اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاصبه ساده ولی گیج !

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاصبه ساده ولی گیج !

سلام خدمت اساتید
    من یه لامپ ال ای دی دارم که نور افتابی مهتابیش ترکیبیه و جدا تنظیم میشه ( مال ایناییه که از چهره عکس و فیلم میگیرن)
    حالا من یه منبع تغذیه دارم که دو تا رگولاتور متغیر 12 ولت هست یکیش واسه ال ای دی های آفتابی اون یکی مهتابی تا جدا تنظیم بشه
    حالا مشکل اینجاست ال ای دی ها کاتد + مشترکه ! یعنی سه تا سیم داره که یکیش 12+ اون دو تا هم منفی GND ;/ الان میشه کاری کرد مثبت رگولاتورها رو یکی کرد و منفی پایین بالا بشه ؟!
    تنها راهی که به نظرم میرسه استفاده از رگولاتور منفیه که بنا به دلایلی نمیشه
    رگولاتور باک رو نمیشه کاری کرد به جای + منفی پایین بالا بشه و + ثابت 12 بمونه ؟! کسی راه حلی به ذهنش نمیرسه ؟
    دقیقا از این رگولاتورها استفاده کردم یه جوری نمیشه منفیش کرد ؟!

پاسخ : محاصبه ساده ولی گیج !

دوست عزیز

کاتد مشترک یعنی گرند یا همون منفی مشترکه ( اونی که شما نوشتی یه علامت ناقابل منفی مثبتش برعکسه « شما ذکر کردی کاتد مشترکه و + رو بعنوان قطب مشترک ذکر کردی )

پ.ن : محاسبه یعنی حساب کردن ، محاصبه یعنی تلاش کردن برای گرفتن بیماری حصبه !

دیدگاه

پ.ن : محاسبه یعنی حساب کردن ، محاصبه یعنی تلاش کردن برای گرفتن بیماری حصبه !

کاتد مشترک یعنی گرند یا همون منفی مشترکه ( اونی که شما نوشتی یه علامت ناقابل منفی مثبتش برعکسه « شما ذکر کردی کاتد مشترکه و + رو بعنوان قطب مشترک ذکر کردی )
      ,کاتد + و آند منفیه دیگه ! یا من این مدت اشتب میکردم :دی به هر حال منظورم + هست
      مثبتشون مشترکه

دیدگاه

خیر کاتد منفی ( -) و آند مثبته ( +)
        Cathode -
        Anode+
        با این اوصاف ال ای دی های شما آند مشترکه ( که البته فرقی نداره کدومش مشترکه )

در سیستمهای متداول کنترل ال ای دی دی سی آند رو مشترک میگیرن سوییچ پاور که معمولا ترانزیستورnpn یا ماسفت n-type هست و اپن کلکتور یا اپن درین به کاتد ال ای دی ها وصله به صورت pwm ال ای دی ها ( صرفنظر از تعداد کانال ) درایو میشه .

هر چقدر عرض پالس بیشتر باشه نور اون کانال بیشتر میشه ( و بالعکس )

دیدگاه

نه مثه اینکه کلا" سوال منو نخوندین
          میدونم سیستمهای متداول چجوریه !
          من الان سوالم یه چیز دیگس چه ربطی داره میگم با دو تا رگولاتور اونوقت فرقی نداره کاتد مشترک یا آند
          لطفا سوالو حده اعقل بخونید اصلا بحث مدولاسیون پالس نیست ایجا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Reza Azimy_RW نمایش پست ها
            نه مثه اینکه کلا" سوال منو نخوندین
            میدونم سیستمهای متداول چجوریه !
            من الان سوالم یه چیز دیگس چه ربطی داره میگم با دو تا رگولاتور اونوقت فرقی نداره کاتد مشترک یا آند
            لطفا سوالو حده اعقل بخونید اصلا بحث مدولاسیون پالس نیست ایجا
            احتمالا بدلیل اینکه نویسنده سوال نه سواد خوندن و نوشتن داشته نه سواد الفبای الکترونیک سوالش قابل جواب دادن نبوده !

