اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقاومت مورد نیاز ماتریس LED

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقاومت مورد نیاز ماتریس LED

سلام دوستان

با توجه به شماتیک موجود در این سایت، برای هر ستون یه مقاومت 330 اهم گذاشته
    آیا این درسته؟ آخه همیشه تمام LED ها با هم روشن نیستن. جریان مورد نیازشون متغییره
    ممنون میشم راهنمایی کنین
    (بنده می خوام ماتریس 8 در 8 بزنم، LED قرمز smd، در حد پروژه خانگی)
    همیشه کامل توضیح بدهیم تا جواب کامل بگیریم.
    لطفا برای تشکر روی دکمه تشکر بزنید و بخاطر این پست نزنید که تایپیک شلوغ نشود
    تایپیک های من:
    حل تمام مشکلات atmega128a (eca.ir)
    آموزش کار با سایت (eca.ir)

پاسخ : مقاومت مورد نیاز ماتریس LED

نوشته اصلی توسط electromohammad نمایش پست ها
    سلام دوستان

با توجه به شماتیک موجود در این سایت، برای هر ستون یه مقاومت 330 اهم گذاشته
    آیا این درسته؟ آخه همیشه تمام LED ها با هم روشن نیستن. جریان مورد نیازشون متغییره
    ممنون میشم راهنمایی کنین
    (بنده می خوام ماتریس 8 در 8 بزنم، LED قرمز smd، در حد پروژه خانگی)
    با درود
    اون سطر ها رو رفوش میکنه و هر بار دیتای ستون ها رو تغییر میده
    پس هر باز نهایتا 5 تا ال ای دی میتونه با هم روشن بمونه که مقاومت مجزا دارن و تمام جریان ها به یکی از پایه های سطر های رفوش شده جاری میشه که
    با توجه به مقادیر میشه تقریبا 30 میلی امپر
    که البته اینجا حالت اموزشی داره و باید این جریان ها توسط ترانزیستور تقویت بشن

به جای اینکه بزنی نمونه اماده ش هست 17
    جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۰۹:۱۴ ۱۴۰۱/۰۱/۲۹.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کاکو نمایش پست ها
      با درود
      اون سطر ها رو رفوش میکنه و هر بار دیتای ستون ها رو تغییر میده
      پس هر باز نهایتا 5 تا ال ای دی میتونه با هم روشن بمونه که مقاومت مجزا دارن و تمام جریان ها به یکی از پایه های سطر های رفوش شده جاری میشه که
      با توجه به مقادیر میشه تقریبا 30 میلی امپر
      که البته اینجا حالت اموزشی داره و باید این جریان ها توسط ترانزیستور تقویت بشن

به جای اینکه بزنی نمونه اماده ش هست 17
      سلام
      ممنون
      اندازه ی این ماژول ها برای کارم بزرگه
      برای همین می خوام خودم بزنم
      برای 8 تا LED طبق این فرمول مقاومت میشه :
      با سلام مدتی بود که پست نذاشته بودم و فقط مشغول جواب دادن به کامنت ها بودم و امشب تصمیم گرفتم هر جور شده یه پست جدید برای دوستان قرار بدم. موضوعی که در این پست میخوایم در موردش بحث کنیم ...

کد:
      R = V / I
      R = 5 - (8 x 2) / 25 mA = !!!!
      من اگه بخوام از 5 ولت برای تغذیه اش استفاده کنم جواب منفی میشه!!!
      ممنون میشم کمک کنین
      تایپیک های من:

دیدگاه

سلام
        ممنون
        اندازه ی این ماژول ها برای کارم بزرگه
        برای همین می خوام خودم بزنم
        برای 8 تا LED طبق این فرمول مقاومت میشه :
        با سلام مدتی بود که پست نذاشته بودم و فقط مشغول جواب دادن به کامنت ها بودم و امشب تصمیم گرفتم هر جور شده یه پست جدید برای دوستان قرار بدم. موضوعی که در این پست میخوایم در موردش بحث کنیم ...

