اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه نصب فریمر روی ماژول ESP8266

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه نصب فریمر روی ماژول ESP8266

سلام خدمت دوستان
    مشکلی که من دارم اینه میخوام از یک ماژول 8266 ورژن 01 استفاده کنم و باهاش یک سری اطلاعات رو به کامپیوتر ارسال کنم من ماژول رو خریداری کردم و مثل اینکه باید اول روش سیستم عامل نصب بشه . یک سری اموزش ها داخل اینترنت پیدا کردم و ماژول رو باهاش اپدیت کردم اما فقط زمانی که ماژول رو روشن میکنم یک سری عبارات نا مفهول واسم ارسال میکنه و زمانی که AT ارسال میکنم چیزی ارسال نمیکنه از بادریت های مختلف و نرم افزار های مختلف ترمینال استفاده کردم و همین مشکل رو داشتم احساس میکنم فایل سیستم عامل یا خوب روی ماژول ریخته نشده یا اینکه مشکل داره و یا اینکه کار من جایی ایراد داره اگر ممکنه دوستانی که قبلا کار کردن و روش فعال سازیشو کاملا میدونن راهنمایی کنند و اموزش کاملشو اینجا بگن از اول تا اخر تا مشکل بنده حل بشه و دوستانی که مشکل منو دارن بتونن استفاده کنن.منتظر یاری سبزتان هستم ممنون

پاسخ : نحوه نصب فریمر روی ماژول ESP8266

نوشته اصلی توسط morteza.slk نمایش پست ها
    سلام خدمت دوستان
    مشکلی که من دارم اینه میخوام از یک ماژول 8266 ورژن 01 استفاده کنم و باهاش یک سری اطلاعات رو به کامپیوتر ارسال کنم من ماژول رو خریداری کردم و مثل اینکه باید اول روش سیستم عامل نصب بشه . یک سری اموزش ها داخل اینترنت پیدا کردم و ماژول رو باهاش اپدیت کردم اما فقط زمانی که ماژول رو روشن میکنم یک سری عبارات نا مفهول واسم ارسال میکنه و زمانی که AT ارسال میکنم چیزی ارسال نمیکنه از بادریت های مختلف و نرم افزار های مختلف ترمینال استفاده کردم و همین مشکل رو داشتم احساس میکنم فایل سیستم عامل یا خوب روی ماژول ریخته نشده یا اینکه مشکل داره و یا اینکه کار من جایی ایراد داره اگر ممکنه دوستانی که قبلا کار کردن و روش فعال سازیشو کاملا میدونن راهنمایی کنند و اموزش کاملشو اینجا بگن از اول تا اخر تا مشکل بنده حل بشه و دوستانی که مشکل منو دارن بتونن استفاده کنن.منتظر یاری سبزتان هستم ممنون
    سلام
    اول دو نکته بگم که برای کار با این ماژول ها میتونه مفید باشه :
    ۱. سری ماژول های esp8266 که با نام های esp-01 تا esp-12 (فکر کنم تا esp-14 هم اومده باشه) شناخته میشند از یک چیپ (میکروکنترلر) کاملا یکسان استفاده میکنند. اسم این میکروکنترلر esp8266 هست. این میکرو حافظه ی فلش داخلی نداره و نمیشه مستقیم برنامه مورد نیاز رو روی اون ها ریخت بنابر این همیشه یک حافظه ی فلش کنارش روی ماژول ها وجود داره که با spi به میکروی اصلی وصل است و برنامه روی اون ریخته میشه. بنابر این هروقت شما ماژولتون رو پروگرام میکنید در اصل دارید برنامه ی مورد نیازتون رو روی اون حافظه فلش میریزید.
    ۲. تفاوت ماژول های فوق ۱. در مقدار حافظه ی فلشی هست که روی ماژول قرار داره ۲. تعداد پایه های میکروی اصلی که از ماژول بیرون آوردند ۳. نوع آنتن ۴. قطعات جانبی مثل ال ای دی و ... که روی برد قرار داره هست.
    طبق دو نکته فوق پس هنگامی که داری دنبال آموزش یا فایل میگردی خیلی روی اسم ماژول حساس نباش. تقریبا همه ی آموزش هایی که برای یکی از این ماژول های وجود داره رو میشه با کمی دقت روی بقیه ی ماژول ها استفاده کرد.