سوای ضعف سواد در زبان فارسی و الکترونیک مشکل ضعف تربیتی و طرز صحبت کردن هم داشته .( جهل مرکب و توهمات فانتزی )

پرتو نیکان نگیرد هر که بنیادش بد است
            تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است

شما بجای کلنجار رفتن با زبان مادری و تزیینش به کلمات چارواداری یا بجای تقلا کردن برای درک کاتد و آند و بعد هم طلبکار این و اون شدن این بخشها رو ولش کن ( با ژنتیک امثال شما منطبق نیست ) علی الحساب یه وقت از چند تا مشاور و یدونه ساعتی که بتونی باهاش کار کنی بگیر ... نسخه ای که احتمالا برات میپیچن رو سر موقع مصرف کن ( مراقب باش شبیه قطبهای ال ای دی قرصا رو پشت و رو میل نکنی ممکنه همونطور که در عنوان تاپیک نوشتی دچار محاصبه ساده از نوع گیج!؟ یا یه همچین چیزی بشی ... )
            هر چند بسیار بعید بنظر میرسه ولی در هر صورت موفق باشید .
            جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۰۷:۵۲ ۱۴۰۱/۰۴/۰۳.

دیدگاه

سلام خدمت اساتید
              من یه لامپ ال ای دی دارم که نور افتابی مهتابیش ترکیبیه و جدا تنظیم میشه ( مال ایناییه که از چهره عکس و فیلم میگیرن)
              حالا من یه منبع تغذیه دارم که دو تا رگولاتور متغیر 12 ولت هست یکیش واسه ال ای دی های آفتابی اون یکی مهتابی تا جدا تنظیم بشه
              حالا مشکل اینجاست ال ای دی ها کاتد + مشترکه ! یعنی سه تا سیم داره که یکیش 12+ اون دو تا هم منفی GND ;/ الان میشه کاری کرد مثبت رگولاتورها رو یکی کرد و منفی پایین بالا بشه ؟!
              تنها راهی که به نظرم میرسه استفاده از رگولاتور منفیه که بنا به دلایلی نمیشه
              رگولاتور باک رو نمیشه کاری کرد به جای + منفی پایین بالا بشه و + ثابت 12 بمونه ؟! کسی راه حلی به ذهنش نمیرسه ؟
              دقیقا از این رگولاتورها استفاده کردم یه جوری نمیشه منفیش کرد ؟!
              با سلام
              دوست عزیز، ال ای دی ها رو آند مشترک میسازن تا شما نیاز به دو تا منبع نداشته باشین و بتونین تنها با یه منبع نور هر دو رو کنترل کنین.
              به همین روشی که دوستمون گفتن یعنی با دو تا ترانزیستور npn تو کاتد، و دو تا pwm که به بیس اونها میدین اینکار بسادگی قابل انجامه.
              نیاز نیست لقمه رو دور سرتون بچرخونین.

پی نوشت: راه ساده ترش اینه که با کاتد هر ال ای دی یه ولوم با مقدار و توان مناسب سری کنین. با چرخوندن ولومها شدت نور کنترل میشه.
              جدیدترین ویرایش توسط نو رسیده; ۱۴:۰۵ ۱۴۰۱/۰۴/۰۳.
              کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
                احتمالا بدلیل اینکه نویسنده سوال نه سواد خوندن و نوشتن داشته نه سواد الفبای الکترونیک سوالش قابل جواب دادن نبوده !

سوای ضعف سواد در زبان فارسی و الکترونیک مشکل ضعف تربیتی و طرز صحبت کردن هم داشته .( جهل مرکب و توهمات فانتزی )

پرتو نیکان نگیرد هر که بنیادش بد است
                تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است

شما بجای کلنجار رفتن با زبان مادری و تزیینش به کلمات چارواداری یا بجای تقلا کردن برای درک کاتد و آند و بعد هم طلبکار این و اون شدن این بخشها رو ولش کن ( با ژنتیک امثال شما منطبق نیست ) علی الحساب یه وقت از چند تا مشاور و یدونه ساعتی که بتونی باهاش کار کنی بگیر ... نسخه ای که احتمالا برات میپیچن رو سر موقع مصرف کن ( مراقب باش شبیه قطبهای ال ای دی قرصا رو پشت و رو میل نکنی ممکنه همونطور که در عنوان تاپیک نوشتی دچار محاصبه ساده از نوع گیج!؟ یا یه همچین چیزی بشی ... )
                هر چند بسیار بعید بنظر میرسه ولی در هر صورت موفق باشید .
                عزیز مجبور نیستی تو هر بحثی بدون اینکه تخصصش رو داشته باشی وارد بشی سوال به این سادگی رو نمیفهمی یه PWM یاد گرفتی فک میکنی چیه مدام تکرار میکنی
                اونی هم که باید بفهمه میفهمه چی پرسیدم شما تو همون آند و کاتد موندی این لینکو از ویکی پدیا مطالعه کن متوجه بشی کاتد + هست بعد به مطالعت ادامه بده عوض اینکه واسه پست بیشتر وقت یکیو بگیری :

جدا از مسیر حرکت الکترونها :
                به صورت عامیانه در یک باتری الکترود منفی را آند و الکترود مثبت را کاتد می نامند

در ضمن سوال من رو اونی که الکترونیک حالیشه میفهمه شما به خودت فشار نیار

جدیدترین ویرایش توسط Reza Azimy_RW; ۱۶:۲۴ ۱۴۰۱/۰۴/۰۳.

