اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال درمورد پاور کامپیوتر و مقایسه با پاور های صنعتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند سوال درمورد پاور کامپیوتر و مقایسه با پاور های صنعتی

سلام و عرض ادب خدمت اساتید گرامی.
    نکته : " پاور های صنعتی 12 ولت 10 الی 30 آمپر با توپولوژی نیم پل مد نظر میباشد "
    سوال اول : چرا ___ اکثرا" ___ در ثانویه پاور های کامپیوتر از هسته های ترویید زرد-سفید استفاده میشه اما در پاور های صنعتی ( زنبوری یا هر عنوان دیگه) ترویید سبز آبی ؟ اگر اشتباه نکنیم فرکانس کاری هر دو حدود 40-50 کیلو هرتز است.
    سوال دوم : در ترانسفومر گیت درایور هر 2 نوع پاور ( منبع تغذیه سوئیچینگ ) یک سیم پیچ با تعداد دور کم ( بین 2 تا 4 ) وجود دارد که به ترانس اصلی وصل میشود. وظیفه این سیم پیچ اضافه چیست ؟

سوال سوم : با توجه به این در هر 2 نوع پاور آیسی کنترل کننده در قسمت ثانویه قرار دارد ( اپتو کوپلر و این موارد خبری نیست ) - در پاور های صنعتی جریان مورد نیاز استارت اولیه آیسی کنترلر چطور تامین میگردد.
    سپاس فراوان.

پاسخ : چند سوال درمورد پاور کامپیوتر و مقایسه با پاور های صنعتی

دوست عزیز فکر میکنم این توپولوژی LLC RESONANT هست .
    ظاهرش به نیم پل شباهت داره ولی اصول کار بر مبنای رزنانس اون سلف مد نظرت و خازن سمت ترانسه .

اگر شماتیک کامل رو بگذاری راحت تر میشه مدار رو تحلیل کرد .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
      ظاهرش به نیم پل شباهت داره ولی اصول کار بر مبنای رزنانس اون سلف مد نظرت و خازن سمت ترانسه .

سپاس از پاسختون.
      در پاور های صنعتی منظور بنده نیم پل هست. ( دو توان حداکثر 300-400 وات رزونانسی ندیدم )
      اما در پاور های کامپیوتر درسته - بعضا" دیدم بصورت رزونانس هستند. مخصوصا" پاور های توان بالای 400 وات گرین
      جدیدترین ویرایش توسط Elmidor; ۰۳:۵۷ ۱۴۰۱/۰۵/۱۹.

دیدگاه

وقت بخیر.
        جواب سوال دوم و سوم رو پیدا کردم. هر دو عملا" یکی هستند.
        اون سیم پیچ که با تعداد دور کم هم هست وظیفه اش راه اندازی ترانزیستور بالایی در اولین پالس راه اندازی است. بدین صورت که در لحظه وصل - خازن سری با سیم پیچ هسته اصلی برای اولین بار شارژ میشه و این مورد به همراه سیم پیچ کمکی موجب ایجاد یک پالس و راه اندازی ترانزیستور بالایی میشه که در نتیجه اون ایجاد ولتاژ و جران مورد نیاز راه اندازی اولیه ای سی کنترل کننده ( عمدتا" tl494 یا ka7500 ) میشه و نکته مهم اینجاست که ای سی کنترل کننده در اولین حرکت خروجی مربوط به ترانزیستور پایین رو فعال میکنه و این داستان ادامه دارد...

دیدگاه

درود بر شما

ببخشید من این بخش راه اندازی ترانزیستور های ساید با سیم پیچ سری رو متوجه نشدم .

اگر ممکنه یک توضیح بدید که این سیم پیچ ( کلا خروجی پل با این سیم پیچ سری شده بعد برای ترانس اصلی میره ) چطور در زمان راه اندازی ترانزیستور بالایی رو درایو میکنه ؟
          این ترانزیستور بالایی بیس اصلی شارژ اولیه ترانسه .
          یعنی اول کار تا ترانزیستور Q1 وصل نشه سوییچ های سایدی نداریم که بسته شدنش باعث ایجاد جریانی در جایی بشه ( سوییچ پایین به گرند وصله ، زمان راه اندازی هیچ کاری نمیتونه انجام بده )
          طبق شکل موجی که در نقطه تحریک ترانس رسم شده ترانس common GND هستش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها

شماتیک کامل خدمت عزیزان.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X