اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اشمیت تریگر در عمل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اشمیت تریگر در عمل

سلام بر دوستان، وقت بخیر
    من با آی سی LM324 یک مدار اشمیت تریگر با 2 عدد مقاومت با مقادیر دلخواه ولتاژ بالا و پایین یعنی LTP و UTP طراحی کردم که در پروتیوس کاملا درست جواب میده اما در عمل حدود 15 درصد تا 20 درصد مجبور شدم مقادیر مقاومت ها را تغییر بدم. آیا پروتیوس اپ امپ LM324 را ایده آل در نظر گرفته؟ این حد از تلرانس طبیعی است؟ مقاومت های من در عمل یک درصد خطا بودند

پاسخ : اشمیت تریگر در عمل

ولتاژهای voh ، vol ، vref و تغذیه چقدر بوده ؟

تفاوت در حد ۵ تا ۱۰ میلی ولت ( میزان آفست اپ امپ ) طبیعیه و جزو ارورهای ساختاری قطعه است .
    اگر بیشتر از این هست منوط به اینکه خروجی مثبت رو باندازه voh منهای ۱.۵ ولت نامی اپ امپ در نظر گرفته باشید و فرکانس کاری هم در محدوده پایین تر از فرکانس قطع اپ امپ ( با در نظر گرفتن گین ) باشه طراحی اتون ایراد داره ( مقادیر مقاومتها رو اشتباه محاسبه کردید یا افت ولتاژ خروجی مثبت رو در نظر نگرفتید )

توصیه اجرایی : برای ساخت اشمیت تریگر ( ولو اینکه اپ امپ ریل تو ریل با فرکانس کاری ۳۰۰ مگاهرتزی در اختیار داشته باشید ) اپ امپ گزینه مناسبی نیست . باید از comprator استفاده کردکه نه دچار مشکل اشباع میشه ... نه حساسیت به گین بالا و اپن لوپ و خصوصا فیدبک مثبت نداره . قیمتش هم خیلی پایین تره
    جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۰۳:۱۱ ۱۴۰۱/۰۳/۱۴.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrannohtanipour نمایش پست ها
      سلام بر دوستان، وقت بخیر
      من با آی سی LM324 یک مدار اشمیت تریگر با 2 عدد مقاومت با مقادیر دلخواه ولتاژ بالا و پایین یعنی LTP و UTP طراحی کردم که در پروتیوس کاملا درست جواب میده اما در عمل حدود 15 درصد تا 20 درصد مجبور شدم مقادیر مقاومت ها را تغییر بدم. آیا پروتیوس اپ امپ LM324 را ایده آل در نظر گرفته؟ این حد از تلرانس طبیعی است؟ مقاومت های من در عمل یک درصد خطا بودند
      با سلام
      مقاومتهایی که گذاشتین تو چه رنجی هست؟
      برای عملکرد صحیح و دقیق آپ امپ، باید مقاومتها تو رنج چند ده کیلو باشن.
      اصولا هر چه جریان کمتری از خروجی کشیده بشه رفتار آپ امپ خطی تر هست.
      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
        ولتاژهای voh ، vol ، vref و تغذیه چقدر بوده ؟

تفاوت در حد ۵ تا ۱۰ میلی ولت ( میزان آفست اپ امپ ) طبیعیه و جزو ارورهای ساختاری قطعه است .
        اگر بیشتر از این هست منوط به اینکه خروجی مثبت رو باندازه voh منهای ۱.۵ ولت نامی اپ امپ در نظر گرفته باشید و فرکانس کاری هم در محدوده پایین تر از فرکانس قطع اپ امپ ( با در نظر گرفتن گین ) باشه طراحی اتون ایراد داره ( مقادیر مقاومتها رو اشتباه محاسبه کردید یا افت ولتاژ خروجی مثبت رو در نظر نگرفتید )

توصیه اجرایی : برای ساخت اشمیت تریگر ( ولو اینکه اپ امپ ریل تو ریل با فرکانس کاری ۳۰۰ مگاهرتزی در اختیار داشته باشید ) اپ امپ گزینه مناسبی نیست . باید از comprator استفاده کردکه نه دچار مشکل اشباع میشه ... نه حساسیت به گین بالا و اپن لوپ و خصوصا فیدبک مثبت نداره . قیمتش هم خیلی پایین تره
        سلام. حرفهای شما درسته، اما چرا پروتیوس درست جواب میده اما در عمل خیر، مگه LM324 در پروتیوس ساختارش با عمل فرق داره؟؟

دیدگاه

چون پروتئوس سیمولاتوره .
          در سیمولاتورها یه بخشهای کوچکی از پارامترهای کاری سیستم وارد و با روابط ساده ریاضی معادل سازی میشه .

شما در پروتئوس نمیتونید مثلا فاز مارجین اپ امپ ، دریفتهاش ، cmrr , psrr ، رفتارهای غیر خطی قطعات و خیلی چیزای دیگه رو وارد معادلات کنید ( در مورد مدارات دیجیتال کلیت سیستم رو تا حدودی میشه با سیمولاتورها شبیه سازی کرد . رفتار واقعی قطعات ، منابع پارازیستیک و حالتهای گذرا ، تاثیر emi و برد و خیلی موارد عملی دیگه در سیمولاتور یا وجود نداره یا با ریاضیات ساده قابل شبیه سازی نیست .... در مدارات آنالوگ و رادیویی که وضعیت به مراتب پیچیده تر هم میشه . شما نمیتونی نویز جانسون نایکوئست یا اثر ترموکوپل که تمام قطعات در اثر گرما تولید میکنن رو حتی مدلسازی ریاضیاتی کنی ولی در عمل وجود داره و مقاومت فیدبک اپ امپ رو یه مقدار بالا میبری یه منبع ولتاژ از ناکجا ظاهر میشه ضربدر گین اپ امپ میشه و بجای آمپلی فایر یک اسلاتور پیک نویز تحویل میگیری )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X