اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتخاب آپ امپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتخاب آپ امپ

با سلام خدمت اساتید گرامی
    اولا نمیدونم پست رو جای درستی زدم یا نه

مشکلی که دارم اینه
    من شغلم تعمیرات کارتخوان سیار هستش و اومدم با یه atmega32 یه مدار ولتمتر و آمپرمتر ساختم برای تست باتری و مدار شارژ دستگاه ها
    که بخش آمپرمتر توسط یه مقاومت 0.47 اهمی انجام میشه و خروجی مقاومتو به adc میکرو دادم و جریانو میخونم (البته مقدار ولتاژ دو سر مقاومت و تبدیلش به آمپر با قانون اهم )

میخام رو lcd یه status بزنم و دو حالت براش تعریف کنم
    حالت اول Idle یا همون بیکار (زمانیکه که سیم شارژر به دستگاه متصل نیست)
    حالت دوم charching یا همون شارژ شدن (زمانیکه سیم شارژر به دستگاه وصل شد و شروع کرد به شارژ کردن و به طبع آمپر کشیدن و نمایش مثلا 900 میلی آمپر)
    حالا میرسیم به مشکلی که دارم:
    همینطور که میدونید ولتاژ دو سر مقاومت در حد میلی ولته اونو چجوری میتونم به صفر ولت و 5 ولت تبدیلش کنم که بیام به میکرو بگم اگ فلان پایه یک شد (همون 5 ولت ) رو lcd بزنه شارژینگ و اگ همون پایه صفر شد بزنه Idle
    ممن.ن میشم راهنمایی کنید

پاسخ : انتخاب آپ امپ

سنسور جریان آماده هال ( هم آنالوگ هم دیجیتال ) موجوده میتونید استفاده کنید .

با مقاومت شنت ( همین روشی که رفتی ) میتونی از یک اپ امپ ریل تو ریل و تنظیم گین در محدوده مد نظرت استفاده کنی

اگر ۱۰۰۰ میلی آمپر در مقاومت ۴۷۰ میلی اهمی باعث ایجاد ۴۷۰ میلی ولت روی مقاومت شنت میشه با قرار دادن گین اپ امپ روی ۱۰ ولتاژ خروجی ۴۷۰۰ میلی ولت میشه و بهمین ترتیب ( اون ۳۰۰ میلی ولت بالای حد هم برای اعلام اضافه جریان باند شده )
    اگر اپ امپ های معمولی ( غیر ریل تو ریل ) مثل LM358 ( ریل تو ریلش LMV358 هست ) استفاده بشه این اپ امپها اکثرا مشکلشون ریل بالاست ، با ریل پایین مشکل ندارن .
    اپ امپ رو به صورت معکوس کننده میبندن ( یعنی av -10 ) میشه .
    هر چقدر ولتاژ خروجی به گرند نزدیکتر میشه معادل جریان بیشتره و بالعکس .
    جریان صفر و آستانه تحریک با اپ امپهای غیر ریل تو ریل باید طی پروسه کالیبراسیون اولیه یا تجربه بدست بیاد .
    معمولا جاییکه اپ امپ داریم مقاومت شنت رو خیلی کوچکتر میگیرن ، گین اپ امپ را بالاتر میبرن ...
    با سنسور جریان مشکلات فوق رو نداری

در میکروهای avr مقایسه کننده آنالوگ هم داریم که در صورت نیاز به حس کردن آستانه یک پارامتر آنالوگ ( صرفنظر از آفست دو طرف ) از اون هم میشه برای کیس های خاص استفاده کرد ( گین قابل تنظیم توسط میکرو هم داره )

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amie.s.m نمایش پست ها
      سنسور جریان آماده هال ( هم آنالوگ هم دیجیتال ) موجوده میتونید استفاده کنید .