دیدگاه

با سلام
                  دوست عزیز، ال ای دی ها رو آند مشترک میسازن تا شما نیاز به دو تا منبع نداشته باشین و بتونین تنها با یه منبع نور هر دو رو کنترل کنین.
                  به همین روشی که دوستمون گفتن یعنی با دو تا ترانزیستور npn تو کاتد، و دو تا pwm که به بیس اونها میدین اینکار بسادگی قابل انجامه.
                  نیاز نیست لقمه رو دور سرتون بچرخونین.
                  ممنون از توجهت ال ای دیها رو هم آند مشترک میسازن هم کاتد مشترک مشکل من هم اینه آند مشترک نیست بازم تکرار میکنم + مشترکه || دو تا رگولاتور مثبت متغیر باک واسه تغییر شدت نور 2 رشته ال ای دی با + مشترک .
                  این یک مدار از قبل طراحی شدس واسه تعمیر به دستم رسیده اصلا ارزش اینکه واسش مدار طراحی کنی نداره باید با روش قبلی خودمو مچ کنم
                  فک کنم در نهایت ساده تر از راه حل خودم نیست همون استفاده از یه دونه رگولاتور منفی جلوی یکی از مبدلها

راه ساده ترش اینه که با کاتد هر ال ای دی یه ولوم با مقدار و توان مناسب سری کنین. با چرخوندن ولومها شدت نور کنترل میشه.
                  این راه قابل اجرا نیست به دلیل "کاتد مشترک بودن" +
                  اگه کاتد ها ی ال ای دیها جدا بودن که اصلا نیازی به راه حل نبود

دیدگاه

عزیز مجبور نیستی تو هر بحثی بدون اینکه تخصصش رو داشته باشی وارد بشی سوال به این سادگی رو نمیفهمی یه PWM یاد گرفتی فک میکنی چیه مدام تکرار میکنی
                    اونی هم که باید بفهمه میفهمه چی پرسیدم شما تو همون آند و کاتد موندی این لینکو از ویکی پدیا مطالعه کن متوجه بشی کاتد + هست بعد به مطالعت ادامه بده عوض اینکه واسه پست بیشتر وقت یکیو بگیری :

جدا از مسیر حرکت الکترونها :

در ضمن سوال من رو اونی که الکترونیک حالیشه میفهمه شما به خودت فشار نیار

با درود

لینک مربوط به همون ویکی پدیا میباشد

کاتُد (cathode) الکترودی منفی که جریان الکتریکی از طریق آن از دستگاه الکتریکی قطبیده خارج می شود. بعبارتی جز پذیرنده الکترون را گویند.
                    به صورت عامیانه در یک باتری الکترود منفی را آند و الکترود مثبت را کاتد می نامند؛ اما در واقع کاتد الکترودی است که در یک مجموعه دو الکترودی (داخل محلول الکترولیت)، الکترون می گیرد و یا جریان الکتریکی (جریان الکتریکی به صورت قراردادی مخالف جهت حرکت الکترون می باشد) از آن خارج می شود. در نتیجه در یک باتری که در حال دشارژ شدن است (در حال مصرف شدن) قطب مثبت کاتد و در یک باتری که در حال شارژ شدن است قطب منفی کاتد نامیده می شود

باتری در حال شارز شدن ؟ یعنی باتری یک مصرف کننده ست و نه یک منبع ولتاز
                    ال ای دی هم مصرف کننده هست
                    و برخی مطالبی که ارایه دادید برمیگرده به شیمی و برخیشون فقط اصطلاحات عامیانه هستن و یا بر اساس قوانین قراردادی از جمبه قانون قراردادی جهت جریان
                    که عکس واقیعت و فقط به پاس کاشفین در زمان قبل هنوز مورد استفاده قرار میگیرن و حتی مشکلات تفهیمی زیادی ایجاد میکنند

