اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور تشخیص مه (هوای مه آلود)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور تشخیص مه (هوای مه آلود)

سلام
    کسی در مورد سنسور تشخیص مه اطلاعاتی داره.
    thanks

پاسخ : سنسور تشخیص مه (هوای مه آلود)

سلام دوست عزیز.
    والا من تا بحال سنسوری با این نام ندیدم ولی فکر میکنم با یه سنسور رطوبت و یه سنسور دما بتونید مه رو تشخیص بدید.
    امیدوارم دوستان دیگر هم نظرشون رو بدن.

دیدگاه

شما میتونید از یک سنسور رطوبت استفاده کنید

1- اولا باید از سنسوری استفاده کنید که رطوبت نسبی را اندازه بگیرد مثل SHT15.قیمت حدود 20000 تومان

در اصل باید هنگامی که رطوبت نسبی 100 درصد میشه مه تشخیص داده بشه .

2- ولی در عمل دقت این سنسور 2% RH (+ و -) است و در محدوده 0 تا 10% و 90 تا 100% دقت میشه 4% RH (+ و -)

3- پس وقتی سنسور به شما رطوبت 100% را اعلام میکنه ممکنه بین 96 تا 100 باشه .

باید دید در عمل چطور جواب میده

دیدگاه

همونطور که اشاره کردم نیاز به سنسور دما هم هست چون مه در دما و رطوبت خاص شکل می گیره. آقای مجید عزیز با سنسور رطوبت به تنهایی نمیشه مه رو از شرجی و رطوبت بالای مناطق گرم و مرطوب تشخیص داد.

دیدگاه

به نظر شما در هوای غیر از مه هم رطوبت 100% میشود ؟( مطمئن هستید ؟)

دیدگاه

فکر میکنم برای ایجاد مه وجود رطوبت 100% نیازی نیست و احتمالا در رطوبتهای کمتر هم مه ایجاد میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M.M.-T
              فکر میکنم برای ایجاد مه وجود رطوبت 100% نیازی نیست و احتمالا در رطوبتهای کمتر هم مه ایجاد میشه.
              اینو که مطمئنم که در شرایط مه قطعا رطوبت 100% است . ولی حالا هر صد در صدی مه است یا نه رو مطمئن نیستم

دیدگاه

آقا مجید چند تا سوال داشتم،اگر در شرایط مه رطوبت 100% هست دلیل اینکه مه با غلظتهای مختلف وجود داره چیه؟
                دوم اینکه اگر رطوبت بقولی 100% باشه و دمای هوا 50 درجه بازم میتونیم مه داشته باشیم؟
                از دوستان دیگه هم خواهش می کنم وارد این بحث بشوند تا اگر بنده اشتباه میکنم زودتر متوجه بشم، و همینطور مطالب بیشتری یاد بگیریم.

دیدگاه

سلام ..............

دلیل غعلظت های مختلف بر میگرده به چگالی اندوختگی بخار آب .. یعنی چی؟ مثال میزنم .. فرض کنید نزدیک های بامداد زمستون بارون اومده و هواهم به شدت سرد شده .. صبح قبل از طلوع آفتاب اگه به بیرون نگاه کنید، مه رو میبینید که با غلظت های مختلفی به وجود اومده .. دلیل ذاتی به وجود اومدن همه ی اونها رطوبت چگال هست اما غلظت هاش باهم تفاوت داره .. یکی به دلیل تنوع چگالی در قسمت های مختلف جو حاکمه .. یکی به دلیل تنوع دمایی که ممکنه وجود داشته باشه .. یکی به دلیل انرژی بلور دانه هایی که به چگال شدن اونها منجر میشه .. ضمنا رطوبت صرف نمیتونه عامل مه باشه .. اما اگه مه به وجود بیاد حتما رطوبت هم وجود داره .. مثالی از هر دو مطلب هم میشه این طور عنوان کرد که شما یه روز تابستانی رو تصور کنید در یکی از شهرهای جنوب (مثلا بندر عباس یا میناب ..) خب اونجا شدیدا هوا مرطوبه اما گرمای هوا باعث شده که چگال شدن بخار آب ، به صورت ابر متخلخل به وجود نیاد و تنها و تنها تبخیر شدن اون دانسیته ی قطرات آب رو در فضا بیشتر میکنه .. برای همینه که گاهی تنفس در این شرایط سخت میشه.. مثالی از مورد دوم هم میتونه همون به وجود اومدن مه در یک روز زمستونی سرد، بعد از بارش باران باشه .. امیدوارم متوجه منظورم شده باشید .. موفق باشید ..
                  دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