با مقاومت شنت ( همین روشی که رفتی ) میتونی از یک اپ امپ ریل تو ریل و تنظیم گین در محدوده مد نظرت استفاده کنی

اگر ۱۰۰۰ میلی آمپر در مقاومت ۴۷۰ میلی اهمی باعث ایجاد ۴۷۰ میلی ولت روی مقاومت شنت میشه با قرار دادن گین اپ امپ روی ۱۰ ولتاژ خروجی ۴۷۰۰ میلی ولت میشه و بهمین ترتیب ( اون ۳۰۰ میلی ولت بالای حد هم برای اعلام اضافه جریان باند شده )
      اگر اپ امپ های معمولی ( غیر ریل تو ریل ) مثل LM358 ( ریل تو ریلش LMV358 هست ) استفاده بشه این اپ امپها اکثرا مشکلشون ریل بالاست ، با ریل پایین مشکل ندارن .
      اپ امپ رو به صورت معکوس کننده میبندن ( یعنی av -10 ) میشه .
      هر چقدر ولتاژ خروجی به گرند نزدیکتر میشه معادل جریان بیشتره و بالعکس .
      جریان صفر و آستانه تحریک با اپ امپهای غیر ریل تو ریل باید طی پروسه کالیبراسیون اولیه یا تجربه بدست بیاد .
      معمولا جاییکه اپ امپ داریم مقاومت شنت رو خیلی کوچکتر میگیرن ، گین اپ امپ را بالاتر میبرن ...
      با سنسور جریان مشکلات فوق رو نداری

در میکروهای avr مقایسه کننده آنالوگ هم داریم که در صورت نیاز به حس کردن آستانه یک پارامتر آنالوگ ( صرفنظر از آفست دو طرف ) از اون هم میشه برای کیس های خاص استفاده کرد ( گین قابل تنظیم توسط میکرو هم داره )

موفق باشید

سلام دوست عزیز
      ممنون از پاسخ ت
      میشه نقشه برای اپ امپ ریل تو ریل و ال ام 358 بدی؟
      مثلا با LM358 میشه زمانیکه شروع به شارژ کردن شد (کابل رو به دستگاه زدم) یه خروجی 3 یا 4 ولت بده بهم که بدمش به یه اپلوکوپتر و زمانیکه سیم شارژ وصل نیست یعنی جریان صفره اپتوکوپلر خاموش شه؟؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

البته من مدنظرم همینه که بالا گفتم
      زمانیکه سیم وصل و شارژ میکنه خروجی آپ امپ رو بدم به یه اوپلوکوپتر که اونو روشن کنه اونجوری 5 ولتو بدم به میکرو
      و زمانیکه سیم شارژر وصل نیست و جریان صفره اپلوکوپتر خاموش شه
      مدار لطف میکنی؟

دیدگاه

دوست عزیز بالا که توضیح دادم مدارش یک مدار آمپلی فایرمستقیم یا معکوس ساده است .

بعد تقویت ولتاز شنت میخوای چه کاری با ولتاژ آنالوگ خروجی بکنی بستگی به خودت و نوع نیازت داره

چون lm358 معمولی ریل تو ریل نیست تقویت کننده رو بهتره invert ببندی .

مدار زیر به صورت دیفرانسیلی بسته شده .

مقاومت شنت در شماتیک زیر اندازه گیر جریانه که با تغییرش به مقداری که نیاز دارید و تنظیم گین خروجی در بازه مد نظرتون میاد
        گین توسط نسبت مقاومتهای فیدبک و ورودی نقشه قابل تغییره .

جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۲۱:۰۸ ۱۴۰۱/۰۵/۱۹.

دیدگاه

دوست عزیز بالا که توضیح دادم مدارش یک مدار آمپلی فایرمستقیم یا معکوس ساده است .

بعد تقویت ولتاز شنت میخوای چه کاری با ولتاژ آنالوگ خروجی بکنی بستگی به خودت و نوع نیازت داره

چون lm358 معمولی ریل تو ریل نیست تقویت کننده رو بهتره invert ببندی .

مدار زیر به صورت دیفرانسیلی بسته شده .

مقاومت شنت در شماتیک زیر اندازه گیر جریانه که با تغییرش به مقداری که نیاز دارید و تنظیم گین خروجی در بازه مد نظرتون میاد
          گین توسط نسبت مقاومتهای فیدبک و ورودی نقشه قابل تغییره .

