اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از دیود زنر برای محافظت از گیت ماسفت های های ساید پل H

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از دیود زنر برای محافظت از گیت ماسفت های های ساید پل H

سلام؛آیا قرار دادن دیود زنر برای محافظت از ماسفت ها طبق شکل زیر مشکلی برای ماسفت های بالایی ایجاد نمیکنه؟

پاسخ : استفاده از دیود زنر برای محافظت از گیت ماسفت های های ساید پل H

درایور ماسفت هاتون چیه و برای چه کاربردی مد نظرتونه ؟
    ( این مدار اچ بریج برای اینکه کار کنه حتما درایور خاص نیاز داره و درایور مد نظر باید همه چیز منجمله پروتکشن ماسفت ها رو هم داشته باشه )

این چیدمان ماسفت ها برای درایو شدن ایراد داره ...
    بوت استراپ میخواد و غیره ..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
      درایور ماسفت هاتون چیه و برای چه کاربردی مد نظرتونه ؟
      ( این مدار اچ بریج برای اینکه کار کنه حتما درایور خاص نیاز داره و درایور مد نظر باید همه چیز منجمله پروتکشن ماسفت ها رو هم داشته باشه )

این چیدمان ماسفت ها برای درایو شدن ایراد داره ...
      بوت استراپ میخواد و غیره ..
      سلام.دوست عزیز این مدار پل رو با ای سی EG8010 و درایورهای TLP250 و بوت استرپ و .... طبق دیتاشیت ای سی EG8010 بستم و بخوبی هم کار میده؛منتها برای من میخوام برای حداکثر حفاظت این دیودهای زنر رو که روی گیت ها قرار بدم.این چیدمان دیود زنرها رو روی وسایل دیگه دیدم که روی گیت ماسفتها برای حفاظت گذاشته بودن.میخوام ببینم از نظر اصولی روی این مدار مشکلی ایجاد نمیکنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M16A2 نمایش پست ها
        سلام.دوست عزیز این مدار پل رو با ای سی EG8010 و درایورهای TLP250 و بوت استرپ و .... طبق دیتاشیت ای سی EG8010 بستم و بخوبی هم کار میده؛منتها برای من میخوام برای حداکثر حفاظت این دیودهای زنر رو که روی گیت ها قرار بدم.این چیدمان دیود زنرها رو روی وسایل دیگه دیدم که روی گیت ماسفتها برای حفاظت گذاشته بودن.میخوام ببینم از نظر اصولی روی این مدار مشکلی ایجاد نمیکنه؟
        خوبه که شما جواب گرفتین. یادمه چند سال پیش چنین مداری رو بستم.
        اما وقتی دیوتی سایکل زیاد می شد خازنهای بوت استرپ هایساید تو مقاومتهای گیت سورس تخلیه می شدن و اپتو خاموش می شد!
        مجبور شدم برای بوت استرپ خازن 470 میکرو بذارم!
        برای حفاظت از گیت تو این مدارها یه زنر هم کافیه.
        دو تا زنر با آرایش اصطلاحا "بک تو بک" برای وقتی استفاده میشه که از ترانس برای درایو ماسفتها استفاده بشه و ولتاژ منفی هم روی گیت ماسفت خاموش بیفته.
        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

دوست عزیز

وقتی شما درایور داری بنظر من استفاده از هر قطعه جانبی اضافه بر توصیه سازنده درایور میتونه مشکل ساز بشه .

