اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی مدار اینورتر پوش پول

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی مدار اینورتر پوش پول

سلام و عرض ادب خدمت دوستان اهل فن . بنده پزشکم ولی ب الکترونیکم علاقه دارم واسه همین اگ سوالم در حد مهندسین عزیز نبود عذر مرا پذیرا باشید و ممنون میشم جوابمو بدین .

ما وقتی از فرمول تعداد دور اولیه ینی
    Nprim=(Vin × 10^8)/(4 × f × B × A)
    استفاده میکنیم و تعداد دور اولیه رو بدست میاریم برای خروجی ۳۰۰ ولت ، تعداد دور اولیه رو ب ما میده ۳ دور . ینی سه دور +سر وسط+ سه دور . برای پوش پول عرض میکنم .

بنده با هسته های گوناگون و سطح مقطع های گوناگون از 0.1 سانتی متر مربع بگیر تا 2.2 سانتی متر مربع . سه دور اولیه رو میپیچم و وصل میکنم ب خروجی مولد pwm اتصال کوتاهه مدار . ولی وقتی تعداد دورو میبرم رو هفت هشتا امپر میاد پایین و ب زیر ی امپر میرسه .
    ینی میتونم ترانسشو بپیچم ولی نه با اولیه ی ۳ دور . مثلا با ده دور میتونم خروجی های مختلف بگیرم ازش (که هرچند با ده دورم سیصد چهارصد میلی امپر در حالت بی بار جریان میکشه بازم . در صورتی ک تو فیلم های یوتیوب میدیدم اینورتراشون در حالت بی باهار جریان نزدیک به صفر داشتند . )

سوال من اینه ک شما در تایپیک های گوناگون ب همین عدد ۳ دور یا ۴ دور اشاره کردید و ویدیو های یوتیوبم دیدم رو همین اعداد هست ولی واسه من امپر میکشه و اتصال کوتاه هست دلیلش چی میتونه باشه؟

قطر سیمم نیم میلی متر هست .
    تک سیم استفاده کردم اتصال کوتاهه
    چند سیم باهم استفاده کردم بازم اتصال کوتاهه . فقط زمانی درست میشه ک دور اولیه هفت هشت دور ب بالا باشه . اونم تازه نزدیک نیم امپر جریان میکشه در صورتی ک تو یوتیوب دیدم در حالت بی بار ترانساشون نباید جریانی بکشه .
    ایراد کارم از کجاست؟

مولد pwm رو با ایسی sg3525 ساختم و به ۶ تا ماسفت irfz44n وصل کردم . هر خروجی سه تا . با فرکانس متغیر ۳۰ کیلو تا ۵۰ کیلو . بنده مدارو به ی ترانس امپلی فایر ماشین ک باز کردم از رو مدار و حلقوی هست وصل میکنم و هیچ مشکلی نداره و ب ما خروجی دوبل ۳۰ ولت رو میده . منظورم اینه ک مشکل از مولد pwm نیست هرچی هست ب ترانس پیچیدنم یا چیز دیگ ربط داره .

Aliebi1 بنده راهنمایی های شمارو در یک سری تایپیک ها دیدم شمارم تگ کردم عذرمیخوام
    جدیدترین ویرایش توسط Milad.tabaie1397; ۱۶:۴۰ ۱۴۰۱/۰۴/۲۹.

پاسخ : طراحی مدار اینورتر پوش پول

ببخشید دوست عزیز این سه دور رو از کجا در آوردی ؟!

بعد اون قضیه ۶ تا ماسفت و قس علیهذا ؟

با همین آی سی و همین توپولوژی حدود ۱۰ سال پیش ما یک مدار عمومی برای بچه های یک فوروم خودرویی داشتیم ( ولتاژ خروجی اوردر ۳۵۰ تا ۵۰۰ ولت بود )

لینک آموزش پیچیدن ترانسش رو براتون پیدا میکنم میگذارم

دیدگاه

سه دور میشه دیگه .
      Nprim=(Vin × 10^8)/(4 × f × B × A)
      فرکانس ۵۰ کیلو
      B مکس رو میزاریم 1500 (۱۳۰۰ تا ۲۰۰۰)
      A ینی سطح مقطع رو با هسته های گوناگون از 0.7 تا 2 بزاریم دو و خورده ای نزدیک به سه میشه .
      که با سه اگر یک بار دیگ فرمول رو حل کنیم میبینیم ک B هم در مقدار نرمال باقی میمونه .
      اون شش تا ماسفتم در حقیقت دوتا ماسفت هست . سه تا ماسفت برای نیم سیکل سه تا دیگ برای نیم سیکل دیگ . در حقیقت همون دوتا هست . بنده اومدم سه تا رو با هم یکی کردم ک کمتر داغ کنه و بسوزه . جوابم میده با ترانس امپلی فایر ماشین مشکلی نداره . داغم نمیکنه

دیدگاه

عزیز جان ما رفتیم تاپیک زیر خاکی بیرون بکشیم ...

