اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفادهاز ترانزیستور به عنوان رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفادهاز ترانزیستور به عنوان رله

سلام
    یک برد دارم که خروجی ۳.۷ ولت داره میخوام با این برق دوازده ولت (در باز کن ) رو کنترل کنم میخواستم رله بزارم ولی برقش کمه
    به فکرم رسید که از ترانزیستور استفاده کنم اما چطور ؟

پاسخ : استفادهاز ترانزیستور به عنوان رله

نوشته اصلی توسط mehr32 نمایش پست ها
    سلام
    یک برد دارم که خروجی ۳.۷ ولت داره میخوام با این برق دوازده ولت (در باز کن ) رو کنترل کنم میخواستم رله بزارم ولی برقش کمه
    به فکرم رسید که از ترانزیستور استفاده کنم اما چطور ؟
    با سلام و احترام
    از رله 3 ولت استفاده کنید. هم راحتتره و هم دردسرش کمتره.
    موفق باشید.

دیدگاه

سلام
      کارم با یک ترایاک راه افتاد
      همون رو دادم به رله

دیدگاه

سلام من میخوام روی پخش ماشین ۲۰۶ ماژول بلتوث بگذارم و تغذیه اش طوری باشه که با روشن شدن پخش فعال بشه تنها نقطه ای که تونستم رو برد پیدا کنم فقط یک ترانزیستور بود که خروجی ۹ ولت رو داره که با روشن و خاموش کردن پنل ولتاژش قطع و وصل میشه از این ترانزیستور نمیشه ولت گرفت اما میخوام با یه ترتنزیستور منفی که توسط همین ترانزیستور روشن بشه ولتاژ ۱۲ ولت ورودی رو قطع و وصل کنم برای تغذیه ماژول لطف کنید مدار و نوع ترانزیستور پیشنهادیتون رو بگید نظر خودم رو tip122 هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Axco نمایش پست ها
          سلام من میخوام روی پخش ماشین ۲۰۶ ماژول بلتوث بگذارم و تغذیه اش طوری باشه که با روشن شدن پخش فعال بشه تنها نقطه ای که تونستم رو برد پیدا کنم فقط یک ترانزیستور بود که خروجی ۹ ولت رو داره که با روشن و خاموش کردن پنل ولتاژش قطع و وصل میشه از این ترانزیستور نمیشه ولت گرفت اما میخوام با یه ترتنزیستور منفی که توسط همین ترانزیستور روشن بشه ولتاژ ۱۲ ولت ورودی رو قطع و وصل کنم برای تغذیه ماژول لطف کنید مدار و نوع ترانزیستور پیشنهادیتون رو بگید نظر خودم رو tip122 هست
          درود
          خروجی برای آنتن برقی نداره؟؟؟
          از تغذیه رادیو نمیتوانید استفاده بکنید؟؟
          عکس بگذارید بهتر است ...

دیدگاه

سلام نه آنتن برقی نداره کلا برد روشنه همیشه فقط پنل خاموش میشه با فرمان که از همون ترانزیستور ۹ ولتی گفتم روشن میشه

دیدگاه

سلام
              شما برای اینکه زیاد مزاحم اون ترانزیستور نشید از پایه ای که میگید ولتاژش قطع و وصل میشه به بیس ترانزیستوری که گفتین بدید و کلکتور این آقا را به ۱۲ ولت ورودی دستگاه پخش وصل کنید و امیتر این آقا رو(tip122) به ماژول وصل کنید. چون ورودی ماژول رگولاتور ۵ ولتی داره با دادن این ۸.۳ اتفاقا بهتر هم هست برای ماژول تلفات کمتری روی رگولاتورش و گرم شدن کمتر از قبل.

دیدگاه

سلام نه آنتن برقی نداره کلا برد روشنه همیشه فقط پنل خاموش میشه با فرمان که از همون ترانزیستور ۹ ولتی گفتم روشن میشه سوال من اینه آیا میشه به یک ترانزیستور منفی مثل tip122 تا مادامی که به بیسش ۹ ولت رو بدیم بین امیتر و کلکتورش سویچ کنه مثل رله و با قطع ۹ ولت ارتباط بین کلکتور و امیترش قطع بشه ؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

Tip122 یه ترانزیستور منفیه با اتصال ۹ ولت به بیسش میتونه منفی رو از کلکتور به امیترش عبور بده نه ولتاژ مورد نیازماژول بلتوث رو فکر کنم منظورتون این بود اگه درسته من باید مثبت ۱۲ رو بدم به یک رگلاتور ۵ ولتی و از این طریق منفی رو سوییچ کنم درسته؟
                جدیدترین ویرایش توسط Axco; ۰۳:۰۳ ۱۴۰۲/۰۱/۲۷.

دیدگاه

درود،
                  از همون قسمت ۹ ولت خروجی بگیرید مشکلی نداره، احتمالا رگولاتور 7809 رو
                  میگید.
                  بعضی دستگاه ها بجای رگولاتور از ترانزیستور های سری D20 برای مثال D2059 استفاده میکنم که شما باید از امیتر خروجی بگیرید.
                  مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                  https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

گرفتم مشخصا آمپر مناسبی نداشت اولا که پنل شروع به کم نور و پرنور شدن شد و درثانی قادر به راهاندازی ماژول بلوتوث نشد به نظرم فقط بشه برای فرمان استفاده کرد که یک ترانزیستور رو خاموش یا روشن کنه اما اون ترانزیستور چه شماره ای داره اینو نمیدونم چه ترانزیستور منفی میتونه تو بیسش ۹ ولت رو تحمل کنه و روشن بشه و کلکتورش به امیتر راه بده و روی لاین منفی نقش کلید رو ایفا کنه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
                    درود،
                    از همون قسمت ۹ ولت خروجی بگیرید مشکلی نداره، احتمالا رگولاتور 7809 رو
                    میگید.
                    بعضی دستگاه ها بجای رگولاتور از ترانزیستور های سری D20 برای مثال D2059 استفاده میکنم که شما باید از امیتر خروجی بگیرید.
                    گرفتم مشخصا آمپر مناسبی نداشت اولا که پنل شروع به کم نور و پرنور شدن شد و درثانی قادر به راهاندازی ماژول بلوتوث نشد به نظرم فقط بشه برای فرمان استفاده کرد که یک ترانزیستور رو خاموش یا روشن کنه اما اون ترانزیستور چه شماره ای داره اینو نمیدونم چه ترانزیستور منفی میتونه تو بیسش ۹ ولت رو تحمل کنه و روشن بشه و کلکتورش به امیتر راه بده و روی لاین منفی نقش کلید رو ایفا کنه
                    جدیدترین ویرایش توسط Axco; ۰۰:۵۸ ۱۴۰۲/۰۱/۲۸.

دیدگاه

اصلا فکر قطع و وصل لاین منفی رو نکنید که میتونه باعث فاجعه بشه!
                      یک عدد ترانزیستور BC337 انتخاب کنید، کلکتور به +12
                      بیس به خروجی ۹ ولت
                      امیتر به + ماژول.
                      ساده ترین و مطمین ترین راه.
                      مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                      https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X