اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل ترانس ac به dc ومشکل خروجی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل ترانس ac به dc ومشکل خروجی

سلام
    یک ترانس کوچک 2a متناوب قدیمی دارم
    خروجی 3 سیمه 12v دارد که با مولتی متر همان حدود را نمایش میدهد( 3 سیمش:2تاش خروجی 12 ویکی خروجی حدود 5ولت-یک سیم مشترک)
    میخواهم خروجی 12v dc بگیرم
    از یک پل دیود kbp 210 استفاده کردم که با توجه به تلفات حدود 11 ولت خروجی مستقیم میده که طبیعیه
    یک خازن 2200uf 25v هم در خروجی گذاشتم

مشکل اینه که وقتی خازن را درمدار میگزارم خروجی 15ولت میشود درصورتی که ترانس 12ولت است وهمان خروجی مد نظر است.
    چه کنم که خروجی تثبیت 12 ولت مستقیم باشد نه بیشتر؟

پاسخ : تبدیل ترانس ac به dc ومشکل خروجی

نوشته اصلی توسط isfahan نمایش پست ها
    سلام
    یک ترانس کوچک 2a متناوب قدیمی دارم
    خروجی 3 سیمه 12v دارد که با مولتی متر همان حدود را نمایش میدهد( 3 سیمش:2تاش خروجی 12 ویکی خروجی حدود 5ولت-یک سیم مشترک)
    میخواهم خروجی 12v dc بگیرم
    از یک پل دیود kbp 210 استفاده کردم که با توجه به تلفات حدود 11 ولت خروجی مستقیم میده که طبیعیه
    یک خازن 2200uf 25v هم در خروجی گذاشتم

مشکل اینه که وقتی خازن را درمدار میگزارم خروجی 15ولت میشود درصورتی که ترانس 12ولت است وهمان خروجی مد نظر است.
    چه کنم که خروجی تثبیت 12 ولت مستقیم باشد نه بیشتر؟
    باسلام
    این مساله ای که فرمودید مربوط به تفاوت ولتاژ موثر یا RMS با ولتاژ پیک تو پیک هستش. برق شهر که جریان سینوسی هستش ولتاژ پیک تو پیک برابر تقریبا 312 ولت دارد اما ولتاژی که موثر یا rms هستش و برامون مهمه 220 ولت است. درواقع موج سینوسی این خاصیت رو داره. بعد از یکسوسازی یک جریان سینوسی (چه برق 220 چه آداپتور 12 ولتی) ولتاژ ایجاد شده بعد از یکسوسازی، پیک تو پیک هستش و از فرمول زیر محاسبه میشه :
    Vrms = Vpk / radical(2) یا Vrms = Vpk / 1.414

پس طبق فرمول بالا ولتاژ شما بعد از یکسوسازی ترانس برابر میشه با : 1.414 × 12 = 16.96 ولت
    برای تثبیت ولتاژ از یک رگولاتور 12 ولت مثل 7812 استفاده کنید.
    موفق باشید
    *** کمترین توقع از یک فرد تحصیل کرده، دانستن املاءِ صحیحِ کلمات است ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahinb007 نمایش پست ها
      باسلام
      این مساله ای که فرمودید ...
      ضمن تشکر از پاسخ شما،
      راه حل رگولاتور اولین چیزی است که در دسترس است ولی با توجه به حداکثر جریان 1A آن رگولاتور واینکه امکان داغ شدن است مدنظرم نیست.
      آیا راه حل دیگری یا مدار مشابهی بدون استفاده از رگولاتور اینچنینی یا رگولاتور مناسبتری وجود دارد؟

سوال اینه که چرا بدون وجود خازن ولتاژ درست است ولی تا خازن قرار میگیره ولتاژ بالا میرود.

دیدگاه

ضمن تشکر از پاسخ شما،
        راه حل رگولاتور اولین چیزی است که در دسترس است ولی با توجه به حداکثر جریان 1A آن رگولاتور واینکه امکان داغ شدن است مدنظرم نیست.
        آیا راه حل دیگری یا مدار مشابهی بدون استفاده از رگولاتور اینچنینی یا رگولاتور مناسبتری وجود دارد؟

سوال اینه که چرا بدون وجود خازن ولتاژ درست است ولی تا خازن قرار میگیره ولتاژ بالا میرود.
        با سلام به شما دوست عزیز و گرامی ......
        بدون وجود خازن ولتاژ پیک در خط، موجود دارد ....ولی ولتاژ موثر ..در مدار
        تاثیر گذار است. ...ولی وقتی که خازن به خروجی پل دیود اضافه می*شود...
        حالا متوجه می*شویم که شکل موج. چگونه است ...شکل موج دارای مقادیر لحظه*ای ...ماکزیمم
        و مینیمم و متوسط و می باشد ...و اینها را می توان در اسیلوسکوپ به راحتی دید ..
        اما با قراردادن بار در خروجی پل دیود با خازن ..اگر مصرف کننده جریان بالایی مصرف کند
        ..باز هم ولتاژ کاهش می یابد و از ماکزیمم کمتر می*شود....میتوانید خازن کم ظرفیت قرار دهید تا
        این را ببینید...با ولتمتر آزمایش کنید ...وخازنها را کم و زیاد کنید ..از خازن ۶۸۰۰ به پایین آزمایش
        کنید... اگر خازن نباشد ولتاژ ترانس در .0.9 ضرب می*شود..
        ولی اگر خازن در مدار باشد ..ولتاژ ترانس در 1.41, ضرب می*شود...ولتاژ ترانس = ولتاژ موثر ....ولتاژ ترانس همان ولتاژ موثر میباشد....
        ....
        موفق باشید ...
        جدیدترین ویرایش توسط فرزاد الکترونیک; ۰۶:۱۷ ۱۴۰۱/۰۳/۲۰.