ممنونم
          مقدار مقاومت ها رو چجوری پیدا کنم؟
          بعد یه سوال دگ
          تو این مدار اگ جریانی رد نشه ، مقدار خروجی آپ امپ صفر ولته؟

دیدگاه

مدار رو بستم جواب داد

دیدگاه

مقدار مقامت های R1 و R2 رو با فرض اینکه R1 حدود ۱ کیلو اهم هست طبق فرمول حساب کن .
              اگر گین ۱۰ میخوای ( گین یا AV ضریب تقویت ولتاژ هست ) مقاومت R2 میشه ۱۰ کیو اهم و بهمین ترتیب برای گین های مختلف میتونی ضریب فوق رو تغییر بدی ( میتونی هم از پتانسیومتر ۲۲ تا ۱۰۰ کیلو اهم استفاده کنی گین متغیر کار کنی )

ولتاژ خروجی برابر تفاضل ولتاژ دو سر مقاومت شنت ضربدر R2 تقسیم بر R1 هست .
              اگر جریان شنت صفر باشه ولتاژ خروجی صفر میشه ...
              با گین ۱۰ ولتاژ شنت ۲۰۰ میلی ولت باشه ولتاژ خروجی ۲ ولته ، با گین ۱۵ میشه ۳ ولت و بهمین ترتیب .

( چند بار توضیح دادم چون Lm358 اپ امپ ریل تو ریل نیست خروجیش با تغذیه ۵ ولت به حدود ۳.۵ ولت محدود میشه ( صرفنظر از گین و ولتاژ ورودی اپ امپهای غیر ریل تو ریل نمیتونن به حداکثر ولتاژ تغذیه در خروجی برسن )
              اگر نیازه حد بالای جریان در انتهای رنج رو داشته باشید باید مدار رو بصورت تقویت کننده معکوس ببندید ، خروجی معکوس میشه یعنی در ازای حداکثر ولتاژ ورودی ضربدر گین خروجی نزدیکای صفر ولت میشه .
              در جریان صفر خروجی تقریبا برابر حداکثر ولتاژ خروجی اپ امپ هست که حدود ۳.۵ ولته .

اگر میخواهید خروجی بین صفر تا ۵ ولت ( با تغذیه ۵ ولت ) باشه حتما « باید از اپ امپ های ریل تو ریل استفاده کنید )

موفق باشید .

منظورت از بستم سیمولاتوره ؟!
              الان برات سوال نیست این مداری که بستی با گین ۱۰۰ خروجیش بجای ۴.۲ ولت چرا ۳.۵ ولت شده ؟
              من دیگه صحبتی ندارم !
              جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۲۳:۵۲ ۱۴۰۱/۰۵/۱۹.

دیدگاه

مقدار مقامت های R1 و R2 رو با فرض اینکه R1 حدود ۱ کیلو اهم هست طبق فرمول حساب کن .
                اگر گین ۱۰ میخوای ( گین یا AV ضریب تقویت ولتاژ هست ) مقاومت R2 میشه ۱۰ کیو اهم و بهمین ترتیب برای گین های مختلف میتونی ضریب فوق رو تغییر بدی ( میتونی هم از پتانسیومتر ۲۲ تا ۱۰۰ کیلو اهم استفاده کنی گین متغیر کار کنی )

ولتاژ خروجی برابر تفاضل ولتاژ دو سر مقاومت شنت ضربدر R2 تقسیم بر R1 هست .
                اگر جریان شنت صفر باشه ولتاژ خروجی صفر میشه ...
                با گین ۱۰ ولتاژ شنت ۲۰۰ میلی ولت باشه ولتاژ خروجی ۲ ولته ، با گین ۱۵ میشه ۳ ولت و بهمین ترتیب .

( چند بار توضیح دادم چون Lm358 اپ امپ ریل تو ریل نیست خروجیش با تغذیه ۵ ولت به حدود ۳.۵ ولت محدود میشه ( صرفنظر از گین و ولتاژ ورودی اپ امپهای غیر ریل تو ریل نمیتونن به حداکثر ولتاژ تغذیه در خروجی برسن )
                اگر نیازه حد بالای جریان در انتهای رنج رو داشته باشید باید مدار رو بصورت تقویت کننده معکوس ببندید ، خروجی معکوس میشه یعنی در ازای حداکثر ولتاژ ورودی ضربدر گین خروجی نزدیکای صفر ولت میشه .
                در جریان صفر خروجی تقریبا برابر حداکثر ولتاژ خروجی اپ امپ هست که حدود ۳.۵ ولته .