برنامه این ماژول ها معمولا از چند قسمت تشکیل شده (حداقل دو قسمت) برای همین هنگامی که شما فایل زیپ برای پروگرام کردن این ماژول ها رو دانلود میکنید داخلشون چند فایل وجود داره. قسمت اصلی مربوط به پیاده سازی استاندارد های شبکه ،وای فای و اینترنت میباشد(من به این قسمت میگم استک شبکه شاید اشتباه باشه) و قسمت دیگه برنامه کاربر هست. استک شبکه که همیشه یکسان هست ولی برنامه ی کاربر تغییر میکنه مثلا میتونه برنامه AT+Command ها باشه یا حتی میتونی خودت با کمک فریمورک آردینو یا به صورت های دیگه ای براش برنامه بنویسی.

بعد از روشن شدن ماژول،استک شبکه (فارغ از برنامه کاربر) اطلاعات ماژول و قسمت استک شبکه رو از طریق سریال با بادریت 76800 چاپ میکنه. چاپ شدن این اطلاعات به معنای پروگرام شدن صحیح حداقل قسمت استک شبکه هست. بادریت ۷۶۸۰۰ استاندارد نیست و شا نمیتونی اون رو در اکثر برنامه ها پیدا کنید.

حالا اگه شما اون اطلاعات اولیه (که خوانا هم نیست) دریافت میکنید نتیجه میگیریم به درستی قسمت استک شبکه پروگرام شده. ولی اگه شما نمیتونی با AT+Command ها کار کنی میتونه به چند دلیل باشه: ۱. قسمت برنامه کاربر به درستی پروگرام نشده ( یا شما درست پروگرام نکردی یا فایلش خراب بوده (مورد دوم یکم غیر ممکنه)). ۲. مشکل سخت افزاری داشته باشه ۳. بادریتت درست نباشه ۴. فرمت نوشتاری AT+Command ها مشکل داشته باشه.

حالا چند تا سوال پیش پیش میاد:
    ۱.از سخت افزارت مطمعن هستی؟ اگه نه شماتیک مدارت رو بزار
    ۲. از بادریت و فرمت نوشتاری مطمعن هستی؟ اگه نه، معمولا در کنار فایل AT+Command که برای پروگرام دانلود کردی یک فایل pdf هست که این اطلاعات رو توش نوشته اگه تونستی پیدا کن و چک کن.

دیدگاه

سلام
      اول باید مشخص بشه که شما تونستی کامل فایل رو روی ماژول بریزی یا نه.
      1. مدل دقیق سخت افزار و سرعت پردازنده و سرعت نوشتن فلش در رایت کردن برنامه باید درست باشه
      2. سخت افزار استفاده شده برای فلش کردن اگه از برد های مرسوم هست، مطمئن شو که دکمه سخت افزاری برای پروگرامر بگذاری وگرنه اصلا فلش نمیکنه، ولی میتونه اطلاعات اومده ار چیپ رو بخونه.
      3. در خود برنامه گاها بادریت تغییر میکنه که با مرور برنامه یا یه سرچ کوتاه میتونی مقدار دقیقش رو پیدا کنی.
      4. ممکنه حافظه فلش کمتر از حافظه دستگاه باشه و با ابزارهایی حتی تایید بشه که درست نوشته شده. مطمئن باش که فایلی که کامپایل میکنی توی ماژولت جا میشه و اگه قسمتی نیاز به اصلاح داره حتما اینکار رو انجام بده. بیشتر امکانات سیستمهای عامل در تراشه های 1 مگابایتی قابل جمع شدن نیست و باید قید بعضی امکانات رو بزنی.
      جدیدترین ویرایش توسط Morgoth; ۱۵:۵۲ ۱۴۰۱/۰۶/۰۵.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط daryooosh نمایش پست ها
        سلام
        اول دو نکته بگم که برای کار با این ماژول ها میتونه مفید باشه :
        ۱. سری ماژول های esp8266 که با نام های esp-01 تا esp-12 (فکر کنم تا esp-14 هم اومده باشه) شناخته میشند از یک چیپ (میکروکنترلر) کاملا یکسان استفاده میکنند. اسم این میکروکنترلر esp8266 هست. این میکرو حافظه ی فلش داخلی نداره و نمیشه مستقیم برنامه مورد نیاز رو روی اون ها ریخت بنابر این همیشه یک حافظه ی فلش کنارش روی ماژول ها وجود داره که با spi به میکروی اصلی وصل است و برنامه روی اون ریخته میشه. بنابر این هروقت شما ماژولتون رو پروگرام میکنید در اصل دارید برنامه ی مورد نیازتون رو روی اون حافظه فلش میریزید.
        ۲. تفاوت ماژول های فوق ۱. در مقدار حافظه ی فلشی هست که روی ماژول قرار داره ۲. تعداد پایه های میکروی اصلی که از ماژول بیرون آوردند ۳. نوع آنتن ۴. قطعات جانبی مثل ال ای دی و ... که روی برد قرار داره هست.
        طبق دو نکته فوق پس هنگامی که داری دنبال آموزش یا فایل میگردی خیلی روی اسم ماژول حساس نباش. تقریبا همه ی آموزش هایی که برای یکی از این ماژول های وجود داره رو میشه با کمی دقت روی بقیه ی ماژول ها استفاده کرد.