جدا از این مباحث شما فرمودید که مجبور نیتید در مورد چیزی که اطلاعات ندارید نظر بدید ؟ اولا که ایشون اطلاعات قابل توجهی دارن
                    و اینکه ایشون اولین نفری هست که به سوال شما پاسخ داده و سعی کرده مشکل شما رو حل کنه

و اینکه فرمودید اونی که از الکترونیک سر دربیاره متوجه میفهمه .. خب کجا هستن اون اشخاص تا بیان به شما پاسخ بدن ؟
                    بهتره قدردان زحمت این دوستانی باشیم که تجارب خودشونو به رایگان در اختیار همه میگذارن

با حالی که ما هنوز متوجه این نشدیم که ال ای دی شما کاتد مشترک هست یا اند مشترک اگر عکس ارائه میدادید میتونست کمک کنه
                    فرض میگیریم پایه مشترک پایه مثبت باشه

خب دوست دیگری فرمود که روی اون دو پایه غیر مشترک ولوم بگذارید تا بتونید کنترل لازم انجام بدید ولی شما باز فرمودید نمیشه چون کاتد مشترکه و مثبت مشترک

خب ایشون هم بر همین فرض که مثبت مشترک باشه این طرح رو ارایه داد
                    حالا در این طرح فرقی نمیکنه که کدوم مشترک باشه یعنی مثبت یا منفی

و در اخر در ال ای دی و خیلی اقلام الکترونیکی پایه مثبت اند هست و پایه منفی کاتد

موفق باشید
                    جدیدترین ویرایش توسط کاکو; ۱۹:۱۶ ۱۴۰۱/۰۴/۰۳.

دیدگاه

یا خدا بحث به کجا کشید عرض کردم بدون توجه به حرکت الکترونها خودتون اشاره کردین :
                      (جریان الکتریکی به صورت قراردادی مخالف جهت حرکت الکترون می باشد)

اثن بیخیال الان باید کلاس اموزش اماتوری بزارم با همون رگولاتور منفی مشکلو حل کردم
                      فقط یه دونه
                      الکی لقمه رو دور سر میچرخونین

الان کی مشکلش این بود که + کاتدته یا آند ؟ :دی

دیدگاه

ممنون از توجهت ال ای دیها رو هم آند مشترک میسازن هم کاتد مشترک مشکل من هم اینه آند مشترک نیست بازم تکرار میکنم + مشترکه || دو تا رگولاتور مثبت متغیر باک واسه تغییر شدت نور 2 رشته ال ای دی با + مشترک .
                        این یک مدار از قبل طراحی شدس واسه تعمیر به دستم رسیده اصلا ارزش اینکه واسش مدار طراحی کنی نداره باید با روش قبلی خودمو مچ کنم
                        فک کنم در نهایت ساده تر از راه حل خودم نیست همون استفاده از یه دونه رگولاتور منفی جلوی یکی از مبدلها
                        این راه قابل اجرا نیست به دلیل "کاتد مشترک بودن" +
                        اگه کاتد ها ی ال ای دیها جدا بودن که اصلا نیازی به راه حل نبود
                        شما درست میگین.
                        همه ما در اشتباهیم!! قول میدیم جبران کنیم.
                        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

شما درست میگین.
                          همه ما در اشتباهیم!! قول میدیم جبران کنیم.
                          عزیز من کل کل که نیست یه چیزی یاد میگیری همه اشتبا میکنن ولی یاد میگیرن :
                          الان شما ازت بپرسن مثبت و منفی این سیم کدومه شما میگی بستگی به مصرف کننده داره ؟! برداشتت کاملا اشتباهه / رگو لاتور هم مثل باتری کاتد + و اند - هست کاتد همیشه + و آند یعنی - اینکه قطب مثبت باتری رو به آند دیود باید وصل کنیم به خاطر فیزیک دیود هست
                          خیلی ساده تو همون لینک خودتون (ویکی) توضیح داده :

اینم یه عکس واسه فهم اینکه چرا + به آند یعنی منفیه دیود(ال ای دی در بایاس مستقیم کار میکنه) وصل میشه :

پس دلیل اینکه در عکس زیر کنار آند + گذاشته این نیست که آند یعنی مثبت یعنی سیم مثبتو به اند ال ای دی وصل میکنن :

واسه مطالعه بیشتر همون لینک قبلی که دادم خوبه تو عکسم قشنگ توضیح دادم . کاتد در هر صورتی به + و آند در هر صورتی به - گفته میشه دلیل عکس ال ای دیتونم که توضیح دادم چیز عجیبی نیست
                          حالا هنوز آند یعنی مثبت ؟ :دی
                          جدیدترین ویرایش توسط Reza Azimy_RW; ۰۰:۲۸ ۱۴۰۱/۰۴/۰۵.