بحمدالله و المنه از تیونینگ تالک تا پرشین تیونینگ تا تیونینگ ایرانیان به لطف دوستان زحمت کش ( بعضی هاشون توی همین فوروم فعالن که نام نمیبرم ) کلا یا وجود ندارن یا مطالب آرشیوی آموزشی حذف شدن !

این فرهنگ استفاده از اینترنت توی این مملکته .

یه مقدار صبر کن بعد از ظهر ببینم توی آرشیوهای قدیمی خودم چی از اظلاعات اون زمان باقی مونده و کجا میتونه باشه .

دنیا اطلاعاتشون برای اطمینان خاطر روی کلوده ، ما هم باید دنبال مطالب خودمون با سعی و خطا توی آرشیوهای شخصی روی دستگاههای یک دهه پیش بگردیم ...

دیدگاه

دست شما درد نکنه خیلی لطف میکنید . ممنونم . من طبق چیزایی ک تو یوتیوب بود میپیچم ینی تو یوتیوبم اموزش اینورتر ۲۲۰ زیاد هست . ولی اولیه های همشون سه دور یا چهار دور نهایتا پنج دور هست . من با این تعداد دورا منبع تغذیم اتصال کوتاهه و فقط هفت هشت ده دور بالا خوب در میاد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Milad.tabaie1397 نمایش پست ها
            دست شما درد نکنه خیلی لطف میکنید . ممنونم . من طبق چیزایی ک تو یوتیوب بود میپیچم ینی تو یوتیوبم اموزش اینورتر ۲۲۰ زیاد هست . ولی اولیه های همشون سه دور یا چهار دور نهایتا پنج دور هست . من با این تعداد دورا منبع تغذیم اتصال کوتاهه و فقط هفت هشت ده دور بالا خوب در میاد
            خواهش ...

نه عزیز با هسته E I 28 تا 26 تعداد دور اولیه ۲ سیم پیچ ۱۲ دوره ...
            ثانویه بسته به ولتاژ مد نظر ۱۵۰ تا بیش از ۳۵۰ دوره ...

این عکس ترانس یه سری دستگاههای باقیمونده اون دوره با همین آی سی و درایور پوش پوله ( ماسفتهای مورد استفاده ما IRF540 -IRF Z44 و حتی ۳۰۵۵ به شکل اس ام دی بودن )

با همین ترانس و قطعات بالا سیستم تا ۲۵۰ -۳۰۰ وات به سادگی ( بدون اشباع هسته ) میرسیدن .
            سوییچها ( ماسفتهای ۵۴۰ یا z44 ماسفتهای بالای ۵۰ آمپرن ... یعنی مدارتون درست اجرا شده باشه بدون هیچ مشکلی تا رنج نزدیک کیلووات هم تکی باید جواب بدن

جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۱۷:۴۹ ۱۴۰۱/۰۴/۲۹. دلیل: اضافه شدن لینک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
              خواهش ...نه عزیز با هسته E I 28 تا 26 تعداد دور اولیه ۲ سیم پیچ ۱۲ دوره ...ثانویه بسته به ولتاژ مد نظر ۱۵۰ تا بیش از ۳۵۰ دوره ...این عکس ترانس یه سری دستگاههای باقیمونده اون دوره با همین آی سی و درایور پوش پوله ( ماسفتهای مورد استفاده ما IRF540 -IRF Z44 و حتی ۳۰۵۵ به شکل اس ام دی بودن )با همین ترانس و قطعات بالا سیستم تا ۲۵۰ -۳۰۰ وات به سادگی ( بدون اشباع هسته ) میرسیدن .سوییچها ( ماسفتهای ۵۴۰ یا z44 ماسفتهای بالای ۵۰ آمپرن ... یعنی مدارتون درست اجرا شده باشه بدون هیچ مشکلی تا رنج نزدیک کیلووات هم تکی باید جواب بدن
              استاد جان دمت گرم . حالا ی سوال . ما هسته فریتمون اگ بزرگتر باشه مشکل ایجاد میکنه؟

دیدگاه

خیر مشکل ایجاد نمیکنه ...

سطح مقطع هسته هرچقدر بالاتر میره جریان بیشتری رو میتونه تحمل کنه ( بدون اینکه اشباع بشه )

وقتی جریان و آمپر دور شما کمتره هسته بزرگتر فقط هدر دادن منابع و فضاست وگرنه مشکلی نداره .

دیدگاه

خیر مشکل ایجاد نمیکنه ...