برنامه این ماژول ها معمولا از چند قسمت تشکیل شده (حداقل دو قسمت) برای همین هنگامی که شما فایل زیپ برای پروگرام کردن این ماژول ها رو دانلود میکنید داخلشون چند فایل وجود داره. قسمت اصلی مربوط به پیاده سازی استاندارد های شبکه ،وای فای و اینترنت میباشد(من به این قسمت میگم استک شبکه شاید اشتباه باشه) و قسمت دیگه برنامه کاربر هست. استک شبکه که همیشه یکسان هست ولی برنامه ی کاربر تغییر میکنه مثلا میتونه برنامه AT+Command ها باشه یا حتی میتونی خودت با کمک فریمورک آردینو یا به صورت های دیگه ای براش برنامه بنویسی.

بعد از روشن شدن ماژول،استک شبکه (فارغ از برنامه کاربر) اطلاعات ماژول و قسمت استک شبکه رو از طریق سریال با بادریت 76800 چاپ میکنه. چاپ شدن این اطلاعات به معنای پروگرام شدن صحیح حداقل قسمت استک شبکه هست. بادریت ۷۶۸۰۰ استاندارد نیست و شا نمیتونی اون رو در اکثر برنامه ها پیدا کنید.

حالا اگه شما اون اطلاعات اولیه (که خوانا هم نیست) دریافت میکنید نتیجه میگیریم به درستی قسمت استک شبکه پروگرام شده. ولی اگه شما نمیتونی با AT+Command ها کار کنی میتونه به چند دلیل باشه: ۱. قسمت برنامه کاربر به درستی پروگرام نشده ( یا شما درست پروگرام نکردی یا فایلش خراب بوده (مورد دوم یکم غیر ممکنه)). ۲. مشکل سخت افزاری داشته باشه ۳. بادریتت درست نباشه ۴. فرمت نوشتاری AT+Command ها مشکل داشته باشه.

