اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست روش کنترل دور موتو در دورهای پایین(مثلا 10 دور بر دقیقه)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست روش کنترل دور موتو در دورهای پایین(مثلا 10 دور بر دقیقه)

سلام و عرض احترام
    ATMEGA32 Codevision
    من یک موتور DC گیربکسی 24 ولت دارم که میخوام از 10دور بر دقیقه تا 120 دور در دقیقه کنترلش کنم.
    با PWM ساده، نمیشه. فرکانس رو میبرم بالا روی PWM 1~1023 بالای 60 تا میچرخه و توی فرکانس پایین، بصورت بریده بریده میچرخه.
    این برد ساخت من نیست و قبلا برنامه ای داشته که بدون مشکل کار میکرده و ایرادات دیگه ای داشته. حالا من میخوام راه اندازیش کنم. همه مشکلات حل شده فقط دور موتور مونده.

ظاهرا از طریق اینتراپت 0 خارجی کنترل میشده.
    من نمیدونم چکار باید بکنم.

از دوستانی که در زمینه کنترل دور موتور تخصص و تجربه دارن خواهشمندم من رو راهنمایی بفرمایند.

ممنون
    *\ وقتی ارزش ها عوض بشن، عوضی ها باارزش می شن /*

پاسخ : درخواست روش کنترل دور موتو در دورهای پایین(مثلا 10 دور بر دقیقه)

مساله نوع مکانیزم کنترل پاور موتور نیست ( پی دبلیو ام باشه یا درایور خطی ترانزیستوری شما تا وضعیت شفت موتور رو نداشته باشی بغیر از استپر موتورها کنترل دقیقش غیر ممکنه )
    باید فیدبک موقعیت موتور داشته باشی که معمولا با سنسور هال ( در کاربردهای دقیق تر با شفت انکودر ) اجرا میشه .
    سنسور هال ( یا هر مکانیزم شمارنده دیگر ممکنه اپتیکی یا مکانیکی هم باشه ) روی شفت پشتی موتور بسته میشه .
    بوسیله فیدبک فوق سرعت دقیق موتور ( تایم بین هر بار صفر و یک شدن خروجی سنسور معادل سرعت موتوره ) بدون در نظر گرفتن بار بدست میاد .
    در مکانیزمهای مشابه سروو این سنسور پوزیشن روی خروجی بعد گیربکس نصب شده که میشه گذشته از سرعت وضعیت دقیق عملگر ( گردشی یا خطی ) رو هم بدست آورد .

همین سیستم در کنترل سرعت و موقعیت میل لنگ موتورهای درونسوز هم استفاده میشه ...

دیدگاه

کاملا متوجه منظورتون میشم و مابقی دستگاههای دیگه که طراحیش با خودم هست رو به این صورت درست میکنم.

این برد طراحیش با من نیست و مشکل دما و سنسور داشت اما دورش عالی بود.
      حالا من همش رو درست کردم، فقط مونده قسمت کنترل دور. بدون سنسور اثر هال و ... میخوام دور پایین راه اندازش بکنم بدون اینکه بخواد تیک بزنه موقع چرخیدن.
      (برنامه قبلی با بسکام نوشته شده بوده).

اگه شد یه نمونه کد ازش میذارم.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

طراحی برد به این طورت هست که یه ترانس 24 ولت مستقیم به فاز و نول متصل هست. خروجی 24 ولت یه سرش مستقیم رفته توی پل دیود، یه سرش با ترایاک وصل هست که خروجی از ترایاک به اون سر پل دیود وصله و + و - پل دیدود خورده به موتور.

به این صورت کنترل میشه.

دیدگاه

دوست عزیز بدون فیدبک با pwm نمیشه .

یه راه برات میمونه اونم مدار گاورنر موتور پخشها و ویدیوهای قدیمیه که کنترل آنالوگه .

معادل آستانه ای که اونجا با پتانسیومتر تنظیم میشد رو در میکرو باید با pwm و یک مدار انتگرال گیر ( مدار سری خازن و مقاومت ) مشابه سازی کنید .
        این روش بدون فیدبک فاقد دقت زیر باره ... سرعت موتور بدون بار با حالتی که زیر بار میره تفاوت داره ، کنترلرهای این روش جریان ثابته .

برای اطلاعات بیشتر

I'm working on an old portable cassette recorder I had lying around and was wondering if it's possible to slow down the motor with an LM317 and a potentiometer. I've read about PWM, but I'm not sur...
        جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۱۷:۰۹ ۱۴۰۱/۰۴/۳۰.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
          دوست عزیز بدون فیدبک با pwm نمیشه .

یه راه برات میمونه اونم مدار گاورنر موتور پخشها و ویدیوهای قدیمیه که کنترل آنالوگه .

معادل آستانه ای که اونجا با پتانسیومتر تنظیم میشد رو در میکرو باید با pwm و یک مدار انتگرال گیر ( مدار سری خازن و مقاومت ) مشابه سازی کنید .
          این روش بدون فیدبک فاقد دقت زیر باره ... سرعت موتور بدون بار با حالتی که زیر بار میره تفاوت داره ، کنترلرهای این روش جریان ثابته .

برای اطلاعات بیشتر

https://electronics.stackexchange.co...tor-with-lm317

یه روش انجام دادم که از فرکانس ترانس AC رو به اینتراپت خارجی دادم و یه فرکانس مثل PWM ساختم. مشکل حل شد. اما موقعی که برنامه استارت میشه، سنسور میاد تو مدارم، المنت و ال سی دی و ... رو سرعتش تاثیر میذاشت و تغریبا با شکست مواجه شدم.

حالا موتور رو DC کردم و با ترانزیستور TIP142 میخوام راش بندازم. آیا مدار خاصی میخواد یا با یک مقاومت به پایه base فرمان بدم و دو سر کلکتور امیتر رو بزنم به GND موتور؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shoniz نمایش پست ها
            یه روش انجام دادم که از فرکانس ترانس AC رو به اینتراپت خارجی دادم و یه فرکانس مثل PWM ساختم. مشکل حل شد. اما موقعی که برنامه استارت میشه، سنسور میاد تو مدارم، المنت و ال سی دی و ... رو سرعتش تاثیر میذاشت و تغریبا با شکست مواجه شدم.

حالا موتور رو DC کردم و با ترانزیستور TIP142 میخوام راش بندازم. آیا مدار خاصی میخواد یا با یک مقاومت به پایه base فرمان بدم و دو سر کلکتور امیتر رو بزنم به GND موتور؟
            درود،
            خیر مدار خاصی نمیخواد،
            بهتره یه دیود هرزگرد 1N4007 یا ترجیحا UF4007
            با موتور موازی بشه.
            برای Tip142 مقاومت بیس باید زیر ۱ کیلو اهم باشه.
            مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
            https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X