اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یاتاقان زدن موتور پنکه زمینی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یاتاقان زدن موتور پنکه زمینی

با عرض سلام و ادب و اجترام خدمت اساتید و دوستان بزرگوارم:
    غرض از مزاحمت اینکه پنکه زمینی بنده سخت بکار میافتاد یعنی با کمک نیروی دست باید راهش مینداختم . لذا بازش کردم و کمی روغن و گریس نسوز به بلبرینگ هاش زدم بلکه روان تر بشه .اما متاسفانه روتور (آرمیچر) قفل کرد . یعنی در حالت قطع برق با دست که میچرخونم روان و راحت میچرخه اما همینکه روشن میکنم صدای وزوز موتور به گوش میرسه اما روتور قفل میکنه بطوری که با کمک دست هم نمیچرخه . مثل اینکه داره در برابر نیروی موتور مقاومت میکنه . لذا ممنون میشم کمکم کنید و علت و نحوه ی تعمیر و بفرمایید . با کمال تشکر و قدردانی فراوان .

پاسخ : یاتاقان زدن موتور پنکه زمینی

نوشته اصلی توسط taghi6955 نمایش پست ها
    و علت و نحوه ی تعمیر و بفرمایید .
    سلام
    سیم پیچش نیم سوز شده و باید عوض بشه.

دیدگاه

درود
      ممکن است اشکال از عدم تنظیم محل روتور باشد باید روتور بگونه ای تنظیم شود که بخشی را که خط روی آن است (مدار گردش میدان مغناطیسی) کاملا داخل استاتور قرار گیرد(از نظر طولی) و از آن بیرون نزند این معمولا با واشر و گاهی اوقات به همراه فنر تنظیم میشود همچنین بوشها نباید لقی داشته باشند و فاصله هوایی بین روتور و استاتور روی یک دایره یکسان باشد بیشتر اشکالات موتور پنکه مکانیکی است نه الکتریکی اگر وز وز میکند احتمالا سیم پیچ سالم است.

دیدگاه

سلام
        اگر بلبرینگ*ها لقی دارد عوض کنید

دیدگاه

هر یک از دلیل هایی که دوستان ذکر کردند باید هنگامی که با دست هم پنکه رو حرکت میدادید خودش رو نشون میداد ولی چون با دست به راحتی حرکت میکنه ولی هنگامی که به برق وصل میکنید گیر میکنه مال اینه که میدان مغناطیسی به درستی توسط سیم پیچ ها ایجاد نمیشه. اتصال ذغال ها (جاروبک) و خود ذغال ها رو بررسی کنید اگه مشکلی نداشت احتمال ۹۰ درصدی سیم پیچ مشکل داره (با فرض اینکه شما به سیم بندی بالشتک ها (استاتور) دست نزده باشید).

دیدگاه

درود ، دوست عزیز موتور پنکه ها زغال ندارند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط taghi6955 نمایش پست ها
              غرض از مزاحمت اینکه پنکه زمینی بنده سخت بکار میافتاد یعنی با کمک نیروی دست باید راهش مینداختم .
              احتمالا خازن خراب هست
              تعویضش کنید
              این مشکل رو تجربه کردم
              یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
              بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X