک کنید شاید آنها خراب شده اند البته احتمالش کم است .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط زمانی نمایش پست ها
      منبع تغذیه اداک مدلps-152قسمت نمایشگر کارنمیکرد ک احتمالا ای سی میکرو 8خراب شده من بجایش از نمایشگرهای اماده ولت وجریان استفاده کردم ک همه چیز درست کارمیکرد ولتاژبین 0الی 15وجریان هم 0الی 2امپر نمایش داده میشد.برای تغذیه ماژول ازخروجی ترانس تغذیه توسط پل دیود برق دی سی برای ماژول تهیه کردم اما متاسفانه ماژول ک خراب شد بماند منبع تغذیه هم خراب شد.نمیدانم چرا؟ولتاژ منبع تغذیه در حداقل به حدود 7الی 8ولت میرسد وبا تغییر ولوم یکدفعه ب 23 الی 24ولت میرسد وبصورت خطی ولتاژکم وزیاد نمیشود.دوبار از یک پایه ای سی lm324دود بلند شد وپتانسیومتر 10کیلو هم داغ شد هر دوبار ای سی را عوض کردم اما مشکل همچنان باقیست.تمام قطعات از جمله دیودها ترانزیستور قدرت وترازیستور bd135ویک ترانزیستور کوچک همه سالم بودند اما عیب وجود دارد.دوعدد ای سی دارد ک یکی lm324ودیگری lm723هردو را عوض کردم نتیجه نداد لطفا کمک کنید.ترانزیستور قدرت هم بشماره kt808هست ک انهم سالم است.3تا پتانسیومتر دارد ک وسطی برای ولتاژهست ودوتای دیگر احتمالا برای جریان دقیق نمیدانم.ولوم هم 3 تا دارد ک دو تا برای ولتاژو یکی جریان ک مال ولتاژرا نو کردم .
      سلام و درود،
      مشکل این نمایشگر های ولتاژ و جریان ، این هست
      که قسمت آمپر متر از قسمت تغذیه ایزوله
      نیست.
      و همین در بعضی مواقع باعث خرابی ماژول،
      خرابی دستگاه متصل، یا هر دو میشود.
      درسته که شما از یه پل دیود جدا استفاده کردین،
      ولی به دلیل اینکه جریان ناخواسته ای بین
      پل دیود اضافه شده، پل دیود خود دستگاه،
      ترانزیستور قدرت و سایر المان ها بر قرار شده،
      آیسی ها و ولوم ها سوختن.
      بعد از اینکه ( انشاالله) مشکل خود دستگاه
      حل شد،
      شما باید از یه ترانس جداگانه 6 ولت+پل دیود+
      خازن صافی برای تغذیه ماژول استفاده کنین.
      موفق و پیروز باشید.
      مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
      https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

ممنون ازبابت رهنمایی دوستان گرامی.ماژول نمایشگر را ک کنار گذاشتم چون اصلا روشن نمیشود.در مورد پتانسیومتر وسطی ک چند بار داغ شد احتمال خرابی هست.ایا ولومها هم امکان اسیب را دارند؟مقاومتها ودیودهای یکسو کننده هم سالمند .حداقل من سالم دیدم.بنظرتان چرا با چرخش ولوم ولتاژبصورت خطی ویکنواخت کم وزیاد نمیشود؟چرا حداکثر ولتاژک باید 15 الی 16ولت باشد تا 24 ولت میرسد؟چرا حداقل ولتاژاز 7یا 8ولت پایین نمیاید؟برد خیلی قطعه ندارد اما عیبش پیدا نمیشود.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ممنون ازبابت رهنمایی دوستان گرامی.ماژول نمایشگر را ک کنار گذاشتم چون اصلا روشن نمیشود.در مورد پتانسیومتر وسطی ک چند بار داغ شد احتمال خرابی هست.ایا ولومها هم امکان اسیب را دارند؟مقاومتها ودیودهای یکسو کننده هم سالمند .حداقل من سالم دیدم.بنظرتان چرا با چرخش ولوم ولتاژبصورت خطی ویکنواخت کم وزیاد نمیشود؟چرا حداکثر ولتاژک باید 15 الی 16ولت باشد تا 24 ولت میرسد؟چرا حداقل ولتاژاز 7یا 8ولت پایین نمیاید؟برد خیلی قطعه ندارد اما عیبش پیدا نمیشود.

دیدگاه

درود
          باید با مولتی متر همه قطعات را چک کنید پتانسیومتر و ولوم ها باید بطور خطی تغییر کنند این را روی اهم متر میتوانید ببینید در غیر اینصورت خراب شده اند و باید تعویض گردند در الکترونیک و تعمیرات ما بندرت از روش بصری استفاده میکنیم و با اندازه گیری توسط ابزار سلامت قطعات را چک میکنیم نه با دیدن .

دیدگاه

پتانسیو مترها را نو انداختم 3تا 10کیلوی ایستاده وولومها را هم نو کردم .هردو ای سی را هم عوض کردم ودیودها را هم تست نمودم سالم بودند اما ولتاژ 22/67 هست و با تغییر پتانسیومترها وولومها تغییری نمیکند.باید ولتاژبین 0الی 15تغییر کند ک اصلا اینطور نیست دیگر نمیدانم باید چکار کنم.