حالا چند تا سوال پیش پیش میاد:
        ۱.از سخت افزارت مطمعن هستی؟ اگه نه شماتیک مدارت رو بزار
        ۲. از بادریت و فرمت نوشتاری مطمعن هستی؟ اگه نه، معمولا در کنار فایل AT+Command که برای پروگرام دانلود کردی یک فایل pdf هست که این اطلاعات رو توش نوشته اگه تونستی پیدا کن و چک کن.
        خیلی ممنون از جوابتون
        در مورد سخت افزار باید عرض کنم که از چند عدد ماژول رو تست کردم
        شماتیک هم به این صورت هستش که vccوch-pd به ۳.۳ ولت وصل میشه
        Gnd که به زمین tx به rx مبدل ttl و rx ماژول با تقسیم مقاوتی ۳.۳ ولتی
        به tx مبدل ttl
        زمانی که میخوام ماژول رو اپدیت کنم پایه gpio0 رو به زمین وصل میکنم
        و بعد ماژول رو روشن میکنم و بعد از اون gpio0 رو*از زمین جدا میکنم
        و پایه rst رو لحظه ای به زمین وصل میکنم و*بعد قطع میکنم .
        به این صورت اپدیت میکنم . در مورد بادریت هم باید بگم سرعت های مختلفی تست کردم
        از 9600 بگیر تا 76800 البته فقط یک*نرم فزار پیدا کردم که بادریت
        ۷۶۸۰۰ داشت که اونم بصورت دستی زدم . در کل کمکی که میخوام اینه که
        یک فایلی واسم بزارید اینجا که نرم فزار های مورد نیاز و فایل های فرمر
        این ماژول داخلش باشه باورد کنید خیلی فایل ها و نرم افزار ها رو*تست
        کردم اما نشده دیگه خسته شدم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط Morgoth نمایش پست ها
        سلام
        اول باید مشخص بشه که شما تونستی کامل فایل رو روی ماژول بریزی یا نه.
        1. مدل دقیق سخت افزار و سرعت پردازنده و سرعت نوشتن فلش در رایت کردن برنامه باید درست باشه
        2. سخت افزار استفاده شده برای فلش کردن اگه از برد های مرسوم هست، مطمئن شو که دکمه سخت افزاری برای پروگرامر بگذاری وگرنه اصلا فلش نمیکنه، ولی میتونه اطلاعات اومده ار چیپ رو بخونه.
        3. در خود برنامه گاها بادریت تغییر میکنه که با مرور برنامه یا یه سرچ کوتاه میتونی مقدار دقیقش رو پیدا کنی.
        4. ممکنه حافظه فلش کمتر از حافظه دستگاه باشه و با ابزارهایی حتی تایید بشه که درست نوشته شده. مطمئن باش که فایلی که کامپایل میکنی توی ماژولت جا میشه و اگه قسمتی نیاز به اصلاح داره حتما اینکار رو انجام بده. بیشتر امکانات سیستمهای عامل در تراشه های 1 مگابایتی قابل جمع شدن نیست و باید قید بعضی امکانات رو بزنی.
        ممنونم اصلا امکانات خاصی نمیخوام فقط همین که اسم و*پسورد ماژول عوض بشه
        و اینکه یکسری عدد از نوع int رو به کامپیوتر بفرسته واسم کافیه

دیدگاه

خیلی ممنون از جوابتون
          در مورد سخت افزار باید عرض کنم که از چند عدد ماژول رو تست کردم
          شماتیک هم به این صورت هستش که vccوch-pd به ۳.۳ ولت وصل میشه
          Gnd که به زمین tx به rx مبدل ttl و rx ماژول با تقسیم مقاوتی ۳.۳ ولتی
          به tx مبدل ttl
          زمانی که میخوام ماژول رو اپدیت کنم پایه gpio0 رو به زمین وصل میکنم
          و بعد ماژول رو روشن میکنم و بعد از اون gpio0 رو*از زمین جدا میکنم
          و پایه rst رو لحظه ای به زمین وصل میکنم و*بعد قطع میکنم .
          به این صورت اپدیت میکنم . در مورد بادریت هم باید بگم سرعت های مختلفی تست کردم
          از 9600 بگیر تا 76800 البته فقط یک*نرم فزار پیدا کردم که بادریت
          ۷۶۸۰۰ داشت که اونم بصورت دستی زدم . در کل کمکی که میخوام اینه که
          یک فایلی واسم بزارید اینجا که نرم فزار های مورد نیاز و فایل های فرمر
          این ماژول داخلش باشه باورد کنید خیلی فایل ها و نرم افزار ها رو*تست
          کردم اما نشده دیگه خسته شدم
          1. برخی از مبدل های سریال به usb کلید یا جامپری دارند که که شما با تغییر اون میتونید ولتاژ روی پایه ها رو بین ۳٫۳ و ۵ ولت تغییر بدید. البته باید خیلی مراقب باشی چون بعضی مبدل ها یک خروجی vcc هم دارند که با تغییر کلید یا جامپر تنها ولتاژ روی پایه ی vcc تغییر میکنه ولی همچنان ولتاژ پایه ی TX زیاد هست. به هر حال دقت کن اگه ولتاژ روی پایه Tx به وسیله کلید یا جامپر روی ۳.۳ هست دیگه شما از تقسیم مقاومتی استفاده نکنی.