دیدگاه

دوست عزیز

وقتی شما درایور داری بنظر من استفاده از هر قطعه جانبی اضافه بر توصیه سازنده درایور میتونه مشکل ساز بشه .
            درسته ولی بعضی مواقع مثل اتصال کوتاه شدن خروجی ، نواسات ولتاژ ورودی و ... قبل از این که مثلا تو همین مدار آپ امپ وارد عمل بشه و با خاموش کردن ترانزیستور های Q2 و Q3 ماسفت های بالایی رو خاموش کنه ماسفت سریع میسوزه و همون طور که میدونید وقتی یکیش هم بسوزه بقیه ی ماسفت ها و درایورها هم معمولا باهاش به فنا میره.من قبلنا با درایور مزخرف و پراستهلاک IR2113 و IR2110 کار میکردم چون ایزوله نبودن حتی مورد داشتم که اون ای سی EG8010 رو هم خراب میکردن. این شد که به این فکر افتادم که از TLP250 استفاده کنم (حداقل با TLP250 بخاطر ایزوله بودنش ای سی گرون قیمت EG8010 که به فنا نمیره). در پاسخ به دوستمون هم باید بگم منظورم کلیت این مدار و با درایور 2113 بود که کار کردم و راستش با TLP250 دفعه ی اوله که میخوام کار کنم.چون تو خود دیتاشیت این مدار هست و ماژول آمادش رو هم دیدم و ویدئو های مربوط به برد کامل و تست عملیش رو تو یوتوب دیدم نباید مشکلی داشته باشه.احتمالا مشکل شما با دستکاری پایه های مربوط به انتخاب ددتایم برطرف میشده یا نوع خازن هاتون شاید مناسب نبوده.
            نا گفته نماند که مدارهایی که با درایور 2113 میساختم هر چند خرابیشون زیاد بود ولی معمولا در حالت عادی هیچ مشکلی نداشتن ولی اصرار خودم این بود که با یک لحظه اتصال کوتاه شدن ولتاژ AC خروجی همه چی نابود نشه و خودم عمدا اتصال کوتاه میکردم و همه چی یک لحظه نابود میشد.اون موقع روی درین سورس ماسفت ها دیود تی وی اس 350 ولت میذاشتم (ورودی پل اچ 325 ولت بود) که حتی 150 ولت کمتر از حداکثر ولتاژ IRF840 بود ولی بازم این مشکل وجود داشت پس مشکل از ولتاژ سورس درین نمیتونست باشه حالا به این فکر افتادم که احتمالا مشکل از افزایش ناگهانی و لحظه ای گیت ها موقع اتصال کوتاه بوده
            جدیدترین ویرایش توسط M16A2; ۱۷:۳۷ ۱۴۰۱/۰۵/۰۳.

دیدگاه

ممکنه فقط فکر کنم یک اشتباه در تفسیر موضوع پیش اومد .

ماسفتها وقتی به هر دلیل میسوزن ( الزاما ارتباطی به عبور از ولتاژ مجاز گیت نداره میتونه اضافه جریان یا عبور از بریک داون درین باشه ) از نظر ساختاری لایه عایق بین گیت سورس خودبخود از بین میره و اتصال کوتاه ( یا شبه کوتاه در چند اهم ) میشن .

در این موارد شما با محدود کردن حدود ولتاژ گیت سورس با دیود زنر نمیتونید جلوی چیزی رو بگیرید چون ولتاز بالای نشتی درین به گیت یا ولتاژ معکوس گیت سورس خود این دیودها رو هم شورت میکنه .

نوع باری که دارید باهاش کار میکنید چیه ؟
              از اون نظر میپرسم چون از اول به این چیدمان پل برای بار مد نظر ( اگر سلفی یا خازنیه ) شک داشتم .

شاید بهتره پل اتون رو p-n ببندید
              جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۱۸:۰۹ ۱۴۰۱/۰۵/۰۳.

دیدگاه

ممکنه فقط فکر کنم یک اشتباه در تفسیر موضوع پیش اومد .

ماسفتها وقتی به هر دلیل میسوزن ( الزاما ارتباطی به عبور از ولتاژ گیت نداره ) از نظر ساختاری لایه عایق بین گیت سورس خودبخود از بین میره و اتصال کوتاه ( یا شبه کوتاه در چند اهم ) میشن .

در این موارد شما با محدود کردن حدود ولتاژ گیت سورس با دیود زنر نمیتونید جلوی چیزی رو بگیرید چون ولتاز بالای نشتی درین به گیت یا ولتاژ معکوس گیت سورس خود این دیودها رو هم شورت میکنه .

نوع باری که دارید باهاش کار میکنید چیه ؟
                از اون نظر میپرسم چون از اول به این چیدمان پل برای بار مد نظر ( اگر سلفی یا خازنیه ) شک داشتم .

شاید بهتره پل اتون رو p-n ببندید
                مدار کامل به این صورت هست که یک سلف 3.3 میکرو هانری بصورت سری و یک خازن 2.2 میکروفاراد بصورت موازی در خروجی پل قرار میگیره
                در مورد نوع بار هم باید بگم که همونطور که میدونید این مدار قسمت دوم یعنی تبدیل DC به AC یک اینورتره و هر نو بار اعم از یک لامپ یا دریل،یخچال یا حتی یک وسیله که تغذیه ی خازنی هم داره ممکنه بهش وصل بشه؛اینم بگم که خروجی این مدار کاملا سینوسی با کیفیت بسیار بالا و TDH در حد دو سه درصد هست.
                درسته من هم از این میترسم که شورت شدن خود همین زنرها خودش باعث فاجعه بشه برا همین شک دارم بزارمشون یا نه؛با IRFP460 اصلی دونه ای 175 هزار تومن دیگه نمیشه مثل قبل براحتی این چیزا رو عملا تست کرد
                شاید بقول شما این مشکل اجتناب ناپذیره؛همون طور که خیلی از اینورترهای آماده ی داخل بازار که ادعا میکنن در برابر اتصال کوتاه محافظت شده هستن هم در عمل با اتصال کوتاه شدن براحتی میسوزن

دیدگاه

اوکی تازه متوجه شدم .
                  از اول میگفتید درایور spwm هست وضعیت خیلی واضح تر میشد .