ممنونم از حسام الدین عزیز.
                    حالا با این تفاسیر آیا همونطور که گفتم برای حس کردن مه نیاز به سنسور رطوبت و دما بصورت توام نیست؟
                    من هنوزم فکر میکنم در یک برودت خاص از مقدار خاص رطوبت به بالا،نه صرفا 100% ، مه شکل می گیره.

دیدگاه

سلام ..............

یه سوال جناب نصرالله زاده مطرح کردن ..
                      جواب این سوال مثبته .. من خودم در رطوبت 88 درصد بودم ولی هیچ مهی در کار نبود ..

اما جواب جناب M.M.-T .. برای مه فکر کنم اگه سنسور مستقلی وجود نداشته باشه ؛ بشه از تلفیق دو سنسور رطوبت و دما استفاده کرد .. یعنی رطوبت+برودت .. موفق باشید ..
                      دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسام الدین
                        سلام ..............

یه سوال جناب نصرالله زاده مطرح کردن ..
                        جواب این سوال مثبته .. من خودم در رطوبت 88 درصد بودم ولی هیچ مهی در کار نبود ..
                        قربان

من که عرض کردم 100% نه کمتر . منظورم اینه که کسی در جایی بوده که رطوبت 100% باشه و مه نباشه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M.M.-T
                          آقا مجید چند تا سوال داشتم،اگر در شرایط مه رطوبت 100% هست دلیل اینکه مه با غلظتهای مختلف وجود داره چیه؟
                          علتش اینه که اون هوای مرطوب چقدر خنک شده . یا اینکه ممکنه یک جریان هوای کم رطوبت تر اون را رقیق کنه
                          نوشته اصلی توسط M.M.-T
                          دوم اینکه اگر رطوبت بقولی 100% باشه و دمای هوا 50 درجه بازم میتونیم مه داشته باشیم؟
                          به نظر من 100% بودن رطوبت دلیلی بر مه نیست . حتما باید کاهش دمایی هم صورت بگیره تا هوا نتونه رطوبت را در خودش نگه داره و اونو پس بده.
                          اصولا هر وقت صحبت از رطوبت است منظور رطوبت نسبی است . ( یعنی در صد رطوبتی که هوا در دمای معینی میتونه در خود داشته باشه )آ‌

حالا شما بفرمایید . اگه در مه رطوبت 100% نیست ، یعنی هوا میتونه باز هم رطوبت بیشتری در خودش ذخیره کنه .خوب اگه میتونست ذخیره کنه که رطوبتشو بصورت قطرات ریز آب پس نمیداد .مگه مه چیزی جز قطرات ریز آبی که هوا نتونسته در خودش نگه داره نیست ؟

من اینو میدونم که اگر ما هوای مثلا 24 درجه با رطوبت نسبی 90% داشته باشیم و حالا این هوا 2 درجه سرد کنیم رطوبت نسبی اون به 100% میرسه و مه تشکیل میشه
                          اینو میشه راحت از جدول اشباع بخار آب و DewPoint محاسبه کرد .

در نهایت تصور من اینه که باید رطوبت نسبی 100% باشه و حتما کاهش دمایی هم اتفاق بیافته که بخار آب چگالیده بشه و تبدیل به ذرات آب بشه .اگر تصور من صحیح باشه ، شما درست فرمودید. به یک سنسور دما هم نیاز داریم .

دیدگاه

آقا مجید تا اونجایی که فهمیدم وقتی دمای هوا با DewPoint برابر بشه معمولا پدیده مه رخ میده(با چشم پوشی از باد) و رطوبت هم به حدود همون 100% که شما فرمودید میرسه. آیا راهی هست که بشه DewPoint رو بدست آورد؟(البته زیادم نیازی بهش نیست فقط کنجکاو شدم) :biggrin:

دیدگاه

بله قربان

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X