سطح مقطع هسته هرچقدر بالاتر میره جریان بیشتری رو میتونه تحمل کنه ( بدون اینکه اشباع بشه )

وقتی جریان و آمپر دور شما کمتره هسته بزرگتر فقط هدر دادن منابع و فضاست وگرنه مشکلی نداره .
                  دستات پرتوان داداش .
                  ی سوال دیگ فرکانس پیشنهادی واسه این تعداد دور چقدره؟

دیدگاه

فرکانس پیشنهادی نداریم ...
                    بستگی به مشخصات هسته داره ( از نظر جنس هسته )

با فریتهایی که توی بازار رایجه ( قیمت مناسب و تولید انبوه و میزان شار مجاز. ) رنج ۴۰ تا ۶۰ کیلوهرتز بیشتر استفاده میشه .
                    اگر جریان نسبت به مشخصات هسته خیلی بالا نباشه تا ۱۰۰ کیلوهرتز هم میتونید برید ( با این هسته ها یه مقدار تلفات هیسترزیس اضافه میشه )

ضمنا این رو هم مد نظر داشته باش که فرکانس کاری مجموعه بالانس شده ای بین سوییچهای پاور ( مقدار دیلی های سوییچ ) ، وضعیت مغناطیسی ترانس ، نوع سیم های مورد استفاده ( در فرکانسهای بالاتر اثر پوستی هادی ها هم بیشتر میشه ) ، وضعیت دیودهای خروجی ( تایم بازیابی معکوسشون ) و فرکانس کاری خازن یا خازنهای خروجی هست .هنر اصلی ایجاد تعادل بین مجموعه فوقه ( شبیه به الاکلنگ میمونه ... یه چیزی رو میایی بالا ببری یه چیز دیگه افت میکنه .)

ضمنا داری با sg3525 کار میکنی مد نظر داشته باش این آی سی dead time پیش فرض نداره ( طبق دیتاشیت با دستکاری در بخش خازن و مقاومت اسیلاتورش باید dead time مناسب بساه به مشخصات ماسفت هات ایجاد کنی ، بهر دلیل دوتا ماسفت پوش پول باهم روشن بمونن جریان شدیدا بالا میره و نهایتا یا ترانس یا سوییچها به فنا میرن و بر یه جاهای عزرائیل بوسه میزنن)

ضمن اینکه چون مانیتورینگ و لیمیتر جریان سوییچ هم در این آی سی تعریف نشده حین استفاده بخصوص در توان نامی و شرایط خاص باید تمهیدات فوق رو مجزا با سخت افزارهای جنبی اعمال کنی .
                    این آی سی کلا این مشکلات پروتکشن رو داره و خیلیها رو اذیت کرده .

دیدگاه

فرکانس پیشنهادی نداریم ...
                      بستگی به مشخصات هسته داره ( از نظر جنس هسته )

با فریتهایی که توی بازار رایجه ( قیمت مناسب و تولید انبوه و میزان شار مجاز. ) رنج ۴۰ تا ۶۰ کیلوهرتز بیشتر استفاده میشه .
                      اگر جریان نسبت به مشخصات هسته خیلی بالا نباشه تا ۱۰۰ کیلوهرتز هم میتونید برید ( با این هسته ها یه مقدار تلفات هیسترزیس اضافه میشه )

ضمنا این رو هم مد نظر داشته باش که فرکانس کاری مجموعه بالانس شده ای بین سوییچهای پاور ( مقدار دیلی های سوییچ ) ، وضعیت مغناطیسی ترانس ، نوع سیم های مورد استفاده ( در فرکانسهای بالاتر اثر پوستی هادی ها هم بیشتر میشه ) ، وضعیت دیودهای خروجی ( تایم بازیابی معکوسشون ) و فرکانس کاری خازن یا خازنهای خروجی هست .هنر اصلی ایجاد تعادل بین مجموعه فوقه ( شبیه به الاکلنگ میمونه ... یه چیزی رو میایی بالا ببری یه چیز دیگه افت میکنه .)

ضمنا داری با sg3525 کار میکنی مد نظر داشته باش این آی سی dead time پیش فرض نداره ( طبق دیتاشیت با دستکاری در بخش خازن و مقاومت اسیلاتورش باید dead time مناسب بساه به مشخصات ماسفت هات ایجاد کنی ، بهر دلیل دوتا ماسفت پوش پول باهم روشن بمونن جریان شدیدا بالا میره و نهایتا یا ترانس یا سوییچها به فنا میرن و بر یه جاهای عزرائیل بوسه میزنن)

ضمن اینکه چون مانیتورینگ و لیمیتر جریان سوییچ هم در این آی سی تعریف نشده حین استفاده بخصوص در توان نامی و شرایط خاص باید تمهیدات فوق رو مجزا با سخت افزارهای جنبی اعمال کنی .
                      این آی سی کلا این مشکلات پروتکشن رو داره و خیلیها رو اذیت کرده .
                      داداش دستت درد نکنه . الهی خیر ببینی . میبندم خبرشو میدم . دستت درد نکنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X