اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص صدای سگ از زوزه گرگ و شغال با پردازش

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص صدای سگ از زوزه گرگ و شغال با پردازش

سلام
    یکی از دوستان من که جنگل بان هست، از من خواسته با پردازش سیگنال صدای جانوران مختلف را شناسایی کنم
    مثلا پردازشی که صدای عوی سگ از زوزه گرگ و شغال را تشخیص و تمایز دهد
    اگر در این زمینه پروژه یا دیتابیسی وجود دارد راهنمایی لطفا

پاسخ : تشخیص صدای سگ از زوزه گرگ و شغال با پردازش

نوشته اصلی توسط Vaghpagh نمایش پست ها
    سلام
    یکی از دوستان من که جنگل بان هست، از من خواسته با پردازش سیگنال صدای جانوران مختلف را شناسایی کنم
    مثلا پردازشی که صدای عوی سگ از زوزه گرگ و شغال را تشخیص و تمایز دهد
    اگر در این زمینه پروژه یا دیتابیسی وجود دارد راهنمایی لطفا
    دوست عزیز
    به نظر میاید پروژه نسبتا دشواری باشه ولی ا نظر اصولی به فکر میکنم ساده ترین راه این باشه ....
    در مرحل اول باید میکروفون بسیار حساسی در نقطه مورد نظر قرار بگیره .. در خروجی میکروفون چند فیلنر آنالوگ قرار میگیره ....قاعدتا هر چه تعداد فیلترها بیشتر باشه بهتره ولی به طور تجربی عرض میکنم از 5 یا 8 نباید کمتر باشه ... محدوده فرکانسی فیلترها احتمالا از 100 هرتز تا 5 کیلوهرتز کافی باشه و به فاصله فرکانسی مساوی و Q نه چندان بالا قرار میگیرند
    حالا خروحی فیلتر ها توسط یک میکرو اسکن میشود و اعداد حاصل که الگو صدای مورد نظر میباشد در یک جدول قرار میگیرد
    احتمالا ساده ترین راه تشخیص این الکو یک شبکه عصی مصنوعی ساده یک لایه باشه ....و البته برای این منظور به نمونه هایی از صداهایی که میخواهیم تشخیص بدهیم نیاز داریم
    ممکن بود از فیلترهای آنالوگ استفاده نکنیم و صدا مستقیما توسط میکرو دیجیتال شده و تجزیه و تحلیل گردد که در آن صورت حجم محاسبات بسیار بیشتر میشد و نیاز به میکرو بسیار سریعی داشتیم
    ممکنه این مراحل به نظر شما طولانی باشه ولی تشخیص صدا voice recognition از پروژ های نسبتا دشوار میباشد
    جدیدترین ویرایش توسط emitor; ۲۱:۲۶ ۱۴۰۱/۰۱/۱۲.
    پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X