کد:
        R = V / I
        R = 5 - (8 x 2) / 25 mA = !!!!
        من اگه بخوام از 5 ولت برای تغذیه اش استفاده کنم جواب منفی میشه!!!
        ممنون میشم کمک کنین
        متوجه سوالت نشدم
        اگر 10 میلی امپر برای جریان هر ال ای دی در نظر بگیری ضبدر 8 میشه 80 میلی امپر
        مقاومت برای هر ال ای دی میشود 5-3=2 و 2/0.01= 200 ولی همون 330 بزن تا جریان بشه 0.006
        توجه داشته باش در هر بحظه فقط یک سطر فعال میشه و میتونه در ستون ها دیتا از صفر تا 255 باشه یعنی همه خاموش تا نهعایت 8 تا ال ای دی
        و چون با سرغت رفوش میشن سطر ها . چشم ما با تاخیر مشاهده میکنه و ما اون چیزی که مد نظرمونه خواهیم دید
        حالا چرا از این ترکیب 5 در 7 استفاده کرده ؟ خواسته یک خانه ال سی دی خطی شبیه سازی کنه
        ترانزیستور ها توسط بیس به پایه های سطر در میکرو متصل میشه و کلکتور به سطر ماتریس ها وصل میشه و امیتر به زمین
        ستون ها به صورت جداگانه یک مقاومت در ابتدا با ستون ها سری میشن یعنی 8 تا
        و همچنین میزان مقاومت به ولتاز افت شده روی ال ای دی بستگی داره که من 3 لحاظ کردم
        جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۲۳:۰۹ ۱۴۰۱/۰۱/۲۹.

دیدگاه

متوجه سوالت نشدم
          اگر 10 میلی امپر برای جریان هر ال ای دی در نظر بگیری ضبدر 8 میشه 80 میلی امپر
          مقاومت برای هر ال ای دی میشود 5-3=2 و 2/0.01= 200 ولی همون 330 بزن تا جریان بشه 0.006
          توجه داشته باش در هر بحظه فقط یک سطر فعال میشه و میتونه در ستون ها دیتا از صفر تا 255 باشه یعنی همه خاموش تا نهعایت 8 تا ال ای دی
          و چون با سرغت رفوش میشن سطر ها . چشم ما با تاخیر مشاهده میکنه و ما اون چیزی که مد نظرمونه خواهیم دید
          حالا چرا از این ترکیب 5 در 7 استفاده کرده ؟ خواسته یک خانه ال سی دی خطی شبیه سازی کنه
          ترانزیستور ها توسط بیس به پایه های سطر در میکرو متصل میشه و کلکتور به سطر ماتریس ها وصل میشه و امیتر به زمین
          ستون ها به صورت جداگانه یک مقاومت در ابتدا با ستون ها سری میشن یعنی 8 تا
          و همچنین میزان مقاومت به ولتاز افت شده روی ال ای دی بستگی داره که من 3 لحاظ کردم
          سلام دوست عزیز ممنون
          ما هشت تا LED داریم (تو هر ستون) (کل ماتریسم 8x8 هستش)، اگه قرار باشه همشون با هم روشن بشن یه جریانی رو می کشن.
          برای کنترل این جریان (که متغییر هم هست بسته به تعداد LED روشن در لحظه) از چه مقدار مقاومتی استفاده کنم؟ این سوالمه
          خرید LED ال ای دی دیود نوری پکیج SMD DIP قرمز سبز آبی RGB دیتاشیت و مشخصات فنی با قیمت مناسب در فروشگاه ECA

این LED موردنظرمه
          تایپیک های من:

دیدگاه

سلام دوست عزیز ممنون
            ما هشت تا LED داریم (تو هر ستون) (کل ماتریسم 8x8 هستش)، اگه قرار باشه همشون با هم روشن بشن یه جریانی رو می کشن.
            برای کنترل این جریان (که متغییر هم هست بسته به تعداد LED روشن در لحظه) از چه مقدار مقاومتی استفاده کنم؟ این سوالمه
            خرید LED ال ای دی دیود نوری پکیج SMD DIP قرمز سبز آبی RGB دیتاشیت و مشخصات فنی با قیمت مناسب در فروشگاه ECA

این LED موردنظرمه
            شما فقط کافی جریان یک ال ای دی رو محاسبه کنید
            فکر کنم نتونستم نحوه کارکرد خوب بیان کنم که بهتر متوجه بشید
            و چون در مورد سطر و ستون نامغهوم توضیح دادید و سوال کردید من به صورت پیش فرض جواب خواهم داد
            اصلا قرار نیست همنه ال ای دی ها با هم روشن کنید و در نهایت فقط تمام هشت ال ای دی یک سطر رو میتونید روشن کنید در واحد زمان
            ساختار ماتریس این اجاره رو به شما نمیده که 64 ال ای دی با هم روشن کنید
            پس اگر منظورتون منحاسبه جریان هر سطر که در نهایت هر هست ال ای دی روشن بمونه که در کامننت قبل توضیح دادم
            حالا با توجخ به ولتاز ال ای دی مورد نظر شما جریان یک ال ای دی بدست میارید و ضبدر هشت میکنید
            5-2=3 و 3/470= 0.006 و صلدر هشت میشو.د 52 میلی امپر برای هر ستون
            میتونید از مقاومت 330 تا 470 برای هر ستون استفاده کنید و البته در قیمت سطر ها باید از ترانزیستر استفاده کنید که تحمل جریان 100 میلی امپر رو داشته باشهه
            و اینکه من متوجه شدم که شما متوجه دو کامنت قبلی من نشدید با توجه به جملات اخرتون
            مهم نیست تعداد ال ای دی روشن در هر سطر چقدر باشه منهم این ماکریموم در نظر بگیرید برای انتخاب ترانزیستور
            توجه کنید ساختار ماتریس اجازه هر کار نمایشی به شما نمیده و اینکه بنظر من ساختارش کاربرد انچندانی نداره و فقط در تابلو روان ها از این ساختار استفاده میشه
            شما برای هر ستون یک مقاومت نیاز دارید که فقط قرار جریان یک ال ای دی رو محدود کنه و مجموع این هشت ال ای دی در هر ستون همگی در یک سطذ جاریی میشن و توجه کنید این ال ای دی های هر سطر به صورت موازی قرار گرفتن و در نهایت باید در سطر جاری بشن و اینکه از ترانزیستور برای عبور این جریان ها استفاده کرد که در کامنت قبل همن گفتم
            جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۰۱:۰۶ ۱۴۰۱/۰۱/۳۱.

دیدگاه

شما فقط کافی جریان یک ال ای دی رو محاسبه کنید
              ...
              سلام دوست عزیز
              در مورد ماتریس مطالعه کرده بودم ولی باز هم ممنون
              فقط مقاومت مورد نیازشو می خواستم بدونم که فرمودین که باز هم ممنون
              فقط یه سوال، اینکه تعداد LED روشن در هر لحظه (نهایتا 8 LED) متغییر هستش، جریان متغییر نیست؟ این جریان متغییر باعث نمیشه که مقدار مقاومت مورد نیاز تغییر کنه؟
              چون اگه به جای 8 تا LED همزمان، سه تاشون با هم روشن باشن، جریان عبوری از مقاومت بالاتر از نیاز سه تا LED هست.
              این باعث نمیشه که نورشون کم و زیاد بشه (و در نتیجه چشمک زن بشن؟)؟
              تایپیک های من:

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                در مورد ماتریس مطالعه کرده بودم ولی باز هم ممنون
                فقط مقاومت مورد نیازشو می خواستم بدونم که فرمودین که باز هم ممنون
                فقط یه سوال، اینکه تعداد LED روشن در هر لحظه (نهایتا 8 LED) متغییر هستش، جریان متغییر نیست؟ این جریان متغییر باعث نمیشه که مقدار مقاومت مورد نیاز تغییر کنه؟
                چون اگه به جای 8 تا LED همزمان، سه تاشون با هم روشن باشن، جریان عبوری از مقاومت بالاتر از نیاز سه تا LED هست.
                این باعث نمیشه که نورشون کم و زیاد بشه (و در نتیجه چشمک زن بشن؟)؟

الان من متوجه شدم که شما متوجه سه کامنت قبل من نشدید
                توجه کن در هر ستون ما فقط یک مقاومت میذاریم و 8 تا ال ای دی به صورت موازی با این مقاومت متصل هستن
                ولی فقط قراره یکی از این هشت ال ای دی ستون روشن بشه
                بار ها ذکر کردم که ما فقط اجازه داریم یک سطر فعال کنیم
                پس مقاومت و ال ای دی سری شده مثصب میشه به سطر فعال شده
                پس فقط یک ال ای دب در هر ستون لا مقاومت سری میشه و جریان از طریق کاتد به سطر مورد نظر وصل میشه
                پس مقدار مقاومت ثابت هست
                این جریان سطر ها هست که متغیر
                حالا فرض کنیم ما همه ستون ها رو فعا ل کردیم و همچنین سطر اخری رو
                پس ما هشت تا ال ای دی روشن داریم که مقاومت مجرا دارن و همه جریان این هشت ال ای دی ستون ها به سطر اخری جاری میشه
                ولی میکرو که نمیتونه همه این جریان ها رو ساپورت کنه اینجاست ما در سطر ها از ترانزیستور استفاده میکنیم
                تا بتونه جریان هر هشت ال ای دی سطر رو پذیرا باشه
                این هشت ها همیشه هست تا نیستن با توجه یه دیتا ستون ها متغیرن که مهم نیست
                پس شذ سطر یک فعال میشه و دیتا سطز یک توسط ستون ها اعمال میشه
                بعد سطر دو فعال میشه و دیتا سطر دو اعمال میشه ووووو هر هر زمان فق یک سطر فعال میشه تا پاین هر هشت سطر ئ این رفوش ها سریع انجام میشه تا چشم ما
                با تاخیر بتونه یک تصویر ثابت مشاهده کنه

جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۰۳:۲۵ ۱۴۰۱/۰۲/۰۱.

دیدگاه

سلام خیـــــــــــــــــلی ممنون
                  متوجه توضیحتون برای اینکه چرا مقاومت ثابته نشده بودم.
                  دستتون درد نکنه. ببخشید زحمت دادیم.
                  پس با توجه به رفرشم (که سطری باشه یا ستونی(بسته به مدارم)) باید محل مقاومت رو اونجایی بذارم که دیتا داده میشه
                  ممنون کاملا متوجه شدم.
                  تایپیک های من:

دیدگاه

سلام خیـــــــــــــــــلی ممنون
                    متوجه توضیحتون برای اینکه چرا مقاومت ثابته نشده بودم.
                    دستتون درد نکنه. ببخشید زحمت دادیم.
                    پس با توجه به رفرشم (که سطری باشه یا ستونی(بسته به مدارم)) باید محل مقاومت رو اونجایی بذارم که دیتا داده میشه
                    ممنون کاملا متوجه شدم.
                    با درود
                    با اجازه بزرگترا بله
                    با توجه به اشاره ای که کردب در مورد اینکه کدوم رفوش بشن هم اره ولی تعداد این رفوش ها باید محدود باشه
                    این طرح فعلی درست تره
                    در کل بنظرم این ماتربس بازی ها کاربردی نداره
                    موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X