دیدگاه

ضمن تشکر از پاسخ شما،

سلام مجدد
          سوال دوم شمارو دوستمان بالا جواب دادند.
          اما سوال اول شما در مورد رگولاتور اگر جریان شما بالاتر از 0.5 آمپر هست میتوانید از ماژولهای باک سوئیچینگ استفاده کنید. مثال MP1584 یا LM2576/96 و امثالهم.
          در صورتیکه میخواید رگولاتور خطی استفاده کنید میتونیدتعداد 3 عدد lm7812 را موازی کنید.
          موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرزاد الکترونیک نمایش پست ها
            با سلام به شما دوست عزیز و گرامی ......
            بدون وجود خازن ...
            با تشکر از پاسخ شما،
            با توجه به اینکه ترانس 2A است از خازن 3300uf استفاده میکنم وتمام مطالب وسوالات بالا با همین خازن است
            البته با خازن 2200uf هم تست کردم همین نتیجه بود.
            در خروجی هم فقط با یک led ساده ویک مقاومت 10k تست کردم ودر حالت بدون بار هم تست کردم همان بود که نوشتم ولی مصرف کننده جریان بالا نگزاشتم که ولتاژ خروجی را تست کنم.
            مدنظرم اینه که خروجی صاف وبا ولتاژ ثابت 12ولت داشته باشم و اگر مصرف کننده ای گزاشتم با ولتاژ بالاتر حدود 15 آسیب نبیند
            با توجه به آمپر ترانس وداغ شدن رگولاتور 7812 رامناسب نمیبینم والبته دوستی هم lm276 را پیشنهاد دادند که بنظر مناسب میاد گرچه نیاز به مدار وسیم پیچ جدا دارد
            آیا در همین وضعیت فعلی وبا همان خازن 3300 استفاده کنم ومشکلی نیست؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط shahinb007 نمایش پست ها
            سلام مجدد
            سوال دوم شمارو دوستمان بالا جواب دادند.
            اما سوال اول شما د...
            با تشکر از پاسخ شما،
            lm276 نیاز به مدار جدا و سلف دارد
            اینکه نوشتید lm7812 را بصورت 3 تایی موازی کنم را تا بحال استفاده نکردم.آیا نیاز به مدار جانبی دارد وکلاً به چه شکله؟
            به نظر شما در همین وضعیت فعلی پل دیود،خازن و خروجی حدود 15 ولت استفاده کنم کار درستی نیست وممکن است مشکل پیش بیاد؟

دیدگاه

با تشکر از پاسخ شما،
              با توجه به اینکه ترانس 2A است از خازن 3300uf استفاده میکنم وتمام مطالب وسوالات بالا با همین خازن است
              در خروجی هم فقط با یک led ساده ویک مقاومت 10k تست کردم ودر حالت بدون بار هم تست کردم همان بود که نوشتم ولی مصرف کننده جریان بالا نگزاشتم که ولتاژ خروجی را تست کنم.
              مدنظرم اینه که خروجی صاف وبا ولتاژ ثابت 12ولت داشته باشم و اگر مصرف کننده ای گزاشتم با ولتاژ بالاتر حدود 15 آسیب نبیند
              با توجه به آمپر ترانس وداغ شدن رگولاتور 7812 رامناسب نمیبینم والبته دوستی هم lm276 را پیشنهاد دادند که بنظر مناسب میاد گرچه نیاز به مدار وسیم پیچ جدا دارد

با تشکر از پاسخ شما،
              اینکه نوشتید lm7812 را بصورت 3 تایی موازی کنم را تا بحال استفاده نکردم.آیا نیاز به مدار جانبی دارد وکلاً به چه شکله؟
              به نظر شما در همین وضعیت فعلی پل دیود،خازن و خروجی حدود 15 ولت استفاده کنم کار درستی نیست وممکن است مشکل پیش بیاد؟
              با سلام به شما ....
              به علت این*که ولتاژ ورودی به گولاتور۱۵ ولت و خروجی
              ۱۲ وات است رگولاتور زیاد داغ نمی کند ..میتوانید یک
              رادیاتور مناسب به رگولاتور پیچ کنید ....همین خازن
              ۳۳۰۰. ..میکرو فاراد هم*مناسب و کافی است ...
              شما میتوانی رگولاتور ...L7812 .استفاده کنید که
              تا ۱/۵... امپر می*دهد ...اما بدلیل اینکه اختلاف ولتاژ ورودی و
              خروجی باید کافی باشد تا رگولاتور کار خود را خوب انجام دهد
              پیشنهاد اینجانب گولاتور L7810...میباشد .که در بازار
              الکترونیک موجود است ..اما انتخاب دیگر رگولاتور
              LM317 میباشد ..که متغییر است و میتوانید ولتاژ خروجی را
              براحتی با یک عدد ولوم کوچک معمولی با .مولتی ترن
              تغییر دهید.که مداری ساده دارد و به سلف و بوبین نیازی
              نیست.........
              موفق باشید...

دیدگاه

با تشکر از پاسخ شما،

با تشکر از پاسخ شما،
                وقت بخیر
                من ماژول LM2576/96 رو پیشنهاد دادم که براحتی فقط با اتصال دوتا سیم ورودی و خروجی استفاده کنید. نیازی به خرید خود آی سی نیست.
                در مورد 7812 نه نیازی به مدار جانبی نیست سه عدد آیسی 7812 میخرید و بصورت موازی پایه به پایه متصل میکنید . در خروجی رگولاتور هم از خازن 2200میکروفاراد استفاده کنید.
                بستگی به مصرف کننده شما دارد و در حالت کلی نه مشکلی بوجود نمیاد.
                موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X