۲. هر وقت گفته میشه پایه ای باید pullup یا pulldown بشه، باید حتما از مقاومت استفاده کنی نه مستقیم پایه رو به زمین یا تغذیه وصل کنی (شبیه چیزی که برای پایه ch-pd گفتی)، چون امکان داره این پایه های به صورت داخلی تغییر وضعیت بدند و باعث اتصال کوتاه شدن و خرابی قطعه میشه. در این جا باید پایه ی ch-pd رو با یک مقاومت ۱۰ کیلو به ۳.۳ ولت وصل کنی.

۳. برای کارکرد صحیح شما نیاز داری تا پایه GPIO2 هم با یک مقاومت ۱۰ کیلو به تغذیه وصل کنی. طبق توضیحات دیتاشیت ماژول ESP-01 این پایه به صورت داخلی PULLUP شده ولی معمولا PULLUP و PULLDOWN های داخلی به صورت WEAK هستند (مقاومتی که برای pullup و pulldown کردن استفاده میکنند مقادیر زیادی دارند) بنابراین نویز های میتونند روشون اثر بزارند پس بهتره شما خودت با یک مقاومت ۱۰ کیلو به تغذیه وصل کنی.

۴.در تمام ماژول های سری esp پایه ی GPIO0 نحوه ی بوت شدن ماژول رو مشخص میکنه(البته پایه GPIO2 هم دخیل هست) به این صورت که اگر هنگام راه اندازی ( هم راه اندازی بعد از روشن شدن و هم راه اندازی بعد از ریست شدن) مقدار پایه ی GPIO0 برابر با صفر باشه ماژول به حالت پروگرم کردن میره ولی اگر مقدار پایه یک باشه ماژول به صورت عادی روشن خواهد شد. طبق توضیحات دیتاشیت ماژول این پایه هم به صورت داخلی PULLUP شده ولی طبق گفته های بند ۳ بهتره خودت با یک مقاومت ۱۰ کیلو به ۳.۳ وصل کنی.

۵. برای کارکرد صحیح شما حتما باید پایه ی ریست رو PULLUP کنی.

۶. طبق گفته های بند ۴ شما داری مراحل پروگرام کردن رو اشتباه میری. شما باید پایه GPIO0 رو که PULLUP شده به زمین وصل کنی و اگه ماژول خاموش هست روشنش کنی و اگه روشن هست ریستش کنید (با وصل کردن پایه ی ریست به زمین به صورت لحظه ای) در این لحظه ماژول شما در حالت پروگرام کردن هست و دیگه نیازی نیست کار اضافه تری انجام بدی. بعد از قرار گرفتن ماژول در حالت پروگرام شما مختار هستی که پایه GPIO0 رو از زمین جدا کنی یا نکنی، جدا کردن یا نکردن هیچ تاثیری در پروگرام کردن نداره (البته تا زمانی که ماژول ریست نشده).

۷. بعد از پروگرام کردن ماژول اگه پایه ی GPIO0 همچنان به زمین وصل هست باید اون رو از زمین جدا کنید و دوباره ماژول رو راه اندازی کنید (روشن و خاموش کنید یا ریستش کنید). در این لحظه ماژول شما باید برنامه ی پروگرام شده رو اجرا کنه.

جدا از گفته های فوق، شما با چه برنامه ای پروگرام میکنی. در آخر مراحل پروگرام به شما پیغامی مبنی بر ×با موفقیت پروگرام شدن× رو نشون میده یا خیر؟
          جدیدترین ویرایش توسط daryooosh; ۱۱:۰۱ ۱۴۰۱/۰۶/۰۹.

دیدگاه

سلام
            بعضی ماژول های esp01 که از سایت eca گرفته میشه مشکل دارن . متاسفانه پس هم نمیگیرن .
            چند بار زنگ زدم و همه نوع کاری هم روش انجام دادم حتی فریم ورک میشد توش ریخت ولی کارنمیکرد .
            خلاصه بنده دو تا خریدم یکی راحت و سالم و دیگری خیر .حالا اگه همه کارا رو کردی و نشد بدون نمیشه احتمالا همون خرابه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X