دیدگاه

عزیز من کل کل که نیست یه چیزی یاد میگیری همه اشتبا میکنن ولی یاد میگیرن :
                            الان شما ازت بپرسن مثبت و منفی این سیم کدومه شما میگی بستگی به مصرف کننده داره ؟! برداشتت کاملا اشتباهه / رگو لاتور هم مثل باتری کاتد + و اند - هست کاتد همیشه + و آند یعنی - اینکه قطب مثبت باتری رو به آند دیود باید وصل کنیم به خاطر فیزیک دیود هست
                            خیلی ساده تو همون لینک خودتون (ویکی) توضیح داده :

اینم یه عکس واسه فهم اینکه چرا + به آند یعنی منفیه دیود(ال ای دی در بایاس مستقیم کار میکنه) وصل میشه :

پس دلیل اینکه در عکس زیر کنار آند + گذاشته این نیست که آند یعنی مثبت یعنی سیم مثبتو به اند ال ای دی وصل میکنن :

واسه مطالعه بیشتر همون لینک قبلی که دادم خوبه تو عکسم قشنگ توضیح دادم . کاتد در هر صورتی به + و آند در هر صورتی به - گفته میشه دلیل عکس ال ای دیتونم که توضیح دادم چیز عجیبی نیست
                            حالا هنوز آند یعنی مثبت ؟ :دی
                            سلام
                            چیزی که احساس میکنم شما در نظر نگرفتید، بحث قرار دادی بودن جهت جریانه! اگر کسی میگه که حتما جهت جریان از مثبت به منفیه یا برعکس، داره چرند میگه! هر دوتاش درسته چون هم میشه گفت بار مثبت در حرکته و هم بار منفی. ولی توی مهندسی برق، قرار داد اینه که جریان از سمت ولتاژ بالا به سمت ولتاژ پایین جاری میشه یعنی از مثبت به منفی.
                            توی تعریف اگر اشتباه نکنم آند یعنی الکترودی که از طریق اون جریان وارد دستگاه میشه و کاتد هم برعکس. توی الکترونیک وقتی بحث آند و کاتد میشه، منظور دیود هستش نه باتری! توی دیود هم به اون پایه که شما بهش میگی مثبت و ما میگیم سمت P، بر اساس قرارداد جهت جریان، میگن آند! چون این پایه P ما باید ولتاژ بالاتری از سمت N داشته تا جریان توی دیود جاری بشه (صرف نظر از جریان اشباع معکوس). جایی توی بحثای الکترونیکی و مداری کلمه آند و کاتد شنیدید، بدونید منظور دیود هستش؛ ما در مورد باتری از لفظ آند و کاتد استفاده نمیکنیم.
                            امیدوارم مفید بوده باشه
                            جدیدترین ویرایش توسط hossein.m98; ۰۰:۴۵ ۱۴۰۱/۰۴/۰۵.

دیدگاه

همه چی رو واضح توضیح دادم
                              چیزی که احساس میکنم شما در نظر نگرفتید، بحث قرار دادی بودن جهت جریانه!
                              احساستون اشتباه میکنه اشاره کردم جهت حرکت الکترونها . جهت حرکت الکترونها همون جهت جریانه :|
                              دوست من این بحث کاملا واسه من تمومه پست قیبلیم واسه هرکی از الکترونیک سر در میاره قابل فهمه مخاطب من هم هموناست
                              من لیسانس نرم افزار + دیپلم الکترونیک دارم الکترو نیک هم چون دیگه خورده بودمش ادامه ندادم . الان واقعا بحث + و - بحث آماتوری و بیهوده ایه که حده ا عقل واسه من سودی نداره ولی شما میتونید یه چیزی یاد بگیرید تموم چیزایی که لازم بود اشاره کنم تو پست قبلیم هست .
                              یه بیسواد اون اول یه اشتباهی کرد یکی دیگه هم دنبالش راه افتاد در کل هر ابهامی هست به پست :

مراجعه کنین
                              جدیدترین ویرایش توسط Reza Azimy_RW; ۰۱:۳۷ ۱۴۰۱/۰۴/۰۵.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X