اگر میخواهید خروجی بین صفر تا ۵ ولت ( با تغذیه ۵ ولت ) باشه حتما « باید از اپ امپ های ریل تو ریل استفاده کنید )

موفق باشید .

منظورت از بستم سیمولاتوره ؟!
                الان برات سوال نیست این مداری که بستی با گین ۱۰۰ خروجیش بجای ۴.۲ ولت چرا ۳.۵ ولت شده ؟
                من دیگه صحبتی ندارم !

ممنون از توضیحات عالی و کامل ت
                بله تو سیم.لاتور بستم و ظاهرا جواب داد
                حالا باید تو عمل تست کنم
                چرا سوال بود برام ولی تو خروجی آپ امپ میخام یه اپلوکوپتر بزارم که اونو خاموش روشن کنم و به کمک اون میام 5 ولت و صفر ولت رو به میکرو میدم
                پس در نتیجه اگ تو عمل کار کنه همون 3.5 ولت هم اوکیه

دیدگاه

اگر کاربردت در حد صفر و یکه برای چی خودت رو با آمپلی فایر داری اذیت میکنی ؟

یدونه مقایسه کننده ( comparator ) ببند .
                  از حد آستانه ولتاژ مد نظر که قابلیت تنظیم داره ، محدودیت حد بالا پایین کامون مود هم نداره رد بشه ( در حد میلی ولتم باشه فرق نمیکنه کمپراتور کار میکنه ) خروجی صفر یا یک میشه .
                  اپتوکوپلر هم نمیدونم برای چی نیاز داری ؟ ( وقتی قضیه در حد صفر و یکه نهایتا یه مقاومت لیمتر روی پورت ورودی لازم داری با یک دیود زنر بعنوان محافظ )
                  ضمنا خود میکروهای avr مقایسه کننده آنالوگ با گین و تریشولد قابل تنظیم دارن ، نیازی به هیچکدوم از این مدارات نیست ( همه اش رو توی کامنت اول توضیح داده بودم ، لطفا مطالب رو با دقت بخونید )

به تشریح عملکرد واحد مقایسه کننده آنالوگ در AVR و ویژگی ها و مشخصات آن می پردازیم. همچنین رجیسترهای آن و بیت های مربوط به آن را شرح می دهیم.
                  جدیدترین ویرایش توسط Amie.s.m; ۰۲:۴۳ ۱۴۰۱/۰۵/۲۰.

دیدگاه

اگر کاربردت در حد صفر و یکه برای چی خودت رو با آمپلی فایر داری اذیت میکنی ؟

یدونه مقایسه کننده ( comparator ) ببند .
                    از حد آستانه ولتاژ مد نظر که قابلیت تنظیم داره ، محدودیت حد بالا پایین کامون مود هم نداره رد بشه ( در حد میلی ولتم باشه فرق نمیکنه کمپراتور کار میکنه ) خروجی صفر یا یک میشه .
                    اپتوکوپلر هم نمیدونم برای چی نیاز داری ؟ ( وقتی قضیه در حد صفر و یکه نهایتا یه مقاومت لیمتر روی پورت ورودی لازم داری با یک دیود زنر بعنوان محافظ )
                    ضمنا خود میکروهای avr مقایسه کننده آنالوگ با گین و تریشولد قابل تنظیم دارن ، نیازی به هیچکدوم از این مدارات نیست ( همه اش رو توی کامنت اول توضیح داده بودم ، لطفا مطالب رو با دقت بخونید )

https://uboard.ir/analog-comparator-avr/
                    سپاس از شما
                    بله برا صفر و یک کردن میخام
                    من زیاد میکرو رو بلد نیستم
                    این مطلبی که فرستادی رو میخونم مشکلی بود میپرسم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X