دیدگاه

درود
              دیگه بدون نقشه از اینجا به بعد نمیشه جلو رفت باید نقشه را بگذارید تا ببینیم مشکل از کجاست البته یک حدس دیگه هم میشه زد و اینکه قطعات بخصوص آی-سی ها قطعات فیک باشند

دیدگاه

دیدگاه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط زمانی نمایش پست ها
                    اگر آیسی ها،ولوم ها، پتانسیومتر ها سالم
                    باشند،
                    مطمئنا مشکل از ترانزیستور ها است.
                    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

ای سی lm723را با چند نمونه ک داشتم مدام عوض کردم یک مورد خوب جواب میدهد.منظورم این است ک ولتاژرا تا حدودی تغییر میدهد اما خطی نیست .مثلا با چرخش ولومهای ولتاژیکدفعه از 5ولت به 23 ولت یا از 3ولت به 19ولت تغییر پیدا میکندو بصورت یکنواخت عمل نمیکند. ای سی lm324در زمان چرخش ولوم ولتاژ"یکدفعه شروع بگرم شدن میکند ک اگر برق ورودی قطع نشود میسوزد ک دوبار ب همین دلیل ای سی ها سوختند.پایه 4 ای سی 324 انقدر داغ شد ک سوکت ای سی در پایه 4 دود کرد .ولوم نو هم ک انداختم از داخل ولوم جرقه میزنه و بوی سوختگی میاید.پتانسیومتر وسطی هم چند بار داغ شده است.با چرخاندن این پتانسیومتر ولتاژتغییر میکند اما نه یکنواخت .ترانزیستور ها گرم هم نمیشوند .ایا ممکنه علت همه این مشکلات از فیک بودن ای سی 324باشد؟در مورد ای سی 723 بنظرم قبلی ها فیک بودند اگر چه برندstهست رویش است.

دیدگاه

پس از مدتها برسی وچک نمودن قطعات ب این نتیجه رسیدم ک قطعه معیوب در برد نیست مشکل از ای سیهای درجه دو وغیر اورجینال هست.30یا 40 عدد ای سی 324 دارم ک هرکدام را ک روی سوکت میگذارم یک ولتاژ میدهد یعنی بعضی ازین ای سی ها با چرخش ولوم 2یا 3ولت را تغییر میدهد وبعضی 4یا5ولت وحتی بعضی ازی ای سی ها روی عدد 24 ولت میمانند وتغییری در ولتاژخروجی نمیدهند.بیشتر این ای سی ها مارک stرویش حک شده اما نمیدانم چرا مشکل دارند.از میان این همه ای سی یکی در سوکت گذاشتم ک ولتاژرا ب 0 هم میرساند.یعنی با تغییر ولوم ولتاژبین 0و24تغییر میکند اما دو مشکل همچنان هست.اول اینکه بالاتر از15ولت نباید برود علتش را نمیدانم ودوم اینکه گاها ای سی داغ میشودک بیشتر موقع چرخش پتانسیومتر وسطی این اتفاق میفتد.ایا باز ایراد از پتانسیومتر است یا ولوم یا ایسی نمیدانم کمک کنید مشکل پیدا شود ممنون از همه عزیزان.

دیدگاه

درود
                          ما با توجه به گفته های شما و اطمینان از صحت عملکرد و دانش شما پاسخ میدهیم لذا هر کجا که شما اشتباه کرده باشید ما را هم به اشتباه خواهید انداخت چون ما به مدار ونقشه آن دسترسی نداریم ، این مقدمه بود من روش تست پتاسیومتر ها را در قبل گفتم آیا با همین روش آنها را تست کردید یا خیر ؟ سالم بودند یا خیر؟ مسئله آی-سی ها مسئله این روزه همه ما است چون بازار مملو از اجناس تقلبی است به همین دلیل هم در پست قبلی من به آن اشاره کردم هر مارکی که روی قطعه باشد مهم نیست همه ممکن است تقلبی باشد .

دیدگاه

تشکر میکنم بابت راهنمایی دوستان گرامی.ب همه چیز شک داشتم الا این ک ای سی ها اورجینال نباشند.اگر فروشگاهی سراغ دارید ک این ایسی ها وولوم وپتانسیو متر وترانزیستورها ی اصل بفروشد بما هم اطلاع دهید.در ضمن ایا قسمت نمایشگر قابل تعمیر است؟ای سی میکرو 8 باید پروگرام شود اما برنامه ش چیست؟

دیدگاه

سلامی دوباره خدمت دوستان عزیز سال نو پیشاپیش برهمه شما مبارک انشاالله.من دوتا ای سی ارجینال خریدم ای سی 723را 26000وای سی 324 را هم 7500و6تا هم پتانسیومتر خریدم ک سه تا یک مدل و سه تا هم مدل دیگر خریدم .ولومها را هم نو گذاشتم اما متاسفانه مشکل مدار حل نشد.نمیدانم باید کجا دنبال عیب باشم.با پتانسیومترهای جدید اصلا ولتاژکم وزیاد نشدولی با پتانسیومترهای خودش ک از نوع فیبری ایستاده است تا حدودی کم وزیاد میشود اما دقیق نه.منبع تغذیه 0الی 15ولته اما تا 24 ولت هم میرود .وقتی هم ک پتانسیومتر وسطی را میچرخانم تا حدود 8 ولت پایین میایید. وازین بیشتر کم نمیشود.با تنظیم پتانسیومتر گاهی ای سی ها داغ میشوند .با هر ای سی هم یک ولتاژمتفاوت در خروجی ظاهر میشود.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X