اگر درایور رو p-n ببندید ( های ساید p و لو ساید n با یدونه دیود سری روی درین p ) مشکلات سوختن سوییچ ها در اثر فلای بک کلا حل میشه ( شخصا تجربه اجرای سیستمهای فلای بک رزنانسی برای کاربرد دیگه با همین توپولوژی فوق و ولتاژهای رنج حدود ۱۱۰۰ ولت فلای بک سلفی و فرکانس کاری در حد ۱۵۰ کیلوهرتزی رو داشتم بدون اینکه مشکلی برای سوییچها پیش بیاد )

و البته هزینه اش هم سوزوندن سوییچهای پاور n type مشابه کیس شما بود .

تنها مساله ای که میمونه اینه که پروتکشن در برابر اضافه جریان ( بالاتر از جریان مجاز سوییچها ) رو کاریش نمیشه کرد یا circuit breaker مناسب باید استفاده کنید یا جریان عبوری پل رو با شنت نمونه برداری سریع و در صورت عبور از حدود مجاز محدود کنید ( در سیستم موصوف از همین روش استفاده شد )

دیدگاه

اوکی تازه متوجه شدم .
                    از اول میگفتید درایور spwm هست وضعیت خیلی واضح تر میشد .

اگر درایور رو p-n ببندید ( های ساید p و لو ساید n با یدونه دیود سری روی درین p ) مشکلات سوختن سوییچ ها در اثر فلای بک کلا حل میشه ( شخصا تجربه اجرای سیستمهای فلای بک رزنانسی برای کاربرد دیگه با همین توپولوژی فوق و ولتاژهای رنج حدود ۱۱۰۰ ولت فلای بک سلفی و فرکانس کاری در حد ۱۵۰ کیلوهرتزی رو داشتم بدون اینکه مشکلی برای سوییچها پیش بیاد )

و البته هزینه اش هم سوزوندن سوییچهای پاور n type مشابه کیس شما بود .

تنها مساله ای که میمونه اینه که پروتکشن در برابر اضافه جریان ( بالاتر از جریان مجاز سوییچها ) رو کاریش نمیشه کرد یا circuit breaker مناسب باید استفاده کنید یا جریان عبوری پل رو با شنت نمونه برداری سریع و در صورت عبور از حدود مجاز محدود کنید ( در سیستم موصوف از همین روش استفاده شد )
                    متاسفانه امکان استفاده از ماسفت نوع P برام وجود نداره؛اونم راه اندازیش دردسرای خودشو داره و مدار درایور هم کلا باید تغییر کنه؛حال آنکه(!) رشته ی تحصیلی من چیز دیگه ای بوده و بیشتر بعنوان یک آماتور کار میکنم؛نهایت هنر ما اینه که از رو نقشه یه مدار رو سر هم کنیم داداش و یه سری چیزای دیگه که بصورت خودآموز یاد گرفتم مثل برنامه نویسی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M16A2 نمایش پست ها
                      در پاسخ به دوستمون هم باید بگم منظورم کلیت این مدار و با درایور 2113 بود که کار کردم و راستش با TLP250 دفعه ی اوله که میخوام کار کنم.چون تو خود دیتاشیت این مدار هست و ماژول آمادش رو هم دیدم و ویدئو های مربوط به برد کامل و تست عملیش رو تو یوتوب دیدم نباید مشکلی داشته باشه.احتمالا مشکل شما با دستکاری پایه های مربوط به انتخاب ددتایم برطرف میشده یا نوع خازن هاتون شاید مناسب نبوده.
                      از لحاظ تغذیه هایساید درایورهای 2113 هم مثل همین اپتوها با بوت استرپ راه اندازی میشن و تفاوتی ندارن.
                      در واقع تخلیه شدن خازنهای بوت استرپ تو مقاومتهای گیت سورس منطقی و طبیعی و درست هست، و ربطی به ددتایم نداره، بلکه به فرکانس و دیوتی سایکل مربوطه.
                      بخصوص که اگه درست یادم مونده باشه یه شاخه ی سوئیچها با فرکانس 50 هرتز و دیوتی 50 درصد راه اندازی میشه و اون یکی با PWM.
                      یعنی تایمی حدود 10 میلی ثانیه جریان از اون مقاومت 10 کیلو عبور می کنه و این جریان باید توسط خازن 10 میکروی بوت استرپ تامین بشه و ولتاژ تغذیه هم نباید به زیر 10 ولت برسه!
                      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X